PDA

Zobacz pełną wersję : Czy kupować dodatki do projektów



Zimnaszafa
01-01-2019, 14:18
Dzień dobry,
jestem na etapie wyboru projektu. Waham się między Optymalnym z mg projekt a Telimena IV. Telimena wydaje mi się bardziej dla mnie adekwatna w wyliczeniach nie jest dużo droższa od optymalnego, który ma sporo okien polaciowych. Czy drodzy forumowicze widzicie w tych projektach jeszcze coś na co powinnam zwrócić uwagę? Druga kwestia czy opłaca się brać dodatki do projektów? Typu pompa ciepla, ogrzewanie podłogowe, WM z ręku? Czy takie projekty taniej robi wykonawca powyższych instalacji?
Z góry serdecznie dziękuję za merytoryczna pomoc :)

Elfir
01-01-2019, 15:08
a planujesz PC?
Bo w sumie układ i zagęszczenie rur CO powinno być uzależnione do wyboru formy grzania.

Telimena to projekt na działki z wjazdem od południa i sadząc po kotłowni - do grzania paliwem stałym.
Trochę szkoda dużej powierzchni straconej na hol na parterze.
Trzeba zwrócić uwagę jak wygląda izolacja między garażem a domem (chyba, że aspekt energooszczędności cię nie obchodzi).
Szkoda, że brakuje chociaż małego pokoju na parterze na zapasową sypialnię, gdyby któryś z domowników nie mógł wejść na piętro.
Schody warto przerobić na dwubiegowe zamiast zabiegowych.
Na piętrze zamieniłabym układ pokoi w sposób lustrzany, aby łazienka była nad kotłownią (krótsza instalacja)

Gdy decyduje się na PC to lepiej gdy kotłownia jest dostępna z domu, bo można wówczas w pomieszczeniu z PC urządzić pralnię lub spiżarnię.

Optymalny jest na działki z wjazdem od północy lub wschodu.
Nie ma garażu. Do za to jest wiekszy.

Dlatego ciężko porównywać te dwa projekty, bo są skrajnie różne.

Jeśli chcesz mieć rekuperacje, to niepotrzebne ci w domu kominy.

Zimnaszafa
01-01-2019, 15:22
Tak, w planach mam PC powietrze i jeśli nic nas nie zaskoczy to fotowoltaike. W takim wypadku pakietu nie powinnam brać tak?

Elfir
01-01-2019, 15:34
W takim razie nie potrzebujesz takiej kotłowni jak w Telimenie.

Przeczytaj co wyżej dopisałam, bo skoro wybrałaś tak różne projekty, być może nie wiesz jak w ogóle jak powinno się takie projekty wybierać i kwestia dodatków jest problemem wtórnym.

Skoro myślisz o fotowoltaice to musisz uwzględnić również najbardziej optymalne nachylenie połaci dachu względem słońca.
Jakie w ogóle masz założenia MPZP?

Zimnaszafa
01-01-2019, 18:45
Dzięki Elfir za zaangażowanie. W moim odczuciu projekty są dość podobne. W telimenie planowałam przerobić garaż na pokój z łazienką. Podoba mi się też większy wiatrołap i właśnie ta kotłownia. Bo pc reku i zasobnik wody trochę miejsca zajmują a i dobrze byłoby mieć miejsce na graty. Ponadto jest nieco ładniejszy od optymalnego choć to ostatecznie sprawa drugorzędna. W optymalnym ten podcień chciałam zlikwidować i taras urządzić od frontu. W WZ mam dach dwuspadowy 38-47 stopni i szerokość elewacji frontowej na 11-16m z tolerancja +/- 20%. Działka cóż... Jest nieco problematyczna ale tylko na taką nas było stać. Wejście i taras muszą znajdować się od strony wschodniej, ponieważ działka jest pochyła w tym kierunku i na tą stronę roztacza się wspaniały widok. Nie jest to skarpa ale taki delikatny stok narciarski typu ośla łączka :)

Elfir
01-01-2019, 20:57
Czyli wjazd jest od wschodu i tam jest ten ładny widok?
W tej sytuacji połacie dachu będą wschód-zachód. Tylko ten daszek nad salonem ma jedną małą połać na południe, nadającą się na jakieś panele FV, ale to za mało chyba na efektywne używanie.

Zimnaszafa
01-01-2019, 21:08
Za mały ten daszek, racja, ale czytając co nieco o fotowoltaice to umieszczając panele wschód-zachód również instalacja jest efektywna. Oczywiście mniej niż ta na południe, ale ma całkiem przyzwoite parametry. Szkoda mi rezygnować z fotowoltaiki skoro ceny prądu w górę, urządzeń na prąd coraz więcej, a i od państwa ma na ten cel coś skapnac...

Elfir
01-01-2019, 21:30
Skoro uważasz, że będzie to efektywne ekonomicznie...

Tak czy inaczej w salonie masz od południa jedno spore okno.

jeśli rezygnujesz z garażu na rzecz pokoju to trzeba przemyśleć jak powiększyć łazienkę, by zmieścił się prysznic i jak połączyć pomieszczenie PC z resztą domu.
np. tak:
https://images91.fotosik.pl/99/2e924d01972b9a0cgen.jpg

Ponieważ chcesz wprowadzić daleko idące zmiany (brak garażu) już wiesz, że projekt instalacji rekuperacji czy ogrzewania będzie nieprzydatny, bo de facto wybudujesz inny dom.

Zamieniając na piętrze w sposób lustrzany pokoje - pokoje dzieci będą doskonale doświetlone od południa. Sypialnia rodziców i łazienka tyle światła nie potrzebują. Z łazienki można wówczas zrobić spust na pranie do pralki w pom. gospodarczym, gdzie będzie też PC.

Zimnaszafa
03-01-2019, 08:07
Zwizualizowalas moje wstępne koncepcje co ostatecznie przekonało mojego męża wzrokowca. Telimena została wczoraj zakupiona. Dzięki za pomoc