PDA

Zobacz pełną wersję : Czujniki czadu, gazu i dymu - wybór i instalacja - dylemat



dan-tom
10-01-2019, 07:18
Witam,

poczytałem trochę w sieci i tu na forum, ale tyle jest informacji na te tematy, że ciężko wszystko zebrać do kupy i coś mądrego wybrać i przede wszystkim zainstalować.

Po pierwsze:
- wybór czujnika, już wiem, że kombajn czujnik gazu, czadu i dymu 3w1 nie ma sensu, ale teraz pytanie, jeśli zestaw czujników, to jakiejś jednej renomowanej marki (ale której?), czy może najlepsze produkty marek rożnych firm?

Po drugie:
- ilość czujników. Na jakich wysokościach instalować - to wiem. Ale teraz żeby było bezpiecznie, ale bez przesady gdzie i w jakiej ilości je montować?

Dla przykładu: kuchnia - bez dostępu do żadnego komina, jedynie wentylacja i doprowadzony gaz propan-butan do kuchenki (butla na zewnątrz domu) - czujnik gazu na pewno montować, dymu też, ale czadu? Ma sens?
Salon - posiada kominek, nie ma gazu, więc czujnik dymu i czadu (2w1 czy osobne?) ale pewnie gazu nie,
Piwnica - kotłownia - w pobliżu czujnik dymu na pewno, nie wiem co z czadem bo gazu chyba tez nie potrzebny.
No i pokoje na piętrze, instalować jakiekolwiek czujniki?

Na powyższe pytania nie umiałem znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, więc chciałbym aby ktoś obeznany w temacie mógłby rozwiać moje wątpliwości.

No i na koniec, ma ktoś ciekawą propozycję czujników które można podłączyć do sieci, tak aby podczas jakiegokolwiek alarmu mieć powiadomienie na telefonie?

Z góry dziękuję za każdą pomocną odpowiedź.
Pozdrawiam

domsat
25-04-2019, 21:34
Temat sprzed kilku miesięcy, ale właśnie niedawno montowałem klientowi takie czujki - Kidde. Ich rozmieszczenie to jednak trochę wiedzy i doświadczenia. Idealnie pasuje tu moja odpowiedź w jednym z ostatnich tematów, a dotyczącym doboru czujek a/włamaniowych. Przytaczam -
Doświadczony alarmowiec to jedzie na obiekt osobiście ustalić rozmieszczenie czujek, po konsultacji z inwestorem. Robi to odpłatnie-
Dodam, że jeszcze wtedy bierze za to pewną odpowiedzialność, a tu niektórzy pytający chcą ślepo wierzyć anonimowym forumowym doradcom:(

CityMatic
25-04-2019, 21:51
A może wykonać wszystko na Satel - u.
Dobre centrale, czujniki, łatwa konfiguracja i ewentualny serwis.

Kierep
31-10-2020, 20:08
Najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie tego zadania odpowiedniej firmie, która się tym zajmuje. Jest to dość ważny aspekt, który wymaga wiedzy jak i doświadczenia. Polecam firmę FireTech z Warszawy. Mają również swoje odziały w innych miastach. Oprócz samego projektu można kupić odpowiednie czujki ponieważ posiadają swój sklep co daje nam wygodę bo nie musimy szukać/jeździć gdzie indziej.
https://www.firetech.waw.pl/