PDA

Zobacz pełną wersję : prosta instalacja w małym domku



dbx
17-01-2019, 19:57
Chcę zainstalować ogrzewanie w domku wczasowym - parter z użytkowym poddaszem.
Na dole posadzka - podłogówka 5 sekcji ok. 60m2, na górze grzejniki panele 4 szt.
Zasilane z kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem na cwu. Planuję grupę taką ja na zdjęciu.
http://www.prandelli.pl/rury/rura5/
Jest to zdjęcie przykładowe z tym, że pompa i zawór 3d będą takie jak na zdjęciu -wilo i esbe.
Sprawa dotyczy sposobu prowadzenia instalacji, czyli z kotła wychodzi zasilanie i powrót i trójnikiem rozchodzą się do góry na grzejniki i w dół na podłogę. W odległości 3-4m na dole jest szafka z rozdzielaczem.
Czy nie będzie zakłóceń ? Chodzi o to, czy pompa podłogówki może wpływać na grzanie grzejników ? W innym temacie widać, że jest podobne rozwiązanie i grzejniki nie są prawidłowo zasilane, z tym, że tam w szafce jest pajęczyna.

noc
17-01-2019, 21:31
Jakie masz plany odnośnie tego domku wczasowego? Ma służyć jakoś okazjonalnie, np. na weekend, 1-2 dni, czy na jakieś całe turnusy paro-kilkutygodniowe? Jeśli okazjonalnie, to najekonomiczniej byłoby zamontować tam grzejniki, po całości. Jeśli na dłuższe pobyty, to po całości podłogówka, również na piętrze. Jeśli koszty nie grają roli, to bez względu na wykorzystanie, po całości podłogówka i sterowanie internetowe/telefoniczne. OP długo się nagrzewa i długo stygnie, ogrzewając kosmos przed przybyciem i po wyjeździe gości. Rozumiem, że w okresie "pustego domku" ma być utrzymywana temp + kilka oC.
Takie ogrzewanie mieszane OP+grzejniki, to najgorszy pomysł, mało przyjazny do oczekiwań, droższy w budowie i bardziej kłopotliwy w sterowaniu, same minusy.
Przemyśl projekt ogrzewania tego domku.

dbx
17-01-2019, 22:25
Domek będzie użytkowany dość często i układ ogrzewania pasuje. Na dole jest posadzka,a w niej podłogówka, na górze będą grzejniki, bo strop drewniany.
Mnie interesuje tylko jedno; czy rozprowadzenie na górę i na dół, tylko poprzez trójnik jest dobre i nie będzie sprawiało kłopotów z obiegiem wody ?

dbx
18-01-2019, 18:18
No i wstrzymałem robotę. Zastanawiam się nad tym, jakie powinno być prawidłowe oddzielenie instalacji grzejnikowej od podłogowej. Póki co, mój pomysł wydaje się niepewny.
Jak by ktoś miał ochotę wyrazić swoją opinię, to proszę pisać :)