PDA

Zobacz pełną wersję : Zwiększenie grubości ściany.



tomson5
10-01-2019, 13:50
Witam.
Chciałbym zaadaptować pomieszczenie gospodarcze na użytek mieszkalny. Pomieszczenie to jest wymurowane z pustaków żużlowych. Grubość 12cm. Chciałbym domurować kolejne 12cm z suporeksu. Fundament mam odpowiednio szeroki. Jak łączyć, wiązać ze sobą te dwie ściany żeby to miało ręce i nogi?

jak_to_mozliwe
10-01-2019, 16:04
Chcesz zwiększyć nośność tych ścian, czy ocieplić?

tomson5
11-01-2019, 13:55
Chodzi o docieplenie. Na to wszystko miałby iść jeszcze styropian 10cm

jak_to_mozliwe
11-01-2019, 14:50
No to daj 22cm styropianu - wyjdzie lepsze ocieplenie. Dodawanie suporeksu nie ma najmniejszego sensu. Chyba, że akurat masz i nie masz co z tym zrobić, ale też pytanie czy chcesz sobie pogorszyć izolację w ten sposób.

tomson5
12-01-2019, 14:44
Serio? Dwunasto centymetrowa ściana nie będzie problemem? Na niej mam mieć wieniec i belkę drewnianą (mur łata) to się chyba nazywa. Z zewnątrz myślałem że ta dodatkowa ściana będzie wyższa o wielkość tej belki.

AMH-KONCEPT Sanok
12-01-2019, 16:59
Generalnie przy takich rozbudowach pojawia się więcej kwestii:
- czy fundament jest posadowiony na wystarczającej głębokości? Czy ława fundamentowa jest w stanie przenieść dodatkowe obciążenia?
- czy ściana fundamentowa jest poprawnie zaizolowana? Jeśli nie to będziesz miał problem z wilgocią spodem w ścianach.

Polecam skonsultowanie się z konstruktorem, który zobaczy budynek i wtedy określi czy jest możliwe jego dociążenie. Za samą konsultacje czy też ekspertyze zapłacisz ulamek tego co wydasz na całą inwestycję. A szkoda wydać swoje ciężko zarobione pieniądze, a później coś zacznie Ci pękać itd.

Andrzej733
12-01-2019, 17:09
Nie da się sensownie połączyć dwóch ścian 12 cm. Aby było sensownie to musiałbyś trochę je porozbierać zrobić rdzenie pośrednie i wieńce pośrednie, a to będzie droższe niż rozwalenie wszystkiego . Pomyśl nad tym aby ścianę dorabianą zrobić z 18 cm.
Jak nie zrobisz to wieniec musisz dać na obu ścianach aby on je zespolił przynajmniej górą i na to murłata.

Możesz też spinać mur klamrami ze stali, ale to nie moja bajka

d7d
12-01-2019, 17:22
Polecam skonsultowanie się z konstruktorem, który zobaczy budynek i wtedy określi czy jest możliwe jego dociążenie. Za samą konsultacje czy też ekspertyze zapłacisz ulamek tego co wydasz na całą inwestycję. A szkoda wydać swoje ciężko zarobione pieniądze, a później coś zacznie Ci pękać itd.

Uwaga słuszna ale samo obejrzenie budynku bez sprawdzenia ław i nośności gruntu nie da odpowiedzi.
Trzeba będzie kopać do spodu ław.
Pogrubianie ściany z 12 do ~24cm nie jest konieczne.
To też zależy od konstrukcji budynku i obciążeń.