PDA

Zobacz pełną wersję : Modernizcja domu w kierunku fotowoltaiki



zibicwikla
09-01-2019, 11:51
Mieszkam w domku 150m2. Moje zapotrzebowanie na ciepło (co) to ok 90kwx150m2= 13500kwh/rok. Moja instalacja to piec olejowy + kominek z płaszczem wodnym. Koszt ogrzewania w roku (z cwu) to od 2,5tyś-6tyś w zależności od tego jak bardzo chce mi się "machać siekierą i palić w kominku".Rachunki za prad to ok 200zł/ 2 mce. Mam podłogówki pół na pół z "kaloryferami". Dom "ciepły". Planuję następującą modernizację: likwidacja pieca olejowego i zamontowanie pieca elektrycznego co ok 10kw (docelowo goodbye dla kominka), fotowoltaika na dach 9,9 kw(dużo dachu z optymalnym nachyleniem i na południowej ekspozycji), bufor wody min2000l by wykorzystać jak najwięcej prądu. Umowa z zakł energ. aby wyprodukowany prąd latem wykorzystać w sez. grzewczym. Od razu odpowiadam na cisnącą się na usta sugestie aby zastapić piec elektr. pompą ciepła (argument ceny piec el. ok 3tyś, pompa ciepla ok 25tys). Jeśli ktoś "ćwiczył " podobną modernizację bardzo proszę aby podzielił się wiedzą. Jeśli sprawa była omawiana to przekierujcie mnie do wątków. Bardzo dziękuję za wsparcie.

kudlaty69
09-01-2019, 12:30
Ja mam 9,6kw na dachu. Bufor 1500l został od śmieciucha i pc samoróbę 8,5 kw. Bedę wymieniał na 11,5 toshibę - sprawniejsza.
Mam pc samoróbe za 3-4 tys. Poczytaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2532726.html.
Możesz tez wstawić pompę ciepła powietrzną ok 5-6 kw ( koszt ok 5-7 tys.). lub zwykłe klimy.
Jak bufor i grzany prądem to wstaw do środka wężownice miedzianą na cwu (wieczna i nie potrzeba dodatkowego bojlera).

zibicwikla
09-01-2019, 12:53
Dzięki za szybka reakcję. O klimie myśle, w największym pomieszczeniu, przyda się na gorące lato. Priorytet to wykorzystanie istniejącego centralnego ogrzewania i zastąpienie kotła olejowego kotłem elektr. lub jak sugerujesz pompą ciepła powietrzną 5-6 kw. Tylko czy ta pompa da rade zimą? Na moje oko troszkę mała aby pokryć moje zapotrzebowanie na ciepło do co. Ile wynosi Twoje zuzycie pradu w sezonie grzewczym w konfiguracji którą opisałeś?

vr5
15-01-2019, 15:32
Dzięki za szybka reakcję. O klimie myśle, w największym pomieszczeniu, przyda się na gorące lato. Priorytet to wykorzystanie istniejącego centralnego ogrzewania i zastąpienie kotła olejowego kotłem elektr. lub jak sugerujesz pompą ciepła powietrzną 5-6 kw. Tylko czy ta pompa da rade zimą? Na moje oko troszkę mała aby pokryć moje zapotrzebowanie na ciepło do co. Ile wynosi Twoje zuzycie pradu w sezonie grzewczym w konfiguracji którą opisałeś?

PV 10 kW da Ci 10 000 kWh rocznie. Jeśli będziesz odbierał głównie w zimie, to odzyskasz 8000 kWh. Może być za mało, ale w I-szej taryfie pewnie starczy.
Testowałem w ubiegłym roku Kospel`a. To działa, ale testowałem również klimę. Nie ma porównania. Test klimy wyszedł pomyślnie i na jednej się nie skończyło.
Tego było za mało, więc w "okazyjnej cenie" podłączyłem się do gazu.
Olejowego nie musisz demontować. Może być, tak jak u mnie gaz, w rezerwie. W styczniu zużyłem 7 m3 gazu GZ-50.

W styczniu do 15.01 zużyłem 7 m3 gazu, a przez cały styczeń łącznie 36 m3 gazu.