PDA

Zobacz pełną wersję : Stropodach z blachy trapezowej samonośnej - dobry czy zły pomysł?



Satorihanzo
04-01-2019, 19:18
Witam, szykuję się do budowy domu i zastanawiam się nad konstrukcją stropodachu.
Wpadł mi do głowy pomysł na optymalizację stropodachu. Zamiast wykonywać tradycyjny strop betonowy/gestożebrowy/drewniany czemu by nie użyć samonośnych blach trapezowych takich jak kryje się hale? Tzn. Blacha trapezowa np. T160, folia, izolacja, pokrycie.

Budynek który planuje wybudować będzie miał wymiary około 10x17,5m parterowy na płycie z płaskim dachem bez poddasza wysokości około 4 m (WZ).
Rozstaw w świetle pomiędzy ścianami konstrukcyjnymi to 3,7 i 5,7 m. Na ścianach nośnych chce zrobić wieniec/belkę żelbetowe na których następnie ułożyć murłaty o wymiarach 10x10 cm, blacha układana w spadku 0%.

Zalety (subiektywne):
- Niski koszt materiału - m2 takiej blachy np. T160 zakładam, że około 70 zł/m2
- Czas wykonania - montaż blachy nie powinien zająć więcej jak 1-2 dni
- Oszczędność sprzętu - dźwig potrzebny na max 1 dzień
- Nośność dla blachy T160 gr 0,75 przy rozstawie dwuprzęsłowym 6m SGN=2,63 KN
- Łatwość prowadzenia instalacji wentylacji mechanicznej itp. (kanały wejdą mi w trapezy).
- Mały ciężar konstrukcji
Obawy:
- Trwałość (oglądam hale 20-30 letnie i nie widzę, żadnych niepokojących symptomów - może się mylę).
- Ugięcie blachy - wykończenie od dołu będzie różne. W salonie konstrukcja będzie odsłonięta, ale w pokojach czy łazienkach chce zastosować sufity podwieszane - obniżenie o około 50 cm. I teraz pytanie czy te zabudowy nie będą mi pękać.
- Montaż urządzeń na dachu takich jak fotowoltaika czy panele słoneczne - zastanawiam się czy będzie możliwy ich montaż bez dodatkowych wymianów, których prawdę mówiąc za bardzo nie mam jak wykonać.
- Estetyczne wykończenie połączenia pomiędzy blachą, a ścianą z czego naj estetycznie/szybciej wykonać.
- Dlaczego nikt nie robi takich dachów w budynkach jednorodzinnych?
- Czy jest konieczność wentylacji takiego dachu? Jeżeli tak to jak to sprytnie zrobić.

Za wszystkie konstruktywne negatywy będę wdzięczny.

Krótko o projekcie domu.
Lokalizacja Śląsk, obszar miejski o 1 stopniu szkód górniczych.
Fundamenty i posadzka - płyta fundamentowa - od dołu - podsypka piaskowa ~ 40 cm, izolacja z EPS 200 gr. 10 cm pływa żelbetowa gr 25 cm zbrojona góra/dól siatka fi8 co 25 cm dozbrajana (jeszcze będę to konsultował z konstruktorem) - na to chce dać 20 cm EPS 100 - ogrzewanie podłogowe na całości wylewka 5-10 cm i posadzka płytka/kamień/żywica.
Ściany - Zewnętrzne z gazobetonu gr 24 cm izolowane styropianem gr. 20 cm , wewnętrzne nośna 18 cm silikat, działówki 12 cm silikat tynki gipsowe. Wzmacniane rdzeniami żelbetowymi zakończone wieńcem.
Dach dach płaski o nachyleniu 2-5% izolacja 20 cm + spadki dachowe (zastanawiam się czy nie wypełnić trapezów dodatkowo keramzytem). Nad pokryciem się jeszcze zastanawiam. Rozważam papę,membranę,epdm dopuszczam możliwość wykonania dachu zielonego. Całość obwodowo zamknięta attyką o wysokości około 50 cm.
Instalacje Wentylacja mechaniczna z rekuperacją, ogrzewanie podłogowe na niskim czynniku z kotła gazowego. Mażę o kominku, ale raczej stosowanego odświętnie (sytuacje awaryjne) i nie wiem czy warto inwestować w kominek z płaszczem wodnym i buforem czy po prostu zrobić zwykły kominek i rozprowadzić dodatkowe kanały powietrzne. C.W.U z kotła gazowego (tego od C.O.)
Fotowoltaika/panele słoneczne jak będą dopłaty to bym założył bez dopłat nie widzę ekonomicznego uzasadnienia.

Za konstruktywne uwagi dziękuje.

Kominki Piotr Batura
05-01-2019, 14:58
Mam trochę doświadczeń.....

Kominki Piotr Batura
05-01-2019, 15:16
Ja myślę, że główny problem to brak doświadczeń i wiedzy...Moim zdaniem blacha powinna być od spodu wentylowana. Trzeba sprawdzić jej nośność, w razie potrzeby gdzieś tam podeprzeć i gra muzyka....Wszystkie twoje założenia do zrealizowania. Chyba że czegoś nie wiem....

cezary.pl
05-01-2019, 17:00
Wylansuję swój dach:D
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?243282-Dach-z-p%C5%82yty-warstwowej&highlight=dach+p%C5%82yty+warstwowej

Pozdrawiam
Cezary