PDA

Zobacz pełną wersję : Nowy dom parterowy, projekt indywidualny, 90m2, prośba o pomoc i sugestie



martin6230i
04-01-2019, 11:52
Witam.
Zbliża się moment w którym kończę formalności związane z podziałek działki itp, niebawem muszę usiąść z architektem i porozmawiać o projekcie.
Moje założenia itp:
-parterówka 85-90m2
-3 pokoje plus salon
-dodatkowe WC
-ogrzewanie pompa wody powietrzna
-szerokość budynku max 8,5-9m m(wąska działka)
-wyjście na taras od strony krótszego boku

Od dłuższego czasu przeglądam projekty aby się czymś natchnąć. Najbliżej moich wymogów jest poniższy projekt. Zrobiłbym w nim kilka zmian oznaczonych i zdefiniowanych poniżej.

https://images92.fotosik.pl/99/54bfe24d82174205gen.jpg

1. Powiększyłbym kotłownie eliminując skos (w kotłowni chciałbym mieć też małą spiżarnie lub troszkę miejsca na przetrzymywanie narzędzi, będzie ok. 5m2)
2. Wyjście tarasowe musiałbym mieć na krótszym boku, zamieniłbym okno z drzwiami tarasowymi (nie mam innej opcji)
3. Zlikwidowałbym kominek, komin, kawałek ściany odgradzający kuchnię
4.Pozostawiłbym kuchnie narożną, wynikałoby to z punktu nr 5
5. Drzwi do "kotłowni" umieściłbym po stronie kuchni, z niej byłbym dostęp
6. Powiększyłbym garderobę kosztem drugiego pokoju (zostanie ok. 9m2) aby ewentualnie zyskać troszke miejsca na odkurzacz albo coś w tym stylu)

Proszę o opinie na temat moich pomysłów, Nie chcę budować domu ponad 90m2, powyższy rysunek to 88,4m2.

Elfir
04-01-2019, 13:03
1. ten skos jest po to, by przejście z wiatrołapu na salony nie odbywało się wąskim korytarzykiem.
3. Ta ściana przy kuchni jest nosna. Podciągi są drogie.

Czym chcesz grzać?

Elfir
04-01-2019, 13:25
https://images91.fotosik.pl/100/411b8b9da77fcdecgen.jpg

martin6230i
07-01-2019, 07:29
Tak jak napisałem wcześniej, grzać będe pompą.
Co do ścian nośnych/działowych nie przejmuje się tym na obecnym etapie, projekt będzie miał być indywidualnym i wszystkie ściany będą działowe.
Widziałem już takie wąskie wiatrołapy, uważasz że będzie dziwnie wyglądał?

E-Rzecznik Śnieżka
31-01-2019, 13:53
Może taki układ, zgodnie z wytycznymi :)
425858

martin6230i
01-02-2019, 13:35
Może taki układ, zgodnie z wytycznymi :)
425858

Bardzo dziękuje za stworzenie owego podglądu :)
W jakim programie on powstał?

Na pewno owy projekt jest bliski temu czego oczekujemy. Zastanawiam się jeszcze nad kilkoma kwestiami.
1. W tak małej łazience chyba wanna i prysznic nie przejdzie (pomimo że byśmy chcieli), szerokość jej to 260cm czyli wanna miałaby na styk 150cm, A gdzie kosz na pranie itp.
2.Myślę też o korytarzu, czy nie będzie za wąski ale nie widze innego rozwiązania.
3.Na rzecz wnęki powiększyłbym troszkę kotłownie. Zamysł jest taki aby znajdował się w niej rekuperator, zbiornik CWU, pompa i dwa regały (jeden na żywność drugi na jakieś śrubokręty itp)
4. Myślę że lepsze byłyby drzwi wiatrołap-salon zamiast hol-salon ale to też muszę przemyśleć.
5. Usytuowanie stołu, również n9ie widze za bardzo innej możliwości lecz nie wiem czy nie będzie on wadził przy normalnej egzystencji (idąc do kuchni trzeba go omijać)
6. Oryginalny kształt garderoby.. tj. czy nie lepiej zostawić mniejszą wnękę na szafę.

Elfir
01-02-2019, 14:48
w tym układzie stół stoi na szlaku komunikacyjnym wejście-kuchnia, co nie jest wygodne.
Pokoje dzieci najlepiej robić od strony najlepiej nasłonecznionej, aby jak najdłużej korzystały ze światła naturalnego.
Sypialnia rodziców taktownie najlepiej jak jest oddzielona innym pomieszczeniem ?(np. garderoba) od pokoi dzieci.
Pokoje dzieci nie powinny sąsiadować z łazienką z której korzysta się w nocy, bo jednak przez ściany słychać puszczaną wodę.

martin6230i
04-02-2019, 07:26
znam suche reguły i zasady.
Jednak każdy przypadek jest inny, nie zawsze idzie zrobic wszystko zgodnie ze sztuką, czasami trzeba iść na kompromis i znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Elfir, zgodze się z Tobą. Lecz nie idzie w moim przypadku wszystkiego zrobić idealnie dlatego szukam najlepszych rozwiązań.
Przy domku do 90m2, 3 pokojach, wąskiej działce która dodatkowo wymusza taras w jednym miejscu trzeba pójść na kompromis. I dlatego też pytam się na forum gdyż czasami spojrzenie kogoś z zewnątrz daje bardzo dużo, tak jak w przypadku koncepcji E-rzecznik Śnieżka

Kaizen
04-02-2019, 08:22
Kotłownia jest mała. Nawet jak powiększysz, to więcej stracisz powierzchni do przechowywania w kuchni przez drzwi, niż zyskasz spiżarki. I tracisz jeszcze część blatu roboczego, którego wcale nie masz w nadmiarze.
Już lepiej zrób zamiast spiżarki szafę w miejscu kominka - ale jak zrobisz tyle szafek stojących i wiszących, ile wejdzie w kuchni to pewnie nie będzie takiej potrzeby. Bardziej się przyda piwniczka ziemna - zwłaszcza, jakbyś chciał przechowywać warzywa z własnego ogródka.

Kotłownię zagracisz innymi rzeczami nawet, jak zbudujesz jakiś domek narzędziowy, bo nie wszystkie narzędzia dobrze zniosą mróz i upał.

Ogrzewanie pompą tak małego domu, nawet jak go nie ocieplisz ponad minimum, jest nieopłacalne. Ale rozumiem że to bez znaczenia - moja żona zupełnie bez sensu ekonomicznego ma kominek. Ty też bez sensu ekonomicznego będziesz miał PC.

Zdecydowanie bym prysznic przeniósł do WC. W osobnych pomieszczeniach prysznic i wanna są dużo bardziej funkcjonalne, niż w jednym. Elfir zaproponowała tu fajne rozwiązanie.

Ta ściana bez okien ma być od północy?

E-Rzecznik Śnieżka
08-02-2019, 11:01
Bardzo dziękuje za stworzenie owego podglądu :)
W jakim programie on powstał?

Na pewno owy projekt jest bliski temu czego oczekujemy. Zastanawiam się jeszcze nad kilkoma kwestiami.
1. W tak małej łazience chyba wanna i prysznic nie przejdzie (pomimo że byśmy chcieli), szerokość jej to 260cm czyli wanna miałaby na styk 150cm, A gdzie kosz na pranie itp.
2.Myślę też o korytarzu, czy nie będzie za wąski ale nie widze innego rozwiązania.
3.Na rzecz wnęki powiększyłbym troszkę kotłownie. Zamysł jest taki aby znajdował się w niej rekuperator, zbiornik CWU, pompa i dwa regały (jeden na żywność drugi na jakieś śrubokręty itp)
4. Myślę że lepsze byłyby drzwi wiatrołap-salon zamiast hol-salon ale to też muszę przemyśleć.
5. Usytuowanie stołu, również n9ie widze za bardzo innej możliwości lecz nie wiem czy nie będzie on wadził przy normalnej egzystencji (idąc do kuchni trzeba go omijać)
6. Oryginalny kształt garderoby.. tj. czy nie lepiej zostawić mniejszą wnękę na szafę.

Proponowane rozwiązania są oczywiście poglądowe, należy je zweryfikować najpierw z własnymi potrzebami, a następnie z możliwością ich realizacji. Nie wszystko jest potrzebne i nie wszystko jest pewnie możliwe ;)

Próbując odpowiedzieć na pytania:

1)
Pytanie -czy są potrzebne obydwa urządzenia? Jeśli istotniejszy jest kosz na bieliznę (może stać niezależnie pod grzejnikiem np.) to można zrezygnować z oddzielnego prysznica i przy wannie zainstalować panel szklany, który pozwoli brać prysznic w wannie.

2)
Wąski korytarz można próbować powiększyć optycznie stosując jasną kolorystykę ścian i zabudowy, wykorzystując lustra. Proponowane szafy są narysowane pełnowymiarowe, ale chcąc poszerzyć wnętrze można zrobić je płytsze.

3)
Oczywiście, to państwo definiujecie własne potrzeby, a z nich wynika koncepcja zabudowy. My wiemy na tyle mało, że możemy zaproponować tylko luźną koncepcję do swobodnej modyfikacji ;)

4)
Te drzwi w założeniu miały oddzielać strefę prv od live JTo zaprasza gości do korzystania z małego wc i pozwala np. dzieciom swobodnie uczyć się w pokojach, brać kąpiel czy spać, niezależnie od tego co dzieje się w pozostałej części domu.

5)
Tak, to prawda. Takie rozwiązanie wymusza pewne przyzwyczajenia. Można pomyśleć o odsunięciu stołu od ściany, wysunięcie go bardziej na salon i zmianę kształtu na np. okrągły. Każde z rozwiązań ma jednak wady i zalety, wg nas takie ustawienie jak na rysunku jest optymalne.

6)
W opisie do rysunku był punkt 6, który mówił o potrzebie powiększenia garderoby. Stąd taka propozycja.

martin6230i
08-02-2019, 14:37
Dziękuje bardzo za podpowiedzi.
Cały czas rozmyślamy i staramy znaleźć jak najlepsze rozwiązanie.

Ostatnio nawet znaleźliśmy inny projekt któy nas zainteresował, tj. Mokka 3
https://img.extradom.pl/media/render/345130/resize%24860-860-1,f$bw

Teraz mamy wątpliwości. Bo w tym wypadku jakby wydłużyc trochę budynek, powiększając tym samym o kuchnie oraz kotłownie, było by całkiem ciekawie. Dodatkowe WC zrobiłoby się w kotłowni.
Czym więcej myślimy tym gorzej. :)

Co myślicie?

Nurek_
08-02-2019, 15:18
Rzuć jeszcze okiem na projekt ERIN: https://www.extradom.pl/projekt-domu-erin-ii-WRC2005

pandzik
08-02-2019, 17:06
Dziękuje bardzo za podpowiedzi.
Cały czas rozmyślamy i staramy znaleźć jak najlepsze rozwiązanie.

Ostatnio nawet znaleźliśmy inny projekt któy nas zainteresował, tj. Mokka 3


Teraz mamy wątpliwości. Bo w tym wypadku jakby wydłużyc trochę budynek, powiększając tym samym o kuchnie oraz kotłownie, było by całkiem ciekawie. Dodatkowe WC zrobiłoby się w kotłowni.
Czym więcej myślimy tym gorzej. :)

Co myślicie?

Malutkie sypialnie. Kibelek, prysznic i pralka na ścianie sypialni dziecka. Ja mam też łazienkę małą ścianą połączoną z sypialnia dziecka, ale kibelek i prysznic mam po drugiej stronie łazienki.
Brakuje też osobnego WC przy strefie dziennej. Ten kolosalny kominek też zajmuje sporo miejsca. Fajnie że planujesz grzanie czystą pompą. Wywal jeszcze trujący kominek :)

martin6230i
14-02-2019, 09:56
Musiałem zmienić architekta, brak słów

Jestem już po rozmowach z kolejnym, już sprawdzonym. Projekt indywidualny. W przyszłym tygodniu mamy usiąść i ustalić konkrety.
https://images90.fotosik.pl/123/826c9b4bd269b14c.jpg

Tak wygląda wstępny zamysł.
Rezygnacja z kominka, drzwi tarasowe z lewej strony (musi tak zostać z powodu działki), rezygnacja ze spiżarni,
Oczywiście w łazience mogę zrobić odbicie lustrzane aby sanitaria nie były po stronie pokoju.
Zastanawiam się gdzie zrobić dodatkowe WC, czy umieścić je w kotłowni przyległe do łazienki, czy może w obecnej spiżarni?
Łazienka mała, ale chciałbym też tam zrobić prysznic, a pralkę przenieść do kotłowni. W kotłowni będzie też pompa oraz zbiornik na wode więc ciasno. Co myślicie?

Elfir
14-02-2019, 15:59
nie potrzebujesz tak szerokiego pokoju dziennego. Odległość ponad 5 m między kanapą i TV to za dużo - warto przesunąć ściankę od kotłowni kosztem salonu.
Ściany nośne - przeprojektuj strop, by nie były potrzebne.
Wc otwierające się na salon to wtopa.
Każ architektowi wrysowywać podstawowe meble na koncepcjach. Żebyś potem nie został z małżeńską sypialnią w której zmieści się tylko malutka szafa.
Pokoje dzieci powinny mieć najdłużej naturalne światło słoneczne.

martin6230i
15-02-2019, 10:47
Obecnie spimy w 9,5m2, i są tam szafy, biurko, krzesło, stolik i się mieścimy (ciasno ale się mieścimy) Widziałem sypialnie ok. 10m2 gdzie była duża szafa na wymiar i sypialnie spełniała wszystkie warunki, więc zakładam że 12,5m na szafę do zabudowy, łóżko i dwa stoliki nocne na pewno starczy.

Masz rację co do wc otwierającego się na salon, żona wytłumaczyła mi że to bez sensu. Zamierzam porozmawiać z architektem aby do zapasowego WC było wejście z wiatrołapu, widziałem takie rozwiązanie w nowym domku znajomych i wydawało się ok. Zobacze co doradzi.

Ostatnia kwestia to łazienka, żona chce mieć wanne i prysznic. Przy takim rozmiarze nak jest teraz widziałem na tym forum że ktoś śmiało zmieścił wszystko w łazience ale pralke ustawił w kotłowni. Zastanawiam się teraz czy lepiej mieć większą kotłownie i w niej pralkę, czy pokusić się o powiększenie łazienki do 7m2 i wszystko zlokalizować w niej.


Rozważamy również wydłużenie budynku o 1m w lewo (patrz rys) zyskując tym samym większą kuchnie i salon, oraz powiększając o ok. 2,8m2 albo łazienkę albo kotłownie. Cały dom powiększyłby się w sumie o niecałe 8m2.

Elfir
15-02-2019, 11:43
lepiej pralka poza łazienką - nie przeszkadza się z praniem, gdy ktoś korzysta z łazienki. Pranie się wyciąga i od razu wiesza na suszarce.

Pod
15-02-2019, 11:50
Nie wiem jak można uznac pokoj 9.5m za wystarczający. Dla mnie absolutnym minimum dla pomieszczenia gdzie stoi łóżko jest 12m2. Po to budujesz dom żeby mieć jakis komfort z życia a nie przeskakiwać przez lozko dochodząc do okna albo obijać otwieranymi drzwiami o mebel - tak sie mieszka w malych mieszkaniach... ale chyba chcesz mieć lepiej ?

martin6230i
15-02-2019, 12:07
Pod,
napisałem tylko że obecnie tak śpimy a nie że chce tak robić. Jak zerkniesz na projekt to zobaczysz że sypialnia ma ponad 12m2...

Elfir,
Przy założeniu że ma być wanna i prysznic co byś powiększyła w tym projekcie? Łazienkę czy kotłownie? Na stronie 76 w tym temacie: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?245834-Nigdy-nie-jest-za-p%C3%B3%C5%BAno-%E2%80%93-czyli-nasz-pierwszy-ostatni-dom/page76 jest projekt identycznej łazienki który ma wanne i prysznic. Tak ajk napisałem mógłbym gdzieś dołożyć 2,7m2 i nie wiem co będzie lepsze. W kotlowni chciałbym zrobić jakieś regały (ala pom. gosp.)

I drugie pytanie. Żona chce "zapasowe" WC, zrobić w miejscu spiżarni z wejściem od prawej strony?

Pod
15-02-2019, 12:30
dlaczego tak sztywno trzymasz sie tych 90m2? Czasem dolozenie 2 czy 3 m2 upraszcza projekt i nie podwyższa kosztów budowy.

Kaizen
15-02-2019, 13:41
Zrób w jednej łazience wannę, w drugiej prysznic. To praktyczniejsze, niż w jednej obydwa przybytki.

Nie ma sensu wyważanie otwartych drzwi. Poszukaj gotowca - np. Lena Bobo (https://www.archeton.pl/projekt-domu-lenabobo_1374_opisogolny) jest bardzo podobna i niewiele kosmetycznych poprawek trzeba by wprowadzić. Lepiej byłoby mieć bardziej zwartą instalację hydrauliczną (jak w Arosa II) - ale to by wymagało więcej przeróbek i kompromisów. Ja bym w Lenie Bobo powiększył wiatrołap likwidując spiżarkę i łącząc z tym przedpokojem (czy jak to nazwać) - do samego korytarza i wejście do łazienki zrobił od korytarza. W tak małym domu IMO spiżarka to przerost formy nad treścią - więc zamiast tego więcej szafek w kuchni. Duży wiatrołap zapełniłbym wysokimi szafami (może robić częściowo za spiżarkę, częściowo za garderobę).

martin6230i
15-02-2019, 13:41
dlaczego tak sztywno trzymasz sie tych 90m2? Czasem dolozenie 2 czy 3 m2 upraszcza projekt i nie podwyższa kosztów budowy.

Kwestia indywidualna. Na początku trzymałem się sztywno 85m2, przy obecnych planach oraz wydłużeniu budynku wychodzi 93m2.

martin6230i
15-02-2019, 13:53
Zrób w jednej łazience wannę, w drugiej prysznic. To praktyczniejsze, niż w jednej obydwa przybytki.

Nie ma sensu wyważanie otwartych drzwi. Poszukaj gotowca - np. Lena Bobo (https://www.archeton.pl/projekt-domu-lenabobo_1374_opisogolny) jest bardzo podobna i niewiele kosmetycznych poprawek trzeba by wprowadzić. Lepiej byłoby mieć bardziej zwartą instalację hydrauliczną (jak w Arosa II) - ale to by wymagało więcej przeróbek i kompromisów. Ja bym w Lenie Bobo powiększył wiatrołap likwidując spiżarkę i łącząc z tym przedpokojem (czy jak to nazwać) - do samego korytarza i wejście do łazienki zrobił od korytarza. W tak małym domu IMO spiżarka to przerost formy nad treścią - więc zamiast tego więcej szafek w kuchni. Duży wiatrołap zapełniłbym wysokimi szafami (może robić częściowo za spiżarkę, częściowo za garderobę).


Kaizen,
Mam ograniczenia w szerokości do 8,5m ale komplikuje sprawe i utrudnia usytuowanie pomieszczeń. Dlatego wymienione przez Ciebie projekty nie wchodzą w grę. Próbuje oprzeć swój projket indywiudalny na jakimś gotowym, przy założeniach 3 pokoje plus salon, łazienka, wc, kotłownia (pom. gosp)
Spiżarnię wyeliminował już ze swoich planów, wiem że nie ma sensu, lepsza będzie odpowiednia zabudowa kuchenna (ew. regał w pom. gosp)

Ciężko połączyć to wszystko, dlatego kombinuje z gotowymi.