PDA

Zobacz pełną wersję : Zapowietrzenie sie Instalcji CWU



Qles
30-12-2018, 15:01
Witam

Mieszkamy w nowym domu od 1.09.2018. Jest to nasz pierwszy sezon grzewczy.
Wszystko prawie dobrze działa.
Mamy jedynie problem z wiecznie zapowietrzonym układem CWU.
Podczas grzania wody w zasobniku, słychać wiecznie dźwięk "przelewania wody z wiadra"
Najbardziej jest to irytujące w nocy...
Pompa Obiegowa CWU chodzi w wyznaczonych godzinach.
Odpowietrznik automatyczny w piecu jest odkręcony.
Odpowietrznik widoczny na 3 zdjęciu jest odkręcony(zakręcenie nic nie daje)
Odpowietrznik na sprzęgle jest zakręcony. Odkręcam go raz na jakiś czas, wcześniej wyłączając pompę CO.
W domu jest 100% podłogówki + jeden grzejnik w łazience.
Obecnie CWU ustawione na 43 stopnie.
Ogrzewanie chodzi 24/7 ustawione 38 na zasilaniu i 27 na mieszaczu.
P.S. Kocioł to Broetje PWHC 24

Instalacja jak i odpowietrznik opisany znajdują się poniżej na zdjęciach:
423930
423931
423932

Z góry dziękuje za odpowiedzi, Czy w instalacji jest jakiś problem, Czy brakuje jakiegoś odpowietrznika??

LDP05
31-12-2018, 12:21
Powodowem może być zbyt mały lub tłumiony przepływ wody przez wężownicę.
U nie zaczynało bulgotać po chwili od włączenia pompy gdy temperatura wody w wężownicy podniosła się o kilka stopni. Na połączeniu powrotnym do pieca była zastosowana rurka o zbyt małym przekroju na dodatek z kolankiem 90' - to było źródłem problemu.

Pozdrawiam:
AMO

Mareks77
01-01-2019, 10:01
Powodem jest źle skonstruowana instalacja. Jeśli odpowietrznik lub po odkręceniu najwyżej położonego kranu nie następuje odpowietrzenie to winna jest albo prowadzenie rur, widoczny uzdatniacz wody lub też dostawca wody który w swoim ujęciu ma mały poziom lustra wody.

fachman19
01-01-2019, 10:26
A jak wyłączysz pompkę cyrkulacji CWU też występuje to zjawisko?

Może w zbiorniku cwu jest warstwa powietrza . A w niektórych kotłach ta pompka uruchamiana jest w czasie grzania cwu

Mareks77
01-01-2019, 14:01
Może w zbiorniku cwu jest warstwa powietrza .
W najwyższym punkcie zasobnika Vitocell Viessman-a jest ujście cwu idące do kranów.



A jak wyłączysz pompkę cyrkulacji CWU też występuje to zjawisko?
A w niektórych kotłach ta pompka uruchamiana jest w czasie grzania cwu

Pompka cyrkulacji jest na powrocie, no chyba że dostałem oczopląsów.

Kondensat
01-01-2019, 14:49
Ja nie w temacie ale muszę)Zawór termost 3D sterowany ręcznie z kotłem kondensacyjnym-porażka,no ale jak inwestor zadowolony to najważniejsze.

fachman19
01-01-2019, 15:05
Pompka cyrkulacji jest na powrocie, no chyba że dostałem oczopląsów.

Na powrocie czego?

fachman19
01-01-2019, 15:10
Ja nie w temacie ale muszę)Zawór termost 3D sterowany ręcznie z kotłem kondensacyjnym-porażka,no ale jak inwestor zadowolony to najważniejsze.

Wygląda na termostatyczny

Qles
01-01-2019, 16:07
Witam

Dziękuję za odpowiedzi,

-Zauważyłem że. Ustawiając wodę w zasobniku 43 wzwyż, piec dogrzewa wodę może w wężownicy do 52 stopni wzwyż(tak mi się przynajmniej wydaję ponieważ podczas przełączenia kotła między ciepłą wodą a ogrzewaniem przez 2-3 sekundy na wyświetlaczu widzę temp o wartości 52 stopnie).

-Zauważyłem że podczas temperatury 51 wzwyż zaczynają wydzielać się "gazy" i po jakimś czasie zaczynają pojawiać się te dźwięki.
Faktycznie jak tu zauważył forumowicz fachman19. najgorzej zawsze było w weekendy pompa cyrkulacyjna wtedy chodzi od rana do wieczora.

-Wczoraj zrobiłem test i ustawiłem temperaturę cwu na 40 stopni(dogrzewa do 43). Praktycznie nie słychać żadnych dźwięków i na początku załączenia podgrzewania ciepłej wody słychać działanie odpowietrznika automatycznego w piecu (na wyświetlaczu podczas przełączania kotła między ciepłą wodą ogrzewaniem przez 2-3 sekundy na wyświetlaczu widzę temp o wartości 49 stopni)

-Nie zauważyłem sytuacji żeby podczas otwierania kurku z kranem następowało jakieś odpowietrzenie.

-Może być to spowodowane tym że np, w weekendy ogrzewanie cwu załącza się częściej z powodu działającej pompy obiegowej, a w tym czasie wody gorącej się prawie nie używa??

-Może być to spowodowane tym że ustawiając 43 stopnie na cwu on dogrzewa ją faktycznie do 46 stopni. A zapotrzebowanie na taką gorącą wodę jest znikome że względu na to że bierzemy prysznic i nie używamy aż tak gorącej wody??

Mareks77
01-01-2019, 17:27
Na powrocie czego?

Na powrocie do zasobnika czyli na rurce cyrkulacji.


Zauważyłem że podczas temperatury 51 wzwyż zaczynają wydzielać się "gazy" i po jakimś czasie zaczynają pojawiać się te dźwięki.


A może naczynie przeponowe jest uszkodzone.
Rozszerzalność cieplna układu cwu występuje przy wyższych temperaturach i stąd te bulgotanie. Wszelkie gazowanie wody w takich temperaturach to jakieś brednie.

Instalacja jest raczej nowa ale jeśli używasz tylko temperatur do 50*C to ta mała część wody zgromadzona pomiędzy naczyniem przeponowym a zasobnikiem jest wylęgarnią bakterii Legionella która może być przyczyną skażenia całego zasobnika.
Ustaw na regulatorze kotła dezynfekcję, Legionellę lub jak to się tam zwie w Viessmanie lub podgrzej wodę w zasobniku do 70*C raz na tydzień lub dwa.
Może twój problem zginie.

Qles
01-01-2019, 18:03
A może naczynie przeponowe jest uszkodzone.
Rozszerzalność cieplna układu cwu występuje przy wyższych temperaturach i stąd te bulgotanie. Wszelkie gazowanie wody w takich temperaturach to jakieś brednie

Źle się wyraziłem, z tymi gazami, tylko że podczas grzania CO na wyższych temp. na sprzęgle w takich sytuacjach działa odpowietrznik automatyczny jak jest odkręcony, lub dłużej się odpowietrza po skończeniu pracy pompy CO.

Podczas grzania nawet i do 60 stopni ciśnienie mi jakoś diametralnie nie wzrasta, a na innych tematach właśnie takie objawy mieli podczas uszkodzonego naczynia przeponowego.

fachman19
01-01-2019, 18:20
. Wszelkie gazowanie wody w takich temperaturach to jakieś brednie..

Gotowałeś kiedyś ziemniaki .?

Qles
01-01-2019, 18:37
Instalacja jest raczej nowa ale jeśli używasz tylko temperatur do 50*C to ta mała część wody zgromadzona pomiędzy naczyniem przeponowym a zasobnikiem jest wylęgarnią bakterii Legionella która może być przyczyną skażenia całego zasobnika.
Ustaw na regulatorze kotła dezynfekcję, Legionellę lub jak to się tam zwie w Viessmanie lub podgrzej wodę w zasobniku do 70*C raz na tydzień lub dwa.
Może twój problem zginie.

Mały błąd w moim pierwszy poście posiadam PIEC PWHS 24 a nie PWHC,
Piec raz na tydzień wchodzi w tryb dezynfekcji i grzeje wodę do 60 stopni.
Tak nawet mówił serwisant który uruchamiał piec pierwszy raz.

Slawko123
01-01-2019, 20:57
fajnie sie Was czyta, jeden pisze o obwodzie samej wody użytkowej, a drugi o obwodzie grzania tej wody.

Mareks77
01-01-2019, 21:42
Gotowałeś kiedyś ziemniaki .?

Często to robię ale dzieje się to wokół temperatury wrzenia i nie jest to 50*C.

Poza tym wiem o czym myślisz ale spirala grzejna zasobnika niestety nie ma takiej temperatury.

fachman19
03-01-2019, 19:02
Często to robię ale dzieje się to wokół temperatury wrzenia i nie jest to 50*C.

Poza tym wiem o czym myślisz ale spirala grzejna zasobnika niestety nie ma takiej temperatury.

Jeżeli woda pochodzi z wodociągu miejskiego ,to nasycenie wody powietrzem jest inne niż woda z hydroforu z powietrzna poduszką .Skoro wod nasycona powietrzem ma temperaturę 10 *C to każde podgrzanie powoduje odgazowanie do właściwego dla temperatury stanu nasycenia.

A spirala zwana wężownicą zazwyczaj ma 80 -90 *C . czasem 70 *C

COCACOLA odgazowóje nawet w okolicy 0*C

Mareks77
03-01-2019, 20:48
fachman19@ - myślę że forum służy raczej poradą w problemach, natomiast czepianie się wcześniejszym wypowiedziom wprowadza tylko zwykły chaos.


Zjawisko jest normalne i nie patrz na poziom zagazowania wody bo nawet ta destylowana posiada pewną zawartość gazów i na dnie naczynia z nią postawioną na gazie po pewnym czasie pojawiają się pęcherzyki powietrza a w wyższych temperaturach osiąganych przez dno naczynia powietrza jest ich tak dużo iż pęcherzyki łączą się ze sobą co powoduje że wędrują ku górze.

Coca Cola jest specjalnie zagazowana więc przykład raczej nietrafny bo w naturze takiej zawartości gazów raczej nie ma.

fachman19
03-01-2019, 20:55
fachman19@ -

Coca Cola jest specjalnie zagazowana więc przykład raczej nietrafny bo w naturze takiej zawartości gazów raczej nie ma.

Woda w hydroforze z poduszką powietrzną to warunki podobne jak w butelce coli . A zrozumienie fizyki bywa pomocne w rozwiązywaniu problemów.

Mareks77
04-01-2019, 10:20
No i co to zmienia dla pytającego. Prawie takie same warunki ma kilka milionów użytkowników instalacji grzewczych w których pracuje kocioł jednofunkcyjny lub identyczne warunki kilkadziesiąt użytkowników kotła BROETJE z miejscowości pytającego z tą samą wodą i jakoś nikt inny chyba nie ma z tym problemów gdyż afera była by już głośna , dlatego zamiast dalej błądzić po fizyce płynów wymyśl coś bardziej konstruktywnego.

fachman19
04-01-2019, 19:37
No i co to zmienia dla pytającego. Prawie takie same warunki ma kilka milionów użytkowników instalacji grzewczych w których pracuje kocioł jednofunkcyjny lub identyczne warunki kilkadziesiąt użytkowników kotła BROETJE z miejscowości pytającego z tą samą wodą i jakoś nikt inny chyba nie ma z tym problemów gdyż afera była by już głośna , dlatego zamiast dalej błądzić po fizyce płynów wymyśl coś bardziej konstruktywnego.

Masz rację .Na co komu wędka skoro można mieć rybę.

fachman19
04-01-2019, 19:41
No i co to zmienia dla pytającego. Prawie takie same warunki ma kilka milionów użytkowników instalacji grzewczych w których pracuje kocioł jednofunkcyjny lub identyczne warunki kilkadziesiąt użytkowników kotła BROETJE z miejscowości pytającego z tą samą wodą i jakoś nikt inny chyba nie ma z tym problemów gdyż afera była by już głośna , dlatego zamiast dalej błądzić po fizyce płynów wymyśl coś bardziej konstruktywnego.

Masz rację .Na co komu wędka skoro można mieć rybę.
A co dała twoja pomoc?

Mareks77
04-01-2019, 21:19
Masz rację .Na co komu wędka skoro można mieć rybę.
A co dała twoja pomoc?

Na razie nic bo nawet nie mam wiadomości czy dom jest parterowy czy z poddaszem, a pytający jakoś zamilkł, natomiast zamiast błądzić przynajmniej jestem na etapie czytania objawów opisanych przez właściciela i niepokoi mnie:


podczas grzania CO na wyższych temp. na sprzęgle w takich sytuacjach działa odpowietrznik automatyczny jak jest odkręcony, lub dłużej się odpowietrza po skończeniu pracy pompy CO.

Jedyna rada na dziś to wołać fachowca który to zakładał, nie dać się zwieść zapewnieniami ze to normalne zachowanie , w razie problemów zagrozić że mu narobisz odpowiedniej reklamy i niech ogarnia ten problem.

Qles
06-01-2019, 18:49
Dzwoniłem do serwisanta, pieca. Przedstawiłem mu opisane objawy i spostrzeżenia.
Zamówił odpowietrznik który jest zamontowany na szczycie kotła. Ponieważ nigdy nie słyszałem jego działania. A on jest podobno odpowiedzialny za spiralę.

P.S. Dom to parterówka

Mareks77
06-01-2019, 20:57
Dzwoniłem do serwisanta, pieca. Przedstawiłem mu opisane objawy i spostrzeżenia.
Zamówił odpowietrznik który jest zamontowany na szczycie kotła. Ponieważ nigdy nie słyszałem jego działania. A on jest podobno odpowiedzialny za spiralę.

P.S. Dom to parterówka

Niech więc czyni swoją powinność.

Odpowietrznik odpowiedzialny za wężownicę to jedna sprawa i osobny obwód więc rozumiem że podczas uruchamiania kotła uruchamiał on funkcję AP która poprzez przełączanie zaworu trójdrogowego odpowietrza całość instalacji, natomiast przelewanie, bulgotanie lub inne odgłosy są słyszalne z zasobnika czyli po stronie wtórnej z którą wężownica ma tylko wspólną część przekazującą temperaturę a nie wodę.

Jak zrobi swoje to powiadom o wynikach akcji.

Qles
21-02-2019, 20:24
Witam ponownie po dłuższej przerwie (walce)

Nie mogłem się uporać z tematem, po interwencji serwisanta który rozłożył ręce. Wysprawdzał wszystko. Siedział chyba ze 4 godziny. Powymieniał odpowietrzniki i nic.
Tydzień temu zadzwoniłem do znajomego innego hydraulika i zarzuciłem temat. Powiedział mi dwie rzeczy. W instalacjach nisko temperaturowych tak jak u mnie (100% podłogówka) lubią pojawić się bakterie które wytwarzają mnóstwo tlenu.
Polecił mi płyn :
FERDOM CH-2 COPAL INHIBITOR
Wlałem go do instalacji.
I powiedział jeszcze że według zdjęć moja instalacja działa w taki sposób że woda w spirali to jest ta sama woda co krąży w podłodze.
Idąc tym tropem, Ustawiłem na ogrzewanie domu na 16 godzin temperaturę na piecu 55 stopni. A później na 2 godziny 75 stopni. (na podłogę blokował mieszacz)
Przez ten czas odpowietrznik automatyczny działał jak szalony dosłownie co parę sekund wyrzucał tlen. Gdy ucichł to skręciłem temperaturę do ustawień normalnych. I dźwięki podczas grzania CWU ucichły jak ręką odjął.
Od 2 nocy w kotłowni cisza:)