PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiana grzejnika typu rura



pawelremoncik
17-01-2019, 11:04
Dzień dobry.
Przechodząc od razu do temu. W mieszkaniu z lat 60-tych w łazience znajduje się grzejnik typu rura. W linku znajduje się obrazek. Czy jest możliwość wymiany go na zwykły grzejnik z wlotem na dole i wylotem na górze? Mieszkanie znajduje się na 1 piętrze a nad nim są jeszcze 2 piętra. Proszę o udzielenie pomocnych odpowiedzi, gdyż nie znam się za bardzo na tym.
https://drive.google.com/file/d/13DbooialUYpM-IYxA-4fbx1Q1eZH9wWT/view?usp=sharing

przemo1
17-01-2019, 17:46
Możliwość jest, ale nie widać zaworów odcinających - jeśli ich nie ma (na zasilaniu i powrocie) to trzeba ciąć rurki ustawiając odpowiedni rozstaw do wybranego grzejnika, potem nagwintować, nakręcić zawory. Do tych prac trzeba opróżnić instalację z wody do poziomu poniżej dolnego cięcia. Robota raczej na wiosnę i trzeba trochę sprzętu.

CityMatic
17-01-2019, 18:42
Wg mnie istnieją trzy rozwiązania zastąpienia takiego grzejnika: bez wpływu na pracę grzejników u sąsiadów.
Równoważny- czyli taki sam grzejnik, a raczej jego powierzchnia jest analogiczna lub zbliżona do powierzchni rur- grzeje bez możliwości regulacji, jak również pozwala ogrzewać łazienki sąsiadom Rys 1

Tradycyjny Rys 2 - zgodny ze sztuką tutaj może dojść do niedogrzewania Twojego grzejnika(tzn może on grzać z mocą mniejszą niż wcześniejsze rury) będzie to zależne od oporów przepływu w tym pionie więc rozwiązanie najbardziej nieprzewidywalne pomimo zamontowania u Ciebie zaworów.

Proporcjonalny Rys 3- chyba najbardziej korzystny - umożliwia pełną moc(na dotychczasowym poziomie) jak również możliwość regulacji poprzez zmianę położenia zaworu na rurce zasilania. Im bardziej zdławisz przepływ poza grzejnikiem będzie on grzał z większą mocą. Brak zaworów na grzejniku jest konieczny! nie możesz tym samym ograniczyć czynnika sąsiadom nad Tobą.

pawelremoncik
18-01-2019, 09:55
Jest jeszcze taka sprawa, że grzejniki można wymieniać na grzejniki o tej samej mocy grzewczej. Jak wygląda sprawa z takimi rurami? Czy niezbędna jest ekspertyza fachowca?

CityMatic
18-01-2019, 10:49
Zmierz pole powierzchni porównaj z grzejnikiem stalowym, sprawdź moc i poszukaj zbliżonege parametrami kształtem i kolorem Tobie odpowiadającemu.

Stermaj
18-01-2019, 10:57
Te grzejniki są połączone szeregowo przez wszystkie piętra. Myślę, że wymiana na drabinkowy zasilany po przekątnej, byłaby najlepszym rozwiązaniem. Powierzchnia drabinkowego powinna być taka sama jak tych dwóch grubych rur. Większy grzejnik spowoduje odebranie więcej energii z wody i zimniejsze grzejniki u sąsiadów u góry. Przepływ może mieć też znaczenie. Nie wiem jakiej grubości są te cienkie rury, tu myślę o podłączeniu do grzejnika drabinkowego, które jest z reguły 1/2 cala. Trzeba zapewnić podobny opór przepływu dla obiegu wodnego.