PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana sposobu użytkowania garażu



kukus88
27-12-2018, 19:10
Witam wszystkich forumowiczów.

Chciał bym w przyszłości otworzyć sobie do pracy dorywczej mały zakład ślusarski (toczenie, frezowanie metalu). Na posiadłości obok domu mieszkalnego stoi garaż który był budowany około 30 lat temu na starych zasadach czyli bez planu budowy i który to garaż chciał bym przekształcić we wcześniej wspomniany warsztat. Ogólnie garaż składa się z jednego pomieszczenia jest murowany stoi na fundamencie, ma około 30 m2 i wysokość w świetle 2,2 m. Garaż niema ani wody ani zaplecza sanitarnego i socjalnego i nie jest ocieplany. Jedynie co planuje wykonać to instalacje elektryczną niezbędną do funkcjonowania maszyn i oświetlenia. Ogrzewanie będzie realizowane nagrzewnicą gazową.

I teraz moje pytanie czy jeśli mam zamiar w nim pracować tylko ja tj. właściciel firmy i nie mam tam zamiaru zatrudniać żadnych pracowników to czy muszę spełniać przy przekształcaniu tego budynku szereg wymogów jakie się stawia budynkom o przeznaczeniu właśnie pod zakład ślusarski czy mechaniczny? Przykładowo na starcie np. eliminują już moje plany przepisy php co do wysokości miejsca pracy która to wysokość jest przewidziana na około 3m w świetle (u mnie 2,2m)

https://www.portalbhp.pl/podstawowe/rozporzadzenie-ministra-pracy-i-polityki-socjalnej-z-26-wrzesnia-1997-r.-w-sprawie-ogolnych-przepisow-bezpieczenstwa-i-higieny-pracy-dz.u.-z-2003-r.-nr-169-poz.-1650-2740.html
(link i o wysokości mowa w paragrafie 20)

Tu podałem jeden przykład żeby bardziej pokazać o co mi chodzi. Bo jeśli zatrudnia się pracowników to sprawa jest jasna trzeba zapewnić im wszystkie niezbędne warunki pracy wg prawa i przepisów. Natomiast nie wiem jak dokładnie to wygląda gdy otwieramy coś gdzie będzie pracę wykonywał tylko właściciel firmy.

Jeśli potrzeba jakiś dodatkowych informacji których nie udzieliłem proszę zapytać.

Z góry bardzo dziękuję za każdą odpowiedź i pomoc.

Pozdrawiam :)

piotrmak
27-12-2018, 19:18
Ruszać z działalnością i siedzieć cicho. Tysiące takich firm jest w Polsce

jajmar
27-12-2018, 21:37
Nie wiem dokładnie jak jest z pom dla "siebie" jako szefa i pracownika, ale wiem że jak chcesz to zrobić na leaglu tzn przekształcić budynek w warsztat-ślusarnię tu może być zonk. Zacznij od sprawdzenia czy na Twoim terenie tzn tam gdzie jest plan może byc warsztat.......bo żeby zmienić sposób użytkowania od tego zaczynasz. Taka ślusarnia z automatu będzie (może być) uznanan za zbyt głośną......... na osiedlu domków.

Znam ślusarnie spawanie na osiedlu ale ona powstawala lata temu. Od tego zacznij.

Lew2
27-12-2018, 22:13
Jeśli nie zatrudniasz pracownika to żadne przepisy BPH itp. Cię nie obowiązują. Nie masz kontroli Sanepidu, Inspekcji Pracy, Straży Pożarnej itp. Natomiast inna sprawa czy teren dopuszcza działalność. I tu sąsiedzi mogą się burzyć jeśli działalność będzie uciążliwa.

jajmar
28-12-2018, 00:03
Ruszać z działalnością i siedzieć cicho. Tysiące takich firm jest w Polsce

Działalność rejestrować na dom obok a wyjąc posesje i tam działać. ....... taki mamy kraj

katka
28-12-2018, 06:58
Masz odpowiednią moc przyłącza elektrycznego? Znam przypadek jak ktoś sobie w garażu spawalnie urzadził i wszystkim sąsiadom światło mrugało jak spawał zglosili do dystrybutora energii i odcieli mu prąd bo nie miał odpowiedniego przyłącza.

CityMatic
28-12-2018, 07:03
Jeśli nie zatrudniasz pracownika to żadne przepisy BPH itp. Cię nie obowiązują.

No już takich głupot to Ty nie pisz! Ulegniesz wypadkowi to zobaczysz co i kiedy Cię obowiązuje.

kukus88
28-12-2018, 14:24
Ruszać z działalnością i siedzieć cicho. Tysiące takich firm jest w Polsce

Brzmi fajnie. Tylko w razie jakiejkolwiek kontroli mogą być problemy :)


Nie wiem dokładnie jak jest z pom dla "siebie" jako szefa i pracownika, ale wiem że jak chcesz to zrobić na leaglu tzn przekształcić budynek w warsztat-ślusarnię tu może być zonk. Zacznij od sprawdzenia czy na Twoim terenie tzn tam gdzie jest plan może byc warsztat.......bo żeby zmienić sposób użytkowania od tego zaczynasz. Taka ślusarnia z automatu będzie (może być) uznanan za zbyt głośną......... na osiedlu domków.

Znam ślusarnie spawanie na osiedlu ale ona powstawala lata temu. Od tego zacznij.

Co do możliwości czy na tym osiedlu można coś takiego prowadzić to raczej tak bo w okolicy są podobne i takie same obiekty. Jakoś niebawem wyciągnę warunki zabudowy konkretnie dla tego miejsca. Podejrzewam że będzie opcja z dopuszczeniem działalności gospodarczej nieuciążliwej.


Jeśli nie zatrudniasz pracownika to żadne przepisy BPH itp. Cię nie obowiązują. Nie masz kontroli Sanepidu, Inspekcji Pracy, Straży Pożarnej itp. Natomiast inna sprawa czy teren dopuszcza działalność. I tu sąsiedzi mogą się burzyć jeśli działalność będzie uciążliwa.

Działalność raczej nie powinna być uciążliwa maszyny będą pracować w środku dodatkowo będą to jeszcze maszyny zabudowane osłonami co naprawdę powinno generować małą głośność.


Działalność rejestrować na dom obok a wyjąc posesje i tam działać. ....... taki mamy kraj

Mam zarejestrować działalność na dom obok a "wyjąc" posesje? Rozumiem że miał bym zarejestrować działalność normalnie na dom a w garażu sobie działać tak? Tak to też jest jakaś opcja tylko tak jak pisałem wcześniej w razie jakiej kolwiek kontroli mogą być problemy. Z sąsiadami nie powinno być ogólnie problemów ale głowy sobie nie dam uciąć i chodzi o to że jak by już coś zgłosili że np. rzeczywiście jest za głośno to w razie jakiejkolwiek kontroli jestem czysty no bo warsztat jest rzeczywiście w miejscu w którym być powinien. A czytałem że kary za użytkowanie pomieszczeń niezgodnie z ich przeznaczeniem mogą być spore i sprawić dużo problemów.


Masz odpowiednią moc przyłącza elektrycznego? Znam przypadek jak ktoś sobie w garażu spawalnie urzadził i wszystkim sąsiadom światło mrugało jak spawał zgłosili do dystrybutora energii i odcieli mu prąd bo nie miał odpowiedniego przyłącza.

W budynku mieszkalnym jest przyłącze trójfazowe mój tata spawa na tym przyłączu nieraz coś więc tutaj też zakładam że nie powinno być problemów. Ale racja zadzwonię do elektrowni i zawczasu sprawdzę i wypytam się jakie są dostępne taryfy energetyczne.