PDA

Zobacz pełną wersję : Termika piec na pelet proszę o pomoc



Bocz
27-12-2018, 23:16
Proszę o pomoc w rozwikłaniu co jest nie tak w ustawieniach pieca na pelet
dom ma ok 300 m a piec 25-28kW
Mam wrażenie że serwisant cś zle ustawił piec chodzi na pogodynke i pali ok 30 kg peletu . a tak naprawdę nie ma mrozów . CWU 80 litrów , dom ocieplony .
Piec jak zauważyłem chodzi w trybach PRACA, Wygaszanie , Postój. nie ma trybu nadzór (co chyba jest błędem) serwisant mówi że powinienem zrezygnować z obniżenia nocnego dałem obniżenie na -2stopnie zarówno w CO jak i CWU.
Proszę pomóżcie znaleźć błąd>
Poniżej przedstawiłem wszystkie ustawienia serwisowe pieca (dodam że piec jest sterowany z internetu ale może być też z panelu w pokoju)R]
Ustawienia kotła
Minimalna temperatura zadana kotła 55°C
Maksymalna temperatura zadana kotła 85°C
Temperatura załączenia pompy kotła 36°C
Czas postoju pompy kotła od CWU 0min
Podwyższenie temperatury zadanej kotła od CWU, mieszaczy lub bufora 8°C
Wybór termostatu kotła Styk urządzenia
Wyłączenie pompy kotła od termostatu Wyłączony
Temperatura alarmu przegrzania kotła 90°C
Maksymalna temperatura podajnika 90°C
Temperatura wyłączenia kotła zewnętrznego 0°C
Kod sygnalizowania o aktywnych alarmach 127
Modulacja mocy Moc nadmuchu przy 100% mocy kotła (w regulatorach retortowych główna moc nadmuchu) 72%
Histereza H2 pracy kotła 4°C
Moc nadmuchu przy 50% mocy kotła 68%
Histereza H1 pracy kotła 3°C
Moc nadmuchu przy 30% mocy kotła 52%
Histereza pracy kotła 7°C
Minimalna moc z jaką kocioł może pracować w trybie FL 0%
Maksymalna moc z jaką kocioł może pracować w trybie FL 77%
Rozpalanie
Moc nadmuchu w trybie rozpalanie 48%
Czas przedmuchu przed rozpalaniem 10s
Czas pracy grzałki w rozpalaniu 8min
Czas rozgrzewania grzałki przed rozpalaniem 120s
Próg detekcji płomienia przy czujniku optycznym 5%
Czas pracy z mocą minimalną po zakończeniu rozpalania 5min
Czas przedmuchu po zakończeniu rozpalania 50s
Moc przedmuchu po zakończeniu rozpalania 45%
Praca
Czas cyklu pracy podajnika (podawanie + przerwa podawania) 15s
Minimalna moc nadmuchu jaką może ustawić użytkownik 45%
Szybkość podawania paliwa przez podajnik 6.0kg/h
Mnożnik szybkości podawania paliwa 0.1
Kaloryczność paliwa 5.2kWh/kg
Czas detekcji braku paliwa 3min
Wygaszanie
Maksymalny czas wygaszania kotła 10min
Minimalny czas po jakim kocioł kończy wygaszanie 6min
Moc nadmuchu wygaszanie 100%
Czas pracy nadmuchu w wygaszaniu 1s
Przerwa nadmuchu w wygaszaniu 15s
Próg detekcji płomienia rozpoczynający przedmuch wygaszania 10%
Próg detekcji płomienia kończący przedmuch wygaszania 5%
Czyszczenie
Czas czyszczenia w trybie rozpalanie 40s
Czas czyszczenia w wygaszaniu 6min
Moc nadmuchu w trybie czyszczenia 100%
Czas pracy po jakim nastąpi automatyczne wygaszenia kotła 24h
Nadzór
Czas nadzoru 0min
Czas cyklu podajnika w trybie NADZÓR 60s
Moc nadmuchu w trybie NADZÓR 45%
CWU
Minimalna temperatura zadana zasobnika CWU 20°C
Maksymalna temperatura zadana zasobnika CWU 70°C
Czas wydłużenia ładowania zasobnika CWU 3min
Mieszacz 1
Minimalna temperatura zadana obiegu grzewczego 20°C
Maksymalna temperatura zadana obiegu grzewczego 85°C
Obsługa mieszacza
Włączona CO Nieczułość obiegu mieszacza 2.0°C
Wybór termostatu obiegu Styk urządzenia
Wyłączenie pompy mieszacza od termostatu Wyłączony

karoka65
28-12-2018, 09:38
Masz 300m, kupiłeś chabetę która powinna spalać na mocy znamionowej ze 140kg peletu na dobę, pali 30 czyli kocioł generuje około 6kW.
Ile chciałeś spalać? też 10 czy 12kg jak Ci co mają domki po 100 czy 120m?
Ludzie nie świrujcie, chciałeś mieszkać w pałacu? to go teraz grzej.

toommm
28-12-2018, 10:11
30 kg na 300 metrów to nie dużo

Bocz
28-12-2018, 11:40
Masz 300m, kupiłeś chabetę która powinna spalać na mocy znamionowej ze 140kg peletu na dobę, pali 30 czyli kocioł generuje około 6kW.
Ile chciałeś spalać? też 10 czy 12kg jak Ci co mają domki po 100 czy 120m?
Ludzie nie świrujcie, chciałeś mieszkać w pałacu? to go teraz grzej.

No ja rozumiem niech pali 30 ale jak jest zimno a tymczasem na zewnątrz 8 na plusie a on pali jakby było na minusie . Wolałbym jednakże jakby ktoś zerknął na ustawienia.

Bocz
28-12-2018, 12:24
Jestem po rozmowie z serwisantem i stwierdził że tryb Nadzór jest dodatkowym czynnikiem spalania peletu i wyjdzie na niekorzyść w zamian Zwiększył :
Obniżenie temperatury zadanej obiegu przy rozwartym styku termostatu do 15* . Teraz nie wiem czy dobrze czy też powinienem naciskać na to żeby włączył ten NADZÓW. Ma ktoś jakieś sugestie ?

eliks
28-12-2018, 17:01
Sugestię mam taką że 30kg na Twoje metry to niewiele, szczerze.

Bocz
28-12-2018, 17:46
No może i dobrze ale ten piec cały co 20 min się wygasza czyści tylko potem żeby po 15 min znów się zapalać ? i wciąga prawie 4kg/h a nie lepiej jakby cąły czas grzał spalając koło 1 kg/h. no i dla mnie to bez sensu

toommm
28-12-2018, 20:06
powinien lepiej modulować ... ja na ustawieniu peleciaka się nie znam ale powinieneś mieć tam pracę ciągłą i w tedy wysterować niską temp i jarać bez przerwy , podtrzymanie no cóż , też musi coś pobrać aby stał nie wygaszony ...

moja rada : naucz się jak to ustawiać jedno i drugie i po prostu po testuj i zobaczysz co ci lepiej komfort/ekonomia

ale moim zdaniem jak rzeczywiście masz 300m2 ogrzewane do temperatur komfortowych ( aż trudno uwierzyć ) to dziękuj Bogu za takie spalanie .. nie jeden pozazdrości

Puławiak
28-12-2018, 20:33
No może i dobrze ale ten piec cały co 20 min się wygasza czyści tylko potem żeby po 15 min znów się zapalać ? i wciąga prawie 4kg/h a nie lepiej jakby cąły czas grzał spalając koło 1 kg/h. no i dla mnie to bez sensu
Tak sie niestety kończy pakowanie polskiego sterowania do włoskiego kotła.

Bocz
28-12-2018, 20:44
A no czyli trzeba lepiej wymodulować :D a czym to się robi wie ktoś ?Miałem histeryze kotła 15 nie pomogło to zrobiłem 3 i też widzę że się zatrzymuje ale czekam czy chociaż częstotliwość się zmniejszy. Miałem też Obniżenie temperatury zadanej obiegu przy rozwartym styku termostatu do 15* nie pomogło więc wróciłem do 4 stopni. No i już nie wiem niby pracuje w FUZYLOGIC i powinno być prościej ale nie podoba mi się że ten piec raz działa a potem się wychładza. Co do zużycia to może on i pali 30 kg/dobe ale na puki co temperatury są śmieszne jak na zimę więc co ja zrobię jak mrozy przyjdą ? Nie no mieszę coś poradzić . Podpowiedzcie co nie tak jest w ustawieniach użytkownika
Ustawienia kotła
Temperatura zadana kotła 85°C
Sterowanie pogodowe temperaturą kotła Włączony
Krzywa grzewcza kotła 1.9
Przesunięcie równoległe krzywej grzewczej kotła 1°C
Współczynnik temperatury pokojowej 0
Tryb pracy kotła FuzzyLogic
Ustawienia CWU
Temperatura zadana zasobnika CWU 38°C
Tryb pracy pompy CWU Praca bez priorytetu
Histereza zasobnika CWU 3°C
Dezynfekcja zbiornika CWU Wyłączony
Mieszacz 1
Temperatura zadana obiegu grzewczego 43°C
Obniżenie temperatury zadanej obiegu przy rozwartym styku termostatu 4°C
Sterowanie pogodowe temperaturą obiegu Włączony
Krzywa grzewcza obiegu 1.2
Przesunięcie równoległe krzywej grzewczej obiegu 2°C
Współczynnik temperatury pokojowej 0

Bocz
28-12-2018, 20:49
Tak sie niestety kończy pakowanie polskiego sterowania do włoskiego kotła.

Hmmm no Pewnie masz rację ale .... No właśnie teraz pozostaje coś zaradzić . No przyznam żem dyletant w tych sprawach i moje wyobrażenie o piecu było ustawiam 20 i jest 20 a tu jakieś krzywe , histeryzy itp.

eliks
29-12-2018, 10:13
Tak sie niestety kończy pakowanie polskiego sterowania do włoskiego kotła.
Czyli to jest ta włoska Termika? Myślałem że zbieżność nazw przypadkowa. Jakim cudem to ma polski sterownik?

Barliniak
29-12-2018, 10:38
Wydaje mi się ,że problem jest w odpowiednim dostrojeniu krzywej.Skontaktuj się z kimś kto grzeje podłogówkę i ma sterowanie za pomocą pogodówki.Powinieneś też mieć zainstalowany odpowiednio regulator w pokoju który wysyła sygnał do pieca.

Bocz
29-12-2018, 16:40
Wydaje mi się ,że problem jest w odpowiednim dostrojeniu krzywej.Skontaktuj się z kimś kto grzeje podłogówkę i ma sterowanie za pomocą pogodówki.Powinieneś też mieć zainstalowany odpowiednio regulator w pokoju który wysyła sygnał do pieca.

Myślałem że to przez brak trybu nadzoru. A krzywa to sprawa temperatury w mieszkaniu . A no i mam ogrzewanie grzejnikowe .

Barliniak
30-12-2018, 09:06
A regulator pokojowy jest? Czy ten piec się rozpala wg. histerezy pieca?Przy grzejnikach pogodówkę możesz sobie darować.To się sprawdza, ale przy podłogowym ogrzewaniu.

Bocz
30-12-2018, 10:02
Tak mam w mieszkaniu taki regulator. A dlaczego pogodynka nie sprawdza się przy grzejnikach ? Tak mi się wydaje że utrzymuje wg histezy ale przyjrzę się temu . Teraz myślę że może CWU mam za nisko ustawione i to ona załącza piec . Zbiornik mam 75 l a temperaturę miałem na zbiorniku 38* . No nic ustawiłem CWU na 60 stopni i zobaczymy czy coś zmieni .

radik81
30-12-2018, 14:27
Według mnie CWU a raczej mała histeryza jest powodem częstego załączania kotła. Wystarczy, że skorzystasz z umywalki, temperatura CWU spadnie o te 3°C i kocioł się odpala. U siebie zauważyłem to samo. Kocioł odpalał się nawet 15 razy dziennie. Obecnie CWU załączam recznie. Do sterowania CWU potrzebny jest sterownik z większą histeryzą np. taki:
http://sanitsystem.pl/id,2089/prod,sterownik-cwu-do-kotlow-red-compact
Histeryza od 0-20°C.

Maher
30-12-2018, 14:37
A dlaczego pogodynka nie sprawdza się przy grzejnikach ?i .

Pogodynka nie sprawdza się w ogóle przy dobrze ocieplonych domach, bo gdy temperatura na zewnątrz spadnie do zimno do domu dotrze nawet po kilku dniach, w starych słabo ocieplonych domach miało to sens i nawet z tego korzystałem, teraz mam możliwość w dobrze ocieplonym domu sterować poprzez pogodynkę i poprzez czujniki w pokojach i tylko sprawdza się sterowanie pokojowe przy pogodowym przeważnie przegrzewałem pomieszczenia.

Bocz
30-12-2018, 18:55
Dla zainteresowanych CWU miałem bez priorytetu i nie było różnicy w spalaniu a przede wszystkim w pracy pieca czyli raz pracował a raz się wyłączał. Więc nie temperatura CWU ani nie ustawiona Histeza CWU miały znaczenie . Obecnie ustawiłem CWU z priorytetm i o dziwi puki co piec przestał szaleć pali Pracuje ciągle zuzycie wg wskażników 1kg/h z małymi odchyleniami . Zobaczymy po dobie pełnej . Na razie mineły 3 h .

Maher
30-12-2018, 21:59
Dla zainteresowanych CWU miałem bez priorytetu i nie było różnicy w spalaniu .

Piorytet CWU a histereza CWU to dwie różne funkcje, u mnie piorytet CWU powoduje że piec w pierwszej kolejności grzeje CWU odłączając ogrzewanie domu, a histereza CWU to różnica temperatury zadanej CWU od temperatury zmierzonej po której nastąpi włączenie grzania CWU.

Ja u siebie korzystam z Piorytetu CWU tylko dla innego celu - mam włączony aby piec nie musiał nagle z pełną mocą ogrzewać dom i dodatkowo CWU tylko jak grzeje dom i potrzeba dogrzać CWU to odłącza ogrzewanie domu , dogrzewa CWU następnie ponownie grzeje dom jak to jest potrzebne.

Bocz
30-12-2018, 22:31
No własnie i chyba o to chodziło, Na razie piec przestał mi pracować z przerwami a pracuje ciągle na małej mocy. Na noc mam ustawienie obniżenie i tu się wyłaczył i ponownie włączył jak wartości spadły poniżej Histezy. No poobserwujemy :) ale kupując taki piec spodziewałem się prostszych procedur ustawienia . No chyba, że to wina serwisanta . Dalej nurtuje mnie myśl o trybie pracy NADZÓR (obecnie jest wyłączony) . Myślę , że jeszcze by polepszył pracę pieca i nie rozumie podejścia serwisanta który uważa że to złe rozwiązanie . No zobaczymy.

Bocz
30-12-2018, 22:32
Czy wy u siebie macie włączony tryb nadzór ????

toommm
31-12-2018, 06:04
Czemu kolega po prostu nie powie serwisantowi , że ma włączyć tą funkcję zamiast się zastanawiać , przecież nikt tu z nas tego nie zrobi

Bocz
01-01-2019, 21:01
No i właśnie ja też przełączyłem priorytet na CWU i piec się uspokoił :) spadło zużycie peletu bo cały czas grzeje . Jeszcze są chwile gdzie się wariuje ale to momenty dużego zużycia wody lub po czyszczeniu gdy spadnie temperatura. Wydaje mi się że lekarstwem jest włączenie trybu nadzoru . Jutro dzwonie do serwisanta i wymuszę chyba na nim . Jak już pisałem on nie chce i mówi że po nie wpłynie na zużycie. Wydaje mi się że nie chce mu się bawić z ustawieniami bo gdzieś czytałem że to trzeba umiejętnie ustawić. A jak u was macie tryb nadzoru włączony ????

Bocz
01-01-2019, 21:04
Nie mówiłem mu bo są święta a ja dopiero na to wpadłem ale już jutro mu powiem.

toommm
02-01-2019, 05:50
Nie mówiłem mu bo są święta a ja dopiero na to wpadłem ale już jutro mu powiem.

Za instalacje zgarną kase więc ma ustawić tak jak sobie życzysz

eliks
02-01-2019, 06:40
Co temat to jest ten sam problem. Instalator montuje kocioł a potem człowieku martw się sam.

Slawko123
02-01-2019, 08:47
no i taki problem zmienić z 0minut na np. 10-20 minut w tym

Nadzór
Czas nadzoru 0min
Czas cyklu podajnika w trybie NADZÓR 60s
Moc nadmuchu w trybie NADZÓR 45%

czas potrzebny na zmianę to 5-10 sekund

Bocz
02-01-2019, 17:47
ech no wiem że to szybko mogę zmienić tylko potrzebuję kod serwisanta. A ten k...a nie odbiera tel. No nic jutro dzwonię do właściciela tej instytucji i mu powiem że zaraz mu ten piec przywiozę.

Slawko123
02-01-2019, 17:59
Tam jest PLUM? sprawdź 0000

Bocz
05-01-2019, 18:05
dzięki kod pasuje . jak teraz ustawić żeby Nadzór trzymał temperaturę co jest ważniejsze nadmuch czy czas cyklu . w obecnych ustawieniach szybko wychładza się kocioł a zużycie jest bardzo niskie 0.3. No ale zaraz się wyłącza i zaczyna grzać bo po 15 min się wychładza . Czyli pytanie jak podnieść temperaturę/moc żeby nadzór podtrzymywał lub zwalniał skutecznie obniżenie temperatury.