PDA

Zobacz pełną wersję : kocioł Defro komfort eko 15 nie spala do końca węgla



pawel_breslau
16-01-2019, 18:30
Witam szanowne grono.
Na początku się przedstawię.
Mam na imię Paweł, zamieszkuję wraz z rodziną w domu jednorodzinnym parterowym o pow. 110 m2 ( w domu 3 pokoje ogrzewane kaloryferami a reszta domu to ogrzewanie podłogowe). Dom zamieszkujemy od ponad 2 lat. Wiele w domu wykonałem sam (taki bohater swojego domu :), a co ) ale jednej rzeczy okiełznać nie mogę. I to od początku zamieszkania czyli od pierwszej zimy.
A teraz do rzeczy.
Pacjentem jest piec DEFRO Komfort Eko 15, sterownik K1v2.
Od tych ponad 2 lat nie mogę sobie z nim poradzić w okresie grzewczym - jesień, zima i wczesna wiosna. Na początku myślałem, że pozostawianie węgla niedopalonego to coś co może się zdarzyć (laik byłem w tym temacie bo wcześniej używaliśmy zwykłego pieca). Ale jak zacząłem kombinować z komputerem to tak kombinuję już trzecią zimę. W czym jest problem, co robię nie tak???
Przyuważyłem przy spalaniu, że o ile od strony dmuchawy węgiel (ekogroszek) spala się dobrze i fajnie to od strony drzwiczek węgiel się nie dopala i gdy piec dopycha kolejną partię węgla, ten nie dopalony spada w dół na popielnicę. Od 2 dni (przy MOICH nowych nastawach) tak jakby ekogroszek się spiekał i łączy się w większe bryły natomiast wcześniej nie dopalał się i na popielnicę spadały pojedyncze bryłki węgla. Ekogroszek zakupuję luzem, ponoć najlepszy jaki ma sprzedawca, zresztą też nie tani więc chyba prawda :lol2:
Nastawy jakie obecnie posiadam to:

Priorytet bojlera
Temperatura kotła zadana - 60
Temperatura bojlera zadana - 50
Czas podawania - 9 s
Przerwa podawania - 180 s
Siła nadmuchu - 43 bieg
Histereza kotła - 3 st
Histereza CWU - 2 st
Praca podtrzymania - 5 s
Przerwa podtrzymania - 24 min
Wentylator w podtrzymaniu - czas pracy 10 s, czas przerwy 4 min

Jak trzeba będzie jeszcze jakiś danych to dajcie znać, postaram się je odnaleźć i wstawić. Jak trzeba będzie foty to też dajcie znać.
Nie wiem czy dmuchawa powinna dmuchać tylko od strony wentylatora czy w palenisku powinna dmuchać ze wszystkich stron. Może tu jest problem, że nie spala całości węgla i od drzwiczek węgiel się nie dopala?
Troszkę mnie już ten piec nauczył (pokory, hehe) ale ja uważam, że nadal jestem w temacie zielony, więc oszczędźcie mnie i nie karćcie za bardzo jeśli nie zrobiłem czegoś banalnego lub niezgodnego ze sztuką :cool:
Pozdrawiam serdecznie.
Paweł

Gieniu
17-01-2019, 16:29
Jeśli możesz to wrzuć parę zdjęć palnika i popiołu.
Czy kocioł dochodzi do zadanej?
Jak długo dochodzi?
Czy przebija temp zadaną?
Jak długo stoi w podtrzymaniu?

pawel_breslau
17-01-2019, 17:57
Dzięki Gieniu za zainteresowanie , uf, już myślałem, że echo będzie w temacie :-)
Zdjęcia niedopalonego węgla wrzucę jutro bo dziś po pracy czyściłem piec i od wczoraj prawie całe wiaderko się nazbierało. Zresztą wczoraj po dobie czasu też wytargałem wiaderko.
Ogólnie teraz kocioł dochodzi do zadanej temp. ale kilka dni wcześniej wygasło mi w piecu w nocy gdyż prawdopodobnie nie dobiło do zadanej. Wtedy miałem chyba czas podawania na 7 i przerwę w podawaniu na 190 lub 200 s. To tak co pamiętam. Fakt, wtedy zostawiał mniej tych niedopalonych kawałków węgla ale bardzo ciężko dobijał do zadanej temp.
Teraz dochodzi do zadanej w miarę szybko, nie jestem w stanie opisać czasowo ale jutro po pracy postaram się to zmierzyć. Może uda mi się to zrobić jeszcze dzisiaj na wieczór.
Przebija temp. zadaną tak ze 2-3 st.
W podtrzymaniu myślę, że stoi w nocy oraz do naszego powrotu z pracy. Czyli jakieś 16h.
A pytałem we wcześniejszym poście o dmuchawę. Czy ona ma dmuchać tylko z jednej strony czy też w koło?
Dzisiaj zmniejszyłem czas podawania na 8 s ale czy dobrze zrobiłem okaże się rano czy mi nie wygaśnie kocioł :(
Pozdrawiam.
Paweł

kryzys
17-01-2019, 19:11
No to przerwy w podawaniu nie umiesz zwiekszyć i ciut powietrza zmniejszyć ? nawet podzielić czas podawania i czas przerwy na 3 cykle , to wszystko sie da , np w moim palniku max mocy to 18 sek podawania na 42 sek przerwy a ja mam to podzielone na 3 razy , 6 sek podawania oraz 24 sek przerwy no i praca w pis czy automacie jak zwali tak zwali ale wszystko da sie ustawić , ja mogę spalać z sukcesem ekogroszek zrobiony z wegla silnie koksującego typ 34,2 na sypki popiół bez spieków i tp

czp01
17-01-2019, 19:55
Jaki tam masz palnik ? - marka. typ.

W każdym razie pierwsze co należy zrobić to dla pewności wyczyścić i uszczelnić palnik - bo być może jest trochę przytkany (kanały nadmuchowe) albo rozszczelniony i stąd mogą być problemy. Ja swój palnik fajkowy Pancerpola czyszczę co roku tak http://czp.pl/kociol/nastawy/retorta/czyszczenie/index.html

W moim palniku nadmuch jest dookoła retorty w dwóch rzędach.

pawel_breslau
17-01-2019, 20:00
Krzychu, przerwę w podawaniu zmniejszałem już na wiele sposobów. A o zmniejszenie powietrza chodzi Ci o wentylator? Teraz jest na 43 ale było (zanim zacząłem nim się bawić) na 38. Sorki ale co znaczy "pis"? Nie ogarniam jeszcze skrótów :-(
Wykonałem zdjęcia wyczyszczonego wcześniej popiołu oraz samego palnika ale jakoś na forum nie mogę ich wstawić :bash:
Może są za duże. Jutro po pracy posiedzę przy ich wstawieniu.
Jeszcze jedno, temperatura w baniaku po wieczornej kąpieli spadła do 33 st i wróciła do zadanej temperatury 50 st po jakieś 1,5 h. Szybko czy zdecydowanie za wolno?
Pozdrawiam.
Paweł

Gieniu
17-01-2019, 20:34
Jak to w podtrzymaniu jest 16 godzin?
Też mam komfort eko 15 kW. I proporcje tez mam 1:20.
Nastawy mam takie:
podawanie 2s
przerwa 39s
nadmuch 26%
histereza 2° (miałem też 1°)
Jedna pompa w obiegu, pracuje ciągle, na grzejnikach termostaty.
Też mam tak że w jednym miejscu dmucha bardziej tak że nawet wydmuchuje dziury w kopczyku, a po przeciwnej przerzuca niespalony wegielek. Rozbierałem palnik ( zwykła fajka), czyściłem, i poskładałem na silikonie chociaż oryginalnie jest tam sznur uszczelniający. I co? I nic.
Doszedłem do tego że jeśli eko jest drobniejszy to lepiej tzn. równiej sie spala na palniku. Jeśli jest grubszy i bez deka miału to wypala krater w jednym miejscu.

pawel_breslau
18-01-2019, 16:40
Gieniu, Tobie pompa jedna chodzi non stop ale ja mam ustawiony priorytet bojlera więc gdy spadnie temperatura na baniaku to automatycznie odcina pompę na grzejniki a załącza się na bojler. Przynajmniej ja tak to rozumuję. Mylę się? A Ty masz ustawione pompy równolegle?
Tak, na podtrzymaniu 16 h, jeśli o to samo nam chodzi. A chodzi mi o to, że gdy nikt nie używa ciepłej wody do mycia piec pompuje wodę na grzejniki (i podłogówkę). I tak jest właśnie około 16 h. W nocy i gdy jesteśmy w pracy/ szkole. Czy o tym samym mówimy?
Pytanie techniczne. Jak wstawić foty na forum bo gdy wybieram plik w kompa to nie chce mi go załadować. O co chodzi?
Gieniu, co masz na myśli pisząc, że masz proporcje 1:20? Jestem zielony więc wytłumacz mi to, proszę, łopatologicznie.
Link, który posłałeś jest zaje...sty. Sorki, nie mogłem się oprzeć. Teraz wiem jak to wszystko wygląda i jak tam się do tego zabrać. A przy pierwszym rozbieraniu paleniska/retorty jest tam silikon czy sznur?
A czy ja sam mogę wykonywać takie naprawy/czyszczenia pieca? Nie tracę w jakiś sposób gwarancji?

pawel_breslau
19-01-2019, 08:30
425035

pawel_breslau
19-01-2019, 08:32
425036

pawel_breslau
19-01-2019, 08:33
425037

pawel_breslau
19-01-2019, 08:34
425038

pawel_breslau
19-01-2019, 08:39
Uff, udało mi się je zmniejszyć i wstawić na forum. Niestety straciły troszkę na jakości. Zaraz postaram się jeszcze wykonać i wstawić zdjęcie ile wysypało z paleniska przez około 1,5 doby.
Jak widać na pierwszym zdjęciu z prawej strony znajduje się węgiel, który właśnie się nie dopala. Z lewej pracuje dmuchawa więc widać sam popiół.

pawel_breslau
19-01-2019, 09:08
Kolejne fotki z dzisiaj.425039
Tyle wysypało węgla z około 1,5 doby.

pawel_breslau
19-01-2019, 09:09
425040

pawel_breslau
19-01-2019, 09:09
425041
Kilka spieków

pawel_breslau
19-01-2019, 09:12
425042
I widok na palenisko od strony otwartych drzwiczek. Ewidentnie po prawej stronie węgiel się nie spala i widać to było na fotce ile się zebrało pod spodem niespalonego węgla. Wszystko na prawiźnie.

jasiek11
19-01-2019, 09:15
Rozebrać, udrożnić tam gdzie ma dmuchać, uszczelnić tam gdzie dmuchać nie ma prawa.

pawel_breslau
19-01-2019, 09:20
425043
I zdjęcie z przedwczoraj po wyczyszczeniu pieca. Widoczne większe spieki. PO odjęciu jednej sekundy od czasu podawania ewidentnie zmniejszyły się ilości spieków.
Dzięki za wszelkie info w tej sprawie.
Czy ja po wyczyszczeniu retorty mogę ponownie użyć sznura, który obecnie się tam znajduje czy już go usunąć i muszę dać nowy silikon?
Pozdrawiam.
Paweł
P.S.
Sorrki za natłok informacji i fotek ale chciałbym jak najrzetelniej przedstawić problem a nie ciągnąć go w nieskończoność i denerwować Was oraz siebie :rolleyes:

czp01
19-01-2019, 09:36
Ja na swojej fajce nie miałem sznura to dawałem tylko silikon ( tak jak na fotkach wyżej). Po wyczyszczeniu palik ma być szczelny tak by nie zaciągał lewego powietrza.

czp01
19-01-2019, 09:39
Palenie ekogroszkiem na zwykłej fajce Pancerpola PPS 25 a niedopałki.

U mnie jest tak, że jak kocioł chodzi dłużej w pracy ciągłej to obserwuję po prawej stronie palnika (przeciwnej do położenia ślimaka)jak wybuduje sobie niedopałki. Bo tam jest akurat kolano retorty i miał (ten który wytrąca się z ekogroszku) dopycha się w kolanie od dna do góry (ubija) i zapycha dolne otwory nadmuchowe palnika. Im więcej miału tym bardziej tam się ubija i zapycha. Po zapchaniu tych otworów produkują się w tym miejscu niedopałki i spadają do popielnika. Po wyczyszczeniu palnika problem ustępuje na parę dni a później znowu powraca.

czp01
19-01-2019, 09:40
Mojemu palnikowi pomaga :

1. Jak kocioł chodzi na na małej mocy (40%) to włączam funkcję (tzw. czyszczenie dysz ). Po prostu u mnie np. co 10 cykli dmuchawa przedmuchuje palnik ze 100 % mocy przez 6 sekund. To powoduje przetkanie zatkanych otworów nadmuchowych i nie powstają niedopałki, chociaż zaburza to trochę proces spalania.

2. Jak kocioł dojdzie do zadanej (raz na jakiś czas) i się odstawi , to też pomaga bo jak podejmuje pracę z trybu podtrzymania to mam w sterowniku tak ustawioną funkcję rozruchu, że dmuchawa startuje ze 100% mocy i też w ten sposób przedmucha te zatkane otwory palnika,


Hmm inaczej do końca tego nie potrafię ogarnąć , a jak pamiętam zawsze na każdym sterowniku te niedopałki lubiły w tym samym miejscu powstawać. Robiłem też doświadczenia z opaską na palniku aby podnieść rant talerza palnika wyżej ale to też nie pomagało na dłuższą metę. No jedynie po przeczyszczeniu palnika i uszczelnieniu na krótki czas jest z tymi niedopałkami spokój dopuki otwory się nie zapchają.

Jest jeszcze jedna zależność, że im groszek grubszy i twardszy to niedopałki rzadziej występują a jak groszek drobniejszy i bardziej kruchy to występują częściej. Mój ślimak nie posiada tzw. przeciwzwoja to może to by też pomogło aby ten miał tak się nie dopychał w tym kolanie - ale co do tego to akurat nie jestem pewien bo nie praktykowałem z przeciwzwojem. Ślimak mi jeszcze nie padł ( 10 lat) to go nie wyrzucam. No i może inne palniki nie mają tej przypadłości ale innych nie testowałem to tylko przypuszczenie.

kryzys
19-01-2019, 10:28
A nie próbowałęs jechać w pid czy automacie jak zwał tak zwał , ja tak jadę cały czas , ale kusi mnie sprawdzić aby tydzień jak by szedł w dwustanie , w pid idzie cały czas na słabej mocy , a co do przedmuchów to musiałem tę funkcję wyłaczyć bo jak odpalił wentyl to fruwały kawałki ekogroszku i dziwne to bo wentylator tylko niby 34 Watt a tak diabelnie dmucha , w normalnej pracy on jest ustawiony od 16 do 26 procent i wyżej to robi sie palnik acetylenowy :D

czp01
19-01-2019, 10:38
No jadę w automacie. Mój ster ma taki algorytm automatycznego spalania ( trzeba mu jedynie nastawy wstępne wrzucić i skalibrować) i tak chodzi prawie cały czas w pracy ciągłej modulując sobie moc. U mnie w tej funkcji "czyszczenia palnika" to określam co ile cykli ma się włączyć i przez ile sekund tak, że mogę to wyregulować. Aktualnie mam co 10 cykli (małej mocy) oraz przez 7 sekund pracy dmuchawy na 100 % fizycznej mocy i to wystarcza aby przedmuchać zatkane otwory w moim palniku.

Gieniu
19-01-2019, 17:04
Gieniu, Tobie pompa jedna chodzi non stop ale ja mam ustawiony priorytet bojlera więc gdy spadnie temperatura na baniaku to automatycznie odcina pompę na grzejniki a załącza się na bojler. Przynajmniej ja tak to rozumuję. Mylę się? A Ty masz ustawione pompy równolegle?
Tak, na podtrzymaniu 16 h, jeśli o to samo nam chodzi. A chodzi mi o to, że gdy nikt nie używa ciepłej wody do mycia piec pompuje wodę na grzejniki (i podłogówkę). I tak jest właśnie około 16 h. W nocy i gdy jesteśmy w pracy/ szkole. Czy o tym samym mówimy?
Pytanie techniczne. Jak wstawić foty na forum bo gdy wybieram plik w kompa to nie chce mi go załadować. O co chodzi?
Gieniu, co masz na myśli pisząc, że masz proporcje 1:20? Jestem zielony więc wytłumacz mi to, proszę, łopatologicznie.
Link, który posłałeś jest zaje...sty. Sorki, nie mogłem się oprzeć. Teraz wiem jak to wszystko wygląda i jak tam się do tego zabrać. A przy pierwszym rozbieraniu paleniska/retorty jest tam silikon czy sznur?
A czy ja sam mogę wykonywać takie naprawy/czyszczenia pieca? Nie tracę w jakiś sposób gwarancji?

Ja mam tak zrobione, że mogę grzać oddzielnie cwu i oddzielnie co przez zawór mieszający i wtedy chodzą dwie pompy równolegle cały czas. Albo może wszystko chodzić na jednej pompie, albo nawet grawitacyjnie. Jeśli pompy chodzą ciągle to instalacja zachowuje się stabilnie co wpływa na stabilniejszą pracę kotła (szczególnie jesli pracuje na Pid, mam K1pv4)
Podtrzymanie to jest czas kiedy kocioł nie pracuje bo temp zadana nie spadła poniżej histerezy.
Proporcje podawania do przerwy to tak: dzielisz czas przerwy przez czas podawania. Np czas pod 9s czas przerwy 180s.
180÷9=20
Możesz zrobić np czas pod 5s, czas przerwy 100s i bedziesz miał tą samą moc kotła. Te czasy i proporcje zależą mocy jaką kocioł ma wygenerować (nie mylić z temp zadaną) i od węgla. Jeden trzeba podawać małymi porcjami a inny musi trochę poleżeć na palniku żeby się spalić.
Jeśli chcesz rozebrać i uszczelnić palnik to możesz zastosować ten sam sznur jeśli bedzie się nadawał i stwierdzisz że wszędzie dobrze dolega. Ja musiałem się poratować uszczelniaczem.

pawel_breslau
19-01-2019, 19:28
Czp01, ja nie mogę (chyba) ustawić u siebie takiego przedmuchu. Tak mi się wydaje. Nie widziałem takiej funkcji u siebie na sterowniku. No chyba, że jest gdzieś ukryta w jakimś temacie innym. Pod jakim hasłem masz to ustawienie? Może mam a nie wiem a może i bym spróbował.
Co to jest przeciwzwój??? Wyguglowałem, że jest takie coś ale co to?
Gieniu, ja grawitacyjnie nie mam możliwości. Ale też mam możliwość ustawienia pomp równolegle. Czy to lepsze rozwiązanie niż priorytet bojlera? Tak ustawił mi kolo,który montował mi całą kotłownię. Ale czy aby to dobrze aby pompy cały czas chodziły? Nie jest to niepotrzebna strata energii? Nie wiem, tylko pytam ale skoro siedzisz tak w temacie to pewnie masz rację :-)
A co do podtrzymania to widzisz, nie zrozumieliśmy się.Tzn ja to źle rozumowałem :-) Nie mierzyłem jeszcze jaki czas mija w podtrzymaniu. Jutro postaram się to zmierzyć jak się uda.
Pod hasłem MOC masz na myśli KW? Węgiel biorę cały czas z tego samego źródła i wg sprzedawcy jest on ten sam. Ja nie jestem górnikiem i nie widzę za bardzo różnicy jeśli miałby być on inny :-)
Jak rozbiorę palnik to spojrzę czy sznur się nadaje do ponownego użycia :-) W razie "W" zakupię silikon.
Co oznacza skrót PID, którego wielu z Was używa?
Jaki czas zajmuje Wam wyczyszczenie retorty? Muszę się jakoś mentalnie przygotować do tego zabiegu :-), ale nie wiem czy nastąpi to w najbliższych dniach gdyż zapowiadają u mnie (dolnośląskie) spore mrozy, nawet w ciągu dnia. A czyszczenie retorty wiąże się z wygaszeniem pieca i odczekaniem aż troszkę ostygnie :-)
Pozdrawiam.
Paweł

pawel_breslau
19-01-2019, 19:31
Kryzys, cóż to dwustan i jak wejść w ten automat? Chodzi o ustawienie tygodniowe?
Pozdrawiam.

Gieniu
19-01-2019, 19:37
Pawel, jakie masz spalanie dobowe?
Jaka jest temp podajnika w stanie pracy i w podtrzymaniu?
Na zdjeciach, które wstawiłeś nie widać ognia na palniku tylko kupa czarnego węgla. Czy to są zdjęcia w czsie podtrzymania?
Podejrzewam dwie rzeczy. Jeśli faktycznie długo stoi w podtrzymaniu to może rośnie temperatura podajnika i ten się załącza w trybie alarmu wypychając eko do popielnika. Albo druga możliwość jeśli bardzo długo stoi w podtrzymaniu to wypycha węgiel według ustawień dla potrzymania ale go nie spala.

kryzys
19-01-2019, 19:56
Kryzys, cóż to dwustan i jak wejść w ten automat? Chodzi o ustawienie tygodniowe?
Pozdrawiam.

Dwustan to praca ręczna a automatyczna to tzw praca w pid w którym kocioł sam dobiera sobie czas podawania i przerwy oraz wiatr od parametrów wyjściowych takich jak ty mu wstawisz ,

czp01
19-01-2019, 20:58
pawel_breslau - tu Ci pokazywałem jak się czyści palnik http://czp.pl/kociol/nastawy/retorta/czyszczenie/index.html.

Jak robię czyszczenie palnika na szybko to schodzi mi gdzieś godzinkę:

Sprawdź w instrukcji swojego sterownika czy masz takie ustawienie jak ( u mnie to jest "czyszczenie dysz") - masz inny sterownik to nie wiem co tam masz za funkcję. Nie zorientowałeś się jeszcze za bardzo co to jest praca dwustanowa a co to jest pid - poczytaj dokładnie instrukcję to na pewno wiele Ci się rozjaśni.

Poza tym do tematu ustawienia kotła trzeba podejść na spokojnie i powoli - pośpiech tu nie jest wskazany.

Jak masz w sterowniku podgląd przez internet to wrzuć tu linka to będziemy więcej wiedzieli co i jak masz ustawione.

Gieniu
19-01-2019, 21:13
Ja mam troszkę nowszy ster i jest tam opcja takich przedmuchów. W starszym pwenie też jest.
Menu>menu ustawień>przedmuchy w pracy i tam ustawia się co jaki czas ma dmuchnąć, jak długo i na jakim biegu dmuchawy.

pawel_breslau
23-01-2019, 11:59
Przejrzałem instrukcję obsługi mojego sterownika i nie widziałem u mnie opcji takiego przedmuchu.
Zwiększyłem trochę przerwę podawania do 188 s i będę ją sukcesywnie powiększał (ale to na weekend kiedy będę piec obserwował). Teraz pozostawia trochę mniej niedopalonego węgla. Zobaczymy na weekend. Powoli też przygotowuję się (zapewne w sobotę) do oczyszczenia retorty. Wtedy będę też wiedział i okaże się czy może zapchane otwory nadmuchowe są przyczyną niedopalania się węgla od czoła. Silikon już kupiony. Zakupiłem taki do 1200 st. C. Myślę, że nie przesadziłem z tą temperaturą :-)
Czp01, nie mam w sterowniku podglądu przez internet :-( więc linka nie zapodam, niestety. Zobaczymy czy coś się wyjaśni po weekendzie.
Pozdrawiam i dzięki serdeczne za dotychczasowe podpowiedzi.
Paweł

jasiek11
23-01-2019, 12:58
Zamiast zwiększać przerwę w podawaniu spróbowałbym zmniejszyć samo podawanie. Plus to częstsze wzruszenie złoża, mniejsze żużlowe spieki. Czas próby to co najmniej kilkanaście godzin.

mtdeusz
23-01-2019, 14:41
Panie dobry przepał.
Daj więcej powietrza a mniej paliwa.

pawel_breslau
24-01-2019, 19:26
jasiek11 , zmniejszałem już czas podawania ale tak to się skończyło, że wygasło mi w nocy w piecu i musiałem wracać po pracy do chłodniejszego domu :-), niestety szybkie rozpalanie po robocie :-). A żeby to później wszystko nagrzać to sami wiecie :-)
mtdeusz-siła nadmuchu jest już ustawiona na 43, była z początku ustawiona chyba coś koło 38 jeśli dobrze pamiętam. I co, zmniejszyć też czas podawania tak jak radzi Jasiek11?
W sobotę wolne więc przeczyszczę to wszystko i zobaczę jak śmiga na tych ustawieniach. A potem będziem myśleć i stosować się do Waszych rad, które mam nadzieję mi pomogą :-)
Jak do tej pory, również i teraz dziękuję za wszelkie rady :-)
Pozdrawiam.
Paweł

pawel_breslau
26-01-2019, 15:55
Koledzy, jak na razie dziękuję Wam bardzo za pomoc.
W dniu dzisiejszym wyczyściłem retortę i okazało się, że wewnątrz znajdowało się okołom 7-8 kg pyłu drobnego. W szoku jestem, że tak wiele się tego tam nazbierało no ale trzeci sezon nie było tam sprzątane :-). Ale do meritum.
Nie chcę dnia chwalić przed zachodem słońca (chociaż powoli słońce już zaszło :-) )ale pali się teraz jak jasny pieron :-)
Musiałem teraz zwiększyć o kilka sekund przerwę podawania ale zwiększyłem do 10 s czas podawania. Cóż, zobaczymy ale widzę, że chyba będzie OK. Już pali się jakieś 5-6 h i pozostawia sam popiołek :-)
Trzeba jednak dbać o piec a nie tak jak ja, (przyznaję się bez bicia) olewać go sobie :-)
Cóż, człowiek myślał, że jak bezobsługowy to bezobsługowy. Teraz czekam do wiosny i kolejne czyszczenie.
Jakby coś się jeszcze działo to dam znać :-)
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wszelką pomoc.
Paweł

jasiek11
26-01-2019, 18:05
No to fajnie. Jeśli tego nie robiłeś, wyczyść czopuch, kolana, załamania itp. , wyczystkę kominową. Przy lepszej pogodzie, może na wiosnę przeczyśćić komin.

pawel_breslau
26-01-2019, 20:08
Dzięki jasiek11. To akurat robiłem. Czopuch czyszczony co sezon a kominem zajmuje się kominiarz. Jedak piec należy do mnie :-)
Ale zobaczcie jak niewiele potrzeba aby uszczęśliwić człowieka.
Pozdrawiam.

pawel_breslau
27-01-2019, 18:00
Tak wstawiam jeszcze tylko zdjęcie ile popiołu po 1,5 doby piec wyprodukował :-)
Pozdrawiam.
Paweł425647