PDA

Zobacz pełną wersję : Długość rury koncentrcznej do kotła kondensacyjnego



Lufo
08-01-2019, 17:12
Witam, jaka może być maksymalna długość poziomego odprowadzenia spalin od kotla kondensacyjnego.

W opisie pieca Nie Mogę się doczytać, marka - Ariston.

CityMatic
08-01-2019, 17:27
Poziomy odcinek nie może być dłuższy niż 3 m i spadku nie mniejszym niż 3%
Tak się przyjmuje dla pieców kondensacyjnych, czy to jest zasada? myślę że zalecenie producenta.
Pozdrawiam

CityMatic
08-01-2019, 17:30
A zgodnie z prawem :)

"Opcja odprowadzenia spalin przez ścianę budynku posiada pewne uwarunkowania określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury „W sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”:

§ 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:

1) 21 kW – w wolno stojących budynkach 1-rodzinnych, zagrodowych
i rekreacji indywidualnej,
2) 5 kW – w pozostałych budynkach mieszkalnych.

§ 175. 2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu.
§ 175. 3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m."

Lufo
08-01-2019, 17:53
Dziękuję za odpowiedź w takim przypadku pozostaje tylko pion.

Czy można tak zrobić jak ja teraz planuje .... od kotłowni w górę do łazienki dalej na strych i nad dach rura koncenryczna nierdzewna całość w lini prostej i następnie bym ja zbudował.

Realnie jest to wykonalne tylko Nie Wiem czy zgodne z literą prawa.

Lufo
08-01-2019, 17:55
Dziękuję za odpowiedź w takim przypadku pozostaje tylko pion.

Czy można tak zrobić jak ja teraz planuje .... od kotłowni w górę do łazienki dalej na strych i nad dach rura koncenryczna nierdzewna całość w lini prostej i następnie bym ja zabudował.

Realnie jest to wykonalne tylko Nie Wiem czy zgodne z literą prawa.

CityMatic
08-01-2019, 18:04
Dziękuję za odpowiedź w takim przypadku pozostaje tylko pion.

Czy można tak zrobić jak ja teraz planuje .... od kotłowni w górę do łazienki dalej na strych i nad dach rura koncenryczna nierdzewna całość w lini prostej i następnie bym ja zbudował.

Realnie jest to wykonalne tylko Nie Wiem czy zgodne z literą prawa.

Dlaczego dublujesz wpisy? (Usuń ostatni)

Może tak być, tylko zabudowa ma być z materiałów niepalnych, a wkład najlepiej izolowany(chociaż niekoniecznie)

Możesz poczytać również tutaj: https://muratordom.pl/budowa/kominy/budowa-komina-w-istniejacym-domu-aa-1VTH-4hT5-X7uh.html

Lufo
08-01-2019, 18:26
Ostatnie pytanie, czy zamontowanie takiej rury trzeba zgłaszać? Pozwolenia itp.

Instalator chyba się nie powinien czepiać a sąsiad zobaczy kawałek nowego na dachu też nie bedzie problemu.

CityMatic
08-01-2019, 19:06
Przecież dałem Ci skrót - przeczytaj
"PAMIĘTAJ
Ostateczną decyzję dotyczącą wymiarów budowanego komina, wyboru typu, jak również konieczności zrobienia fundamentu oraz materiałów, z których go wykonamy, podejmuje projektant - konstruktor nadzorujący prace."

Myślisz, że taki CityMatic z forum doradzi Tobie na tyle , że możesz sobie postawić coś co zagraża bezpieczeństwu życia Twojego i Twoich najbliższych? To jest forum - forum radzi jak można, ale bez analizy rzeczy na miejscu, ocenie, odbioru po wykonaniu, sprawdzeniu i ostatecznym oddaniem do eksploatacji jest wiedza, doświadczenie i odpowiedzialność.
Skoro pytasz - to nie znasz się, nie wiesz więcej niż dowiedziałeś się ode mnie i z netu który nie jest wykładnią wiedzy !
I przede wszystkim to nie jest "jakaś rura"!!!! tylko instalacja odprowadzenia spalin potocznie zwana kominem!

Zleć to osobie która się tym zajmuje i weźmie odpowiedzialność - abyś mógł jeszcze napisać jakiś post na tym forum - uwierz mi człowiekowi który widział już wiele.
Pozdrawiam

Lufo
08-01-2019, 19:21
O choroba widzę że nie warto o nic więcej pytać. Dziękuję za uwagę.

CityMatic
08-01-2019, 19:34
Warto, warto tylko trzeba myśleć , nikt (zawsze mam taką nadzieję) nie udzieli Ci informacji nieprawdziwej. Ale wykonanie komina to nie to samo co wymiana żarówki na Led.
Z tym wiążą się przepisy, a wymagania bezpieczeństwa również są. Taki komin podlega przecież przeglądom, postawienie go i liczenie, że jakoś to będzie jest "kuszeniem losu " o nieszczęście.