PDA

Zobacz pełną wersję : powierzchnia dachu



anzelm
28-12-2018, 13:51
Witam.
Czy ktoś z Państwa pomógłby mi w wyliczeniu powierzchni dachu.
Niby to czysta matematyka tylko ja nie wiem czy trzeba przyjmować jakieś zapasy lub zwracać uwagę na inne aspekty.
Dałem do tartaku projekt mojego dachu pod wycenę elementów więźby dachowej. Otrzymałem informację że w podanym zestawieniu brakuje łat i kontrłat i aby je wyliczyć muszę przekazać powierzchnię dachu.
Czy ktoś mógłby mi pomóc lub wskazać na co zwracać uwagę.
Z wszelkie porady serdecznie dziękuję.

Andrzej Wilhelmi
29-12-2018, 22:06
W dokumentacji, którą dałeś tartakowi jest wszystko co potrzeba czyli są wymiary okapów i jest kat nachylenia połaci 30* . Dla tego kąta współczynnik przeliczeniowy wynosi 1,16. Czyli pole prostokąta pomnożone przez 1,16 da rzeczywistą powierzchnię dachu. Co to za tartak. który nie potrafi tak prostej rzeczy wyliczyć. Natomiast co mają wspólnego łaty i kontrłaty z więźbą? To typowy asortyment, który tartak powinien mieć w ciągłej sprzedaży. W Twoim przypadku ilość kontrłat to suma długości wszystkich krokwi + 4x długość krokwi narożnych + delikatny zapas 6~8 mb. Natomiast ilość łat to powierzchnia dachu x 4. Nie wiem czy dobrze odczytałem ale wydaje mi się, że najdłuższe krokwie mają długość 8,04 m. W związku z tym minimalny przekrój konrtłaty to 3x5 cm natomiast przekrój łat sugerowałbym 4x6 cm. Ilość oraz przekroje łat i konrłat powinien określić Twój dekarz. Odradzam wcześniejszy zakup łat i konrłat bo się pokręcą. Pozdrawiam.

anzelm
30-12-2018, 08:37
Bardzo Bardzo dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam