PDA

Zobacz pełną wersję : piec Krzaczek SKP 3d ustawienia



biku11
14-01-2019, 21:41
Witam
Szukam odpowiednich/optymalnych ustawień dla tego pieca w moim nowo pobudowanym domu. Posiadam piec Krzaczek SKP 3 D użytkowany od maja 2018 opalany ekogroszkiem. Dom 150 m2 parter ocieplony styropian 15 cm(genderka 0,38) fasada 12 cm bloczek. Po 10 cm grubość styropianu na podłodze i na strop. Podłogówka około 90m2 reszta grzejniki z termostatami. W salonie regulator pokojowy Salusa.Temperatura w domu zadana na 23,4 stopnie na grzejnikach ustawione na 3/5. Obecne ustawienia pieca:
-czas podawania 9 sek
-przerwa podawania 50 sek
-siła nadmuchu 5/10 ( wentylator uchylony na 80%)( czopuchy lekko przysłonięty)
-przerwa podtrzymania 20min
-czas pracy w podtrzymaniu 10 sek
-wentylator w podtrzymaniu 40sek
-zawór trójdrożny 7/10 ( zalecenie hydraulika ale nie do końca rozumiem funkcjonowanie tego zaworu)
-zawór przed pompą podłogową( chyba trójdrożny też ustawiony na 3/6) zrozumienie jw
-temperatura zadana 65 CO
-temperatura CWU 50 stopni
-temperatura podłogówki min 28 max 34 ( utrzymuje się na poziomie 28-30)

Spalanie:
-ekogroszek 27 KJ
-przy większej sile nadmuchu popiół posiada trochę gruzu ale bez większych skrzepów
-spala około 20-25 kg na dobę
-kiedy piec osiągnie temperaturę 65-67 stopni to utrzymuję ją przez max 15 minut.( wydaje się dość krótko w porównaniu np ze znajimym u którego trzyma 1 godz)

Jak obniżyć spalanie na dobę ilości ekogrochu?
jak wydłużyć podtrzymanie ( piec się szybko wystudza?

jasiek11
15-01-2019, 10:27
Pytanie raczej brzmi jak uniknąć lub zmniejszyć ilość cykli podtrzymania. Ze zwykłym dwustanowym sterownikiem to raczej niemoźliwe. Zmniejsz moc, krocej podawaj, lub wydłuż przerwę w podawaniu. Można, trzeba, zmniejszyc nadmuch. Może spaliny masz za gorące, warto i to sprawdzić. Czy spalisz wtedy mniej węgla, może tak.

biku11
15-01-2019, 21:20
jeszcze dodam ze sterownik firmy Tech 480 pompy firmy CirculaPE 25/40. ustawienie pompy LHP

biku11
18-01-2019, 21:54
jasiek niestety zmiana czasu podawania lub mocy nie pomaga na to że piec krótki trzyma temperaturę.

jasiek11
19-01-2019, 10:23
Zmiana mocy na mniejszą ma powodować, że kocioł pracuje bez przerw(brak straty w podtrzymaniu). W przypadku zaawansowanych sterowników to możliwe. U siebie ze zwykłym sterownikiem dwustanowym rozciągam czas przerwy w podawaniu, niestety dwie rzeczy mnie ograniczają tj. rosnąca temperatura podajnika i zapadajacy się kopczyk.

biku11
21-01-2019, 21:31
rozumiem ale u mnie to nie działa . Ewentualne uwagi innych czytających ten post mile widziane

czp01
21-01-2019, 22:07
1. Prawo pierwszego sezonu - nowy dom musi się wygrzać, wysuszyć itp. itd i nie ma na to bata - zobacz u mnie różnica pomiędzy 1 a drugim sezonem to 1 tona https://www.czp.pl/cieplnik/index.php w tym nie wprawiony jeszcze palacz to też kolejne 15 % więcej,

2. Zmniejsz temperaturę zadaną kotła np. o 5 st C to zawsze jakieś kilo lub dwa mniej spalisz.

3. Kocioł na ekogroszek może dochodzić w okolice temp. zadanej nawet długo a najlepiej by było aby pracował w trybie pracy ciągłej to wtedy nie będzie tracił energii na powtórne podgrzewanie zimnego zładu wody i podnoszenie temperatury kotła. Na sterowniku w trybie pracy dwustanowej też idzie taki efekt pracy ciągłej osiągnąć choć nie na długi okres czasu.

4. Wrzuć jakąś fotkę jak to palenie wygląda na Twoim palniku ( w czasie pracy) to może ktoś coś doradzi.

czp01
21-01-2019, 22:10
Skoro masz na grzejnikach termostaty to ten regulator pokojowy co Ci reguluje ( co włącza co wyłącza) ?

biku11
23-01-2019, 20:16
regulator jest umieszczony pomiędzy salonem a dużym korytarzem gdzie znajduje się ogrzewanie podłogowe czyli steruje podłogówką. temperatura zadana na regulatorze to 23,4 stopnia.

próbuje załączyć zdjęcia chwilowo mam z tym problem

biku11
24-01-2019, 21:34
425432425433

biku11
27-01-2019, 11:13
1. Prawo pierwszego sezonu - nowy dom musi się wygrzać, wysuszyć itp. itd i nie ma na to bata - zobacz u mnie różnica pomiędzy 1 a drugim sezonem to 1 tona https://www.czp.pl/cieplnik/index.php w tym nie wprawiony jeszcze palacz to też kolejne 15 % więcej,
ok rozumiem ale kilka domów dalej został pobudowany dom podobna powierzchnia parterowy tylko piec Defro też pierwszy sezon spalanie 80 kg na 7dni spalanie więc to chyba nie do konca o to chodzi
2. Zmniejsz temperaturę zadaną kotła np. o 5 st C to zawsze jakieś kilo lub dwa mniej spalisz.-> zmniejszyłem nie wiele to pomogło

3. Kocioł na ekogroszek może dochodzić w okolice temp. zadanej nawet długo a najlepiej by było aby pracował w trybie pracy ciągłej to wtedy nie będzie tracił energii na powtórne podgrzewanie zimnego zładu wody i podnoszenie temperatury kotła. Na sterowniku w trybie pracy dwustanowej też idzie taki efekt pracy ciągłej osiągnąć choć nie na długi okres czasu. co oznacza tryb pracy ciągłej?

4. Wrzuć jakąś fotkę jak to palenie wygląda na Twoim palniku ( w czasie pracy) to może ktoś coś doradzi. wrzuciłem dwa zdjęcia

zastanawiam się też czy przyczyną takiego spalania ( w weekend wyszło mi spalanie na poziomie 20kg worek 30kg w piątek o godz 19 wsypany niedziela godz 8 rano pusto w podajniku) może być błędnie ułożona instalacja przez hydraulika?
jeszcze jedna kwestia dotycząca modelu pieca który używam. Posiada on dodatkowy ruszt i jest możliwość palenia drzewem. Trochę tym drzewem teżpalę w sensie dorzucam w momencie jak pali się ekogroch czy to może mieć jaki negatywny skutek dla spalanie ekogroszku?

biku11
03-02-2019, 21:14
czy jest szansa że uzyskam jakies porady od doświadczonych spalaczy ekogrochu?