PDA

Zobacz pełną wersję : Tylko 2/6 ciepłe grzejniki przy temp 80C. 2 Powroty.



MrArkadij
30-12-2018, 13:23
Witam.
Od kilku Lat wraz z tatem zmagamy się instalacją centralnego ogrzewania. Instalacja ma około 12lat, przez ten czas wymieniany był Bojler, piec z 14 na 25KW, pompki na coraz nowsze i mocniejsze, zbiornik wyrównawczy i na wszelkie sposoby przerabiane podłączenie pieca. Wszystko na nic. Całość kiedyś robił mój tata, niestety amator, i teraz obaj musimy się z tym mierzyć. Początkowo grzał jeszcze Grzejnik nr 5 (na rys), który z czasem "ostygł".
Tak jak Wspomniałem w tytule układ posiada 2 powroty a przekrój rurek to zaledwie 15mm i być może w tym tkwi problem, jednak wiąże się to z ponownym położeniem całej instalacji, gdyż rurki położone są pod podłogą i nie ma możliwości przeróbek. Dlaczego pod podłogą? Jak to powiedziała moja mama? "bo tak jest ładniej"
Kolejna teoria to złe położenie pompek (na chwilę obecną są 2 i nadal nic)???!!! Moze zwyczajnie skracają sobie obieg przez co grzeją zaledwie 2 grzejniki+ łazienkowy jest LETNI.
Pod spodem wklejam schemat całego układu Na dzien dzisiejszy.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!!!
423928

Kemotxb
30-12-2018, 13:53
Ehm to jaką temperaturę wody puszczasz w obieg podłogówki ? na schemacie nie widzę nic poza przelotem. Dziwny układ, pompa na powrocie ?

gersik
30-12-2018, 14:53
Nie chcę Cię martwić ale tak działać to nie będzie. Jesteś pewny że dobrze narysowałeś?

KAN-therm
30-12-2018, 14:58
Proponuje rozważnie opcji położenia nowej instalacji - niestety już w układzie natynkowym.
Obecny stan rzeczy raczej ciężko będzie w jakikolwiek sposób uratować a dalsze inwestowanie spowoduje niepotrzebne koszty.


Natynkowo rury można rozkładać na ścianach tuż przy samej podłodze w tzw. układzie zalistwowym - maskują je specjalne listwy tworzywowe.

klaudiusz_x
30-12-2018, 15:15
Podłogówka na zasilaniu?
Wiem, że dawali na powrocie.
Masz tam jakieś zawory na grzejnikach?
Być może obieg jest najkrótszą drogą.
Jak to działało przez tyle lat?

MrArkadij
30-12-2018, 18:05
Kemotxb Woda Dopuszczana jest do całego obiegu z sieci na 1 schemacie tego nie ma. dołączam poprawiony rysunek.

gersik poprawiłem lekko schemat, bo faktycznie kilku rurek brakowało. Nie uwzględniałem jedynie zaworów kulowych.

KAN-therm Dzięki za pomoc, niestety tego się obawiałem.

klaudiusz_x Przy kazdym grzejniku są zawory Z/O na zasilaniu a na powrocie takie na imbus. Jesli chodzi o podłogówkę to bylo zbyt wielu "fachowców" kazdy podpowiadał inaczej. I niestety nie działało to prawie wcale.

423955

Kemotxb
30-12-2018, 18:33
No skoro taki masz schemat i układ to kaloryfery grzać nie będą bo pomieszane są dwa różne typy grzejników nisko i wysokotemperaturowych. Niestety tak się tego nie robi. Do przeróbki masz całą instalację. Chociaż dziwi mnie to że podłoga Cię w nogi nie parzyła. Musisz rozdzielić obiegi podłogówki i kaloryferów oraz CWU. Układ powiększyć trzeba o zawory mieszające (3 i 4-drogowe), grupę bezpieczeństwa, naczynie przeponowe, pompę obiegową, to tak w skrócie.

MrArkadij
30-12-2018, 19:08
Kemotxb Grzejnik 1 i 2 oraz pierwsze od pieca podłogowe grzeją jak cholera a w łazience wszystko się urywa ;) Dzięki za odpowiedz :)

klaudiusz_x
30-12-2018, 19:14
Masz piwnicę?
A co do powrotu z kaloryferów.
Robi się to inaczej. Tak jak wspomniał Kemotxb

MrArkadij
30-12-2018, 19:35
Niestety nie posiadam piwnicy.
Posiada ktos moze jakis przykładowy i prawidłowy schemat instalacji?

klaudiusz_x
30-12-2018, 19:36
Wejdż do działu z kotłami na paliwo stałe.
https://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?332-Kot%C5%82y-na-paliwa-sta%C5%82e
Tam znajdziesz.

gersik
30-12-2018, 20:10
Moim zdaniem bez wizji lokalnej tego nie rozgryziesz. Narysowałeś drugi schemat który jest tak samo do dupy jak pierwszy.

fachman19
30-12-2018, 20:20
czy coś grzeje dobrze?
Piszesz ,że dwa grzeją , to je przydław i skieruj część wody do innych.
Piszesz ,że nowe pompki . Może gorsze od starych . Podaj parametry .np 25/40 albo 25/60

KAN-therm
31-12-2018, 14:00
Ze schematu widać że instalacja nie jest jakaś wielka, w sumie 6 grzejników i dwie podłogówki.

Naprawdę polecam kontakt z jakimś dobrym specem, który rozplanuje to od nowa.
Przy tej wielkości instalacji, gdzie urządzenia praktycznie są do wykorzystania + niezbędne nowe elementy, brnięcie w dalsze jej ratowanie przewyższy koszt wykonania instalacji od nowa (sam koszt dwóch nowych markowych pomp które zostały być może niepotrzebnie zakupione, to może być praktycznie 1/3 kosztów ułożenia tej instalacji od nowa).


Wycena przeróbki instalacji nic nie kosztuje, polecam ;)