PDA

Zobacz pełną wersję : Wycena kotłowni - szok...



Filonxxxl
26-12-2018, 02:20
Witam Was wszystkich
Tuż przed Świętami spotkała mnie taka dziwna sytuacja. Hydraulicy uruchomili kotłownię, rozliczyliśmy robociznę i do rozliczenia zostały te wszystkie „rurki, zaworki, termometry i inne szpargały” w kotłowni.
Wcześniej zapłaciłem za piec, zbiornik CWU, pompy (4 obiegowe + cyrkulacyjna), inne rzeczy do instalacji (grzejniki, głowice termostatyczne, rozdzielacze do podłogówki, skrzynki na nie, rury, etc.), zapłaciłem za robociznę i miało być tak, że w tym momencie to co zostało w kotłowni to miał być „pikuś” i że pompy Grundfosa były ostatnim dużym wydatkiem.
Tymczasem jak przyszło do rozliczenia to za te wszystkie „rurki, zaworki, termometry i inne szpargały” usłyszałem sumę, która spowodowała, że szczękę zbieram z podłogi do dziś. Przekroczyła ona kwotę, którą wydałem na pompy ponad 3 razy i zbliżyła się do okolic 8 tys. zł.
No i tutaj to już sam nie wiem, czy ja jakiś głupi jestem i to faktycznie tyle kosztuje, czy ktoś próbuję mnie ordynarnie wydymać…
Załączam fotki kotłowni, na czerwono poskreślałem te elementy, które nie wchodzą do wyliczeń bo zostały już opłacone.
Według tego co widać, do rozliczenia są następujące elementy: (same materiały, robocizna już jest rozliczona):
- naczynie wzbiorcze 45l (na fotce 2 i 2d)
- naczynie wzbiorcze 30l (do CWU, za zbiornikiem, widać je na fotkach 2b i 2c)
- 4 filtry siatkowe przed pompami
- 1 zawór 3 drożny Hertz z siłownikiem (fotka, 2, 2c, 3 i 3b)
- 1 zawór 4 drożny Hertz (fotka 1c i 1d)
- 2 odp. automatyczne
- 19 zaworów kulowych
- 2 zawory zwrotne (fotka 2a i 2b)
- 3 termometry
- 15 trójników
- 25 kolanek
- 2 rozdzielacze 4-ry wyjścia (fotka 4)
- komin: 2 kolana reg z wyczystką, 85cm rury, redukcja 150/200 (fotka 1a)
- zawór bezpieczeństwa
- zawór dławiący na powrocie (fotka 2c)
- manometr
Instalacja w kotłowni jest wykonana z metalowych rur (fotka 3c), łączonych z kształtkami bodajże zaciskowo. Tutaj poszło tego:
- ok. 35-40 kolanek metalowych
- ok. 5 trójników
- ok. 16-18mb rury metalowej
Dodatkowo jeszcze już poza kotłownią doszło:
- 8 przyłączy dolnych grzejnika z zaworkami (fotki 6 i 6a)
- 4 podwójne złączki do „drabinek” (fotki 7)
Być może o czymś drobnym zapomniałem, albo minimalnie pomyliłem się w ilości sztuk (nie moja branża, znam się na tym „tyle o ile”), no ale na pewno o niczym istotnym…
Liczę na osoby, które „siedzą w temacie” i znają te wszystkie szpargały z codziennej roboty. Gdybyście byli tak dobrzy i policzyli te wszystkie elementy, będę naprawdę zobowiązany.

Pytajnick
26-12-2018, 10:29
Spróbuj sam. Wejdź na jaką stronkę z cenami i w przybliżeniu policzysz.
Same zawory Herz i dwa naczynia wzb to z 1000pln będzie.
https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/technikagrzewcza.html

d7d
26-12-2018, 10:35
Chyba przedstawili kosztorys na materiały?
Podaj konkretne ceny jednostkowe - ile i z co policzyli z podaniem średnic kształtek.

Puławiak
26-12-2018, 13:48
No normalne. Dobrej jakości materiały kosztują niestety - mogli zrobić to w PP zgrzewanym byłoby tanio ale jakość już niestety nie ta.

Puławiak
26-12-2018, 13:51
Chyba przedstawili kosztorys na materiały?
Podaj konkretne ceny jednostkowe - ile i z co policzyli z podaniem średnic kształtek.

A przedstawił im projekt kotłowni z zestawieniem materiałów - nie to i mu nie zrobili kosztorysu - zwykle robienie takiej kotłowni to projektowanie na miejscu w czasie roboty - więc przygotowywanie kosztorysu też odbywa się w czasie rzeczywistym.

agb
26-12-2018, 18:12
Chodzi o kosztorys powykonawczy. Ile poszło czego i po ile. Z własnego doświadczenia powiem, że warto. Inaczej z resztą nie masz argumentów do negocjacji.

Filonxxxl
26-12-2018, 19:31
Bardzo dziękuję wszystkim za wypowiedzi w wątku, trochę się przejaśnia…

Uściślając, robiła to firma, która wcześniej robiła mi całą hydraulikę w nowym domu. 180 m2 podłogówki na parterze i piętrze, dodatkowo obieg grzejnikowy w łazienkach i piwnicy – nie mam zastrzeżeń, nawet firma robiąca potem wylewki pochwaliła, że nigdy nie widzieli tak ładnie, równo i gęsto (pod ew. pompę ciepła, w odstępach 10cm) położonych rurek. Nigdy też nie było problemów z liczeniem kasy tylko teraz zrobił się kwas, bo w momencie kiedy wszystko było już kupione i wiadomo było dokładnie co trzeba zrobić od szefa ekipy, który zajmuje się tym już ok. 30 lat usłyszałem, że ostatni największy wydatek, czyli pompy, już za mną, teraz to już tylko rurki i duperele. No i okazuje się, że ma to kosztować ponad 3 razy więcej niż ten „ostatni duży wydatek”, no ja pierdzielę, trochę szok. Liczyłem na jakieś 3kzł, no niech do tego jeszcze te 2 zawory mieszające, siłownik i 2 naczynia wzbiorcze dodatkowy tysiąc ale żeby x2 no to się nie spodziewałem…
Aha, jeszcze dzisiaj sprawdziłem – naczynia wzbiorcze to nie 45 i 30l a 30l i bodajże 20l, no ale to już za wiele nie zmienia…

Co do Waszych wypowiedzi, to może po kolei:

Pytajnick – dzięki za informację, spróbuję. Tylko nie mam pojęcia jak się ten system zaciskanych stalowych rur z fotki 3c nazywa...

d7d , agb – no właśnie na razie nie, mam go zobaczyć tylko chciałem się na tą okoliczność trochę przygotować…

Puławiak – tak jak napisałem na wstępie robiła to firma, która robiła ten dom od początku i doskonale wiedziała jak sytuacja wygląda. Trochę dziwnie, jak mylą się we wstępnej wycenie o 2-3 razy a ja dowiaduje się o tym dopiero po fakcie… Tak jak napisałem, według słów szefa firmy ostatnim dużym wydatkiem miały być pompy Grundfosa (przypominam – 2500) no to jak to się ma do tego, że teraz za „tylko rurki i duperele” wychodzi ponad 3x więcej niż wstępna wycena a 2x więcej niż to czego się spodziewałem w najczarniejszej wersji…

fachman19
26-12-2018, 20:10
System zaciskany to może być Steel firmy Kanterm.

A co do ceny . Mogłeś umówić się na ryczałt i wszystko byłoby jasne przed robotą ,ale wtedy monter oszczędza na materiałach .
A jak umówisz się na robocizne + materiały wg faktury to wtedy monter nie oszczędza i robi ładnie i wygodnie ( Steel)

kaju
26-12-2018, 21:27
Mało widać na tych fotkach jakiej firmy zawory? jakiej firmy system zaciskowy?Termometr widać d 11-22zł izolacje najtańsze, opaski hihihi też fajne,
ale poproś o fakturę na te niby według ciebie niby szpargały.
Ale te szpargały też kosztują i to nie mało.

Kaizen
26-12-2018, 21:55
nigdy nie widzieli tak ładnie, równo i gęsto (pod ew. pompę ciepła, w odstępach 10cm) położonych rurek.

Jak wszędzie co 10cm to jest źle. Trzeba rozstaw zaprojektować pod obciążenie cieplne poszczególnych pomieszczeń i powinno być zróżnicowane. Za gęsto to nie tylko problem z wyregulowanie i tak trudnej do wyregulowania instalacji gdzie połączyłeś kaloryfery z podłogówką, ale też jest drożej. Dobrze nie będzie tanio. Ale drogo nie znaczy, że jest dobrze.



Aha, jeszcze dzisiaj sprawdziłem – naczynia wzbiorcze to nie 45 i 30l a 30l i bodajże 20l, no ale to już za wiele nie zmienia…

Dobrane na oko, czy wg projektu?

A co do kotłowni - to masa drobiazgów kosztuje. A łącząc podłogówkę z kaloryferami podnosisz ilość tych "drobiazgów" do potęgi. A jak są dobierane na oko, a nie wg przeliczonego projektu, to być może "dobra" (w dużym cudzysłowie) firma woli dać za dużo, za grubych, za drogich rzeczy, niż to, co optymalne.
Do tego robią na drogich materiałach - niby dobrze. Ale korzyści w porównaniu z instalacją zgrzewaną dla inwestora żadne - a nawet większa przewodność termiczna to strata.

Filonxxxl
26-12-2018, 23:47
Przed weekendem postaram się zrobić schemat "z natury" to będzie wiadomo co i jak ;)

fachman19
27-12-2018, 15:33
Do tego robią na drogich materiałach - niby dobrze. Ale korzyści w porównaniu z instalacją zgrzewaną dla inwestora żadne - a nawet większa przewodność termiczna to strata.

Najlepiej PEXALEM mozna zaoszczędzić na kolankach :D

Filonxxxl
27-12-2018, 23:50
Witam, załączam schemat instalacji... Ma to jakiś sens?

Kemotxb
29-12-2018, 10:46
Witam, załączam schemat instalacji... Ma to jakiś sens?

Nie znam całości instalacji, ale obejrzałem zdjęcia i schemat i kilka pytań mam.
1. Czemu masz obejście za pompami na obiegu piętra ? To zupełnie bez sensu jeśli masz siłownik jeden i to na oba obiegi.
2. Czemu masz tak połączone pompy obiegowe w obiegu piętra ? Pomp energooszczędnych nie łączy się w ten sposób przy jednym obiegu bo automatyka pompy nie działa w takim układzie i będą się wzajemnie zakłócać, ustawić je należy wtedy w tryb wymuszony na I, II, III bieg ... co sprawia że wywaliłeś kasę na marne kupując inteligentne pompy
3. Czy ja dobrze widzę że masz zawór na wylocie z zaworu bezpieczeństwa ? a może to zawór napełniający ? :)
4. Obieg podłogówki masz z ochroną powrotu dla kotła ?
To tak ze schematu na pierwszy rzut. Zdjęcia chyba inaczej to ukazują.

michalck81
29-12-2018, 18:09
Jaki problem to skontrolować, niech przedstawią faktury na szpargały i zliczać/odhaczać z natury w kotłowni, ołówkiem skreślać na fakturze, a np. kawałki taśmy izolacyjnej naklejać na odhaczone elementy.

JTKirk
29-12-2018, 18:19
Jaki problem to skontrolować, niech przedstawią faktury na szpargały i zliczać/odhaczać z natury w kotłowni, ołówkiem skreślać na fakturze, a np. kawałki taśmy izolacyjnej naklejać na odhaczone elementy.

problem w tym, że instalator inną fakturę przedstawi do wglądu, a inną zapłaci...

marcinbbb
29-12-2018, 19:32
problem w tym, że instalator inną fakturę przedstawi do wglądu, a inną zapłaci...

Faktura w dłoń, allegro i sprawdzamy co i ile kosztuje na rynku. Wszak sprzedawcy na allegro nie dokładają do interesu a bardzo prawdopodobne że monter uzyskał lepsze ceny na wymienione produkty. Podliczyć i wiemy ile mniej więcej ten towar kosztuje

marcin225
29-12-2018, 19:42
Hahaha już żeby ktoś nie przedstawiał FVAT na materiały przez siebie zakupione :) Jak się nie podoba to kupujcie sami materiał a umawiajcie się tylko na robociznę. Wtedy instalator daje listę co potrzebuje i kupujecie. Logiczne , że jak sam kupuje materiał i się na to zgodziłeś to przytnie na każdym elemencie ze 10-20%.

marcinbbb
29-12-2018, 20:00
to przytnie na każdym elemencie ze 10-20%.

Jasne... powie że ma lepsze ceny bo zawsze kupuje w tym punkcie, a później okazuje się że ma 2 razy drożej nawet po swoim rabacie. Z tego powodu zawsze pytam o cenę z materiałem i cenę bez materiału.

agb
29-12-2018, 20:00
Niech przycina 10-20%. Natomiast ja w podobnym przypadku zażądałem rozpiski i się na jednym elemencie wyszło 200%. Elementów było ponad 200...

JTKirk
29-12-2018, 20:03
Jasne... powie że ma lepsze ceny bo zawsze kupuje w tym punkcie, a później okazuje się że ma 2 razy drożej nawet po swoim rabacie. Z tego powodu zawsze pytam o cenę z materiałem i cenę bez materiału.

właśnie...
ale po fakcie jak się już dostało do zapłacenia to trochę późno na zmiany...
tak czy siak - brałbym rozpiskę i porównywałbym ceny, tak jak napisał marcinbbb....potem się zobaczy, w zależności od tego co wyjdzie :D

Kaizen
29-12-2018, 20:35
Akurat byłem świadkiem rozmowy elektryka z zaprzyjaźnionym sprzedawcą. Elektryk nabrał towaru dla klienta i kilka drobiazgów dla siebie. Jak sprzedawca zapytał, czy wrzucić na jedną fakturę to zażartował, że on uczciwy jest, i te drobiazgi niech wiszą na "zeszyt" do rozliczenia. A dla klienta nie potrzebuje faktury, tylko WZ wystarczy. Ale na pytanie, czy ceny na WZ ze zniżkami elektryka ten odpowiedział, że nie. Ceny mają być standardowe. Czyli ze 30-40% wyższymi, niż faktycznie zapłacił.

Czy to reguła, czy nie - nie wiem. Czy u hydraulików tak nie bywa - wątpię. Bo sytuacja jest bardzo podobna. Czy klient jest w stanie kupić towar po cenach jakie faktycznie płaci elektryk czy hydraulik u swoich dostawców - nie wierzę. Może sporadycznie na poszczególne towary. I to nie tylko dlatego, że elektryk i hydraulik powinien je sprzedać z robocizną, czyli ze stawką VAT 8%.

marcin225
29-12-2018, 20:49
Akurat byłem świadkiem rozmowy elektryka z zaprzyjaźnionym sprzedawcą. Elektryk nabrał towaru dla klienta i kilka drobiazgów dla siebie. Jak sprzedawca zapytał, czy wrzucić na jedną fakturę to zażartował, że on uczciwy jest, i te drobiazgi niech wiszą na "zeszyt" do rozliczenia. A dla klienta nie potrzebuje faktury, tylko WZ wystarczy. Ale na pytanie, czy ceny na WZ ze zniżkami elektryka ten odpowiedział, że nie. Ceny mają być standardowe. Czyli ze 30-40% wyższymi, niż faktycznie zapłacił.

Czy to reguła, czy nie - nie wiem. Czy u hydraulików tak nie bywa - wątpię. Bo sytuacja jest bardzo podobna. Czy klient jest w stanie kupić towar po cenach jakie faktycznie płaci elektryk czy hydraulik u swoich dostawców - nie wierzę. .

Wiadomo , że człowiek z ulicy nie kupi z takim rabatem jak ktoś z działalnością w danej branży ale też nie ma tu takiej rozbieżności żeby coś kosztowało kilkadziesiąt % drożej. Przewody elektryczne to różnica pewno rzędy 15-20% góra. U nas hurtownia elektryczna np sprzedaje w zasadzie każdemu w jednej cenie a dla stałych klientów są rabaty rzędu 10-15%. Niewiele w sumie. Większe rzeczy to się już zamawia negocjując ceny w TIMie albo innych dużych hurtowniach. No ale to nie mowa tutaj o 100-200 mb przewodu itp. Czasami można trafić na "złote strzały" w pomniejszych sklepach internetowych jak np ostatnio kupiłem 2 szt. DEHNcombo 1000V po ok 350 zł brutto gdzie cena katalogowa to 1300 zł netto...

kaju
29-12-2018, 22:23
Bardzo dziękuję wszystkim za wypowiedzi w wątku, trochę się przejaśnia…

Uściślając, robiła to firma, która wcześniej robiła mi całą hydraulikę w nowym domu. 180 m2 podłogówki na parterze i piętrze, dodatkowo obieg grzejnikowy w łazienkach i piwnicy – nie mam zastrzeżeń, nawet firma robiąca potem wylewki pochwaliła, że nigdy nie widzieli tak ładnie, równo i gęsto (pod ew. pompę ciepła, w odstępach 10cm) położonych rurek. Nigdy też nie było problemów z liczeniem kasy tylko teraz zrobił się kwas, bo w momencie kiedy wszystko było już kupione i wiadomo było dokładnie co trzeba zrobić od szefa ekipy, który zajmuje się tym już ok. 30 lat usłyszałem, że ostatni największy wydatek, czyli pompy, już za mną, teraz to już tylko rurki i duperele. No i okazuje się, że ma to kosztować ponad 3 razy więcej niż ten „ostatni duży wydatek”, no ja pierdzielę, trochę szok. Liczyłem na jakieś 3kzł, no niech do tego jeszcze te 2 zawory mieszające, siłownik i 2 naczynia wzbiorcze dodatkowy tysiąc ale żeby x2 no to się nie spodziewałem…
Aha, jeszcze dzisiaj sprawdziłem – naczynia wzbiorcze to nie 45 i 30l a 30l i bodajże 20l, no ale to już za wiele nie zmienia…

Co do Waszych wypowiedzi, to może po kolei:

Pytajnick – dzięki za informację, spróbuję. Tylko nie mam pojęcia jak się ten system zaciskanych stalowych rur z fotki 3c nazywa...

d7d , agb – no właśnie na razie nie, mam go zobaczyć tylko chciałem się na tą okoliczność trochę przygotować…

Puławiak – tak jak napisałem na wstępie robiła to firma, która robiła ten dom od początku i doskonale wiedziała jak sytuacja wygląda. Trochę dziwnie, jak mylą się we wstępnej wycenie o 2-3 razy a ja dowiaduje się o tym dopiero po fakcie… Tak jak napisałem, według słów szefa firmy ostatnim dużym wydatkiem miały być pompy Grundfosa (przypominam – 2500) no to jak to się ma do tego, że teraz za „tylko rurki i duperele” wychodzi ponad 3x więcej niż wstępna wycena a 2x więcej niż to czego się spodziewałem w najczarniejszej wersji…

Szeryf - Pyta się ile te drobiazgi kosztują przed robotą !
Po wystarczy policzyć i poprosić o fakturę z rozliczeniem - a Ty policz kształtki zawory jakich firm są i będziesz wiedział + - ile to kosztuje+ robota
Pozdrawiam

Filonxxxl
30-12-2018, 16:51
Szeryf - Pyta się ile te drobiazgi kosztują przed robotą !
Po wystarczy policzyć i poprosić o fakturę z rozliczeniem - a Ty policz kształtki zawory jakich firm są i będziesz wiedział + - ile to kosztuje+ robota
Pozdrawiam

A przeczytałeś ten fragment dokładnie?: "od szefa ekipy, który zajmuje się tym już ok. 30 lat usłyszałem, że ostatni największy wydatek, czyli pompy, już za mną, teraz to już tylko rurki i duperele. No i okazuje się, że ma to kosztować ponad 3 razy więcej niż ten „ostatni duży wydatek”, no ja pierdzielę, trochę szok. Liczyłem na jakieś 3kzł, no niech do tego jeszcze te 2 zawory mieszające, siłownik i 2 naczynia wzbiorcze dodatkowy tysiąc ale żeby x2 no to się nie spodziewałem…
Aha, jeszcze dzisiaj sprawdziłem – naczynia wzbiorcze to nie 45 i 30l a 30l i bodajże 20l, no ale to już za wiele nie zmienia…"
Czyli miało być mniej niż za pompy (przypominam - 2500,-) a okazało się, że duuużo więcej. No to chyba powinienem być poinformowany o tym trochę wcześniej niż po fakcie, nie?