PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z uzyskaniem komfortu grzewczego



Chemik21
09-01-2019, 11:31
Witam, posiadam kocioł viessmann vitodens 100 19kW z zasobnikiem 100l, mój dom ma 130m2 wszędzie jest założona podłogówka. Mieszkam w domu od grudnia. W pomieszczeniach zainstalowane są regulatory salus ert 20. Wiem że moc kotła jest za duża jak na mój dom co prowadzi do taktowania kotła, czyli często jest tak że kocioł się włącza na chwilę i wyłącza na kilka minut. Temp. Zadana na kotle to 42 st dla co i 47 dla cwu. Moc kotła ustawiona na 30%, zużycie gazu w okolicach 8-12 m3 w zależności od temp. Zew.
Dowiedziałem się niestety po czasie że sterowniki pokojowe które posiadam są nieodpowiednie do podłogówką że względu na dużą histereze 0.5 stopnia. Czy faktycznie są one błędem instalacyjnym? Na czym polega mój problem, zauważyłem że raz kocioł grzeje ciągle na danej temp. Podłogówką fajnie się z czasem nagrzewa i oddaje ciepło, niestety gdy regulator osiągnie zadania temp. Wyłącza elektrozawory na rozdzielaczu i zamyka obieg a podłogówką stygnie i zanim ponownie zacznie grzać mija dużo czasu i stąd brak tego komfortu cieplnego. Czy jakoś można temu zaradzić? Czytałem że podłogówką powinna krążyć cały czas czyli elektrozawory nie powinny zamykać przepływu czy to prawda? Czy dałoby coś założenie czujnika temp. Zewnętrznej? Pozdrawiam i liczę na Wasze rady.

Stermaj
09-01-2019, 17:19
A da się zmniejszyć temperaturę zadaną na kotle np do 35*C. W Twoim układzie kocioł zapewne nie jest sterowany żadnym regulatorem tylko utrzymuje zadaną temperaturę, więc gdy zawory odetną podłogówkę będzie taktował i to często, aby utrzymać zadaną temperaturę w sobie. W zależności od ilości zasilanych akurat pętli będzie taktował szybciej lub wolniej. Pogodówka poprawi sytuację, ale musi byś dobrze wyregulowana. Ponadto włączenie kotła uzależniłbym od włączenia się któregokolwiek regulatora pokojowego, czyli wtedy, gdy jest zapotrzebowanie na ciepło.
Ponadto podłoga przy ogrzewaniu podłogowym posiada niską temperaturę, około 25 - 30*C i praktycznie nie czuje się wyraźnego ciepła, no chyba, że na zewnątrz jest -25*C

Chemik21
09-01-2019, 19:05
Tak jest możliwość zmniejszenia do 35 stopni, regulator pokojowy jest połączony z listwa sterująca na rozdzielaczu, gdy regulator się załącza w pokoju to siłownik otwiera dana pętle na rozdzielaczu. W jaki sposób listwa sterująca informuje kocioł ile ma grzać i jak to nie mam pojęcia. Problem w tym że swego razu ustawiłem większość regulatorów pokojowych na max a kocioł i tak traktował. A co z mocą kotła zmniejszyć czy zwiększyć?

Konsultant Viessmann
09-01-2019, 23:28
w przypadku ogrzewania o bardzo dużej bezwładności (ogrzewanie płaszczyznowe - ścienna albo podłogowe) stosowanie regulatorów pracujących na zasadzie wł/wył jest błędem którego sutki Pan odczuwa, niewiele tu pomoże nawet zmiana sterowników na takie o mniejszej histerezie. Jedynym sterowaniem gwarantującym komfort w pomieszczeniach w których jest tylko ogrzewanie płaszczyznowe jest sterowanie pogodowe.
Taktowanie kotła wynika z "problemów hydraulicznych" instalacji. Starałem się to wytłumaczyć w tym wątku: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?151455-Klub-u%C5%BCytkownik%C3%B3w-kot%C5%82a-Vitodens&p=7767684&viewfull=1#post7767684

Stermaj
10-01-2019, 10:33
Co z mocą kotła?, zmniejsz jak się da. Obniż temperaturę na kotle. Nie bój się zmieniać ustawień na kotle pod warunkiem, że będziesz wiedział jak wrócić do wcześniejszych jak będzie gorzej.
Taktowanie kotła jest związane z brakiem odbioru mocy jaką oferuje. Są dwie drogi albo zmniejsz moc kotła albo zwiększ odbiór mocy czyli zwiększ przepływ wody w instalacji. Jak zwiększyć przepływ a no może trzeba dodatkową pompkę ale takowa powinna być na rozdzielaczu. Jednak zamkniecie poszczególnych pętli po nagrzaniu pomieszczeń i tak nie zapewni odbiory mocy podawanej przez kocioł, więc i tak będzie taktował.
Ja bym zaczął od zmniejszenia mocy do minimum i obserwował co się będzie działo. Właściwie kocioł powinien sam zmniejszać moc jak zwiększa się temperatura na kotle. Nie znam tego typu więc Ci nie podpowiem.

Chemik21
10-01-2019, 17:49
Pytanie do konsultanta, co Pan ma. Na. Myśli mówiąc o sterowaniu pogodowy, sam czujnik temp zewnętrznej czy jeszcze dodatkowy osprzęt?
Stermaj tak mam dodatkowa pompę grundfos alpha 1 obecnie pracuję na 2 biegu, postaram się dać moc kotła na min. Tj 20% i orwarcie wszystkich pętli na rotametrach na max.

Konsultant Viessmann
10-01-2019, 18:37
sterowanie pogodowe polega na tym ze kocioł mierzy temperaturę na zewnątrz i na jej podstawie wylicza jaka powinna być temperatura na instalacji C.O.
Co do pomp proszę pamiętać że w kotle jest pompa obiegowa zatem jeśli na instalacji znajduje się kolejna pompa a niema sprzęgła hydraulicznego to pompy będą się "zakłócały" a w konsekwencji jedna z pomp ulegnie zniszczeniu.

Konsultant Viessmann
10-01-2019, 18:38
sterowanie pogodowe polega na tym ze kocioł mierzy temperaturę na zewnątrz i na jej podstawie wylicza jaka powinna być temperatura na instalacji C.O. .
Co do pomp proszę pamiętać że w kotle jest pompa obiegowa zatem jeśli na instalacji znajduje się kolejna pompa a niema sprzęgła hydraulicznego (lub innej kompensacji hydraulicznej) to pompy będą się "zakłócały" a w konsekwencji jedna z pomp ulegnie zniszczeniu

Chemik21
10-01-2019, 20:34
Ok rozumiem że podłącza czujnik temp. Zew. Do kotła i dzięki temu kocioł ustala temp. Zasilania na podstawie temp. Zewnętrznej, ale czy do tego potrzebuje jeszcze jakiś sterownik itp.? Co rozumie Pan pod pojęciem innej kompensacji hydraulicznej?