PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można zamurować instalacje zgrzewaną ?



radauskas
04-01-2019, 09:10
Planuje wymianę instalacji hydraulicznej i remont łazienki w domku letniskowym. Chce ja wykonać z rur zgrzewanych. Wybrałem taka technologię bo juz to robiłem i mam zgrzewarkę :) I zastanawiam się czy takie rury z gorącą wodą mozna zamurować ( otynkować ). Wiem, że taka rura pracuje pod temperaturą. I boję się, żeby mi płytki ze ściany nie odpadły jak odkręce gorącą wodę w kranie :)

Krzysiek88
04-01-2019, 09:18
Można, ale każda rura czy to zamurowana czy na uchwytach na zewnątrz ściany powinna być zaizolowana tzn, powinna mieć na sobie otulinę/piankę jak kto tam woli nazywać, rura 20stka PP kupujesz otuline 22jke, w kręgu są po 10metrów lub chyba w tzw. sztangach czyli kawałki 2 metrowe, czerwone, szare, niebieskie, jakie chcesz,

cezary.pl
05-01-2019, 18:33
Planuje wymianę instalacji hydraulicznej i remont łazienki w domku letniskowym. Chce ja wykonać z rur zgrzewanych. Wybrałem taka technologię bo juz to robiłem i mam zgrzewarkę :) I zastanawiam się czy takie rury z gorącą wodą mozna zamurować ( otynkować ). Wiem, że taka rura pracuje pod temperaturą. I boję się, żeby mi płytki ze ściany nie odpadły jak odkręce gorącą wodę w kranie :)

Z rurami z PP można postępować na dwa sposoby.
1. Zamurować na sztywno, tak aby znieść ich siły rozszerzalności termicznej do zera.
2. Założyć otuliny w sposób uniemożliwiający rurom kontakt z piaskiem tynku, aby się nie przecierały jak się będą rozszerzały (kurczyły).
Chyba wybierzesz drugi sposób.:)

Pozdrawiam
Cezary

radauskas
06-01-2019, 16:26
Sam nie wiem. Chyba pod otuliny więcej kucia bo grubszą rure ( z otuliną ) trzeba wsadzić w ściane (?)

Krzysiek88
06-01-2019, 17:19
Zależy jaką otulinę wybierzesz, jeżeli standardową to rurka 20stka z otuliną 22jką będzie tak samo wystawać ze sciany jak KOLANO 20stka, bezwzglednie otulina, straty chocby cieplej wody mniejsze, 10m w kregu kosztuje 10zł. bez jaj ... z czego sciana?

MarcinMops
06-01-2019, 18:21
Domek pewnie niebędzie ogrzewany w zimę? Warto wtedy ułożyć instalacje ze spadkami i przesłuchać ją powietrzem po spuszczeniu wody.

radauskas
14-01-2019, 11:25
Domek troche z pustaka trochę z cegły. W łazience więcej cegły. Czy tylko rury z ciepła wodą wkładać w otuline czy z zimną tez ?

edde
14-01-2019, 11:27
zimna też

radauskas
14-01-2019, 11:34
Rozumiem, że potem te rury w otulinie normalnie zatynkowuje ? Tego tynku będzie na nich cieniutko raczej,.. nie będzie odpadał ? Rura w otulinie jednak nadal pracuje przy zmianach temp.
P.S. Po co otulina na zimna rurę ?

Krzysiek88
14-01-2019, 16:59
Zimna woda w rurze + ciepłe otoczenie = ?
Bez urazy ale tylko największe paproki nie dają otuliny. Za komuny otulin nie było i upychali szmatami lub papierem, niektóre rury do dziś są w bardzo dobrym stanie - choć raczej te centralnego ogrzewania. Otulina to grodze. Rozumiem, żebyś miał ściankę 5cm, np. cegła układana inaczej niż standardowo, i kująć pod rurkę i otulinę by na pewno wyleciała ale tak .... 2cm głebiej.

edde
14-01-2019, 23:11
tynk na otulinie zbroisz z zakładem na bokach,na ścianie, siatką stalową ledóchowskiego dla tynku c/w siatką z tworzywa sztucznego dla tynku gipsowego