PDA

Zobacz pełną wersję : mieszkanie 110 m2 - pomoc w wyborze kotła z podajnikiem na ekogroszek



azet
30-12-2018, 14:42
Witam.
Dom piętrowy ,nie ocieplony,wymienione okna i grzejniki
Dotychczas dom ogrzewany cieplikiem wspomagany kominkiem z płaszczem wodnym.
Z racji ogrzewania kominkiem jest zamówiona najmniejsza moc grzewcza,zakład MPEC liczy sobie co miesiąc 85 zł abonamentu ( w lecie nie podają ciepła , żeby chociaż wodę zagrzać ) plus to co zużyte w zimę.
Pasowało by wymienić wymiennik ciepła który ma już ponad 30 lat, stąd pojawił się pomysł - skoro ma być wydana kasa na wymiennik ( nie wiem ile bo panowie z MPEC od 3 m-cy nie bardzo mają czas na dojechanie i wycenienie), może warto dołożyć i założyć piec na ekogroszek . Odejdzie abonament, grzanie bojlera z wodą elektrycznie.
Dotychczas koszty roczne kominek/cieplik to wydatek około 4500 zł no i dodatkowo wydatek na ogrzanie wody w bojlerze w lecie , w zimie kominek podgrzewał wodę w bojlerze z wymiennikiem
Czy ja dobrze kombinuję ?
Skoro dom jeszcze nie ocieplony ( nie wiadomo kiedy ) ,planowany jest zakup
Defro Komfort Eko LUX 15 kW ( 15 kw bo dom nie ocieplony, podają że do 190 m 2) - ponad 9000 tys zł, ( czym się różni piec Komfort Eko, od Komfort Eko lux czy Sigma )
do sterowania dodatkowo moduł internet ten z defro czy może ten ? TECH STEROWNIK MODUŁ WIFI RS ST-5060 ( emodul.pl - to dobre rozwiązanie ? )
Sterownik z PID- co to ? ma już ?

Czy mój pomysł jest sensowny( pierwszy raz w życiu kupuję piec) ? Kompletnie nie wiem co jest w komplecie pieca ,chciałbym sensownie zautomatyzować obsługę pieca ( bez wodotrysków i kosztów) - jakieś zawory z siłownikami ,coś jeszcze ?

proszę o doradztwo

klaudiusz_x
30-12-2018, 17:34
Po ile masz węgiel?
Jeśli drogo, to zostań przy tym co masz.

azet
30-12-2018, 17:59
około 25 zł worek, jak pisałem muszę wymienić wymiennik, ma ponad 30 lat...czy wyczyścić, po za tym wszystko idzie do góry już było pismo 30 % więcej za GJ ,chyba że wymyślą jakieś dopłaty do węgla za pakiet klimatyczny

cezary.pl
30-12-2018, 19:19
Po ile masz węgiel?
Jeśli drogo, to zostań przy tym co masz.

I po ile liczysz Swoją roboczogodzinę przy przywożeniu, zasypywaniu ekogroszku i wyrzucaniu popiołu.

klaudiusz_x
30-12-2018, 19:40
I po ile liczysz Swoją roboczogodzinę przy przywożeniu, zasypywaniu ekogroszku i wyrzucaniu popiołu.
1000 zł za tonę.
Cena równa z ceną za gaz.
A moją cenę za latanie do kotła, masz w sygnaturce pod moim wpisem :)

klaudiusz_x
30-12-2018, 19:55
30 % więcej za GJ ,chyba że wymyślą jakieś dopłaty do węgla za pakiet klimatyczny
Ile masz obecnie, a ile masz potwierdzone że będzie za GJ?
Można to przeliczyć na dowolne paliwo.

cezary.pl
30-12-2018, 20:06
1000 zł za tonę.
Cena równa z ceną za gaz.
A moją cenę za latanie do kotła, masz w sygnaturce pod moim wpisem :)

klaudiusz_x To było tylko uzupełnienie Twojego wcześniejszego wpisu dla forumowicza azet.
Widzę też Twoją cenę latania do kotła, mam podobną:D

Pozdrawiam
Cezary

azet
30-12-2018, 21:19
Ile masz obecnie, a ile masz potwierdzone że będzie za GJ?
Można to przeliczyć na dowolne paliwo.

zawsze miałem z tym problem ..... coś ci to mówi ?

ps.coś pochrzaniłem nie 30 % w 2019 będą stawki ......

klaudiusz_x
31-12-2018, 11:58
Później przeliczę.
308zł zł za listopad, to masz wynik ok.
Jeśli nawet doliczysz te 80zł z okresu letniego, to z CWU masz ok. Za takie pieniądze nie warto kombinować.
1GJ to 277,7 kWh.

azet
31-12-2018, 12:01
Później przeliczę.
308zł zł za listopad, to masz wynik ok.
Jeśli nawet doliczysz te 80zł z okresu letniego, to z CWU masz ok. Za takie pieniądze nie warto kombinować.
1GJ to 277,7 kWh.

oj widzisz,nie bardzo, pamiętaj że dogrzewam kominkiem ( na całą zimę kupuję drzewa za 2000 zł -10 m3 ), jeżeli miałbym jechać na ciepliku trzeba zamówić większą moc cieplną ,wtedy dowalają większy abonament miesięczny no i większe zużycie ciepła spodziewam się opłat 2 raz większych w granicach nawet tony węgla

klaudiusz_x
31-12-2018, 14:17
Minimum połowę drewna wyrzucasz kominem. Co to za drewno?

azet
31-12-2018, 17:22
dąb

klaudiusz_x
01-01-2019, 18:41
Cene 1 GJ masz na poziomie 43,3575zł co na kWh wynosi 15,61gr.
Przy Twojej cenie za węgiel, nie podałeś jak duży worek za te 25 zł i jaka kaloryczność, węgiel jest droższy.
Przy cieple miejskim masz prawie 1000zł opłat dodatkowych, a zauważ że sam kocioł także może w skali roku zjeść połowę tej kwoty na własną obsługę.
Jakieś dziwne te faktury. Ciężko coś z tego wywnioskować.
Nie widzę pozostałych faktur.
Na podstawie tej jednej, mogę stwierdzić, że węgiel się nie opłaca.

klaudiusz_x
01-01-2019, 19:09
Co do opału.
Spalasz 10m3 dęba za 2 tys.
Wartość opałowa to 10,5GJ/m3. Czyli masz 105GJ.
Jednak przy kominku z płaszczem paląc tradycyjnie, minimum połowę wyrzucasz kominem.
Teoretycznie 1m3 dęba ma 10,5 GJ co daje 19,05zł za GJ. Minimum połowa idzie do komina (prawdopodobnie 60% tracisz) więc realnie wychodzi 38 do 47zł za 1 GJ.

Na podstawie tego co podałeś, w skali roku zużywasz około 34 GJ ciepła z ciepłowni.
Z drewna 105 pomniejszone o sprawność.
Teoretycznie w skali roku wychodzi 76-86 GJ ciepło + drewno.

Może ktoś jeszcze to przeliczy?
Przejdź się do MPEC i niech Ci wyliczą opłaty stałe dla 80-100GJ na rok.
Podlicz GJ z faktur za cały rok.
Wyliczenia na podstawie niepełnych danych. Miej to na uwadze.

azet
02-01-2019, 15:18
Bardzo dziękuję że pomagasz, i zajmujesz się wyliczeniami.Generalnie skupiłem się na piecu, prawda jest ciut inna - cieplik wspomaga kominek, generalnie od rana wszyscy w pracy, jest delikatnie odkręcony cieplik, gdy przychodzimy rozpalamy w kominku i jest podstawą grzania .
W sezonie grzewczym w 2017-2018 zużyłem około 41 gj z cieplika ( dobrze przeliczyłeś ) .
Z rachunków wychodzi że jest stała opłata za zamówioną mooc cieplną około 52 zł
opłata za przesył stała około 30 zł
opłata za GJ około 21 zł
- opłata zmienna za usługe 13,85 ( im więcej zużycia, większy koszt )
Tak masz rację, muszę zorientować się jakie będa opłaty gdy zwiększę moc zamówioną ,ale podniosą wtedy abonament miesięczny .
Wychodzi 7 m/cy grzania i 5 opłat stałych bez grzania koszt roczny około 2700 + drzewo 2000 = 4700 zł rocznie, przyjdzie mróz będzie więcej załóżmy 5000 zł
Tak kominek puszcza ciepło kominem stąd chęć założenia pieca ,myślisz żeby podstawą grzania zrobić cieplik ? Idzie lekki mróz jakby tak odkręcić cieplik bardziej przez tydzień , ciekawe o ile podskoczy zużycie gj i czy w domu będzie sensownie ciepło.
Pytanie- nie opłaca się przechodzić na węgiel ?
Ogrzanie 110 m2 węglem - ile ton ?
Przeglądałem różne kalkulatory rzeczywiście średnio to opłacalnie wychodzi 4000-4500 zł,sam piec 10 000 zł ponad

klaudiusz_x
02-01-2019, 22:47
Nie podałeś ceny węgla. Tz wielkości worka i jego kaloryczności.
Ponadto przy dużej kaloryczności, także występują problemy z uzyskaniem dużej sprawności kotła przy okresach przejściowych w tym i takich jak teraz.
Odsyłam do działu z kotłami.
Sprawdź ceny dla tych 100GJ.
Wtedy możemy przeliczyć cenę grzania dla węgla.

Ps.
Wyliczenie Twojego zużycia z ciepłowni uzyskałem z kwoty niższej, od tej którą teraz przedstawiłeś.
Więc wszystko się zgadza. Bład 10%

azet
04-01-2019, 09:56
z tego co napisałes tutaj i to by się zgadzało, wychodzi że jednak nie kalkuluje się.

Później przeliczę.
308zł zł za listopad, to masz wynik ok.
Jeśli nawet doliczysz te 80zł z okresu letniego, to z CWU masz ok. Za takie pieniądze nie warto kombinować.
1GJ to 277,7 kWh.

Jakoś nie za bardzo znałem szczegóły rachunku bo w sumie wszystko się zgadzało,zadzwoniłem do MPEC ( cieplik ) nie bardzo wiedziałem na czym polega zamówiona moc cieplna, pani wyjaśniła że to chodzi o możliwość maksymalnego przepływu ,przy tym co ja mam panowie zamontowali kryze na wejściu z malutka dziurka teraz opłata stała po podwyżkach będzie wychodziła 101 zł/mc ,zamówiona moc 6, przepływ 103 l/h ( było 83 zł), jeżeli chciałbym większy przepływ ,zamówiona moc np. 7 większy dziurka cena 118 zł.
Dotychczasowa cena za GJ 52,36 zł po podwyżce to będzie koło 54 zł (przyjdzie rachunek nowy , powinny być już podwyżki)
Dlatego że wspomagam się kominkiem nigdy nie miałem ustawionego maksymalnego przepływu - czy jest sens zwiększać moc - większy przepływ ?
Tak jak pisałem wcześniej musiałbym sprawdzić ile pobiera dom GJ przez 24 h przy tym przepływie a potem odkręcić maksymalnie i ile to bedzie GJ na 24 h i ile wyjdzie na miesiąc i jaka wtedy będzie temperatura w domu .
Czyli wychodzi że się pospieszyłem najpierw sprawdzanie tego co mam w domu a dopiero potem pytanie o piec .

Na czym polega u mnie jeszcze fajny myk z kominkiem - to że fajnie wygląda to raz , a dwa mam rozprowadzone ciepłe powietrze w 3 miejsca nad kominkiem

klaudiusz_x
04-01-2019, 10:43
Zamówiona moc=przepływ.
Wystarczało mocy w największe mrozy?
Miałeś sytuację że w mrozy nie odpaliłeś kominka minimum przez jedną dobę?
Bo jeśli tak, to mocy masz dosyć.
Masz dostęp do ciepłomierza, by samemu zczytać zużyte GJ?

azet
04-01-2019, 10:55
Zamówiona moc=przepływ.
Wystarczało mocy w największe mrozy?
Miałeś sytuację że w mrozy nie odpaliłeś kominka minimum przez jedną dobę?
Bo jeśli tak, to mocy masz dosyć.


właśnie nie wiem, może inaczej, jak grzeje ? mam delikatnie odkręcony cieplik, gdy wszyscy w domu do tego grzania włączam kominek-cieplik otwarty , ciepełko, miło pełen relaks - fajnie, ( fajnie, bo w koło i tak wielu odłączyło się od cieplika i jadą na starych piecach w myśl zasady cieplik odkręcony pochłania kasę, przykręcony zimno w domu ) jeżeli były mrozy cieplik ciut bardziej odkręcony, kominek grzał.
Dlatego pytanie , może czas zrezygnować z kominka niech zostanie relaksacyjnie a wstawić piec ,czy zastąpię to co mam za te dużo mniej 5000 zł co jest teraz na ogrzewanie ,bo jeżeli nie to po co się szarpać .



Masz dostęp do ciepłomierza, by samemu zczytać zużyte GJ?
tak licznik mam w domu ,muszę to posprawdzać ,przetestować

klaudiusz_x
04-01-2019, 12:01
Podaj dokładną cenę węgla i jego kaloryczność.
Załóżmy że masz węgiel 20-24MJ przy cenie 1000zł/t.
Bierzemy górną granicę kaloryczności, czyli 24MJ.
Przy 100% sprawności z 1kg masz 6,6 kWh co daje 15,2gr.
W wątku z kotłami niektórzy chwalą się że uzyskują 80% sprawności, czyli z kilograma osiągasz już tylko 5,33kWh co daje 18,8gr za 1kWh.
Z cieplika po podwyżce masz 54zł za GJ co w przeliczeniu wynosi 19,5gr kWh

Zakładana sprawność kotła na 80% jest wygórowana. Dla zwykłego zjadacza chleba prawdopodobnie będzie sie zbliżać w porywach do 70%.
Jeśli nawet kocioł będzie stale pracował na 80% sprawności, masz cenę o cały 0,7 grosza różnicy na korzyść kotła z podajnikiem.
Dolicz koszt prądu dla kotła, pompek dodatkowych, a trzeba ich 3-4szt plus robota przy węglu.
Przy cieple z rury masz abonament, ale czy warto za 1200zł różnicy na rok szarpać się z węglem?
Jak coś, to pytaj dalej.

azet
04-01-2019, 16:45
1-znajomy mówi 27 MJ i cena od 800 w górę za tonę
2- czy bierzesz pod uwagę całościowe spalanie dotychczasowe ? jeżeli teraz koszt roczny ogrzania domu cieplika z kominkiem wychodzi 5000 zł , gdzie jak piszesz są straty i to dosyć duże przy kominku, to taki piec jak podałem defro czy nie powinien obniżyć jednak kosztów ? kwestia o ile i czy wymiana wtedy jest opłacalna .

klaudiusz_x
04-01-2019, 17:20
Co do cen węgla. U mnie latem był po 700 zł z Piasta.
1000zl odnosi się do wcześniej podanej ceny worka w kwocie 25zl.

azet
04-01-2019, 19:36
odczyt z miesiąca grudnia od 1 do dzisiaj, zuzyłem 6,64 gj, ale w domu jest zimno bez kominka,a przepływ jest ustawiony na 052 l/h,jutro zobaczę ile nabije przez 24 h ( 6,64 gj/35 dni- wychodzi 0,18 gj na dzień) jeżeli 0,18 to połowa maksymalnego przepływu to na dzień powinno być 0,36 gj (?) na dobę x 31 dni ,miesięcznie ponad 11 gj według starych cen to by było 566 zł/mc, ale już są podwyzki więc to będzie ponad 600 zł na miesiąc z cieplika bez kominka przy takiej pogodzie jak teraz .Nigdy nie grzałem samym cieplikiem i nie wiem czy w domu jest ciepło.
Ale jak by to się to teraz miało do wstawienia pieca ? 7 m/cy grzania,raczej nie ma teraz dużych mrozów przez całą zime, ale 7 x 600 zł = 4200 zł na grzanie plus 5 m/cy opłaty stałej teraz po 100 zł /mc 4700 zł . Jakby nie patrzeć z kominkiem, bez kominka zawsze jest to koło 5000 zł
Piec nie ogrzeje taniej ?

klaudiusz_x
04-01-2019, 22:36
Kominek masz z płaszczem wodnym?
Chyba jednak nie, tak wnioskuję z któregoś z ostatnich Twoich postów.
Doprowadzenie powietrza do kominka masz z zewnątrz osobną rurą?
Jak palisz drewnem, czy je sezonujesz?
To wszystko składa się na to ile energii zużywasz.
Węgiel 27MJ.
Taki węgiel jest dobry na mrozy. Przez większość sezonu nie jest potrzebny i kocioł nie wykorzysta go należycie.
Lepiej palić słabszym. Tyle w dziale z kotłami wyczytałem.
Jeśli chcesz kocioł, zadaj tam pytanie.

Wracając do sedna sprawy.
Drewna masz 105GJ ciepła. Kwestia sprawności kominka.
Załóż 50%.
Wynik to 52,5GJ z drewna + 41 GJ z cieplika.
Suma to 93,5 GJ na sezon zimowy, co daje kwotę według Twoich danych na poziomie 5050zł + dodatkowe opłaty., czyli dodatkowo 1200zł po podwyżce.
Należy to przeliczyć na koszt węgla.
Zakładamy że masz go po 800zł, 24MJ
Więc koszt za sezon zimowy, to odpowiednio według sprawności kotła:
-80%, to 3850zł
-70%, to 4460zł
-65%. to 4800zł
-60%. to 5200zł
-30% w sezonie letnim przy grzaniu samej wody, czyli CWU
Skąd w wyliczeniach 60%?
Znajomy ma kocioł 5 klasy i w sterowniku który wylicza zużycie jest wbite że kocioł ma sprawność 60%, mimo że to 5 klasa.
Dlatego tyle wyliczeń.
Koszta znasz.
Masz miejsce na kocioł? Na węgiel?


Załóż temat w dziale z kotłami.
Tam Ci wszystko wyjaśnią.
Jednak nie zapomnij o jednej sprawie.
Kocioł z podajnikiem nie wytrzyma 15 lat.
Więc dołóż te 800 zł minimum kosztów amortyzacji samego kotła na rok.
Dorzuć do tego zużycie prądu przez kocioł jak i przez wszystkie pompki które się wraz z nim pojawią.

Zapłacisz 12-15 tys za kocioł z resztą gratów, a po 15 latach kolejne tyle.
Weź to pod uwage.

Decyzja należy do Ciebie.
Ja mogę Ci wszystko wyliczyć, według danych, które mi przedstawisz.

azet
07-01-2019, 19:52
Bardzo dziękuję za pomoc w temacie, za Twoje wyliczenia.
Muszę to wszystko przekalkulować sobie, jak pisałem, mam stary wymiennik ciepła, prosiłem ludzi od cieplika o wycenę wymiany, mija 4 miesiąc i nie bardzo im się śpieszy.może zostanie kwestia wyczyszczenia.
Jeżeli by przyjechali i wyszła by spora kwota za wymianę pomyślimy co dalej o piecu
Generalnie wiem wszystko, z piecem celowałem w firmę DEFRO podają sprawność do 90 %, muszę teraz tylko poprzeglądać statystyki z rachunków i licznika MPEC ( cieplika) i jakoś to wszystko przekalkulować,popatrzeć na temperaturę w domu, jaki przyjdzie rachunek po podwyżkach ,na pewno abonament rocznie wyjdzie ponad 1200 zł i jeszcze GJ do przeliczenia
Tak na boku, pierwsze testy to ,przepływ na 24 h zużyte GJ przy temperaturze około -2 st w nocy -
052 l/h - 0,18 GJ
150 l/h - 0,44 GJ
081 l/h - 0,32 GJ
071 l/h -

klaudiusz_x
07-01-2019, 21:27
Większość kotłów 5 klasy na papierze osiąga sprawność 90%.
A jak już kupisz, to i tak nie poznasz na ile to prawda bez ciepłomierza.
Celuj w max 70%. No chyba że trafisz na dobry węgiel.
Dodatkowo wcisną Ci kocioł 25kw.
Bo mniejszy nie da rady...
Masz ogrzewanie z rury. Jak przyjdą duże mrozy, zczytuj zużycie GJ. Później na tej podstawie możesz dobrać kocioł o odpowiedniej mocy.
Podawaj odczyty dobowe.
To co podałeś, nie wiem jak się do tego odnieść.

azet
07-01-2019, 22:06
po prostu ,teraz w weekend patrzyłem , sobota, niedziela, poniedziałek , to już dla mnie ocena jak ciepło w domu, jakie zużycie GJ na dobę
1dzień - 24 h - przepływ ustawiony na 52 l/h zużycie 0,18 GJ
2 dzień -24 h przepływ ustawiony na maks 150 l/h - zuzycie 0,44 GJ
3 dzień 24 h - przepływ ustawiony na 80 l/h zuzycie 0,32 GJ

pisałem do DEFRO,celowałem w 15 kw
odpisali

"Witam

Kocioł o mocy 15 kw byłby wystarczający oraz lekkim zapasem mocy."

klaudiusz_x
08-01-2019, 08:13
U mnie w poniedziałek rano było - 14*C, wieczorem - 8. Woj. śląskie.
Jak Ci wyszło zużycie?

azet
08-01-2019, 09:55
środek Polski - jakie mrozy ?
Na razie patrzyłem sobie jakie sa GJ przy danym przepływie ,i sprawdzam wieczorem, więc to bedzie punkt 3 80 l/h zużycie 0,32 GJ.
Wieczorem napiszę ci jakie jest zuzycie GJ przy przepływie 71 l/h z poniedziałku na wtorek.


ps. liczniki zczytują radiowo- czy jest możliwość jakoś sprawdzić telefonem ? Jest jakaś aplikacja do odczytów radiowych ? pewnie nie -musiała by być zrobiona przez nich

klaudiusz_x
08-01-2019, 15:07
mroz-w-woj-slaskim-nawet-15-st-c-ostrzezenie-imgw,l (http://jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl/artykul/silny-mroz-w-woj-slaskim-nawet-15-st-c-ostrzezenie-imgw,4943312,artgal,t,id,tm.html)
Napisałem skąd jestem.
Grzej tak, byś miał komfort.
Twoja decyzja.
Przegrzewanie nie ma sensu. Szkoda $$$

azet
08-01-2019, 19:12
Przy przepływie 074 l/h zużycie na dobę 0,27 GJ, ale u nas nie ma mrozu,i jednak dogrzewam kominkiem
Sprawę pieca i węgla mam nieco rozjaśnioną i i generalnie mi do pieca nie spieszno.
Muszę zrobić coś co będzie najmniej kosztowne, muszę zorganizować hydraulika, i trzeba wymienić wymiennik
Jestem laikiem.
Na wymiennik wchodzi 80 stopni woda, z wymiennika na dom , 52 stopnie-wymiennik to szmelc(?)
Czy gdzieś tu na forum można założyć temat o wymiennikach ciepła - jaki, jakie dodatki .
Wymiennik ciepła patrząc na allegro to koszt 600 zł ,jak się oblicza jaki potrzebny np. 25 kw ?
Znajomy hydraulik mówi że gdzieś 25 kw do domu a to już koszt 250 zł

klaudiusz_x
08-01-2019, 20:17
W sprawie wymiennika, to popytaj lokalnych hydraulików.
Ponadto dowiedz się, czy możesz go wymienić samodzielnie, czy "cieplik" pozwala na to.

cezary.pl
08-01-2019, 20:25
Średnia temperatura zimy = 2*C zależnie od regionu.
Jakbyś przy takiej temp. zew. sprawdził pobór ciepła i pomnożył przez liczbę dni zimy, miałbyś pi/x/oko koszty grzania cieplikiem.

Pozdrawiam
Cezary

azet
08-01-2019, 21:43
W sprawie wymiennika, to popytaj lokalnych hydraulików.
Ponadto dowiedz się, czy możesz go wymienić samodzielnie, czy "cieplik" pozwala na to.
tak dokładnie, ale jest zaplombowany licznik, potm zaplombowana kryza i sam wymiennik poza plombą, teoretycznie nie ruszając plomby mogę robić co chcę zgodnie ze sztuką, zły wymiennik moja strata, oni podają ciepło co zrobię moja sprawa


Średnia temperatura zimy = 2*C zależnie od regionu.
Jakbyś przy takiej temp. zew. sprawdził pobór ciepła i pomnożył przez liczbę dni zimy, miałbyś pi/x/oko koszty grzania cieplikiem.

Pozdrawiam
Cezary
dokładnie, tak jak podawałem wyżej najlepiej by było maks 0,44 GJ na dzień , mamy trochę października listopad,grudzień,styczen, luty, marzec, założmy 6 m/cy x 30dni = 180 dni x 0,44 GJ = 80 GJ powiedzmy 90 GJ, (tak wychodzi z wyliczeń i kolegi "klaudiusza".
Kwestia jak będzie dokładna kasa po podwyżkach, czekam na rachunek .
ps. i dzięki dyskusji uświadomiłem sobie że szału nie będzie nawet wymieniając wymiennik, generalnie grzeje a ja przecież podaje na dom 74 l/h czyli to bedzie ponad litr na minutę.Odkręcajac maksymalnie cieplik zużyje tylko mniej drzewa ,cały czas będę się kręcił wokół tego co teraz a nawet ciut mniej bo nie będzie takich strat przez komin .

klaudiusz_x
10-01-2019, 14:54
Masz okazję sprawdzić ile ciepła pociągnie. Jednodniowy mróz idzie.
No i czy da radę.
Nie wiem jakie u Ciebie prognozy, u mnie nie będzie tak dużego mrozu jak w poniedziałek.

azet
12-01-2019, 18:48
Dziękuję za udział w dyskusji i pomoc,sprawa wymaga jeszcze nadal do zastanowienia i przemyślenia
Po podwyżkach opłata stała miesięczna to 100 zł ,a 1 GJ 52,33 zł
Ostatni sezon zakończył się 41 Gj to by dawało 2145 zł + 1200 (abonament) = 3345 zł + drzewo 2000 zł = 5300 zł o ile drzewo nie pójdzie do góry .
Raczej nie liczę na jakieś moje oszczędności, mogę więcej odkręcić cieplika , prawdopodobnie zużyję mniej drzewa,większe koszty cieplika ale to i tak będą ( tak sobie myślę -takie koszty) .
Jeżeli wyliczenia kolegi Klaudiusza są dobre , na sezon grzewczy potrzebuję około 90 GJ x 52,33 + 1200 zł = koło 6000 zł (?) , przy 80 GJ to byłby koszt 5300 zł ( bez kominka i drzewa )
Generalnie piec pewnie wychodziłby taniej, ale 10 000 zł za piec, montaż, zakup węgla-decyzja nie jest łatwa.

klaudiusz_x
12-01-2019, 19:50
Ociepl dom, a cieplik zostanie z automatu.
Jeśli nie masz funduszy, ociepl ostatni strop. Nie wiem jak wygląda Twój dom. Nic nie napisałeś.
Jednak przez strop ucieka najwięcej $$$ w przeliczeniu na m2 zewnętrznych przegród
Tak wiem, to nie jest proste.

Mieszkam w nowszym domku, dla mnie to trochę inaczej wygląda.
Nie jestem na Twoim miejscu.
Masz pewnie inne ważniejsze sprawy.

Mamy prawie połowę sezonu za sobą. Łagodniejszą połowę.

Być może teraz już kotła nie wstawisz. Jednak możesz grzać z automatu.
Jeśli nie spasują Ci rachunki, masz czas do przemyślenia sprawy przez najbliższy okres letni.

azet
12-01-2019, 20:19
tak wiem, ale to jest stropo-dach, piętrówka wystająca z piętrem ponad grunt, dziesiątki tysięcy złotych koszt, to mi się nigdy nie zwróci to już lepiej dopłacić 1000 zł rocznie do grzania i wystarczy na jakieś 30-40 lat

Konsultant marki Buderus
04-02-2019, 11:26
Witam,

Zamiast ogrzewania budynku za pomocą paliw stałych, jak ekogroszek lub pellet, warto zastanowić się nad bardziej komfortowym oraz ekologicznym rozwiązaniem. Obecnie jednym z najbardziej opłacalnych oraz ekologicznych źródeł ciepła jest wybór pompy ciepła, która dodatkowo cechuje się bezobsługową pracą. W porównaniu do obsługi kotła na paliwa stałe, nie będzie wymagana praca przy dostarczaniu paliwa do kotła oraz przy jego czyszczeniu. Dzięki niedawno uruchomionemu przez NFOŚIGW programowi „Czyste Powietrze” możemy uzyskać dofinansowanie na zakup pompy ciepła, co dodatkowo czyni taką inwestycję jeszcze bardziej opłacalną.
Przy okazji zachęcam do zapoznania się z ofertą pomp ciepła marki Buderus z rodziny Logatherm, która znajduje się na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam
________________________________
Konsultant Buderus