PDA

Zobacz pełną wersję : Piec Defro 20kw k1Pv4



Lilka36
26-12-2018, 14:36
Witam!
Mamy piec Defro jak w tytule. Dom dwupiętrowy ok 150m2 bez podłogówki. Mieszkanie na parterze ma zwykłe takie białe kaloryfery, do góry są kaloryfery żeliwne, żebrowe (przedwojenne :p ) Nie ma bojlera, podłogówki ani też budynek nie jest ocieplony. Hydraulik powiedział,że na piecu najmniej może być 55stopni. A ewentualnie dostosowywać temperaturę musimy zwiększając lub zmniejszając na zaworze trójdrożnym. Ale w domu jest tak gorąco, że padamy jak muchy. Gdy rodzice przykręcą kaloryfery u siebie na parterze, to my do góry ledwo żyjemy. Kiedy oni mają swoje przykręcone to ja boję się do góry zakręcić swoje, bo nie bardzo ma gdzie to ciepło uciec, bo nie ma bojlera i boję się, że coś stanie się z piecem. Jakie byłyby takie optymalne ustawienia żebyśmy tu nie umierali z upału. Na dworze jest temperatura na plusie a tym samym w mieszkaniu jest cieplej. Poradźcie coś proszę, bo hydraulik trochę się na nas wypiął. Kazał poczytać instrukcję obsługi pieca, którą przestudiowaliśmy wzdłuż i wszerz i dalej nic. Przedwczoraj mąż przełączył piec na tryb letni (cokolwiek to oznacza, bo ja do końca tego nie czaję) i temperatura zadana była 55 a kotła 44 czy tak może być? Kaloryfery były wtedy letnie i w mieszkaniu dało się względnie funkcjonować, chociaż i tak było dość ciepło. Poradźcie coś proszę abyśmy jakoś dotrwali do nowego roku a potem będę szukać kogoś na miejscu chyba do pomocy.

gersik
26-12-2018, 15:00
To dlaczego nie regulujecie temp. zasilania na zaworze 3d? Pomogły by jakieś zdjęcia z kotłowni. Jak macie realizowaną ochronę powrotu? Czytaliście instrukcję to porównaj schematy na niej ze swoją instalacją.

Lilka36
26-12-2018, 22:28
Regulowaliśmy na 3d ale hydraulik powiedział, że 3d musi być najniżej na 5 a nawet przy 5 kaloryfery są dość ciepłe.
Wyślę zdjęcia jutro, tylko co konkretnie mam wysłać? Ustawienia? Nie wiem niestety o co chodzi ci z ochroną powrotu?
Na PiD kiedy załadujemy pełny zbiornik i ustawimy kalibrację zasobnika to piec pokazuje że wystarczy tego na 3 dni.
(Piec ma przy tym ustawione 55zadane a 3d na 6-7) do tego na PiD chodzi non stop wentylator :-/

To dlaczego nie regulujecie temp. zasilania na zaworze 3d? Pomogły by jakieś zdjęcia z kotłowni. Jak macie realizowaną ochronę powrotu? Czytaliście instrukcję to porównaj schematy na niej ze swoją instalacją.

eliks
27-12-2018, 09:24
Szczerze Lilka, zapłać kilkaset złotych i wezwij serwis Defro, będziesz miała spokój i pewność że wszystko jest ok.

jasiek11
27-12-2018, 13:15
Kocioł z podajnikiem? Jeśli tak to zainstalować sterownik pokojowy i kocioł będzie odpoczywał i odłaczał pompę. Pytanie też jaki masz uklad hydrauliczny.

Lilka36
27-12-2018, 16:25
Kocioł z podajnikiem? Jeśli tak to zainstalować sterownik pokojowy i kocioł będzie odpoczywał i odłaczał pompę. Pytanie też jaki masz uklad hydrauliczny.


Uuu tu pytania z wyższej półki... kocioł na pewno z podajnikiem. Na całą resztę nie jestem w stanie odpowiedzieć. A o układzie hydraulicznym nie wiem nic :) Spróbuję się w sumie skontaktować z serwisem, zapytam czy oni w ogóle jeżdżą na takie ustawienia.

eliks
27-12-2018, 16:37
Jeżdżą jeżdżą. Dzwoń jak najbliżej bo liczą m.in. za kilometrowke

gersik
27-12-2018, 18:38
Nigdzie na razie nie dzwoń. Wstaw zdjęcia jak wykonana jest instalacja w kotłowni. Śmiem twierdzić że jest źle i dlatego masz problemy.
Jak kocioł będzie biegał na temp. 44 oC to nie przewiduje mu długiego żywota. Masz mieć podgrzany powrót do minimum 55 a zasilanie 65.

Lilka36
27-12-2018, 20:49
Nigdzie na razie nie dzwoń. Wstaw zdjęcia jak wykonana jest instalacja w kotłowni. Śmiem twierdzić że jest źle i dlatego masz problemy.
Jak kocioł będzie biegał na temp. 44 oC to nie przewiduje mu długiego żywota. Masz mieć podgrzany powrót do minimum 55 a zasilanie 65.


Zadzwoniłam po południu do hydraulika, powiedział, że termostaty które nam do góry zamontował mają czujniki i mamy przykręcić wszystkie na 3. I jak spadnie temperatura w pomieszczeniach do ok 22 to da sygnał piecowi że ma zacząć grzać i wtedy grzejniki nie będą zimne a letnie. 3d ustawić na 5 a piec na PID. Tak zrobiliśmy. Mąż mi po paru godzinach mówi, że mu zimno. Macamy kaloryfery - wszystkie zimne, schodzimy teraz do piwnicy a tam komunikat: piec wygaszony :eek: daliśmy na panelu zapałkę, cyknął że się rozpala (bo było trochę żaru jeszcze) a tu wyskakuje nagle komunikat NADMUCH: łożyska uszkodzone :bash::bash::bash::bash: mam dość tego pieca :( hydraulika też... grrr…. zadzwoniłam do gościa a on mi mówi, że serwis jedynie... co mi z tego jak serwis mi przyjedzie za tydzień może dwa... bo to daleko a ja zostaje całymi dniami sama z tym szitem i nie wiem jak z tym piecem rozmawiać żeby mnie słuchał :D
Zaraz wrzucę fotki co i jak...

Lilka36
27-12-2018, 21:37
423731 423732 423733 423734 423735

Lilka36
27-12-2018, 21:39
423736 423737 423738 423739 423740

jasiek11
28-12-2018, 06:34
Jakie masz ustawienia na kotle?. Z tego co piszesz to pośrednio wynika, że macie sterownik pokojowy, małe pudełko zamontowane na ścianie w pokoju lub korytarzu? Ciśnij swojego hydraulika, wziął kasę i ma doprowadzić to do porządku.

gersik
28-12-2018, 08:32
W sprawie wentylatora dzwoń na serwis. Jak kocioł na gwarancji to wymienią bez problemu. Przyjrzałaś się tym zdjęciom ? Tam nic nie widać. Gdzie ten zawór 3d. Może to jest 4d. Nie widać średnic rur. Jest tam jakiś zawór koło czopucha ale bardzo niewidoczny. Jak to jest zawór 3d mieszający wodę na instalację i jak jest w domu za gorąco to go przestaw na 4. Masz za pompą termometr więc na nim sprawdzaj jaka temp. idzie na grzejniki. Jak za wysoka ( jest za gorąco) to jeszcze zmniejszaj. Węgiel masz nie dopalony, złe ustawienia kotła. Za zimny powrót też może sprawiać problemy.

Lilka36
28-12-2018, 11:21
Co udało mi się ustalić na dziś.
Dzwoniłam do hydraulika, bo on dziś kontaktował się z serwisem. Błąd wentylatora który się pojawił pokazał się, bo mój mąż pogrzebał w jakiś testach i przy testach to wyskoczyło a nie powinien tam grzebać. Do tego okazało się że zdobył skądś jakiś kod i pozmieniał też ustawienia w PID. I teraz jak tylko przykręce jakiś kaloryfer na 3 lub 4 to po godzinie piec się wygasza będąc ustawiony na PIDzie. Jak wyłączyłam mu teraz PID przeszłam na chwile na tryb ręczny włączylam ślimak do przodu i nadmuch na ok. minutę to się rozpalił. Dałam kilka razy wstecz i chyba przeszedł w tryb automatyczny bez PIDu. Mam przynajmniej taką nadzieję. Powiedzcie mi czy ja to dobrze rozumiem? Są trzy tryby działania: automatyczny z PID, automatyczny bez PID i ręczny?
W pokoju nie mam pudełeczka gdzie mogę cokolwiek ustawiać, nie mam żadnego czujnika w mieszkaniu tylko niby to co jest na termostatach przy kaloryferach. Porażka normalnie załamałam się dziś.

W sprawie wentylatora dzwoń na serwis. Jak kocioł na gwarancji to wymienią bez problemu. Przyjrzałaś się tym zdjęciom ? Tam nic nie widać. Gdzie ten zawór 3d. Może to jest 4d. Nie widać średnic rur. Jest tam jakiś zawór koło czopucha ale bardzo niewidoczny. Jak to jest zawór 3d mieszający wodę na instalację i jak jest w domu za gorąco to go przestaw na 4. Masz za pompą termometr więc na nim sprawdzaj jaka temp. idzie na grzejniki. Jak za wysoka ( jest za gorąco) to jeszcze zmniejszaj. Węgiel masz nie dopalony, złe ustawienia kotła. Za zimny powrót też może sprawiać problemy.

Lilka36
28-12-2018, 12:20
Jak dla mnie to zawalił na całej linii mój mąż niestety trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Nie chciał się skontaktować się z hydraulikiem, bo jak twierdził nie umie się z nim dogadać. To teraz się okazuje, że namieszał nawet w ustawieniach PID w których teoretycznie nie mógł namieszać bo do nich potrzebny jest jakiś kod, który zdobył nie wiem skąd. :bash: Więc teraz tak. Pierwsza fotka to zawór trójdrożny 423765 juz widzę, że mąż znów wczoraj przekręcił go na zbyt wysoko :( dalej zdjęcie jakiś rurek, mam nadzieję, nie widziałam nigdzie żeby było napisane jaką mają średnicę 423766 423767 i zaraz spiszę dokładnie ustawienia jakie są. Dodam tylko, że w tej chwili PID jest wyłączony (tak kazał hydraulik) i kliknęłam kilka razy na WYJSCIE aż wyszedł do panelu głównego i w takiej formie ponoć jest w trybie automatycznym. Nie wiem czy ja to wszystko dobrze rozumiem i dobrze ogarniam :(

Lilka36
28-12-2018, 12:44
Wrzucam zdjęcia tego co zastałam przed chwilą na piecu. Spisałam wszystkie ustawienia w które nie bałam się wejść :) nie klikałam w tryb ręczny bo nie wiem jak go potem wyłączyć. PID jest w tej chwili wyłączony. 423768423769
Spróbuję jeszcze raz przełączyć go w tryb PID i spisać ustawienia w trybie PID zobaczę czy znów się wygasi jak zmniejszę zawory na kaloryferach czy też nie. Osłabia mnie ten piec. Albo wszedobylski mąż :cool:

jasiek11
28-12-2018, 14:10
Na męża nie ma co zwalać, to nie jest tak, że nastawy hydraulika są stałe, po wsze czasy. Może coś twój mąż zle ustawił ale przynajmniej chce coś poprawić. Spokojnie, opanujecie kocioł. Koledzy co mają sterownik z PIDem cos podpowiedzą. A wam może jednak przydałby się dodatkowy sterownik pokojowy. Kwestia do rozważenia.

jasiek11
28-12-2018, 14:15
Na moje krzywe oko, zawór jest czterodrogowy.

jasiek11
28-12-2018, 14:34
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.afriso.pl/pl/pobieranie/instrukcja_obslugi_rozszerzona_arv_4_drogowe_zawor y_mieszajace_AFRISO.pdf&ved=2ahUKEwjFz6O-3cLfAhUPpIsKHTnhDVcQFjAAegQIBBAB&usg=AOvVaw20F8IBfNf0CHO1crHLOGGX

Strona 9, 12, 13, sprawdzcie dla pewności czy zawór 4 drogowy jest własciwie zamontowany.

Zdun Darek B
28-12-2018, 14:40
4-drogowy a 3-drogowy termostatyczny to zasadnicza różnica .

Lilka36
28-12-2018, 15:16
Ja już nie wiem... montażu raczej bym sie nie czepiała. Robił to człowiek ktory od lat montuje piece... przełaczyłam na moment na PID i na głownym panelu pojawiła się informacja "wygaszanie". Wyłączyłam go ponownie bo już nie chciałam bardziej grzebać. Ja mam wrażenie że przykręcenie kaloryferów w trybie PID powoduje wyłaczenie pieca. Ale nie wiem. Nie wiem co jest namieszane w ustawieniach PID bo menu wyglada inaczej jak jest PID wlaczony. Jak dla mnie to zbyt skomplikowane wszystko...

gersik
28-12-2018, 16:41
Lilka. Jak masz spisane ustawienia to teraz go przestaw na ustawienia fabryczne. Następie ustaw temp. zadaną kotła na 65. Sprawdź czy w ustawieniach fabrycznych masz ustawione w PID, Jak tak to go zostaw na PID-zie. Zawór jest 4d a nie 3d. Jak jest za gorąco na budynku to zmniejsz na nim ustawienie i tyle. Zostaw niech tak pochodzi i sprawdzaj popiół czy nie ma spieków lub czy nie wyrzuca węgla. Brakuje pompy w krótkim obiegu.

gersik
28-12-2018, 17:01
Z tym człowiekiem który to od lat montuje to bym nie przesadzał. Zamkną Ci układ, gdzie kocioł raczej nie jest do tego przystosowany i w dodatku źle go zabezpieczył.

jasiek11
28-12-2018, 20:49
Dobre pytanie, czy kocioł jest właściwie zabezpieczony i czy producent dopuszcza pracę w układzie zamkniętym.

Lilka36
28-12-2018, 21:20
Wy tu do mnie łopatologicznie piszcie a nie o układach zamkniętych, zabezpieczeniach i innych cudach na patyku :-)
Pokusiłam się dziś jeszcze o telefon do serwisu. Naświetliłam panu sprawę i powiedział że piec wcale nie musi chodzić na PIDzie. Tym mam się nie martwić, pozmieniał mi ustawienia i kazał obserwować. Więc daję mu jeszcze szansę na tych ustawieniach a jak nie to wracam do fabrycznych.

jasiek11
28-12-2018, 21:28
Układ otwarty, zabezpieczający przed wzrostem ciśnienia, to naczynie wzbiorcze z odpowiednio podłaczonymi rurkami, umiejscowione ponad instalacją. U ciebie byłoby pod stropem ostatniej kondygnacji lub na strychu. Przy układzie zamkniętym, który jest, najprawdopodobniej, u ciebie zabezpieczenie przed wzrostem ciśnienia stanowi zawór bezpieczeństwa i zamknięte naczynie przeponowe( nie widzę go). Do tego powinna być wężownica schładzająca i odpowiednia armatura.
To tak pokrótce.

eliks
29-12-2018, 10:29
Jak już napisałem wcześniej, dla mnie dyskusja jałowa. Tłumaczenie dziewczynie, która nie ma pojęcia co ma w kotłowni, skopana instalacja, tam nawet nie ma silownika na zaworze, który obsługuje sterownik. Kocioł Defro przy zamówieniu trzeba zaznaczyć jaki układ. Przy zamkniętym w kotle jest węzownica i ma inne oznaczenie - NZ.

Jeśli był by siłownik na zaworze, robisz ustawienia fabryczne, pomogli byśmy Ci ustawić krzywą grzewczą w PIDzie i wszystko jakoś by poszło. Największy błąd jaki ludzie robią to zaczynają grzebać w ustawieniach serwisowych zmieniając czasy podawania, przedmuchu itd. To są rzeczy które tyka się na końcu, Jak wiemy że reszta instalacji jest dograna!
A z tymi kodami to też powinno być tak, że każdy kocioł ma indywidualny, pisany przez jakiś algorytm, dostępny tylko dla serwisu, potem takie kwiatki powstają, na każdym forum jest to samo.

gersik
29-12-2018, 11:06
Dlatego też napisałem wyżej że z tym " człowiekiem" bym nie przesadzał.

eliks
29-12-2018, 13:56
U mnie w mieście są 3-4 firmy działające po 20-30 lat. Jeśli miał bym polecić kogoś z czystym sumieniem to musiał bym odmówić, szczerze, chłopaki nie nadążają za techniką, nie szkolą się, nie czytają. Sam byłem technicznym w dużej sieci marketów budowlanych i wiem jakie to ważne. Jeżdżąc 4 lata na reklamacje, raz była to wina materiału (klej do siatki)

jasiek11
29-12-2018, 16:24
Inżynierowie różnych branż nie nadążają, cóż mówić o prostych hydraulikach, choć zdarzają się i tu wyjątki.

Gieniu
29-12-2018, 19:36
A czy ten zawór 4d to jest dobrze zamontowany? Coś mi nie pasuje położenie skali względem wyjść zaworu.
Mogę się mylić, może koledzy bardziej zorientowani w temacie rzucą okiem i się wypowiedzą.
Lilka czy ten kocioł pracuje pierwszy sezon?