PDA

Zobacz pełną wersję : Pomocy!!!



sztaja
06-01-2019, 07:21
Witam

Proszę o poradę, jestem dość zielony... jestem na etapie wybierania wykonawcy na c.o. i wod kan.. wybór w sumie padl na dwóch. Jeden jak i drugi ma inne podejscie do tematu... a ja mam burdel w głowie,a więc:

1opcja: rurki uponor
podlogowka w calym domu(160uzytkowej) do tego też w garażu i kotlowni,na okolo 10stopni tam. Grzejniki w lazienkach na parametrze z pogdlogowki z dodatkowym grzaniem elekt.Dwa rozdzielacze, piec 15kW weishaupt, temp zasilania ok 35stopni,podloga okolo 24-26stopni. Bez sprzegla

2opcja rurki herz, piec viessman 200
Facet proponuje wszedzie podlogowe, tylko z grzejnikami w lazienkach, kotlowni i garażu, bylyby one o temp 45stopni. Chce zrobic tak że zaraz za piecem by sie podlaczyl z grzejnikami, gdzie temp zasilania jest wysoka 45-50stopni, pozniej daje sprzeglo i mieszacz... W dodatku powiedzial ze podloga bedzie miala 28-30stopni,wydaje mi sie to sporo?

I tu moje pytanie, ktora opcja jest lepsza? Wydaje mi sie ze lepsza opcja jest by temp zasilania była jak najmniejsza, po co mi piec ma grzac do 45stopni, jak wystarczy do 35...i mniejsza bedzie temp na powrocie.
Ale podobno na bardzo niskich temp zasilania na wymienniku szybko sie syf gromadzi...


Pozdrawiam i prosze o pomoc

jasiek71
06-01-2019, 07:42
Żadna z tych opcji...
Zrób ogrzewanie podłogowe wszędzie i ewentualnie dodatkowe drabinki w łazienkach zasilane z tego samego rozdzielacza podłogowego...

Nie rozumiem po co te kombinacje z grzejnikami ...

sztaja
06-01-2019, 08:05
Jak żadna z tych opcji,jak piszę że w pierwszej opcji facet proponuje podlogowe w calym domu :o grzejnik elek tylko na dogrzanie.

W drugim przypadku grzejniki nie chodza na 70stopni,tylko są podpięte za piecem i byłyby lekko ciepłe, tylko czy nie za duży parametr zasilania? Jedni mówią najlepsza sprawność kotły mają przy 45 stopniach, inni ze przy jeszcze mniejszych... :/

jasiek71
06-01-2019, 10:03
Jak żadna z tych opcji,jak piszę że w pierwszej opcji facet proponuje podlogowe w calym domu :o grzejnik elek tylko na dogrzanie.

W drugim przypadku grzejniki nie chodza na 70stopni,tylko są podpięte za piecem i byłyby lekko ciepłe, tylko czy nie za duży parametr zasilania? Jedni mówią najlepsza sprawność kotły mają przy 45 stopniach, inni ze przy jeszcze mniejszych... :/


Pisz jak człowiek że chodzi o grzejnik łazienkowy...

Napisane jak byk że grzejniki na parametrach podłogówki...

noc
06-01-2019, 10:37
Jaki to dom, jak izolowany? Dobieranie instalacji, szczególnie kotła na domniemaniach, to zły pomysł.
W jakim celu te grzejniki w łazience? Będzie tam podłogówka i jeszcze grzejnik? Nie wystarcza grzejnika w podłodze i musi być dogrzany jeszcze grzejnikiem? Czy ten grzejnik tak dla "ozdoby"? Jeśli w domu będzie prawidłowo działająca WM z odzyskiem, to raczej tam nie będziesz potrzebował żadnego grzejnika, WM wysusza ręczniki skutecznie. A jeśli już musisz mieć grzejnik, to z wersji nr.1, dogrzewane prądem.
W garażu w jakim celu ogrzewanie? Będziesz tam majsterkował, czy chcesz grzać samochód i narzędzia ogrodowe? Jeśli będziesz tam często przebywał, to rób ogrzewanie, jeśli okazjonalnie, a grzanie ma być tylko samochodu, to raczej odpuść. Jeśli w garażu nie wykonasz izolacji termo od podłogi, to zawsze będziesz miał tam na "+", bez ogrzewania, a na okazjonalne robótki lepiej użyć farelki, będzie dużo taniej.
Kotła lepiej niech Ci nie wybiera instalator, zakup kocioł dopasowany do potrzeb domu. Do tego z dobrym i nieodległym serwisantem, to ważne. Do tego lepiej niedrogi-masz tani zakup, tanie części, przy drogim odwrotnie-bez gwarancji bezawaryjności i długowieczności.

jasiek71
06-01-2019, 10:45
Jaki to dom, jak izolowany? Dobieranie instalacji, szczególnie kotła na domniemaniach, to zły pomysł.
W jakim celu te grzejniki w łazience? Będzie tam podłogówka i jeszcze grzejnik? Nie wystarcza grzejnika w podłodze i musi być dogrzany jeszcze grzejnikiem? Czy ten grzejnik tak dla "ozdoby"? Jeśli w domu będzie prawidłowo działająca WM z odzyskiem, to raczej tam nie będziesz potrzebował żadnego grzejnika, WM wysusza ręczniki skutecznie. A jeśli już musisz mieć grzejnik, to z wersji nr.1, dogrzewane prądem.
W garażu w jakim celu ogrzewanie? Będziesz tam majsterkował, czy chcesz grzać samochód i narzędzia ogrodowe? Jeśli będziesz tam często przebywał, to rób ogrzewanie, jeśli okazjonalnie, a grzanie ma być tylko samochodu, to raczej odpuść. Jeśli w garażu nie wykonasz izolacji termo od podłogi, to zawsze będziesz miał tam na "+", bez ogrzewania, a na okazjonalne robótki lepiej użyć farelki, będzie dużo taniej.
Kotła lepiej niech Ci nie wybiera instalator, zakup kocioł dopasowany do potrzeb domu. Do tego z dobrym i nieodległym serwisantem, to ważne. Do tego lepiej niedrogi-masz tani zakup, tanie części, przy drogim odwrotnie-bez gwarancji bezawaryjności i długowieczności.

No fakt, po co tu się czegoś pytać przecież od tego jest instalator...

Za chwilę chłopak będzie mieć tylko jeszcze większy mętlik w głowie...

sztaja
06-01-2019, 11:13
Dom z bk 24cm, ocieplenie z zewnatrz 15cm, podlogi 20cm, strop 30cm, rekuperacja,ogrzewanie gaz ziemny.

Obie firmy robią profesjonalny projekt, ale po podpisaniu umowy. Kocioł weishaupt 1,6- 15kW. Lub Viessman1,9- 19kw. Grzejniki muszą byc jak dla mnie, na reczniki powieszenie, lub po przepraniu jakis drobiazgów,nie bede ze wszystkim latal do pralni/suszarni. A po drugie przy małej lazience, nie wyobrażam sobie by osiągnąć 24stopnie na samej podlogowce bez dogrzania,może mi sie tylko wydaje...


Garaż, temat rzeka i każdy co innego doradza. Lubie majterkowac, lubie wypic wódeczke z somsiadem i muszę mieć komfortowe miejsce ;) chce tam około 10stopni nie więcej. Z tym że zawsze będzie na" +" różnie bywa, podobno jak przypizga grubo przez wiele dni to i w garażu "złapie" mróz. Będzie tam szła woda i jeszcze garaż jest w bryle budynku, takze musialbym dość grubo docieplac go od środka.

Znacie firme producentow kotłów weishaupt? Nie wiem jak z dostępnością części do niego,czy nie będzie problemów.
Sam nie dobiore kotła, ufam instalatorowi, muszę ufać ������ chce mieć gwarancję by śmigało jak w zegarku, nie chce słuchać później tekstu, "bo gdyby Pan posłuchał i dał piec co proponuje to nie byłoby problemow"

sztaja
06-01-2019, 11:20
Pisz jak człowiek że chodzi o grzejnik łazienkowy...

Napisane jak byk że grzejniki na parametrach podłogówki...

Chce dać grzejniki w lazience na parametrze z podlogowki z dogrzaniem elektr. podobno sa takie grzejniki :) tak mi zaproponowal Pan majster :p

jak_to_mozliwe
06-01-2019, 13:14
Opcja numer jeden - OP w całym domu (tak, nawet w garażu i kotłowni - przecież nie musisz włączać, a rozłożenie kosztuje grosze w porównaniu z resztą), a w łazienkach jeśli będziesz chciał można domontować w przyszłości drabinkę na prąd.
Mam dokładnie tak samo - w garażu i kotłowni jeszcze nie musiałem grzać. Gniazdka pod drabinki są przygotowane, ale faktycznie rekuperacja dobrze suszy ręczniki i na razie drabinki nie są potrzebne.

noc
06-01-2019, 13:16
Teraz doprecyzowałeś.
Wersja nr1 wygląda naprawdę dobrze pod Twoje potrzeby. Przy WM ręczniki wysychają bez problemu, ale na jakieś drobne przepierki grzejnik będzie użyteczny. Jeśli mała łazienka, to rzeczywiście może być problem z osiąganiem wysokiej temp., np. w dużej łazience mam ok.26oC, a w małej osiągam 23oC. Grzejnik o temp. podłogówki niewiele pomoże, chyba że będzie naprawdę duży, wydajniejsze byłoby ścienne. Tylko takie rzeczy to powinien łatwo policzyć projektant OP, ewentualnie naprawdę łebski instalator.
Jeśli takie plany masz na garaż, to oczywiście dawaj ogrzewanie, wewnętrzne w gardło, nie zawsze mogłoby wystarczyć:lol2:.
Zakres mocy kotłów wygląda dobrze, ten Weishaupt to w Polsce enigmatyczny, Viessmann znany, ale obydwa drogie, ważne byś miał serwisanta niedaleko.
Wersja 2 też nie jest zła, może być tylko trochę więcej kosztów i zamieszania z ustawianiem.

sztaja
06-01-2019, 14:11
To prawda ze przy niskich temp zasilania szybciej piece szlag trafia? Widzialem zdjecie komory wymiennika ciepla co chodzil na niskich parametrach to masakra byla...

jak_to_mozliwe
06-01-2019, 14:35
To prawda ze przy niskich temp zasilania szybciej piece szlag trafia? Widzialem zdjecie komory wymiennika ciepla co chodzil na niskich parametrach to masakra byla...

A niby czemu niska temperatura miałaby wpływać negatywnie?

cuuube
06-01-2019, 15:05
To prawda ze przy niskich temp zasilania szybciej piece szlag trafia? Widzialem zdjecie komory wymiennika ciepla co chodzil na niskich parametrach to masakra byla...

jeśli chodzi o kotły na paliwa stałe to istotny jest tak zwany punkt rosy , który powoduje powstawanie kwaśnych spalin i korozje blach oraz lanie tzw smoły po piecu i kominie
https://www.instalator.pl/2012/05/kotly-weglowe-wodne-krytyczne-temperatury/

Jeśli brać pod uwage kotły gazowe tzw kondensaty to akurat zaleta - praca na niskich temperaturach
http://kotly.pl/czym-rozni-sie-kociol-kondensacyjny-od-tradycyjnego/

Jeśli chcesz jechać na niskich temperaturach to skieruj sie w stronę PC .

sztaja
07-01-2019, 05:13
A niby czemu niska temperatura miałaby wpływać negatywnie?

Nie jestem fizykiem/konstruktorem kilku fachowców powiedzialo ze przy bardzo niskich temp zasilania strasznie syfią sie komory wymiennika ciepla, i ogólnie piece szybciej szlag trafia

jak_to_mozliwe
07-01-2019, 06:34
Fachowcy mają w zwyczaju dramatyzować i kłamać prosto w oczy - warto dopytać o konkretny powód. Wtedy zwykle uzasadnią, wtedy można to zweryfikować samemu / z kierownikiem budowy / nawet tu na forum i wtedy zwykle wychodzi, że lecą w kulki.

Nam znajomy hydraulik mówił, że płytki na ogrzewanie podłogowe są bez sensu, bo kamień jest zimny, więc trzeba więcej grzać, żeby ogrzać i, że popłyniemy na rachunkach na gaz z tego powodu. Możliwe, że to taki sam kaliber argumentu. ;)

Poza tym @cuuube podał Ci dwa linki, z których dowiesz się o co chodzi. Pytanie, o jakich kotłach ci instalatorzy mówili.

sztaja
11-01-2019, 08:42
Fachowcy mają w zwyczaju dramatyzować i kłamać prosto w oczy - warto dopytać o konkretny powód. Wtedy zwykle uzasadnią, wtedy można to zweryfikować samemu / z kierownikiem budowy / nawet tu na forum i wtedy zwykle wychodzi, że lecą w kulki.

Nam znajomy hydraulik mówił, że płytki na ogrzewanie podłogowe są bez sensu, bo kamień jest zimny, więc trzeba więcej grzać, żeby ogrzać i, że popłyniemy na rachunkach na gaz z tego powodu. Możliwe, że to taki sam kaliber argumentu. ;)

Poza tym @cuuube podał Ci dwa linki, z których dowiesz się o co chodzi. Pytanie, o jakich kotłach ci instalatorzy mówili.

Dziex Panowie !