PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z kotlem gazowym Vitodens 222-F



maska321
12-01-2019, 16:54
Dzień dobry,

Posiadam nowy-kilkutygodniowy kociol kondensacyjny Vitodens 222-F 27kW. Przez jakis czas po ustawieniu kotla przez serwisanta Viesmanna cale ogrzewanie pracowalo prawidlowo. Posiadam 3 obiegi grzewcze(1 grzejnik + 2 obiegi na podlogowke)+mieszacze,pompy cyrkulacyjne itd.

Obecnie problem polega na tym,że majac ustawiona krzywa grzewcza:nachylenie 0.8 (pogodowka podlaczona do kotla i wskazuje w granicach 0 stopni) woda w kotle oscyluje przez caly czas w granicach 70-80 stopni a temperatura na mieszaczach pokazuje poniżej 20st.
Zwiększajac temperaturę obiegów grzewczych podłogówki dzień/noc do 25-30st(nachylenie krzywej grzewczej 0.8) nic się nie zmienia w temacie temperatury na mieszaczach. Mieszacze stoją w miejscu i temperatura w pomieszczeniach delikatnie i sukcesywnie spada.
Od strony hydraulicznej wszystko zostalo sprawdzone-są przepływy..Ostatnio montowane były tez grzejniki w pokojach i po otwarciu zaworów zrobiły się ciepłe.

Obieg 2(podloga lazienki) oraz 3(podloga reszta domu) ustawione mam na 24st (cala doba).
Temp. wody w kotle pokazuje od 70-82st.celcjusza-cały czas, niestety woda w systemie jest wciaz zimna a mieszacze ponizej 20st.

Z góry dziękuje za jakaś podpowiedz,gdzie może tkwić problem.

fachman19
12-01-2019, 17:43
Sprawdziłeś filtr na powrocie kotła/.?

maska321
12-01-2019, 18:20
tak,wszystko zostalo sprawdzone od strony mechanizcznej:filtry zawory Niestety mieszacze pozostaja w tej samej pozycji. Woda w instalacji od kotla do mieszaczy jest ciepla,natomiast od mieszaczy do rozdzielaczy juz nie.
Po wylaczeniu pieca i ponownym uruchomieniu temperature spadla do 40st na kotle,ale po chwili zwrosla do 70 i tak sie utrzymuje....

Mareks77
12-01-2019, 18:41
Woda w instalacji od kotla do mieszaczy jest ciepla,natomiast od mieszaczy do rozdzielaczy juz nie.
Po wylaczeniu pieca i ponownym uruchomieniu temperature spadla do 40st na kotle,ale po chwili zwrosla do 70 i tak sie utrzymuje....

Zamieść zdjęcia dotyczące kotłowni, mieszaczy, rodzielaczy. pomp i innych elementów odpowiedzialnych za ogrzewanie.
Myślę ze to wyjaśni więcej niż moje dopytywanie się i Twoje odpowiedzi.

CityMatic
12-01-2019, 18:49
Z góry dziękuje za jakaś podpowiedz,gdzie może tkwić problem.

Sprawdź jeszcze czy nie zapowietrzyły się rozdzielacze? Wygląda jakby ciśnienie blokowało przepływ wody na zaworach mieszających.

maska321
12-01-2019, 20:26
OK,musze je najpierw wykonac.
Czy mozliwym jest,zeby byla to wina oprogramowania kotla?Czy raczej gdzies na mieszaczach moze wystepowac problem?
Tak jak wspominalem system wczesniej dzialal prawidlowo:osuszanie jastrychu itd Z tego co kojarze w pewnym momencie podczas pracy w programie (osuszanie jastrych-uruchomiony drugi raz przed polozeniem drewna na podlodze) ustawienia zostaly zresetowane do fabrycznych i piec ustawiony od nowa-ogrzewanie dzialalo prawidlowo. Az do teraz. Oprocz nizszej niz wymagana temperature w pomieszczeniach(nastepuje teraz wykonczeniowka) martwi mnie przede wszystkim temperature wody w kotle,ktora oscyluje caly czas w granicach 70-80 stopni.

maska321
12-01-2019, 20:31
W jaki sposob sprawdzic czy niezapowietrzyly sie rozdzielacze?Mam nadzieje,ze to przyczyna choc hydraulic byl wczoraj i wlasciwie nic nie zmieniajac (oprocz podwyzszenia temperatury zadanej dla pomieszczenia na piecu) system przez chwile dzialal prawidlowo...

CityMatic
12-01-2019, 20:47
Jeśli nie ma na nich odpowietrznika, to zakręcić wszystkie obwody grzejnikowe(na czas diagnostyki). Wtedy pompa w piecu powinna przepchnąć prze mieszacz czynnik i rozdzielacze zaczną być ciepłe. Gdy tak się stanie - trzeba odpowietrzać poszczególne obwody w sposób przelewowy - czyli wszystkie obwody zakręcone jeden odkręcony i z powrotu do ścieków, aż wszystko powietrze wyjdzie, zakręcić ten obwód i odkręcić kolejny i tak wszystkie, zacząć grzać i sprawdzić czy we wszystkich obwodach następuje przepływ sprawdzając temperaturę na wyjściu każdego z nich. Jeśli tak odkręcić obwody grzejników - odpowietrzyć grzejniki.

jacku6
12-01-2019, 22:34
a jakie masz mieszacze? tu jest raczej problem... dasz rade je manualnie przestawić na okreslona temperature?

Mareks77
13-01-2019, 09:37
OK,musze je najpierw wykonac.
Czy mozliwym jest,zeby byla to wina oprogramowania kotla?Czy raczej gdzies na mieszaczach moze wystepowac problem?
......... martwi mnie przede wszystkim temperature wody w kotle,ktora oscyluje caly czas w granicach 70-80 stopni.

Temperatura wody w kotle to jedno a temperatura zasilania za mieszaczem to drugie.
Pierwsza jak i druga może wynikać z krzywej grzewczej. Ja nawet nie wiem czy mieszacze są u ciebie sterowane przez kocioł ( czy masz zamontowany elektroniczny moduł mieszacza Viessmann ) czy też są one ustawione na stałe lub też mieszanie wynika z termostatycznych zaworów mieszających które zaczynają swoje działanie powyżej pewnej temperatury zasilania.
Nie wiadomo także czy instalacja została zrealizowana w oparciu o sprzęgło i wina leży po stronie czujników i opomiarowania czy też zapowietrzenia ale jeśli układ działał normalnie to zakładam że ono nie bierze się znikąd..

Temperatura na kotle 70 - 80*C jest wysoka ale ona musi z czegoś wynikać.
Czy masz zamontowany czujnik temperatury zewnętrznej i kocioł działa w oparciu o pogodówkę?
Czy pompy mieszaczy działają?....... to jest sprawa podstawowa i co odpowiada za ich załączanie. Czy rotametry i ich pływaki podnoszą się?

Jak widzisz pytań jest wiele więc wybierz zdjęcia lub też dokładny opis instalacji.

maska321
13-01-2019, 11:37
Witam,

Kociol dziala na podstawie krzywej i jest podpiety pod czujnik pogodowy,ktory pokazuje prawidlowoa temperatute zewnetrzna.
Plywaki sa lekko podniesione,woda w kotle okolo 70st(pogrzewa sie do 80 i jak spadnie wokolice 70 to znow grzeje sie do 80)
Mieszacze niestety nie chca drgnac,mimo zmiany nachylenia krzywej grzewczej lub podwyzszenia temperature na kotle do obiegu.Caly czas ustawione sa na temp.18st C. Tak jak pisalem wczoraj hydraulic byl i system na chwile wrocil do normalnego stanu-temperature na mieszaczach wzrosla powyzej 20st C.

Mareks77
13-01-2019, 12:20
Witam,

Kociol dziala na podstawie krzywej i jest podpiety pod czujnik pogodowy,ktory pokazuje prawidlowoa temperatute zewnetrzna.
Plywaki sa lekko podniesione,woda w kotle okolo 70st(pogrzewa sie do 80 i jak spadnie wokolice 70 to znow grzeje sie do 80)
Mieszacze niestety nie chca drgnac,mimo zmiany nachylenia krzywej grzewczej lub podwyzszenia temperature na kotle do obiegu.Caly czas ustawione sa na temp.18st C. Tak jak pisalem wczoraj hydraulic byl i system na chwile wrocil do normalnego stanu-temperature na mieszaczach wzrosla powyzej 20st C.

W takim przypadku ważne jest na podstawie czego działa mieszacz i ustawienie zaworu trójdrogowego.
Jeśli mieszacz jest ustawiany przez elektronikę to winna jest elektronika lub czujnik temperatury na wyjściu mieszacza bądź zapowietrzona instalacja.
Jesli mieszacz nie jest sterowany przez elektronikę kotła i przestawiany ręcznie to po prostu przestaw go na temperaturę 45*C która jest bezpieczna dla podłogówki lub na takie położenie przy którym temperatura na wskaźniku osiągnie taką wartość.
Wtedy temperatura na kotle chcąc nie chcąc musi spaść.

Wołaj hydraulika ponownie i przedstaw mu problem lub gdy problem będzie nadal występował odczyta on go z parametrów.
Winna jest albo elektronika kotła, mieszacza bądź regulatora lub siłownik zaworu. Ważne jest co robił hydraulik. Restart systemu moze pomagać ale jeśli sytuacja się notorycznie powtarza to winnym jest jakaś materia.

maska321
13-01-2019, 13:19
Dzieki za informacje. Oczywiscie caly czas jestem z wszystkimi bioracymi udzial w montazu/ustawianiu system w kontakcie,ale poki co niewiele z tego wynika oprocz faktu,ze w kimin poszlo juz sporo $ za gaz.
Jutro postaram sie zorganizowac serwisanta do kotla i zobaczymy co on powie. Pewnym jest,ze cos jest z mieszaczami,ale tak jak pisales czy jest to problem elektroniki kotla czy elemetow sterujacych mieszaczem tego nie wiem.
Mieszacz napewno jest sterowany przez elektronike bo na samym poczatku bylem poinformwany,zeby nie bawic regulatorami w mieszaczach.

Mareks77
13-01-2019, 21:13
Powodem mogą byś zakłócenia w komunikacji pomiędzy modułami jak również zacięcia w działaniu siłowników. W menu jest możliwość sterowania ręcznego siłownikiem mieszacza więc jeśli problem istnieje niech serwisant nie restartuje systemu przy każdej wizycie bo takim działaniem do niczego nie dojdzie tylko sprawdzi czy istnieje możliwość ręcznej regulacji za pomocą regulatora. Jeśli tak to winowajcą jest elektroniczny moduł mieszacza. Jeśli nie a przekaźniki w module działają to winowajcą jest siłownik.
Nie wiem czy wszystko u Ciebie komunikuje się poprzez KM-BUS czy poprzez moduł LON ale to już chyba nie ważne.
Niech mądre głowy radzą bo problem jest do rozwiązania podczas wizyty na żywo a nie na forum.
Ty ze swojej strony zorientuj się czy gwarancja jeszcze istnieje i jeżeli tak to delikatnie zasugeruj serwisantowi aby zgłosił to oficjalnie i zamówił wymagane elementy.

maska321
14-01-2019, 11:26
rozumiem Mareks77. Dziekuje za informacje i podpowiedzi.
Wczoraj zwiekszylem tempegrzeaniu podlogowym i temperature w pomieszczeniach wzrosla. Kociol jakby tez troszke zszedl z temperaturami-teraz spade do okolo 40st C i dopero wtedy zaczyna nagrzewac spowroten do 70st.
Na zegarach mieszaczy tez cos sie ruszylo:zegary pokazuja teraz od 22-25st C.
Bede kontaktowac sie z serwisem i poprosze ich o wizyte.
pozdrawiam

maska321
14-01-2019, 16:48
Witam,

byl serwisant. Sprawdzil ustawnie pieca-wszystko ok. Zadana temp wody na wyjsciu ok.50st C,rzeczywista to tylko delikatnie ponad 20st C. Woda w kotle wciaz okolo 70st C. Zamkniecie obiegow podlogowki powoduje zwiekszenie temp.na obiegu grzewczym grzejnikow. Hydraulika sprawdzona i wszystko ok.
Gdzie tkwi problem?

Mareks77
14-01-2019, 17:27
Witam,

byl serwisant. Sprawdzil ustawnie pieca-wszystko ok. Zadana temp wody na wyjsciu ok.50st C,rzeczywista to tylko delikatnie ponad 20st C. Woda w kotle wciaz okolo 70st C.

Viessmann jest mistrzem reklamy.

Kocioł 222F B2SB czy B2TB

CityMatic
14-01-2019, 17:46
Gdzie tkwi problem?

Może w wydajności pompy? za duże opory hydrauliczne?
Na którym biegu pracuje pompa obiegu grzewczego w piecu?

Mareks77
14-01-2019, 18:07
W instrukcji do kotła i instrukcji obsługi do regulatora jest napisane że dla obiegu z mieszaczem ustawiana jest krzywa grzewcza natomiast dla obiegu bez zmieszania nastawia się różnicę temperatur.
Ponadto w instrukcji do kotła znalazłem nastawę maksymalnej temperatury na kotle która fabrycznie jest nastawiona na 75*C lub 80*C
:)
Jeśli taka temperatura jest na wyjściu to nic dziwnego że mieszacze ani drgną bo lekkie otwarcie powoduje wzrost temperatury ponad tą według krzywej grzewczej.
Moim zdaniem nie jest to kwestia hydrauliki tylko nastaw w których następuje kolizja i kocioł po restarcie i krótkiej pracy gdy podłogówka osiąga zakładaną temperaturę , dla obwodu grzejników wędruje do tych maksymalnych temperatur.

Jeśli serwisanci tak się zachowują to na forum jest konsultant Viessmann i z nim należy raczej skonsultować problem

maska321
14-01-2019, 18:13
Kocioł 222F B2SB czy B2TB,Na którym biegu pracuje pompa obiegu grzewczego w piecu? - musze to sprawdzic.
Wiem,ze podaje za malo danych do rozwiazania zagadki,ale mam nadzieje,ze ktos mial moze podobny przypadek lub doswiadczeni forum'owicze pomoga mi w uporaniu sie z problemem.

CityMatic
14-01-2019, 18:17
Jak widzisz Marek dobrze pisze, to może być przyczyna,
JA sprawdziłem tylko schemat tego kotła a tam jak "byk" są dwie pompy jedna elektroniczna a ta do ogrzewania z manualną nastawą, jeśli ktoś nie zwrócił uwagi i jest tam 1 bieg to może okazać się, że to też problem.

Mareks77
14-01-2019, 18:19
e mam nadzieje,ze ktos mial moze podobny przypadek lub doswiadczeni forum'owicze pomoga mi w uporaniu sie z problemem.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?342684-Ustawienia-dla-Vitodens-222-F-z-Vitotronic200/page5

maska321
14-01-2019, 18:40
Mareks77:
nie wiem jaka jest ustawiona maksymalna temperature na kotle,ale pewne jest ze kocil grzeje prawie caly czas w granicach 70st. Wiem tez,ze ustawiona jest na wyjsiu temp. 49st C,a w rzeczywistosci wychodzi tylko okolo 22st C na podloge a 25 na grzejniki. Po zamknieciu obiegow na grzejniki temp.delikatnie na mieszacach grzejnikow rosnie. Czyli tutaj generalnie Twoje zalozenia wydaja sie prawidlowe.
Wylaczenie/wlaczenie kotla-tez jak opisales powoduje spadek temp.wody na kotlw ale po chwili wszystko wraca do wysokich temp.
Czy mozliwym jest,zeby serwisant pominal nastawę maksymalnej temperatury na kotle która fabrycznie jest nastawiona na 75*C lub 80*C I moze byc tez tak nastawiona w tym przypadku?

Jaki nick posiada consultant Viesmana z forum?

Mareks77
14-01-2019, 21:22
Mareks77:
nie wiem jaka jest ustawiona maksymalna temperature na kotle,ale pewne jest ze kocil grzeje prawie caly czas w granicach 70st. Wiem tez,ze ustawiona jest na wyjsiu temp. 49st C,a w rzeczywistosci wychodzi tylko okolo 22st C na podloge a 25 na grzejniki. Po zamknieciu obiegow na grzejniki temp.delikatnie na mieszacach grzejnikow rosnie. Czyli tutaj generalnie Twoje zalozenia wydaja sie prawidlowe.
Wylaczenie/wlaczenie kotla-tez jak opisales powoduje spadek temp.wody na kotlw ale po chwili wszystko wraca do wysokich temp.
Czy mozliwym jest,zeby serwisant pominal nastawę maksymalnej temperatury na kotle która fabrycznie jest nastawiona na 75*C lub 80*C I moze byc tez tak nastawiona w tym przypadku?

Jaki nick posiada consultant Viesmana z forum?

Słuchaj. Nie wiem co pominął Twój serwisant ale ja cały czas dowiaduję się od ciebie nowych rzeczy. Myślałem dotychczas że obwód grzejnikowy jest podłączony do kotła bezpośrednio bez mieszacza 45*C lub 70 - 80*C natomiast Twoja wypowiedź o temperaturze wyjściowej 25*C do grzejników mnie zmroziła i całkiem wyprowadziła w maliny.
Szanuj człowieku kogoś kto się dla Ciebie produkuje i wreszcie opisz całą instalację i zamieść zdjęcia wszystkiego co masz w kotłowni i na piętrach.

Podałem ci link do tematu specjalnie dla Twojego kotła..... Tam poszukaj konsultanta

CityMatic
14-01-2019, 21:29
Jaki nick posiada consultant Viesmana z forum?

Tutaj pytaj https://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?333-FORUM-EKSPERCKIE-VIESSMANN-systemy-grzewcze-energia-odnawialna-chłodzenie
Marek dobrze radzi - nic nie pomożemy jeśli nie widzimy co i jak wygląda


Pozdrawiam


Konsultant
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?342684-Ustawienia-dla-Vitodens-222-F-z-Vitotronic200&p=7578557&viewfull=1#post7578557

maska321
15-01-2019, 11:17
Rozumiem i dzialam dalej w temacie. Dziekuje za posiwecony czas.

maska321
16-01-2019, 13:29
Panowie cos sie ruszylo w temacie. Jest szansa,ze problemem jest pompa w kotle,ktora po prostu nie wyrabia.
Zastanawiam sie tylko,czy jesli teoria sie sprawdzi, czy piec nie powinien wyswietlic jakiegos bledu,skoro temp zadana nidgy nie pokrywala sie z ta na wyjsciu?
pozdrawiam

Mareks77
16-01-2019, 13:54
Jeśli temperatura nie jest poza zakresem tej maksymalnej to informacji nie będzie. Kocioł to proste urządzenie z dużą ilością zabezpieczeń, więc jeśli temperatura na zasilaniu jest przekroczona od 20 - 30*C to nie robi to na nim wrażenia.
Takie sytuacje się zdarzają podczas normalnej pracy więc trudno aby użytkownika uwiązać aż tak przy serwisie uprzykrzając mu życie różnymi komunikatami.
Nawet jeśli pompa przestanie działać to zadziała czujnik bezpieczeństwa na wymienniku no chyba że to nowsza konstrukcja pompy o prędkości sterowanej elektronicznie, wtedy elektronika ma sygnał o aktualnej prędkości pompy.
Troszkę dziwne ze działa ona po każdej wizycie serwisu, no ale mądra głowa jest na miejscu więc wie o wiele więcej.

Konsultant Viessmann
16-01-2019, 14:38
bardzo proszę o przesłanie schematu instalacji. Trochę ciężko wyrokować nie stojąc przy kotle ale pierwsze i podstawowe co jest w diagnostyce kotła? Jaka jest wymagana temperatura na obiegach mieszaczowych. Jeżeli jest temperatura wymagana wyższa od rzeczywistej to czemu zawory trójdrogowe się nie otwierają? Czy serwisant sprawdzał działanie wszystkich podzespołów w teście przekaźników?

Mareks77
16-01-2019, 17:12
bardzo proszę o przesłanie schematu instalacji. Trochę ciężko wyrokować nie stojąc przy kotle ale pierwsze i podstawowe co jest w diagnostyce kotła? Jaka jest wymagana temperatura na obiegach mieszaczowych. Jeżeli jest temperatura wymagana wyższa od rzeczywistej to czemu zawory trójdrogowe się nie otwierają?

Przepraszam.....Może wtrącę swoje.

Przeczytaj dokładnie co opisuje pytający od pierwszego posta.
Tam jest wszystko chociaż trochę w tym chaosu i rzeczy nie zrozumiałych bez wiedzy o instalacji.

Schemat i fotki to podstawa o co nie mogę się doprosić od pierwszego wpisu.



pewne jest ze kocil grzeje prawie caly czas w granicach 70st. Wiem tez,ze ustawiona jest na wyjsiu temp. 49st C,a w rzeczywistosci wychodzi tylko okolo 22st C na podloge a 25 na grzejniki. Po zamknieciu obiegow na grzejniki temp.delikatnie na mieszacach grzejnikow rosnie.
Wylaczenie/wlaczenie kotla-tez jak opisales powoduje spadek temp.wody na kotlw ale po chwili wszystko wraca do wysokich temp.





byl serwisant. Sprawdził ustawienie pieca-wszystko ok. Zadana temp wody na wyjściu ok.50st C,rzeczywista to tylko delikatnie ponad 20st C. Woda w kotle wciąż około 70st C. Zamkniecie obiegów podłogówki powoduje zwiększenie temp.na obiegu grzewczym grzejników. Hydraulika sprawdzona i wszystko ok.
Gdzie tkwi problem?




Kociol dziala na podstawie krzywej i jest podpiety pod czujnik pogodowy,ktory pokazuje prawidlowoa temperatute zewnetrzna.
Plywaki sa lekko podniesione,woda w kotle okolo 70st(pogrzewa sie do 80 i jak spadnie wokolice 70 to znow grzeje sie do 80)
Mieszacze niestety nie chca drgnac,mimo zmiany nachylenia krzywej grzewczej lub podwyzszenia temperature na kotle do obiegu.Caly czas ustawione sa na temp.18st C. Tak jak pisalem wczoraj hydraulic byl i system na chwile wrocil do normalnego stanu-temperature na mieszaczach wzrosla powyzej 20st C.

Wymiękam.
To w końcu temperatura jest zadana na stałe a tylko mieszacze pracują na podstawie pogodówki i krzywej grzewczej czy też cały kocioł pracuje według pogodówki.?

maska321
16-01-2019, 18:58
Panowie wyglada na to,ze problem byl spowodowany pompa w kotle. Podobno bardzo rzadki przypadek.
Jeszcze raz dzieki za wszystkie udzielone informacje.

CityMatic
16-01-2019, 19:38
Panowie wyglada na to,ze problem byl spowodowany pompa w kotle. Podobno bardzo rzadki przypadek.
Jeszcze raz dzieki za wszystkie udzielone informacje.

No to mi się trafiło:)
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?353179-Problem-z-kotlem-gazowym-Vitodens-222-F&p=7770791&viewfull=1#post7770791 , ale kolego jak będziesz pytał jeszcze to zamieść co nieco foto, jakiś schemat jak to jest zrobione - nam będzie łatwiej, a odpowiedzi będzie więcej :)
Pozdrawiam

maska321
16-01-2019, 20:58
OK

fachman19
16-01-2019, 21:04
Witam,

byl serwisant. Sprawdzil ustawnie pieca-wszystko ok. Zadana temp wody na wyjsciu ok.50st C,rzeczywista to tylko delikatnie ponad 20st C. Woda w kotle wciaz okolo 70st C. Zamkniecie obiegow podlogowki powoduje zwiekszenie temp.na obiegu grzewczym grzejnikow. Hydraulika sprawdzona i wszystko ok.
Gdzie tkwi problem?

co za serwis?:D

maska321
17-01-2019, 11:49
Wymiana pompy kotla na nowa rozwiazala problem.
pozdrawiam

fachman19
20-01-2019, 19:48
Ciekawe obok podobny problem . Jakaś seria wysokiej jakosci?

Xzanderms
09-12-2022, 11:18
Witam, chciałbym Was poprosić o pomoc

Jestem właścicielem kotła Vitodens 222F . Kocioł działał u mnie od nowości przez 3 lata bez zarzutu, dom i instalacja jest nowa, jest też zmiękczacz z Viessmann.
Kocioł wpięty jest w sprzęgło z trzema obiegami (nr 1 obieg grzejniki, nr 2 podłogówka, nr 3 podłogówka), są też zestawy rozszerzające do mieszaczy i jeden na grzejniki, czujnik temp zewnętrznej do pogodówki.
1 obieg grzejnikowy - dodatkowa pompa obiegowa
2 obieg podłogówka (pokoje) - mieszacz + pompa + czujnik temp - tu wpięte dodatkowo 3 regulatory pokojowe które sterują zaworami w rozdzielaczu
3 obieg podłogówka (salon) - mieszacz + pompa + czujnik temp - tu wpięty dodatkowo Vitotrol 300 który steruje całym rozdzielaczem
Kocioł jest serwisowany co roku przez serwisanta TGL w Zamościu (serwis Viessmann)
Od ok 2 miesięcy mam problem.
Problem polega tak jakby na tym że kocioł jakby się przegrzewał.
W momencie jak chodzą wszystkie obiegi kocioł pracuje prawidłowo, do sprzęgła wysyła odpowiednią temperaturę wody, mieszacze sobie mieszają, odpowiednia woda wpływa do obiegów zgodnie z pogodówką i krzywą grzewczą.
Ale kiedy wyłączę obieg grzejników kocioł po jakimś czasie kilku godzin wychładza wodę w obiegach podłogowych pomimo krzywych ustawionych na nachylenie 0,5 i poziom 0.
Mieszacze otwierają się na maksa i kocioł załącza się na kilka sekund, bardzo szybko łapie temp. ok.60st i się wyłącza. Ta woda wpływa do sprzęgła i momentalnie wpływa w podłogówkę i po chwili sprzęgło robi się chłodne, mieszacze pchają wodę o temp. ok.26 stopni pomimo że krzywa jest ustawiona na ok. 34st przy takiej temp na zewnątrz i wpada do obiegu. Kocioł załącza się po jakimś czasie ok. 1 minuty i tak w kółko.
Dodam że w tym czasie regulatory w pokoju i salonie są otwarte bo się robi chłodniej niż temp zadana (22st) i jest przepływ wody ale nie o takiej temperaturze jak powinna. W tym trybie kocioł załącza się ok.300 razy na dobę, przekaźniki od mieszaczy cykają co kilka sekund, a jak włączę obieg grzejników to spada do 20razy na dobę.
Dodam że temp normalna i zredukowana jest taka sama na poziomie 22st. i taka sama w salonie(obieg 3 ) i w pokojach (obieg 2). Funkcja antyzamrożeniowa wyłączona bo jest mi niepotrzebna, jak załączam kocioł na jesień to wyłączam na wiosnę. Tak zawsze było i działało ok.
Serwisant był już 3 razy i nie może zdiagnozować usterki.
Sprawdzał mieszacze, czujniki temp, spaliny,ogólnie instalację, kodował od początku cały kocioł i na koniec podniósł tylko krzywą grzewczą i nic to nie daje.
Zasugerował że być może to wina całego regulatora (płytki sterującej w kotle), ale pewności nie ma a płytka kosztuje ok. 2600zł więc nie che na razie tego wymieniać a pomysłu na naprawę również mu brak.

nastawy kotła poniżej:
Salon podłogówka (vitotrol)(ob3) Pokoje podłogówka(ob2) Grzejniki(ob1) CWU
A0:02 A0:00 A0:00 60:20
A1:00 A1:00 A1:00 5F:00
A3:-9 A3:-9 A3:-9
A4:00 A4:00 A4:00
A5:05 A5:05 A5:05
A6:36 A6:36 A6:36
A7:00 A7:00
A9:07 A9:07 A9:07
B0:00
B5:00
C5:20 C5:20 C5:20
C6:42 C6:42 C6:65
D3:03 D3:03 D3:10
D4:01 D4:02 D4:04
D6:00 D6:00 D6:00
D7:00 D7:00 D7:00
E2:50
E5:00 E5:00 E5:00
E6:80 E6:80 E6:80
E7:45 E7:45 E7:45
E8:01 E8:01 E8:01
E9:45 E9:45 E9:45
F1:00 F1:00
F2:08 F2:08 F2:08
F8:-5 F8:-5 F8:-5
F9:-14 F9:-14 F9:-14
FA:20 FA:20 FA:20
FB:60 FB:60 FB:60

Konsultant Viessmann
12-12-2022, 07:51
Tak jak pisałem na PW, bez wizyty przy kotle ciężko jest cokolwiek wyrokować. Może to być źle ustawiona temperatura różnicowa (instalatorzy bardzo często błędnie ustawiają ją na 0), mogą to też być problemy z przepływami - czego potwierdzeniem może być opis, że są zawory odcinające przepływ. Kocioł po starcie ustala moc na podstawie różnicy temperatur między wymaganą a rzeczywistą temperatura zasilania. Im większa różnica tym kocioł pracuje z większą mocą. I teraz kocił widzi chłodna wodę więc dobiera stosunkowo wysoką moc. Odcięte elektrozawory powodują, że tej mocy nie ma jak przekazać z kotła do instalacji więc kocił szybko się wygrzewa i wyłącza. Ponieważ kotły wiszące mają bardzo małą pojemność wodna następuje szybkie wychłodzenie. Niestety kocioł ma tzw. blokadę taktu czyli minimalną przerwę w pracy więc mimo wychłodzenia nie startuje dopóki ten czas nie minie. W tym czasie instalacja wychładza się jeszcze mocniej więc po starcie kocioł widzi jeszcze większą różnice temperatur i problem narasta.
Serwis w firmie TGL jest bardzo kompetentny więc proszę jemu zgłosić problemy, może wystarczy zostawić włączony obieg grzejnikowy z otwartymi 2-3 grzejnikami a może trzeba będzie zdemontować elektrozawory a może zamiast sprzęgła należy postawić bufor bo przy instalacji z zaworami wł./wył. takowy powinien być celem optymalizacji pracy kotła. (w tym przypadku obieg grzejnikowy pełnił jego funkcję).
Warto by tez porozmawiać z osobą co robiła wyliczenia i projekt instalacji.