PDA

Zobacz pełną wersję : Ściany fundamentowe wylewane vs. z bloczków



rafal9
04-05-2005, 23:28
Jakie są różnice w ścianach fundamentowych wylewanych do tych z bloczków (poza cenowymi).

W projekcie mam ściany wylewane.
Wszyscy przekonują do bloczków.

Czy słusznie?
Czy można ot tak sobie to zmienić bez dokonywania odpowiednich obliczeń konstrukcyjnych?

Czy z bloczków mogą być mniej wytrzymałe i bardziej podatne na osiadanie?

Scarab
05-05-2005, 05:26
Jakie są różnice w ścianach fundamentowych wylewanych do tych z bloczków (poza cenowymi).


nie do konca musza byc roznice cenowe. dla mojego projektu i w moich okolicach fundamenty z bloczkow wyszly porownywalnie z wylewanymi. roznica na 1 mb (teoretycznie) to ~ +3zł bloczek.

rafałek
05-05-2005, 07:13
Gdzieś czytałem (był taki wątek), że monolit będzie mocniejszy. Ja zrobiłem lane do poziomu gruntu w folii. Mam glinkę i mi się nic nie obsypywało, za to wszystko zrobiłem w jeden dzień. Pozostałe 50 cm to 2 następne dni (3W). Czyli całość wyszła w 3 dni.

tom17
05-05-2005, 13:20
rafałek,
a te 3W to monolity (jeśli tak to jakie były kolejne etapy prac) czy z bloczków?
pozdrawiam

rafałek
05-05-2005, 14:47
Najpierw był lany monolit do poziomu gruntu, na tym robili ścianę 3W z bloczków (zewnętrzna warstwa na sztorc. Na 4 warstwy na płasko wychodziły 2 na sztorc.

Na górze powstał uskok 1-2 cm który nadlali. Na to 2x papa na lepiku i dalek normalny 3W z PH z wełną.

Sp5es
06-05-2005, 17:33
Ceny trzeba przeliczać lokalnie.

1) Monolit jest mocniejszy mechanicznie, zwłaszcza jeśli beton idzie z gruchy.
(nie mylić z wytrzymalością na ściskanie - będzie jednakowa dla tej samej klasy betonu dla monolitu i dla bloczka).
2) Szybko się go robi.
3) Łatwiej się izoluje, nie potrzeba go tynkować przed hydroizolacją, dla bloczków zachodzi najczęściej taka potrzeba

gg
06-05-2005, 18:00
Jakie są różnice w ścianach fundamentowych wylewanych do tych z bloczków (poza cenowymi).

W projekcie mam ściany wylewane.
Wszyscy przekonują do bloczków.

Czy słusznie?
Czy można ot tak sobie to zmienić bez dokonywania odpowiednich obliczeń konstrukcyjnych?

Czy z bloczków mogą być mniej wytrzymałe i bardziej podatne na osiadanie?

Myślę że pierwszym problemem będą dla ciebie szalunki.
Przerabiał to w zeszłym roku mój sąsiad. Najpierw uparł się że będzie monolit, a potem okazało się, że jest problem z szalowaniem.
Już ci piszę o co chodzi. Szalunki z drewna takiego zwykłego jakie możesz kupić w tartaku, tj.gubości 2.5cm są za słabe, żeby utrzymały taką masę betonu (myślę że masz wysokość ok 1m?). Po prostu wyginają się. No chyba że bardzo gęsto dasz słupki, ale wtedy robi się baaardzo drogo.
Natomiast szalunki stalowe wychodzą jeszcze drożej.
Ja sama miałam w projekcie ściany z betonu lanego (tak podobno zawsze projektują projektanci) i zmieniłam na bloczki.
Jeśli chodzi o osiadanie to ławy żelbetowe są tak projektowane, a przynajmniej powinny być, żeby wykluczyć pęknięcia spowodowane osiadaniem.

rafałek
06-05-2005, 18:25
gg - ale jeśli warunki pozwalają można wylać w folii w gruncie i szalunki nie są potrzebne.

Petroniusz
06-05-2005, 19:45
Ja w swoim projekcie miałem bloczki betonowe , ale po przeliczeniu kosztów bloczka i metra sześciennego betonu, to nawet wliczając cenę drewna z zastosowaniem większej ilości poprzeczek usztywniających , wyszło mi sporo mniej na korzyść wylewanego z " gruchy" Drewno kupuję u znajomego leśnika-stolarza, beton u znajomego betoniarza ,a wykonawca ( budowlaniec starej daty) stwierdził że monolit jest sztywniejszy pod każdym względem .Wszyskie nowinki budowlane będzie można ocenić czy się sprawdzą , dopiero za kilkadziesiąt lat , a stare sprawdzone technologie są pewniejsze. Eksperymentować na własnym domu ???? ja wolę NIE.
Pozdrawiam :D :D :D

Janussz
06-05-2005, 20:09
Wg mojego skromnego zdania, to sztywność konstrukcji załatwia ława.
Jasne, że jeżeli jest możliwość zalania fundamentu bezposrednio w gruncie, bez szalunku, to lałbym monolit, tylko mam pytanie? A co z ławą fundamentową?
Mam kilka budynków. Np. jeden jest wyjątkowo narażony na uszkodzenia. Chodzi o drgania. Jednak na solidnej ławie wymurowałem fundament z bloczków. Stoi to już 10 lat i zero problemów. Budynek jest duży. Inny budynek firmy posadowiłem na fundamencie lanym w gruncie, bez ławy. Też jest wszysko oki. Dodam, że grunt dobry. Żwir.

jArti2
07-05-2005, 21:56
Wg zasady że baza to fundamenty - lałem monolit w szalunkach drewnianych (nie akro). Nie zrobiłbym dziś inaczej. Moim zdaniem jest to droższe rozwiazanie ale dające pewność "mocnych"; fundamentów. Osczędność na tym etapie to błąd.

Scarab
08-05-2005, 06:40
Wg mojego skromnego zdania, to sztywność konstrukcji załatwia ława.
Jasne, że jeżeli jest możliwość zalania fundamentu bezposrednio w gruncie, bez szalunku, to lałbym monolit, tylko mam pytanie? A co z ławą fundamentową?


zgadzam sie z Januszem. mozna lac w ziemi, nawet na glebokosc 1 m a pozniej 30 cm szalowanie, lub bloczek. Bedzie to jednak ŁAWA fundamentowa o wysokosci 1m. Ponad nia powinno sie szalowac na szerokosc scian fundamentowych, lub murowac bloczek.
Spotkalem sie z kilkoma geniuszami, ktorzy chcieli kopac fundamenty, a nastepnie podkopywac na samym dnie, tak zeby "wyszla" lawa. Moim zdaniem takie rozwiazanie przypomina "klepanie trabanta mlotkiem, zeby wyszedl Peug206 (reklama).
Jezeli juz - kopcie na szerokosc zalozona w projekcie (50, 60cm), wylewajcie do poziomu gruntu po takiej szerokosci; a nad gruntem szalunek lub bloczek.
Nie wiem jakie ceny materialow sa u was, ale u mnie wszystkie rozwiazania wychodzily (teoretycznie) bardzo podobnie w kosztach (+- 300pln).
Tak czy inaczej warunki gruntowe podyktowaly zupelnie inne rozwiazanie.
pzdr

Sp5es
08-05-2005, 07:22
Zalety oczywiście są dla monolitu.

Ja lałem monolit do szalunku akrow - ale...

Temat cudów wykonaczych. Na fundament ca 7 x 9 m , dość złożony - wynajem to 200 pln na dzień. Ja to płaciłem, niestety. Dobra rzecz , o ile
- wykonawca pracuje zdyscyplinowanie
- nie p...się z robotą
- da właściwe ilości ściąg. U mnie mimo, że ja płaciłem "oszczędził" i najwyższa ściana 2,50 m "wjechała" mi 12 cm do środka
- u mnie po zaszalowaniu i wlaniu połowy betonu zaczęły się targi o cenę, trzymając szalunki w ziemi - koszt zabawy j.w 200 pln za dzień. Pogoniłem wykonawcę.

Jeśli już takie rozwiązanie - to tylko ryczałt razem za WYKONAWSTWO Z WYNAJMEM SZALUNKU PRZEZ WYKONAWCĘ.

Deskowania - nie chciałem, bo miałem nadzieję, że piwnicy nie będę wogóle musiał tynkować przy szalunkach akrow, tylko przeszpachlowanie i już (wykonywalne, widziałem).
Co potem z drewnem ? Upaprane cementem ma bardzo ograniczone stosowanie. Odczyścić się nie da, zniszczysz narzędzia. O ile go nie widać, to można zrobić z niego deskowanie dachu, a resztki cementowo wapienne służą nawet jako "konserwant".
Dla odmiany mogą być bardziej mokre i zaczną się skręcać, jak żle pomocują.

rafałek
08-05-2005, 20:10
Co potem z drewnem ? Upaprane cementem ma bardzo ograniczone stosowanie. Odczyścić się nie da, zniszczysz narzędzia. O ile go nie widać, to można zrobić z niego deskowanie dachu, a resztki cementowo wapienne służą nawet jako "konserwant".
Dla odmiany mogą być bardziej mokre i zaczną się skręcać, jak żle pomocują.

1. Jak by nie było mokre to się nie skręcają - bynajmniej nie zaobserowowałem tego u siebie. Na końcu wszystko poszło włąśnie na deskowanie dachu.
2. Fundamenty to pierwszy etap gdzie można coś podszalować. Co zrobić z deskami? - szalować nimi dalej.

mk CocaYna
16-07-2008, 11:15
Podciągam, lub raczej odkurzam temat...
Jak to wygląda w 2008 roku, czy ktoś jeszcze wybiera beton lany zamiast bloczków? Jeśli tak, to dlaczego?
Jeśli wybiorę beton zamiast bloczków, muszę robić szalunki?

rafałek
16-07-2008, 18:02
Jak masz zwięzłą ziemię to możesz wylać do poziomu gruntu w wykopie wyłożonym folią. Uzyskasz gładką powierzchnię którą da się łatwo pokryć izolacją pionową -niestety trzeba będzie przedtem odkryć tą ściankę.

Va_ldi
17-07-2008, 13:51
Większej różnicy nie ma. Przelicz koszty w dwóch wariantach i wybierz tańszy. Osobiście robię monolityczne ściany, bo i tak będę potrzebował desek na stropy. Ściana fundamentowa około 1 m wysokości, deski calówki, kołki co 0,5 m skręcone śrubami M10 w peszlu fi 11 po 3 szt. na jeden kołek.

vpit
02-10-2008, 18:46
Ja zrobiłem lane wysokości 1m w drewnianych szalunkach a deski zaszalowały jeszcze strop nadproża i inne przydatne rzeczy a teraz będa leżeć na dachu tak więc koszt szalunków taki jakie straty przy szalowaniu i obijaniu dachu.

cyma2704
05-12-2008, 12:07
Witam
Jestem za monolitycznymi i takie zrobiłam u siebie. Zamówiłam usługę w firmie z własnymi akrami. Po wyliczeniach okazało się, że po zakupie betonu u zaprzyjaźnionego producenta wyszło taniej. Ławy wylano w jeden dzień do gruntu, w drugi założono akry i wykonano ściany. Całość prac trwała 12 godzin. Odpadły problemy z nierównościami. Izolacja tak wykonanych ścian była przyjemnością.

langerob25
05-12-2008, 12:22
Większej różnicy nie ma. Przelicz koszty w dwóch wariantach i wybierz tańszy. Osobiście robię monolityczne ściany, bo i tak będę potrzebował desek na stropy. Ściana fundamentowa około 1 m wysokości, deski calówki, kołki co 0,5 m skręcone śrubami M10 w peszlu fi 11 po 3 szt. na jeden kołek.

Też tak chciałem skręcać tylko martwią mnie powstałe dziury i nie wiem czy nie lepiej zabetonować tych śrub,a potem uciąć?

Barbossa
05-12-2008, 12:58
a co chcesz skręcić? dechy?
wystarczy drut 3(3,5) mm "palony", czyli miekki, skręcany na zewnątrz, potem flexem/gumówką/diaksem/nożycami ciach i po bólu
chyba, że piwnicę robisz

eeech, gdzie ta stara szkoła...

langerob25
05-12-2008, 14:44
dom będzie wyniesiony nad poziom terenu,z racji tego,że działka nad rzeką i troszkę "utopiona".Ściany fundamentowe wyjdą około 130 cm wysokie i dlatego chciałem skręcać śrubami.Jeszcze myślę nad czym innym.Ławy szerokie na 50 cm.Ściana ma być na 30 cm.Jak to szalować?Kołków do ławy nie wbiję :D Chyba bić kołki po obrysie ław a między deski(32mm) a kołki jakiś dystans jeszcze dawać? Najłatwiej to by było z bloczków,ale dechy już mam.

mdzalewscy
05-12-2008, 15:31
Podciągam, lub raczej odkurzam temat...
Jak to wygląda w 2008 roku, czy ktoś jeszcze wybiera beton lany zamiast bloczków? Jeśli tak, to dlaczego?
Jeśli wybiorę beton zamiast bloczków, muszę robić szalunki?

jako wykonawca, postaram się wyliczyć koszt ścian fundamentowych bloczek vs monolit z uwzgędnieniem cen warszawskich i okolic, oraz zakładając że materiał jest normalnie kupiony i dobrej jakości i jest na niego VAT 22%

przyjmuję iż na dom idzie 90mb scian fundamentów o wysokości 1m i szerokości 25cm.

MONOLIT
BETON =22,5 m3 fundamentu = beton 22,5m3 + zawsze więcej idzie = ok. 25m3 x beton 315zł/m3 = 7875 + 600zł pompa = ~ 8500zł

STAL (zbrojenie przy monolicie), ok. 600kg x 3,60kg = ~ 2200zł

DESKI = 90mb fundamentu = 180mb deski 1" + wypory, itd.. = ok. 6m3 deski * 650zł + materiały pomocnicze (gwoździe, itd..) = 4000zł (tu można odzyskać 60% desek) = realnie 2000zł
uwaga: według mnie deski są najgorszym sposobem szalowania, ja bym kupił i szalowal OSB.


= 12550zł
************************************************** *****
BLOCZKI

90mb ścian fundamentowych x 22sz. bloczka = 1980szt x 3,90 = ok. 7730zł

Zaprawa (piach + cement + plastyfikator + prąd) = ok. 2000zł



= ok. 9730zł


************************************************** *******

Ceny materiałów wziołem ze średnich cen, w hurtowniach w podwarszawskich Markach

Robocizna jest droższa w przypadku opcji monolitycznej (zbrojenie, szalowanie) - żródło KNR

langerob25
05-12-2008, 15:51
a do czego ta stal przy monolicie? Jeśli na wieniec,to chyba tym bardziej na bloczki trzeba?

05-12-2008, 15:54
monolit mozna zrobić szczelny
bloczki /na ogół/ sie izoluje,a i tak sciana pozostaje nieszczelna ...

mdzalewscy
05-12-2008, 15:59
monolit mozna zrobić szczelny
bloczki /na ogół/ sie izoluje,a i tak sciana pozostaje nieszczelna ...
owszem, ale deski do tego średnio się nadają, trzeba uzyć płyty do szalowania a to koszty większe.

Inna sprawa, że monolit jest lepszy, mocniejszy, pytanie czy w domku jednorodzinnym posadownionym w najczęsciej spotykanych warunkach gruntowych to potrzebne

langerob25
05-12-2008, 16:07
a do czego ta stal przy monolicie? Jeśli na wieniec,to chyba tym bardziej na bloczki trzeba?

po co ta stal?

mdzalewscy
05-12-2008, 16:46
a do czego ta stal przy monolicie? Jeśli na wieniec,to chyba tym bardziej na bloczki trzeba?

po co ta stal?

Prawidłowo wykonana ściana fundamentowa monolityczna betonowa powinna zawierać zbrojenie przeciwskurczowe i przynajmniej zbrojenie wieńczące.


W przypadku ścian fundamentowych żelbetowych już stosujemy zbrojenie konstrukcyjne.

langerob25
05-12-2008, 18:14
Ale wieniec przy bloczkach to chyba też wskazany. Nie spotkałem się jeszcze z tym zbrojeniem przeciwskurczowym,ale sens to ma.Tylko czy jest taka potrzeba? Koszt nie powala pewnie na kolana ,możnaby zastosować pewnie takie gotowe siatki fi6

Aedifico
05-12-2008, 19:25
a do czego ta stal przy monolicie? Jeśli na wieniec,to chyba tym bardziej na bloczki trzeba?

po co ta stal?

Prawidłowo wykonana ściana fundamentowa monolityczna betonowa powinna zawierać zbrojenie przeciwskurczowe i przynajmniej zbrojenie wieńczące.


W przypadku ścian fundamentowych żelbetowych już stosujemy zbrojenie konstrukcyjne.

Znaczy się obliczeniowe chyba :roll:

mdzalewscy
05-12-2008, 19:25
Ale wieniec przy bloczkach to chyba też wskazany. Nie spotkałem się jeszcze z tym zbrojeniem przeciwskurczowym,ale sens to ma.Tylko czy jest taka potrzeba? Koszt nie powala pewnie na kolana ,możnaby zastosować pewnie takie gotowe siatki fi6

wieniec przy bloczkach przy dobrych warunkach gruntowych zbyteczny, dlatego iż ściana z bloczków nie jest monolitem i posiada zdolności absorbowania niedużych skurczów, gorzej jest z monolitem, tam powstają naprężenia i przy niekorzystych warunkach, błędach wykonawczych, procesie szybkiego wiązania betonu, przekuwania ścian do przyłaczy instalacyjnych, mogą powstać niebezpieczne sytuacje.

Do tej pory z projektami jaki się spotkałem to ściany fundamentowe betonowe były dozbrojone. To nie są duże koszty pręty fi6, fi8 wystarczą.

Aedifico
05-12-2008, 19:31
Ale wieniec przy bloczkach to chyba też wskazany. Nie spotkałem się jeszcze z tym zbrojeniem przeciwskurczowym,ale sens to ma.Tylko czy jest taka potrzeba? Koszt nie powala pewnie na kolana ,możnaby zastosować pewnie takie gotowe siatki fi6

wieniec przy bloczkach przy dobrych warunkach gruntowych zbyteczny, dlatego iż ściana z bloczków nie jest monolitem i posiada zdolności absorbowania niedużych skurczów, gorzej jest z monolitem, tam powstają naprężenia i przy niekorzystych warunkach, błędach wykonawczych, procesie szybkiego wiązania betonu, przekuwania ścian do przyłaczy instalacyjnych, mogą powstać niebezpieczne sytuacje.

Do tej pory z projektami jaki się spotkałem to ściany fundamentowe betonowe były dozbrojone. To nie są duże koszty pręty fi6, fi8 wystarczą.
Ja bym się nie babrał ze zbrojeniem tylko dał włókna PP.

Beton w takich ścianach to zwykle max. B20 więc i skurcz stosunkowo niewielki chyba,że ktoś betonuje w upale :)

edde
05-12-2008, 22:05
a mój projekt nie zawiera zbrojenia w ścianach monolitycznych piwnicy, wysokość 2,25m, architekt adaptujacy projekt też nie widział potrzeby stosowania zbrojenia, identycznie jak kierbud i opierajaca sie na wlasnej praktyce ekipa wykonawców, czyli z takiego wyliczenia dwójkę można ściąć, w moim przypadku mozna też wyciać koszt desek czy osb, bo ekipa która mi stawiała piwnice dysponuje swoimi szalunkami, u nich cena usługi, wykonania z bloczka i monolitu w tym przypadku byla taka sama, czyli z wyliczenia kolejne powiedzmy 1500zł odejmujemy (te 500zł zostawiam na duperele typu, koleczek, deseczka, oslonówki do śrub szalunkowych, gwoździk wkręt i piwo w sobotę po robocie ;) )

gipsy2
06-12-2008, 10:09
Przy ściankach fundamentowych o grubości 25-30cm problemu z szalunkiem na monolit nie widzę .... Co mają zrobić ci co budują ścianę 3W (choćby ja) gdzie grubość ściany fundamentowej to np. 51cm. Miałem refleksje na ten temat :

--> można standardowo z bloczków np. 25cm bloczek+ 14cm styro + 12cm bloczek na sztorc

---> zalać monolit ... ale jakie dać szalunki ! Masa betonu w tych szalunkach będzie gigantyczna i wątpie czy deski to wytrzymią

---> zrobić "szalunek" z dwóch bloczków betonowych 12cm postawionych na sztorc , gdzie np. spoiny mogą być na dole,pośrodku i na górze zbrojone Murforem. Bloczki te mogą być połączone kotwami (tak jak w ścianach 3W) , na kotwy można dawać zbrojenie. Pomiędzy bloczkami zostaje przestrzeń 27cm do zalania betonem.

O ile pierwsza metoda jest znana wszystkim, druga jest logiczna sama w sobie to moja wymyślona 3cia metoda nie wiem jaka jest (ale wiem że przez jednych zbluzgana). Oceńcie sami.

Łukasz

gipsy2
06-12-2008, 10:13
hmmm.... zaś pewnym rozwiązaniem punktu drugiego dotyczącego monolitu byłoby wylanie go w dwóch partiach np. do wysokości pół metra i po wyschnięciu zaś nadlać tyle ile trzeba lub resztę domurować z bloczków :)

06-12-2008, 10:43
... Co mają zrobić ci co budują ścianę 3W (choćby ja) gdzie grubość ściany fundamentowej to np. 51cm. Miałem refleksje na ten temat ...
ja tez maiłem refleksje i zrobiłem wg metody czwartej ...
mianowicie - beton rodzynkowy lany w grunt
/szalunek dopiero nad powierzchnią gruntu/

gipsy2
06-12-2008, 11:13
to żart oczywiście ....

06-12-2008, 11:29
to żart oczywiście ....
niestety nie :-?
mieszkam juz w tym domu trzy lata ...

langerob25
06-12-2008, 11:42
to żart oczywiście ....
niestety nie :-?
mieszkam juz w tym domu trzy lata ...

Dawniej u nas wszyscy tak robili.No i beton na pewno nie był z gruchy,tylko z betoniary i domy stoją.Nie wiemile kosztuje kubik kamienia,ale jeśli miałbym go kupić za np 200 pln to szkoda zabawy.Ale jak ktoś ma kamień to myślę ,że zawalić się nie zawali,jeśli zrobione z głową.

Wgregor
06-12-2008, 11:50
Fundament kamienny nie pociągał wody w górę wiosną latem i jesienią, zaś zimą, gdy wilgoć "produkowana" była w ścianie, pozwalał na grawitacyjne jej ściekanie do strefy dodatnich temperatur. Spotkałem fachowca, który położył na fundamencie! (nie na stopie fundamentowej) izolację poziomą wodną i gościu ma teraz mokre tynki nad nią! Przyjdzie mrozik i... Bezmyślność.

gipsy2
06-12-2008, 12:09
brzoza -> a gdzie ława?

Barbossa
06-12-2008, 12:14
Fundament kamienny nie pociągał wody w górę wiosną latem i jesienią, zaś zimą, gdy wilgoć "produkowana" była w ścianie, pozwalał na grawitacyjne jej ściekanie do strefy dodatnich temperatur. Spotkałem fachowca, który położył na fundamencie! (nie na stopie fundamentowej) izolację poziomą wodną i gościu ma teraz mokre tynki nad nią! Przyjdzie mrozik i... Bezmyślność.


co tu ukrywać delikatnie "bez mózg"

06-12-2008, 14:07
brzoza -> a gdzie ława?
u nas sie podcina dołem wykop, i natychmiast zasypuje sie pospólką /lub mieszanką piachu, żwiru i cementu wymieszaną na sucho - czyli tzw "chudym betonem"
to pdcięcie w obie strony wykopu ma po 5 - 10 cm i jest to tzw. "ława" wykop dołem ma wtedy 55 cm /minimum/

Mirek_Lewandowski
06-12-2008, 15:23
to żart oczywiście ....
niestety nie :-?
mieszkam juz w tym domu trzy lata ...

Spokojnie, ja 20 :D

viperolo
20-06-2010, 11:19
Podnoszę temat

Też mam zamiar robic monolityczne.Czekam na sugestie i spostrzeżenia "posiadaczy" takich ścian.

beton44
20-06-2010, 17:42
Rysunki ???

zientas
03-07-2010, 10:55
Witam,
a jak ocieplać i izolować pionowo monolit.
Zrobię wykop wyłożę folią i zaleję do gruntu.
potem muszę odkopać tak aby nie uszkodzić folii, zamazać czarnym, przykleić styropian i jeszcze folię od zewnątrz i zasypać.
czy może coś pomieszałem?
zientas

pyton79
11-01-2012, 19:36
Witam w projekcje mam ściany fundamentowe o wysokości 90 cm i szerokości 24cm po rozmowie z murarzem który stwierdził że lepiej bedzie zrobić lane wyjdzie ze 2000 tys taniej na materiał i z roboty zejdzie 1500zł fundament prostokąt 16x9.
Co o tym myślicie?

$opel
29-04-2012, 20:19
Witam wszystkich mój fundament to 14x9 planuje wykopać na 120cm. o szer.35cz. zrobić szalunki na 50cm. i lać z gruchy co o tym powiecie jestem przekonany do tego i będzie tanie niż wylać ławy a następnie bloczkiem wyciągnąć proszę o sugestie
Jacek

B-tomek
01-05-2012, 08:17
Taka ciekawostka o fundamencie rodzynkowym. Kilkanaście lat temu na jednej ze stacji energetycznych likwidowane były stare autotransformatory 130 MVA. Aparaturę, projekt i wykonawstwo zapewniali Szwedzi, był to początek lat pięćdziesiątych. Aparaturę usunięto pozostały 4 fundamenty. Przyjechała ekipa pirotechników, założyli ładunki, obłożyli matami i odpalili. Kurz opadł a fundament stoi. Panika, pewnie nie wszystkie ładunki odpaliły. Sprawdzili, okazało się że odpaliły wszystkie. Nawiercili nowe głębsze otwory założyli większe ładunki i ponownie nic. Powtarzali to kilka razy. W końcu udało się. Okazało się że Szwedzi użyli do tych fundamentów kruszyw o 3 różnych frakcjach grubości i o różnym stopniu twardości. Ten fundament bez spękań wytrzymał ponad 50 lat ogromnego nacisku, wibracji 50 Hz, oraz przemarzań. Jednak stare technologie też mogą byc dobre!

sinusoid
03-05-2012, 15:36
Jakie są różnice w ścianach fundamentowych wylewanych do tych z bloczków (poza cenowymi).

W projekcie mam ściany wylewane.
Wszyscy przekonują do bloczków.

Czy słusznie?
Czy można ot tak sobie to zmienić bez dokonywania odpowiednich obliczeń konstrukcyjnych?

Czy z bloczków mogą być mniej wytrzymałe i bardziej podatne na osiadanie?

Pod fundamenty z bloczków trzeba wylewać ławy i dopiero na ławach stawiać fundamenty z bloczków. Jeżeli jest to budynek podpiwniczony to lepiej jest fundamenty budować z bloczków, a jeśli jest bez piwnic to spokojnie można zrobić fundamenty wylewane, które będą na pewno tańsze. Ale wtedy pamiętajmy o zbrojeniu fundamentów.

marcin2372
06-05-2012, 16:08
Zawsze fundament monolityczny będzie miał lepsze parametry. Nigdy murując ścianę fundamentową nie uda się osiągnąć takiej wytrzymałości jak przy lanym. Jeżeli brana pod uwagę jest piwnica to tylko monolityczny fundament . Mam obraz swoich murowanych fundamentów po zimie gdzie izolacja pionowa odpadła razem z kawałkami bloczków - margiel w bloczkach. Dobrze , że nie mam piwnicy.
Naczytałem się na początku swojej budowy tych wszystkich mądrości o izolacjach pionowych z dysperbitu, o tym że najlepiej murować z bloczków, a tym czasem rzeczywistość jest taka ,że to lobby producentów bloczków i izolacji pionowych robi ludziom wodę z mózgów.

dudask
09-05-2012, 19:47
A czy ktoś ma wiedzę na temat rozwiązania tego typu : http://www.praktech.pl/teoria,1,002

Czy taki szalunek wytrzyma napór betonu? I czy tego typu izolacja nie wymaga już stosowania innego typu hydroizolacji?
Chodzi mi o budynek niepodpiwniczony więc ściany fundamentowe nie byłyby wysokie.

mariusz242
19-09-2012, 12:25
Witam wszystkich.
Odświeżam temat, który również mnie bardzo interesuje.
fundament z bloczków czy monolityczny.
moja kalkulacja:

137392137393137394137395137396

mariusz242
19-09-2012, 12:33
Mi wychodzi najtaniej wariant 4 czyli monolityczny, który powinienem wykonać samemu.
Tylko pojawiają mi się pewne pytania. skoro planuje wykonać szalunek o wysokości dokładnie 1,05 m to aby wyjść idealnie na poziom zero to idealnie wypoziomowana musi być już ława fundamentowa. Czyli również muszę zrobić deskowanie w ławie a przynajmniej w jej górnej części tak aby do poziomu zero pozostało dokładnie 1,05 cm.
Proszę o wasze opinie na ten temat.