PDA

Zobacz pełną wersję : zmiana koncepcji podłogówka dół + grzejniki góra (grzejniki nie grzeją)



Leszek 1
11-01-2019, 07:39
Dzień dobry
Posiadam w domku jednorodzinnym instalacje w układzie mieszanym podłogówka dół + grzejniki góra (załączyłem szkic instalacji). Regulator pogodowy FW 200 Junkersa na dole.
Problemem jest to, że góra nie grzeje.
Parter to głównie podłogówka. Jest jeszcze grzejnik 160 cm w sypialni na parterze, drabinka w łazience i grzejnik 80 cm w pom. gosp. Góra to grzejniki 160cm i podłogówka z RTL w łazience.
Hydraulik wykonał instalację z założeniem, że sterownik pompy C.O. załącza pompkę w mieszaczu podłogówki w momencie załączenia pieca. Efekt jest taki, że pompka w mieszaczu nawet na najniższym biegu „wsysa” całą ciepła wodę i w tym momencie na grzejniki nie idzie nic albo prawie nic.
Aby grzało u góry wyłączam z gniazdka sterownik pompki C.O. Wtedy na górze zaczynają grzać grzejniki, lecz na dole robi się chłodniej - grzeją jedynie grzejniki w sypialni i łazience na parterze i może ciut w podłogówkę wepchnie pompka zamontowana w piecu.
Do tej pory przychodzą mi do głowy 3 rozwiązania:

1. W miejsce regulatora pogodowego zamontować na dole termostat załączający pompę podłogówki, a regulator pogodowy dać do najchłodniejszego pomieszczenia u góry. Obawiam się wtedy ze podłogówka ze względu na dużą bezwładność będzie się przeregulowywała - będą zbyt duże wahania temperatury. Choć z drugiej strony ten czujnik pogodowy co teraz jest na dole nie przeregulowuje podłogówki (nie znam algorytmu sterowania piecem (Junkers ZSB 14 3C) , ale wydaje mi się że piec załącza się na chwile i wyłączą tak można powiedzieć „cyka” delikatnie żeby nie przekroczyć temperatury, nie przeregulować zbyt.) wiec może termostat też nie przereguluje bo piec i tak będzie "cykał", temperatura delikatnie na dole dojdzie tak samo jak z użyciem regulatora pogodowego i termostat rozłączy pompkę mieszacza i wtedy będzie grzała góra i tak do następnego cyklu.

2. Oryginalny Junkers IPM 2 moduł do sterowania 2 przynależnych obiegów. To rozwiązanie najdroższe choć pewnie najlepsze. Chociaż to co mi się nie podoba to zastosowanie sprzęgła hydraulicznego które jak mi się wydaje podniesie temperaturę powrotu i obniży efektywność kondensacji. (schemat w załączniku, jedynie regulator FW200 który jest na schemacie zamontowany na piecu przeniósłbym do miejsca gdzie jest podłogówka).

3. A może dać kolejna pompkę która w momencie uruchomienia pieca będzie pompować wodę do grzejników na górze, odbierając tym samym część wody z podłogówki na dole

A może jeszcze jakieś inne pomysły?

pozdrawiam
Leszek

Kondensat
11-01-2019, 10:17
Junkers zaleca sprzęgło przy przepływie w instalacji >1000l/h To nieprawda że sprzęgło podnosi temp.powrotu(owszem w pewnych przypadkach tak-np przy kotle na paliwo stałe gdzie nam zależy na odpowiednio wysokiej temp.powrotu do kotła-korozja niskotemperaturowa) tu wszystko zależy od ustawień dzięki którym możemy uzyskać odpowiedni charakter pracy sprzęgła.Już nie ma modułu IPM-2 teraz jest moduł MM100 Domyślam się z opisu że na podłogówkę masz zamontowany zawór 3D z ręczną nastawą temp.co przy kotle kondensacyjnym jest nieporozumieniem,powinien być z siłownikiem.Jeżeli masz zawór z ręczną nastawą temp.to pogodówkę możesz sobie"wyrzucić do kosza";)Zła lokalizacji pompy P2 przy wymienniku płytowym.Podłogówka powinna chodzić cały czas a nie okresowo się wyłączać

Mareks77
11-01-2019, 13:24
Niestety w tak rozbudowanym układzie prawdopodobnie ze względu na słabą pompę w kotle konieczne będzie zamontowanie sprzęgła i dodatkowej pompy dla obwodu grzejników.
Można by pomyśleć jeszcze o samym podwyższeniu krzywej grzewczej. Wyższe zasilanie na kotle spowoduje przymknięcie zaworu trójdrogowego jeśli jest on oczywiście termostatyczny i mniejsze wysysanie wody przez pompkę mieszacza ale w okresach dodatnich temperatur lub w okolicach "0*C" problem niestety pozostanie.
Do tego należało by dokupić jakikolwiek włącznik termiczny do załączania pomp.
To taka wersja budżetowa aby nie inwestować dodatkowo w moduły mieszacza MM100 i zawór z siłownikiem

Jest jeszcze możliwość zdjęcia obudowy i sprawdzenia na jakim biegu pracuje pompa a gdy mamy wersję elektroniczną to przestawienie jej w menu serwisowym.

dolby
11-01-2019, 13:52
Prawdopodobnie pompka mieszacza podłogówki, jest zbyt blisko trójnika rozdzielającego instalację podłogi i grzejników.

Leszek 1
16-01-2019, 09:31
Junkers zaleca sprzęgło przy przepływie w instalacji >1000l/h

Czyli zastosować schemat z IPM - 2 tyle że z pominięciem sprzęgła ??


To nieprawda że sprzęgło podnosi temp.powrotu(

A co w przypadku gdy w moim schemacie ze sprzęgłem i z IPM-2 zamkną się głowice na grzejnikach??.
Wtedy nadmiar wody pompowany przez pompę w piecu, będzie powodował w sprzęgle powrót tego nadmiaru (ciepłego) do pieca co podniesie temperaturę powrotu i obniży efektywność kondensacji. (wynika to z zasady pracy sprzęgła - chyba że czegoś nie rozumiem).


Domyślam się z opisu że na podłogówkę masz zamontowany zawór 3D z ręczną nastawą temp.co przy kotle kondensacyjnym jest nieporozumieniem,powinien być z siłownikiem.Jeżeli masz zawór z ręczną nastawą temp.to pogodówkę możesz sobie"wyrzucić do kosza"

Tak taki właśnie mam (mieszacz kisan)


Zła lokalizacji pompy P2 przy wymienniku płytowym(

A w którym miejscu powinna być ??


Podłogówka powinna chodzić cały czas a nie okresowo się wyłączać(

Chodzi o to że mój Junkers ZSB 14 3C chodzi w takich cyklach:
np grzeje dwie minuty wodę w obiegu, temperatura wody wzrasta do jakiegoś tam poziomu, następnie piec nie grzeje przez np 10 minut, temperatura wody w obiegu w tym czasie spada i wtedy znów załącza się na te np 2 minuty i tak w kółko.
Jeśli temperatura wody w obiegu będzie wolniej spadała wtedy przerwy między cyklami się wydłużają.

Leszek 1
16-01-2019, 10:26
Niestety w tak rozbudowanym układzie prawdopodobnie ze względu na słabą pompę w kotle konieczne będzie zamontowanie sprzęgła i dodatkowej pompy dla obwodu grzejników.

czyli termostat na górze włączający pompkę na grzejniki

i drugi termostat na dole załączający pompkę na mieszaczu

a między piecem a tymi układami sprzęgło hydrauliczne

do tego na dole zostaje regulator pogodowy sterujący pracą pieca

o to Panu chodziło?


To taka wersja budżetowa aby nie inwestować dodatkowo w moduły mieszacza MM100 i zawór z siłownikiem

Mam używany IPM-2 tylko nie wiem czy sprawny. Żeby to sprawdzić musiał bym dokupić całą resztę sprzęgło, zawór trójdrogowy
z siłownikiem, pompka, czujniki, regulator pokojowy na górze - co będzie trochę kosztowne....


Jest jeszcze możliwość zdjęcia obudowy i sprawdzenia na jakim biegu pracuje pompa

Niestety chodzi na największym biegu 3 i ale to chyba nie wystarcza....

dolby
16-01-2019, 11:51
Zechciałbyś wkleić zdjęcie całego układu rozdzielaczy podłogówki i określił odległość od miejsca w którym instalacja podłogowa /trójnik/ rozchodzi się z grzejnikową ?
Spotkałem się już z identycznym objawem jaki masz i ciekaw jestem jak to tutaj wygląda.

Leszek 1
16-01-2019, 11:56
Prawdopodobnie pompka mieszacza podłogówki, jest zbyt blisko trójnika rozdzielającego instalację podłogi i grzejników.

Jest tak mniej więcej jak na moim szkicu:
Piec, Trójnik pod piecem, Na lewo idzie na grzejniki do góry na prawo metr i rozdzielacz na grzejniki na dole
Przed tym rozdzielaczem trójnik i rurkami około 2 metry do mieszacza podłogówki.

Kondensat
16-01-2019, 12:33
Ja bym się nie bawił w protezy.Sprzęgło koszt ok.400zł +pompa na grzejniki za sprzęgłem najlepiej z funkcją autoadapt np.Grundfos Alpha 2 25-40 (przy zaworach termost.na grzejnikach)+zaw.miesz.3D z siłownikiem(dopasowany pod wzgl.Kvs do podłogówki+pompa do OP+czujnik obiegu podłogówki(być może jest w komplecie z IPM)+właściwie powinien być jeszcze termost.zabezpieczający podłogówkę+czujnik sprzęgła.
I tak już masz moduł IPM który widzę kosztuje ok 1000zł.
Pompa w obiegu wtórnym wymiennika płytowego powinna być na powrocie(tłoczyć do wymiennika a nie z niego ssać)
No niestety nie będzie to tanie rozwiązanie

Mareks77
16-01-2019, 13:13
Mam używany IPM-2 tylko nie wiem czy sprawny. Żeby to sprawdzić musiał bym dokupić całą resztę sprzęgło, zawór trójdrogowy
z siłownikiem, pompka, czujniki, regulator pokojowy na górze - co będzie trochę kosztowne....
.

Jeśli masz IPM to po prostu uzbrój go w czujnik temperatury i podłącz do magistrali kotła razem z FB-200.
Ostatecznie nawet bez czujników po rozpoznaniu sprzętu regulator pokaże określony ERROR
W menu ustawień instalatora regulatora powinieneś zyskać możliwość konfiguracji dodatkowych obiegów na takie ze zmieszaniem i bez :

http://www.serwisjunkers.pl/pliki/instrukcje/FW200%20-%20instrukcja%20obslugi%20regulatora%20pogodowego% 20Junkers_od_AB_Solution.pdf

strona 46

Jak okaże się sprawny i usłyszysz klikające przekaźniki to możesz pokusić się o podłączenie jakiejś pompki i sprawdzenie wszystkich wyjść a potem inwestować w resztę

Leszek 1
17-01-2019, 09:28
Zechciałbyś wkleić zdjęcie całego układu rozdzielaczy podłogówki i określił odległość od miejsca w którym instalacja podłogowa /trójnik/ rozchodzi się z grzejnikową ?
Spotkałem się już z identycznym objawem jaki masz i ciekaw jestem jak to tutaj wygląda.

Zdjęcia dodałem w głównym poście.
Dodatkowo uprzedzam ewentualne pytania o mieszacz:
Kisan 86.35.00 (pompka WILO RS 15/6-3 (na drugim biegu, ale próbowałem też 1 i 3) zawór termostatyczny trójdrogowy ESBE VTA 322 Kvs 1,6 m3/h 35-60 st.C. (mam ustawione na „1” czyli 35 st.C.) (próbowałem też inne ustawienia)
+ listwa rozdzielająca Kisan (4 obwody po 100m) z rotametrami (rozkręcone na max) w mieszaczu

Mareks77
17-01-2019, 11:23
Dodatkowo uprzedzam ewentualne pytania o mieszacz: rozdzielacz Kisan KR z rotametrami (rozkręcone na max) pompka WILO RS15/6-3 (na drugim biegu, ale próbowałem też 1 i 3) zawór trójdrogowy ESBE ustawiony na pozycji 1 (próbowałem też inne ustawienia)

Może krótkie podsumowanie. Domek to parter z podłogówką + 3 grzejniki i do tego poddasze użytkowe z grzejnikami i małą podłogówką na RTL w łazience.

Zdjęcia są, więc możesz nam zdradzić o ile szafka rozdzielacza z mieszaczem i całą podłogówką mająca tylko 4 pętle znajduje się jakieś 2 lub 2,5 mb od kotła to co robi rozdzielacz dla grzejników poddasza tuż przy kotle.

Drugie pytanie to Ile i jakich grzejników znajduje się na poddaszu, bo jakoś nie chce mi się wierzyć że idą do nich rurki z rozdzielacza na parterze

Trzecie pytanie to na fotce za belkami głównym z 4 przyłączami widzę jakieś dwie małe belki z podłączonymi 2 lub 3 przyłączami..

Czwarte .......... . co w rozdzielaczu robi trzecia belka z niebieskimi powrotami.

Do tej części chyba należy się krótkie wyjaśnienie.



Piąte........może przykręć te rotametry parteru na 1,2 lub 1,5 l/ min i skontroluj pierw kryzowanie grzejników, O ile w tej sytuacji nie jest coś innego namieszane to powinno pozwolić na uzyskanie ogrzewania we wszystkich obwodach.

Szóste...... co na taką sytuację ma do powiedzenia hydraulik który to dziergał

Leszek 1
17-01-2019, 14:37
Proszę bardzo poniżej uzupełniam informację jaką Pan potrzebuje:


Może krótkie podsumowanie. Domek to parter z podłogówką + 3 grzejniki i do tego poddasze użytkowe z grzejnikami i małą podłogówką na RTL w łazience.

Parter: Podłogówka na mieszaczu + 3 grzejniki: (1x160cm, 2x80cm) no i jeszcze drabinka w łazience
Poddasze: 4 grzejniki: (2x160cm, 2x80cm), drabinka w łazience i mała podłogówka na RTL w łazience


Zdjęcia są, więc możesz nam zdradzić o ile szafka rozdzielacza z mieszaczem i całą podłogówką mająca tylko 4 pętle znajduje się jakieś 2 lub 2,5 mb od kotła to co robi rozdzielacz dla grzejników poddasza tuż przy kotle..

Ten rozdzielacz przy kotle jest na grzejniki na dole, a za zbiornikiem idą rurki w miedzi do rozdzielacza na piętrze (nie robiłem zdjęcia tego rozdzielacza, ale zrobię i umieszczę jutro w głównym poście - choć to chyba nic nie zmieni)


Drugie pytanie to Ile i jakich grzejników znajduje się na poddaszu, bo jakoś nie chce mi się wierzyć że idą do nich rurki z rozdzielacza na parterze

wyjaśniłem powyżej


Trzecie pytanie to na fotce za belkami głównym z 4 przyłączami widzę jakieś dwie małe belki z podłączonymi 2 lub 3 przyłączami.

Zdjęcie trochę niewyraźne (niestety murator ma ograniczenia co do wielkości). Za belami są rurki podprowadzone do rozdzielacza ale nie podłączone do niego (taka rezerwa pod dodatkowe grzejniki w salonie (rurki zamurowane w ścianie) - obawiałem się że jak podłogówka nie da rady to powieszę kiedyś dwa dodatkowe grzejniki w salonie :) - chyba o to Panu chodzi.


Czwarte .......... . co w rozdzielaczu robi trzecia belka z niebieskimi powrotami.

To zimna woda do kranów, po prostu nie chcieliśmy dostawiać dodatkowej skrzynki


Piąte........może przykręć te rotametry parteru na 1,2 lub 1,5 l/ min i skontroluj pierw kryzowanie grzejników, O ile w tej sytuacji nie jest coś innego namieszane to powinno pozwolić na uzyskanie ogrzewania we wszystkich obwodach.

No mogę trochę skręcić, kiedyś coś już próbowałem tylko mam dość długie pętle po 100 m i nie wiem czy przy takim przepływie nie będę miał chłodniejszej podłogi przy końcówce pętli. Kryzy mam rozkręcone na maksa tzn. maksymalny przepływ przez grzejniki.


Szóste...... co na taką sytuację ma do powiedzenia hydraulik który to dziergał

Hydraulik wspominał coś o wersji 1 czyli: W miejsce regulatora pogodowego zamontować na dole termostat załączający pompę podłogówki, a regulator pogodowy dać do najchłodniejszego pomieszczenia u góry,
Ale chciałem sam się pobawić (nie ujmując nic mojemu hydraulikowi) i przy okazji czegoś nauczyć dlatego szukam informacji na forum.

pozdrawiam Leszek

Mareks77
17-01-2019, 18:46
. Z hydraulikiem chodziło mi bardziej o jego zdanie na temat braku przepływów na grzejnikach, niewydolną pompę w kotle przez którą niby pompa od podłogówki wysysa całą wodę.

Powiem tak.
Proszę wykonać próbę i skręcić podłogówkę do wskazań 1,2 - 1,5 l / min.
Następną sprawą jest kryzowanie wszystkich grzejników na parterze które należy skręcić do poziomu "2 lub 3"
Grzejniki poddasza należy kryzować ustawiając na nich cyfry pomiędzy 4 do 6 w zależności od ich odległości od rozdzielacza.
Jeżeli są one prawie takie same to ustawić poziom "5"

Na sterowniku na czas wykonywania próby najlepiej należało by wyłączyć regulację według temperatury pomieszczenia lub inaczej zdezaktywować tą funkcję.

Następna sprawa to krzywa grzewcza którą używasz ?

Twoim wpisie doczytałem że zawór trójdrogowy jest ustawiony na "1".
Należało by dokładnie sprawdzić czy ów zawór jest faktycznie ręczny czy też termostatyczny i na podziałce są temperatury.
Jeśli jest ręczny i próba z ograniczaniem przepływów oraz kryzowaniem nie pozwoli na normalną pracę tej instalacji to niestety żadne przeróbki dotyczące położenia regulatorów czy inne gusła nie pomogą ponieważ tak naprawdę to pompa przy mieszaczu o ile jeśli powoduje wysysanie wody z instalacji to robi to w i tak małym zakresie ze względu na położenie zaworu trójdrogowego.
Woda z zasilania jest wysysana na poziomie mniej więcej 1/10 całości przepływów z sumy odczytanej na rotametrach.
Zatem przy przepływie 1,5 l / min X 4 pętle to daje globalny przepływ na poziomie 360 l / h więc z zasilania czyli obwodu grzejników podłogówka zabiera coś pomiędzy 30 - 60 l / h natomiast pompa ma wydajność na poziomie 1000l / h

Oprócz tych działań należało by przyjrzeć się raczej pompie kotła która o ile nie jest sterowana elektronicznie to powinna posiadać przełącznik biegów.


Odnośnie przenosin regulatora z parteru i podłogówki na poddasze i grzejników to moim zdaniem najpierw należy się zająć sprawą wydolności pzrepływowej układu ogrzewania natomiast jej regulacja jest sprawą wtórną.
Przeniesienie regulatora na poddasze do np. najzimniejszego pomieszczenia tak czy inaczej nie da efektu ponieważ o ile dobrze zrozumiałem to kaloryfery w ogóle nie grzeją.

Zamontowanie modułu IPM 100 mogło by rozwiązać część problemu ponieważ ogrzewanie podłogowe w porównaniu do grzejników z racji swojej bezwładności i akumulacji pracuje raczej cyklicznie tylko ok 6 - 8 razy na dobę, więc gdy parter osiągnął by zadaną temperaturę to wyłączenie podłogówki poprzez siłownik zaworu trójdrogowego powodował by aby dalszy czas był poświęcony na ogrzewanie instalacji grzejnikowej czyli części parteru i poddasza.

Leszek 1
18-01-2019, 11:06
Proszę wykonać próbę i skręcić podłogówkę do wskazań 1,2 - 1,5 l / min.
Następną sprawą jest kryzowanie wszystkich grzejników na parterze które należy skręcić do poziomu "2 lub 3"
Grzejniki poddasza należy kryzować ustawiając na nich cyfry pomiędzy 4 do 6 w zależności od ich odległości od rozdzielacza.
Jeżeli są one prawie takie same to ustawić poziom "5"


Zrobię próby przez kilka dni i dam znać po czy nastąpiła jakaś poprawa.


Na sterowniku na czas wykonywania próby najlepiej należało by wyłączyć regulację według temperatury pomieszczenia lub inaczej zdezaktywować tą funkcję.

To czym wtedy sterownik ma się kierować ? Nie wiem czy mam taka możliwość w junkersie, on zdaje się zawsze reguluje do temperatury pomieszczenia, korygując krzywą grzewczą w zależności od temperatury na dworze.


Następna sprawa to krzywa grzewcza którą używasz ?

Mam krzywą dla ogrzewania podłogowego teraz chyba ustawioną (w końcu zależy mi na jak największej efektywności kotła kondensacyjnego która jest tym wyższa im niższa temperatura wody w obiegu, w zeszłym sezonie dawałem wyższe krzywe (grzejnikowe) ale już nie pamiętam czy było lepiej – możliwe że tak – ale ja chcę oszczędnie patrz wcześniej :)


w Twoim wpisie doczytałem że zawór trójdrogowy jest ustawiony na "1".
Należało by dokładnie sprawdzić czy ów zawór jest faktycznie ręczny czy też termostatyczny i na podziałce są temperatury.


Zawór trójdrogowy termostatyczny ESBE VTA 322 Kvs 1,6 m3/h 35-60 st.C. (ustawienie „1” to 35 st.C.) (próbowałem też inne ustawienia)


Jeśli jest ręczny i próba z ograniczaniem przepływów oraz kryzowaniem nie pozwoli na normalną pracę tej instalacji to niestety żadne przeróbki dotyczące położenia regulatorów czy inne gusła nie pomogą ponieważ tak naprawdę to pompa przy mieszaczu o ile jeśli powoduje wysysanie wody z instalacji to robi to w i tak małym zakresie ze względu na położenie zaworu trójdrogowego. Woda z zasilania jest wysysana na poziomie mniej więcej 1/10 całości przepływów z sumy odczytanej na rotametrach.
Zatem przy przepływie 1,5 l / min X 4 pętle to daje globalny przepływ na poziomie 360 l / h więc z zasilania czyli obwodu grzejników podłogówka zabiera coś pomiędzy 30 - 60 l / h natomiast pompa ma wydajność na poziomie 1000l / h


Zawór jest termostatyczny czy to coś zmienia?


Oprócz tych działań należało by przyjrzeć się raczej pompie kotła która o ile nie jest sterowana elektronicznie to powinna posiadać przełącznik biegów.

Jest na trójce czyli na największym biegu, ale tak sobie pomyślałem że może ona nie działa prawidłowo (ma za niską wydajność w stosunku do fabrycznej), wtedy mógłby wystąpić taki niekorzystny efekt jak u mnie.


Odnośnie przenosin regulatora z parteru i podłogówki na poddasze i grzejników to moim zdaniem najpierw należy się zająć sprawą wydolności przepływowej układu ogrzewania natomiast jej regulacja jest sprawą wtórną.
Przeniesienie regulatora na poddasze do np. najzimniejszego pomieszczenia tak czy inaczej nie da efektu ponieważ o ile dobrze zrozumiałem to kaloryfery w ogóle nie grzeją.


Kaloryfery grzeją ale wtedy jak wyłączę pompkę w mieszaczu

Przeniesienie regulatora na poddasze w moim wyobrażeniu działało by tak:

1. Regulator pogodowy przeniesiony na piętro daje sygnał do pieca że na piętrze jest zimno
2. Piec się załącza, pompka w mieszaczu podłogówki na parterze wtedy też.
3. Podłogówka grzeje (pompka w mieszaczu działa) ale tylko do momentu gdy temperatura w pomieszczeniu na parterze osiągnie wartość ustawioną na założonym tam termostacie
4. W momencie osiągnięcia na parterze ustalonej temperatury, termostat rozłącza pompkę w mieszaczu podłogówki, ale piec grzeje dalej ponieważ regulator pogodowy na piętrze daje informację o za niskiej panującej tam temperaturze – wtedy cała ciepła woda idzie na grzejniki na piętro.
5. Grzejniki grzeją do momentu osiągnięcia temperatury ustalonej na regulatorze pogodowym na piętrze. Wtedy piec przestaje grzać

W między czasie jak temperatura na parterze będzie spadać, termostat znajdujący się tam będzie załączał okresowo pompkę w mieszaczu, dogrzewając pomieszczenia na dole.


Zamontowanie modułu IPM 100 mogło by rozwiązać część problemu ponieważ ogrzewanie podłogowe w porównaniu do grzejników z racji swojej bezwładności i akumulacji pracuje raczej cyklicznie tylko ok 6 - 8 razy na dobę, więc gdy parter osiągnął by zadaną temperaturę to wyłączenie podłogówki poprzez siłownik zaworu trójdrogowego powodował by aby dalszy czas był poświęcony na ogrzewanie instalacji grzejnikowej czyli części parteru i poddasza.

Zdaje mi się, że podobny efekt działania uzyskał bym stosując termostat na parterze o czym pisałem w punktach 1 do 5 powyżej.

Pozdrawiam
Leszek

dolby
18-01-2019, 12:08
"Kaloryfery grzeją ale wtedy jak wyłączę pompkę w mieszaczu"

Z tego wynika, że pompka w grupie mieszającej, pracuje za mocno w stosunku do pompy kotła. Będzie dobrze, jeśli ten stosunek będzie odwrotny, czyli pompa na kotle jest mocniejsza' od pompy grupy mieszającej. I nie chodzi tu o czyste porównanie mocy a o siłę z jaką aktualnie tłoczy czynnik grzewczy. Bo pompa w grupie tłocząc mocniej jednocześnie zasysa to co idzie na grzejniki i pcha w podłogę.
To może być efektem tego, że obieg grzejnikowy i podłogowy nie są oddzielone od siebie.
Tak się to mnie wydaje, że jest. :)

Mareks77
18-01-2019, 13:27
To czym wtedy sterownik ma się kierować ? Nie wiem czy mam taka możliwość w junkersie, on zdaje się zawsze reguluje do temperatury pomieszczenia, korygując krzywą grzewczą w zależności od temperatury na dworze.


Ma się kierować tylko krzywą grzewczą i nie wyłączać ogrzewania gdy temperatura parteru osiągnie wartość zadaną ponieważ wtedy wyłączy również ogrzewanie poddasza.



Zawór jest termostatyczny czy to coś zmienia?


To zmienia postać rzeczy ponieważ wtedy zawór jest otwarty na pełen przepływ i dopóki na zasilaniu temperatura nie przekroczy wartości ustawionej czyli 35*C, to żaden sposób nie ogranicza przepływu w pętlach których rotametry jak mówisz są ustawione na max.
Dlatego mówię o ustawieniu ograniczeń na przepływach do wartości 1,2 l / min i o ile to mozliwe to ograniczeniu biegu pompy ale mieszacza.



Jest na trójce czyli na największym biegu, ale tak sobie pomyślałem że może ona nie działa prawidłowo (ma za niską wydajność w stosunku do fabrycznej), wtedy mógłby wystąpić taki niekorzystny efekt jak u mnie.


Mowa tu o pompie kotła.
Na razie pomińmy etap wydajności pompy i zajmijmy się uzyskaniem przepływów w całej instalacji gdyż jak to ująłem przepływ w całej podłogówce będzie na poziomie 300 - 350 l / h natomiast reszta musi pójść w instalacje grzejnikową więc spadek wydajności pompy z 1000 l / h do 800 l / h może ograniczać ale nie spowoduje braku ogrzewania na poddaszu.


Proszę wykonać zalecenia z poprzedniego wpisu i pamiętać o kryzowaniu a nie przykręceniu samych głowic czyli zaworów termostatycznych !!!

Nie wiem jakie obecnie u ciebie panują temperatury zewnętrzne i myślę tu o podwyższeniu krzywej grzewczej co dodatkowo może wpłynie na przymknięcie zaworu trójdrogowego które nie wpłynie na ogrzewanie podłogówki ale na poprawę ogrzewania poddasza.

Leszek 1
18-01-2019, 18:09
Proszę wykonać zalecenia z poprzedniego wpisu i pamiętać o kryzowaniu a nie przykręceniu samych głowic czyli zaworów termostatycznych !!!

A powiedz co da kryzowanie? W sumie skryzowany grzejnik to zmniejszony przepływ, a my chcemy chyba zwiększyć przepływ przez grzejniki. Tu tego toku postępowania nie do końca rozumiem.
Pozdrawiam
Leszek

Mareks77
18-01-2019, 19:42
Kryzowanie grzejników ma zapewnić przepływ także na poddasze dlatego też bliższe grzejniki na parterze kryzujemy bardziej a dalsze mniej.
Ostateczną regulację należy przeprowadzić metodą prób i manualnego odczytu ale nie mam takiej możliwości dlatego założyłem zgrubnie pewne wartości z własnego doświadczenia.
Nie mam wiedzy czy gdy wyłączałeś pompę to wszystkie grzejniki grzały czy też efekt był także raczej mierny więc ........doradzam według doświadczenia i wiedzy którą nam zdradziłeś.
Dla zapewnienia lepszego efektu można by dodatkowo zwiększyć krzywą grzewczą i jeśli temperatury oscylują np (-5*C) to na zasilaniu czyli wyjściu z kotła uzyskamy temperatury powyżej 40*C co spowoduje dodatkowo przymknięcie zawory trójdrogowego i pompa zwiększy swoje ciśnienie dla kaloryferów
Jeśli otrzymamy pozytywny efekt i grzejniki parteru jak i poddasza zaczną grzać razem z podłogówką to później zajmiemy się dokładną regulacją.

Ważna jest próba i wyeliminowanie inwestowania, natomiast jeśli będzie ono nieodzowne i konieczne to sam będziesz wiedział że było to konieczne.



No mogę trochę skręcić, kiedyś coś już próbowałem tylko mam dość długie pętle po 100 m i nie wiem czy przy takim przepływie nie będę miał chłodniejszej podłogi przy końcówce pętli. Kryzy mam rozkręcone na maksa tzn. maksymalny przepływ przez grzejniki.


Odnośnie tego to miałeś w szkole pewnie matematykę więc dla przekroju rurki podłogowej 16mm mamy:

16mm średnicy zewnętrznej to 12mm wewnątrz promień co daje pojemność na poziomie 0,12 dm3/ m
Więc o ile dobrze liczę 1 litr wody mieści się w uproszczeniu w 10mb rury.
Dlatego przy przepływie 1 l / min woda w 100m pętli wymieni się w 10 minut.
Opory hydrauliczne długiej pętli to inna sprawa i właśnie przez nie liczę na to że woda pójdzie tam gdzie opory i przepływ będą mniejsze czyli na grzejniki.
Dlatego skręcaj przepływy w podłogówce nawet poniżej 1 i obserwuj grzejniki nie bojąc się o ogrzewanie parteru.

Leszek 1
19-01-2019, 13:42
Nie mam wiedzy czy gdy wyłączałeś pompę to wszystkie grzejniki grzały czy też efekt był także raczej mierny

Grzejniki wtedy wszystkie grzeją i na parterze i na piętrze. Grzeją nie za mocno, ale wynika to pewnie z niskiej temperatury wody w obiegu odpowiadającej krzywej grzewczej dla podlogowki (grzejniki specjalnie są w tym celu przewymiarowane) i to naturalne. W tym przypadku inaczej chyba nie będzie. Ale to rozumiem i akceptuję ponieważ zależy mi na wysokiej sprawności kotła, która jest najwyższa przy takiej krzywej grzewczej.

skręcaj przepływy w podłogówce nawet poniżej 1 i obserwuj grzejniki nie bojąc się o ogrzewanie parteru.
Ok bede próbował i za kilka dni sie odezwę.
Pozdrawiam
Leszek

wacio1967
31-03-2019, 13:10
Witam.
napiszę tak z własnego doświadczenia.
Temperaturę na piecu miałem ustawiona na 40 stopni. Grzejniki na górze były zimne. Zawór 3d cały czas otwarty.
Temperaturę na piecu ustawiłem do 45 stopni. Grzejniki zaczęły grzać. Zawór 3d zaczął pracować.
Ustawienia rotametrów to też ważna sprawa.
Obecnie przerabiam wszystko na podłogówkę. Będę mógł zasilać niskim parametrem całość instalacji. Pompa i zawór 3d będzie zdemontowany.

kaju
31-03-2019, 22:30
Ty piszesz byle pisać ale jaka tu na tym forum-jest kilku co klika byle ich było na forum fajny interes.