PDA

Zobacz pełną wersję : Pilna sprawa - wybór rodzaju opału.



Wojcieszkom
23-12-2018, 22:36
Moi drodzy pytałem już o kocioł na ekogroszek, ale pojawiła się opcja pelletu.

Możecie napisać co Waszym zdaniem powinienem wybrać do dużej powierzchni ogrzewania?
Nie chciałbym mimo wszystko zbankrutować, ale może jak zakupię typowy kocioł na pellet to koszty nie będą dużo większe niż ekogroszku?

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4ug9

Dodam jeszcze, że ten moment CWU to kocioł 150 litrów.
Dom jest stary idą po nim stare grube rury (2 i 1,5 calowe), jedynie grzejniki wymienione na aluminiowe żeberkowe.

Będę bardzo wdzięczny za sugestię.

Maher
24-12-2018, 23:07
Ja już znasz potrzebną moc to teraz tylko porównać koszty w tabeli ogrzewania rożnymi paliwami i zobaczysz ile drożej wyjdzie jedno paliwo od drugiego i weź też poprawkę na dostępność danego paliwo w twojej okolicy (np. pellet kupisz lepszy po niższej cenie niż rynkowa itd.)

eliks
25-12-2018, 13:19
Jak nie masz lokalnego, dobrego peletu w ludzkiej cenie, to przy takim domu, z tym ociepleniem nie szedł bym w pelet. Nie zrozum mnie źle, ja mam również podobnie ocieplony dom, podobna instalacje, w domu 23 stopnie i nie narzekam, ale ty masz metraż 2 razy większy plus CWU. Patrząc po moich wynikach, u siebie musiał byś liczyć koło 8 ton peletu i dobry, bezobslugowy kocioł.

Wojcieszkom
26-12-2018, 15:58
Bardzo ciekawi mnie właśnie spalanie... Mój brat ma podobny dom, do ogrzania około 230 metrów, u mnie będzie po powierzchni 250m2.
Jego średnie spalanie przy obecnych temperaturach w granicy -3/+3 to jakieś 20kg na dobę.

Dlaczego więc ja miałbym spalić z tego co piszesz 8 ton? Czy m2 aż tak wpływają na spalane ilości groszku/pelletu?

Ciekawi mnie również inna rzecz. zdecydowana Większość osób które palą obecnie pelletem tak naprawdę mają w domu kotły na ekogroszek. Czy w takim domu piec na pellet paliłby im mniej peletu niż ten kocioł groszkowy?

Maher
26-12-2018, 18:02
Według tabeli kaloryczności pellet ma mniejszą kaloryczność niż ekogroszek i jest w normalnym obrocie droższy od niego, także ogrzewanie pelletem będzie droższe. Jak nie masz dostępu do tańszego dobrego pelletu to musisz się liczyć z wyższymi opłatami za ogrzewanie. Twój brat spalając 20kg/24h musi mieć b.dobre ocieplenie i pewnie nie wysoką temperaturę wewnątrz i piec na ekogroszek, bo przy pellecie nie jest to realne spalać przy takiej powierzchni 20kg/24h.
Po drugie policzyłeś parametry domu "ciepło właściwe" i masz też przeliczony roczny koszt ogrzewania dla danego paliwa, także nie licz na to że się tam pomylili na twoją korzyść o 50%.