PDA

Zobacz pełną wersję : więźba dachowa i śladu po owadach



wojtecki11
06-01-2019, 10:29
Zamówiłem drowno konstrukcyjne na więźbę dachową klasy c30 i bardzo się zdziwiłam jak zauważyłem na niektórych krokwiach ślady po owadach ( kronikach) . Czy można stosować drewno na więźbe gdzie widać korytarze wydrążone po owadach ?
Czy jest jakaś norma stanowiąca czy takie drewno się nadaje ?

Robinson74
06-01-2019, 10:49
Drewno mokre i nieimpregnowane?

mariober
06-01-2019, 10:52
masz jakiś dokument potwierdzający klasę drewna ? lub czy każda krokwia ma oznaczenia nadrukowane ? jeżeli są oznaki robaków to nie pogarsza to wytrzymałości, ale nie masz pewności że tych robaków tam nie ma w środku.
Czy drewno jest sine ? - ja bym zażądał drewna lepszej jakości !

wojtecki11
06-01-2019, 11:03
Drewno jest impregnowane . jutro zodacze czy krokwie ze śladami po owadach są z suchego drewna czy mokrego

wojtecki11
06-01-2019, 11:11
Na fakturze VAT jest tylko wpis tarcica budowlana. Brak oznaczeń na krokwiach. Nie zauważyłem by było sine ,ale jutro się upewnić.

gambit565
06-01-2019, 12:55
Na fakturze VAT jest tylko wpis tarcica budowlana. Brak oznaczeń na krokwiach. Nie zauważyłem by było sine ,ale jutro się upewnić.

To juz wiesz co kupiles- tarcice budowlana a nie zadne drewno konstrukcyjne w klasie C30

wojtecki11
06-01-2019, 13:27
Zamawiałem więźbę w klasie c30 co było opisane w załączniku (zestawienie więźby dachowej) dostarczonym do zamówienia. Nie wiem dlaczego na fakturze napisali : tarcica budowlana .

Kaizen
06-01-2019, 21:10
Na fakturze VAT jest tylko wpis tarcica budowlana. Brak oznaczeń na krokwiach. Nie zauważyłem by było sine ,ale jutro się upewnić.

To nie kupiłeś drewna konstrukcyjnego. Masz drewno prawnie nie nadające się na więźbę.
Gdybyś miał certyfikowane (jakiejkolwiek klasy) to byś miał gwarancję suchości, na każdym miałbyś oznaczenie CE i klasy.

https://img.drewno.pl/i/10142_2.jpg

Klik (https://www.drewno.pl/artykuly/10142,tartakom-groza-wysokie-kary-za-sprzedaz-drewna-konstrukcyjnego-bez-znaku-ce.html)

Jak zapłaciłeś za drewno konstrukcyjne (pewnie powyżej 1,5K zł/m3 za C30) to zwracaj i domagaj się towaru, za jaki zapłaciłeś.

Jak zapłaciłeś z połowę tej kwoty - to oszukali Cię, że to C30.

sadowiak
09-02-2019, 23:48
W PN jest informacja o chodnikach owadzich i mówi ona wprost,że w drewnie konstrukcyjnym są one niedopuszczalne.
Co do tych oznaczeń na drewnie certyfikowanym:
Jeśli chodzi o polskich producentów to nie ma obowiązku by każdy element posiadał oznaczenie klasy, to producent określa w jaki sposób znakuje drewno i może przyjąć np. cała partia zamówionego drewna na konkretny dach ma określona klasę C24 i daje do tego zamówienia Deklarację Właściowosci Użytkowych. A niektórzy właśnie znaczą każdy element.
Co do tej suchości to też nie jest tak prosto ponieważ Polska Norma mówi: „Za zgodą stron dopuszcza się wilgotność drewna powyżej 20%.” Co do tego są jeszcze inne obostrzenia ale można przyjąć, że jak najbardziej drewno certyfikowane może być mokre.
Była poruszona kwestia sinizny, ona akurat według PN jest dopuszczalna w każdym zakresie.

Andrzej Wilhelmi
22-02-2019, 17:56
Drewno w klasie C30 jest praktycznie nieosiągalne. Całe to zakupione drewno nie nadaje się do wbudowania. Drewno ze śladami po owadach to najprawdopodobniej posusz. Tartak powinien zwrócić kasę i zabrać ten materiał. Radzę poprosić projektanta aby zmienił klasę drewna na C24 i jak jest taka potrzeba przeliczył więźbę. Drewno trzeba zamówić w profesjonalnej firmie. wtóra wydaje certyfikat. Pozdrawiam.

sadowiak
22-02-2019, 21:23
A jaki jest gatunek drewna (sosna, świerk, jodła)?
Jak robaki to podejrzewam świerk, ale poproszę o odpowiedz?