PDA

Zobacz pełną wersję : W czym jest problem?



dirk01
11-01-2019, 15:32
Czy to normalne że ciągle napełnia mi się naczynie przelewowe które mam podłączone do zasobnika wody i woda wylewa się przez rurkę czyli chyba zawór bezpieczeństwa?
Hydraulik kilka raz w ciągu kilku miesięcy oproznial to naczynie z wody i pompowal tam powietrze. Chwilę było ok ale naczynie znów jest pełne. Czy tak ma być?Może jest źle podłączone bo wcześniej było chyba na rurce od ciepłej wody a teraz jest na zimnej. Mam kocioł gaz vaillant ecotec Plus 206/5-5 zasobnik 120 L naczynie do cwu Keller. Ktoś coś poradzi? Z góry dziękuję.

Stermaj
11-01-2019, 16:33
Czy wylewa Ci się z zaworka, takiego wentylka samochodowego na naczyniu przeponowym, czy wylewa się gdzie indziej jak piszesz z rurki, czyli zapewne z zaworu bezpieczeństwa.
Jak z zaworka to i zaworek uszkodzony i membrana (worek gumowy w naczyniu). Jak z zaworu bezpieczeństwa to tylko zaworek na naczyniu nie trzyma powietrza i z czasem uchodzi, i nie ma kompensacji zmiany objętości wody, ciśnienie wzrasta i wylewa się woda przez zawór bezpieczeństwa. Trzeba wymienić zaworek, taki wentylek samochodowy, w naczyniu przeponowym i napompować powietrza.
Właściwie to zrób tak. Zakręć zawór przed zbiornikiem ciepłej wody odkręć kran z ciepłą wodą niech zleci, aby nie było ciśnienia. Napompuj przez zaworek na naczyniu przeponowym pompką samochodową powietrza tak z 2 "atmosfery", tyle co do koła w samochodzie. Zakręć kran, odkręć zawór przed zbiornikiem ciepłej wody. Teraz najważniejsze musisz trochę śliny napluć na palec i nałożyć na ten wentylek, gdzie pompowałeś powietrze, tak aby wytworzyła się błonka jak z mydła i obserwuj, jak będzie robić się banieczka to znaczy, że zawór nie trzyma i prędzej czy później powietrze wyjdzie i będzie wywalać wodę przez zawór bezpieczeństwa. Trzeba wymienić ten zaworek i procedurę nabijania powietrza powtórzyć no i sprawdzać czy nie uchodzi powietrze.
Ale się spisałem, ale miałem taką samą sytuację że musiałem pompować powietrze co jakiś czas. U mnie skończyło się na wymianie zbiorniczka bo wymiana wentylka nie pomagała.

dirk01
11-01-2019, 16:42
Dziękuję bardzo za poradę. Wylewa sie z takiej czarnej rurki. Tylko zastanawiam sie dlaczego ciągle trzeba wylewać wodę ze zbiornika i pompować powietrze. Czy ma tu jakieś znaczenie duże ciśnienie wody w sieci wodociągowej, czy to w ogóle inna bajka?

Stermaj
11-01-2019, 19:14
Dziękuję bardzo za poradę. Wylewa sie z takiej czarnej rurki. Tylko zastanawiam sie dlaczego ciągle trzeba wylewać wodę ze zbiornika i pompować powietrze. Czy ma tu jakieś znaczenie duże ciśnienie wody w sieci wodociągowej, czy to w ogóle inna bajka?

Tajemnicza ta czarna rurka, nie da się zrobić zdjęcia?
Przecież Ci napisałem dlaczego trzeba pompować powietrze, zapewne ucieka bo jest nieszczelność.
Duże ciśnienie nie powinno mieć wpływu no chyba, że przekracza 6 "atmosfer" bo na tyle są projektowane zwykle zawory bezpieczeństwa do wody wodociągowej.
Jak sobie sam nie poradzisz, to trzeba zawołać kumatego hydraulika, aby wybadał co się dzieje.

Mareks77
11-01-2019, 20:42
Po pierwsze to naczynie w którym dopompowuje się powietrze nie jest naczyniem przelewowym ale przeponowym.
Po drugie to jeśli woda cieknie z czarnej rurki to oznacza że prawdopodobnie działa zawór bezpieczeństwa który przy nadmiernym wzroście ciśnienia spowodowanym podgrzewaniu wody w zasobniku cwu powoduje upuszczanie wody obniżając ciśnienie do poziomu bezpiecznego.

Powodem takiego zachowania z jednej strony prawdopodobnie jest uszkodzona membrana lub zawór w naczyniu przeponowym, natomiast z drugiej strony jest nim wysokie ciśnienie w sieci wodociągowej.

Każda instalacja wewnętrzna powinna posiadać reduktor ciśnienia wody zamontowany zaraz za licznikiem i głównym zaworem wody.
W instrukcjach instalacji każdego kotła określone jest maksymalne ciśnienie wody.

Uszkodzone naczynie przeponowe poprzez uszkodzenie zaworu lub membrany podczas wzrostu ciśnienia spowodowanego podgrzewaniem wody w zasobniku nie kompensuje wzrostu tego ciśnienia.
Wzrost ciśnienia wody powinien spowodować ugięcie membrany lub przepony w zbiorniku i spowodować wzrost ciśnienia powietrza, natomiast przy uszkodzonej membranie woda przedostaje się do strony gazowej zbiornika przez co ma ono ograniczoną możliwość sprężania.
Uszkodzenie zaworu może spowodować ulatnianie się powietrza przez co membrana została rozciągnięta przez wodę do maksimum więc dodatkowy wzrost nie jest kompensowany i musi powodować zadziałanie zaworu bezpieczeństwa.

dirk01
11-01-2019, 21:29
Wielkie dzięki za szczegółowe informacje. Mam jeszcze prośbe o zerknięcie czy na zdjęcie czy tam wszystko jest dobrze podłączone?

https://images91.fotosik.pl/104/a8fa280545ea3d42gen.jpg

Mareks77
12-01-2019, 09:44
Wszystko jest ok. Czarna rurka to odpływ z zaworu bezpieczeństwa na której jak widzę masz powieszoną już butelkę :)

Mistrz który to montował mógłby chociaż ocieplić miedziane rurki od cwu .
Krótkie bo krótkie no ale.

Prawdopodobnie serwisant robi cię w balona gdyż nie wymienia zbiornika lub zaworu bo mu tak wygodnie przychodzić co pół roku lub rok i naprawiać ciągle swoje zaniedbanie sprzed poprzedniej wizyty.
Jeśli bierze za to pieniążki to należy ukrócić ten proceder bo z czasem może on Cię kosztować znacznie więcej niż tylko sama wizyta z wymianą uszczelki, czyszczeniem wymiennika i kontrolą ustawień.
Zainteresuj się więc problemem i wymień serwisanta na takiego który zadba o Twój interes.
Zobacz czy na wejściu wody do domu za licznikiem, przed filtrem lub za zaworem głównym o ile są one w domu a nie gdzieś w studni jest reduktor ciśnienia.
Jesli go nie ma to zamontuj.

Stermaj
12-01-2019, 11:34
.
Zobacz czy na wejściu wody do domu za licznikiem, przed filtrem lub za zaworem głównym o ile są one w domu a nie gdzieś w studni jest reduktor ciśnienia.
Jeśli go nie ma to zamontuj.
Myślę, że nie ma co montować reduktora jak nie wiemy jakie jest ciśnienie w wodociągu. Autor sugerował, czy to wylewanie się wody przez "czarną rurkę" nie jest spowodowane wysokim ciśnieniem w wodociągu. Jak to się dzieje dopiero po jakimś czasie, po wizycie serwisanta, to na 99% uszkodzony jest wentylek na zbiorniku przeponowym, pod czarnym kapturkiem na niebieskim zbiorniku. Koszt wymiany kilka złotych. Nie należy od razu iść w koszty i zakładać reduktor jak go nie trzeba.

dirk01
12-01-2019, 18:20
Instalator nie brał kasy za to,że spuszczał wodę ze zbiornika i pompował powietrze. Co nie zmienia faktu,że nie postepuje w pełni profesjonalnie. W domu mieszkam od pół roku i ze 3 razy już był w tym celu. Inna sprawa ,ze własnie mam duże ciśnienie wody w sieci - ponad 5 atm. Sam hydraulik to stwierdził i miał założyć reduktor ciśnienia. Tyle,że facet strasznie zarobiony jest i nie ma czasu.. Teraz to będzie musiał sprawdzić czy w naczyniu wszystko jest OK, jak nie to wymienić co trzeba. Jeszcze raz wielkie dzięki, już mam jasność co i jak sie dzieje.