PDA

Zobacz pełną wersję : Vitodens 111-w czy 222-f



rafi94
11-01-2019, 21:40
Cześć,

jestem na etapie wyboru pieca do domu w zabudowie szeregowiej o metrażu 127m. Jest to szeregowiec środkowy więc z obu stron będzie "ciepło" ;)

Generalnie do wyboru mam dwa piece - Vitodens 111-W lub też Vitodens 222-f. W domu zainstalowane będzie ogrzewanie podłogowe na całym parterze, natomiast u góry tylko w łazience, a w reszcie pomieszczeń grzejniki.

Piec będzie zainstalowany w dolnej łazience dlatego osobny zasobnik nie wchodzi w grę.

Z tego co czytałem Vitodens 222-f wydaje się lepszy, aczkolwiek jest on oczywiście po pierwsze dużo większy a po drugie sporo droższy i stąd pytanie czy ten model 111-W da radę czy jednak celować w 222-f. Rozmawiałem z instalatorem i on mówi, że 111-W powinien być wystarczający, ale nie wiem jak to rzeczywiście będzie z komfortem cieplnym.

Wiem, że w 222-f jest możliwość instalacji cyrkulacji co z pewnością jest sporą zaletą.

agb
11-01-2019, 21:50
Zakładając, że dom w miarę dobrze zaizolowany, to największą zaletą 222-f jest niska modulacja - 1,9kW, podczas gdy minimalna moc 111-w - 6,5kW może być Ci potrzebna w największe mrozy, a w gdy jest cieplej kocioł nie będzie mógł zejść z mocą.

rafi94
12-01-2019, 21:14
Ok, dzięki za informacje! Poczytałem trochę o modulacje i rzeczywiście pewnie ma to sens.

Zastanawia mnie tylko jeszcze jedna rzecz - czy ten 111-w w ogóle zdołałby zapewnić komfort ciepłej wody? Chodzi mi o to czy będzie można np. napełnić wannę ciepłą wodę (nawet powiedzmy nie korzystając z innych źródeł wody) czy raczej nie ma takich szans? Wiem, że ten 222-F ma sporo większy zbiornik i dlatego pytam.