PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa czy pellet?



wiertar
17-01-2019, 21:06
Zamiast coraz mniejszych wątpliwości mam je coraz większe...

Mianowicie cały czas waham się między wymiana starego kotła zasypowego na na kocioł pelletowy lub pompę ciepła...

Gdybym miał ogrzewanie podłogowe wybór byłby prosty- pompa

Jednak u mnie są grzejniki typu g500

Mieszkanie 75 metrów. sciany Ocieplone nieźle. 15-20cm styropianu. Nad połowa mieszkania pomieszczenie ogrzewane. Nad drugą połową taras ocieplony od spodu 10m wełna
Okna 2 szybowe kilku letnie.
W obecnej chwili grzeje mieszkanie prostym piecem zasypowym 12kw bez dmuchawy. Do tego mam bojler 60litrow, który w lecie ma grzałkę elektryczna 1,5kw i sezonie letnim nią ogrzewam CWU. W zimie palę w nim raz dziennie, spalam około 12-15kg wegla. Temperatura w domu wacha się w okolicach 18-24stopnie.
W domu mieszkaja 2 osoby dorosłe.

I teraz pytanko w co w takim przypadku weszlibyscie? Pompa czy pellet?

Jeżeli pellet to do kosztów kotła dochodzi koszt komina systemowego (około 11m)

Podejrzewam że na tych grzejnikach pompa nie będzie super ekonomiczna ale może będzie się bardziej opłacać niż pellet.

W okolicy raczej nie mam jakiegoś specjalisty od pomp więc też nie chciał bym wsiąść jakiejś firmy która obieca mi bardzo małe rachunki a w rzeczywistości będzie inaczej.

Jak widzicie trochę tych wątpliwości mam, tym bardziej że mieszkanie świeżo po remoncie i niema możliwości Złożenia podłogówki.

A może jest tu jakiś pompiarz z Podhala który mógłby mi doradzić?

fotohobby
17-01-2019, 21:24
Jaką temperaturą zasilasz grzejniki i ile godzin w ciągu dnia pracuje kocioł ?

wiertar
17-01-2019, 21:30
Około 6-7 godzin dziennie a temperatura ustawiona na jakieś 65 stopnii.

fotohobby
17-01-2019, 21:39
znając temperaturę (65C) i przepływ wody można przeliczyć przepływ dla temp zasilania np 40 C, tak, aby dostarczyć taką samą ilość energii
Pompa będzie pracować kilkanaście godzin na dobę, nie będziesz miał tak dużych wahań temperatury, jednak może pojawić się taktowanie.

wiertar
18-01-2019, 06:28
Między innymi o to mi też chodzi że by tego wahania nie było. Wystarczy mi 22 stopnie cały czas.

W domu mam łączna ilość 67 paneli grzejnika plus drabinkę łazienkowa o mocy 1100w. Czyli łącznie na grzejnikach moc około 9kw.

kryzys
18-01-2019, 08:24
Chyba jednak lepszym rozwiazaniem w twoim wypadku bedzie pellet , a komin to czasem na wyrost ludziska straszą , też mam stary murowany komin a spaliny ok 60-80 stopni wychodzą z kotła i nic się nie dzieje komin suchy , zawsze można załozyc do komina RCK i samoistnie będzie sie suszył , czasem wystarczy go najtańszą wełną docieplić w zimnym miejscu na strychu , koszt grzania pompą ciepła na tak wysokich temperaturach to może być zbyt duży , no i sam koszt inwestycyjny jest z leksza porażający bo sam tego nie zrobisz a firma to nie mniej niż 25 tys to nie twoje , peleciaka w praktyce tylko podmienisz i zrobi ci to za flaszkę pierwszy lepszy majster Zębiec agat 10kw by ci w zupełności wystarczył , ja podobnym grzeje 160m2 i wychodzi na to (połowa sezonu) że roczny koszt zamknie się w 1500zł

wiertar
18-01-2019, 08:33
No niestety nie, komin tak czy siak muszę postawić i tutaj niema innego wyjścia.

fadros
18-01-2019, 08:57
Jako użytkownik przez 8 sezon kotła na pellet na Twoim miejscu rozważyłbym mocno inne opcje.

Mieszkanie/dom 75m2 to nie duża powierzchnia. Wiem, że to większy remont, ale jeśli istnieje możliwość pod względem wysokości zastanowiłbym się czy nie zrobić 7cm wylewki i w tym ukryć podłogówkę. Jeśli to za wysoko to może maty elektryczne? Tylko nie wiem ile minimum wtedy musi być wylewki. Dom masz dobrze ocieplony więc żal pchać się w pellet.

Dlaczego nie pellet? Mam dobry piec, dobrze ocieplony dom i grzeję ok 120m2, idzie mi 4-4,5 tony na sezon grzewczy.
Pellet mocno drożeje, już teraz dobrej jakości to koszt ok 900 zł za tonę. Będzie dalej drożał. Trociny na rynku nie przybywa bo to produkt uboczny z obróbki drewna. Nikt jej specjalnie nie będzie produkował. Popyt za to na pellet rośnie. W sezonie czasem jest nawet problem z dostępnością pelletu. Mimo wszystko musisz mieć miejsce na składowanie worków z pelletem i dosypywać.

Skorzystałbym z programu czyste powietrze (dotacja w formie zwrotu + resztę rozłozył bym na jakiś nisko oprocentowany kredyt).

Pomyśl...

wiertar
18-01-2019, 09:29
Mieszkanie jest po generalnym remoncie skończonym w 2018 roku. Tak to bym się nawet nie zastanawiał i robił podlogowke. Jednak nie chciał bym jeszcze raz przechodzić tego finansowo a także mentalnie więc takie coś odpada.
No trochę cena pelletowy mnie zastanawia, ale z drugiej strony czort wie czy np. Za rok prąd też nie skoczy mocno do góry.



Jeśli chodzi o pompę to myślę że jak bym grzał grzejniki na 45-50 stopni to może i by to wystarczyło do normalnego funkcjonowania? Czy to już nie będzie takie oszczędne?

cuuube
18-01-2019, 09:42
Hmmm. Również ogrzewam pelletem i też kieruję w stronę innego ogrzewania - pompa lub inne ewentualnie...
Ogrzewam 160m²(500m³) i wraz z CWU na 5 osób mieszczę się zwykle w 3,5 tony , podobnie kolega eliks on grzeje niecałe 150m² podobną ilością i również namawia ludzi na pc. Jak mój kocioł zakończy żywot to zmieniam na pompę. Jest tu kilka tematów pc + kaloryfery poczytaj...
Co do cen samego pelletem to ceny nie rosły od 2011r odkąd grzeję tym paliwem , w zeszłym roku troszkę podskoczyły Ala bez przesady. Kupowałem po 650 , ostatnio po 700 , oczywiście ' no name' ale skoro nie ma różnicy to po co przepłacać ponad 200zł/t ( kupując 3t masz jedną gratis dodatkowo )

Mamy XXI i rynek pc się rozwinął więc trzeba ułatwiać sobie życie.

fotohobby
18-01-2019, 09:45
Mieszkanie jest po generalnym remoncie skończonym w 2018 roku. Tak to bym się nawet nie zastanawiał i robił podlogowke. Jednak nie chciał bym jeszcze raz przechodzić tego finansowo a także mentalnie więc takie coś odpada.
No trochę cena pelletowy mnie zastanawia, ale z drugiej strony czort wie czy np. Za rok prąd też nie skoczy mocno do góry.



Jeśli chodzi o pompę to myślę że jak bym grzał grzejniki na 45-50 stopni to może i by to wystarczyło do normalnego funkcjonowania? Czy to już nie będzie takie oszczędne?

Jak ceny nosnikow energii pojda do gory, to wszystkich.
Nie bedzie tak, ze prad zdrozeje, a gaz, czy pellet nie.

Ja wybrałbym pompe.

wiertar
18-01-2019, 09:53
Hmmm. Również ogrzewam pelletem i też kieruję w stronę innego ogrzewania - pompa lub inne ewentualnie...
Ogrzewam 160m²(500m³) i wraz z CWU na 5 osób mieszczę się zwykle w 3,5 tony , podobnie kolega eliks on grzeje niecałe 150m² podobną ilością i również namawia ludzi na pc. Jak mój kocioł zakończy żywot to zmieniam na pompę. Jest tu kilka tematów pc + kaloryfery poczytaj...
Co do cen samego pelletem to ceny nie rosły od 2011r odkąd grzeję tym paliwem , w zeszłym roku troszkę podskoczyły Ala bez przesady. Kupowałem po 650 , ostatnio po 700 , oczywiście ' no name' ale skoro nie ma różnicy to po co przepłacać ponad 200zł/t ( kupując 3t masz jedną gratis dodatkowo )

Mamy XXI i rynek pc się rozwinął więc trzeba ułatwiać sobie życie.
Tak tak czytalem, m.in to co ty mi porzuciłeś. I dzięki temu właśnie mam jeszcze większy mętlik:)

Najlepiej właśnie żeby ktoś przyjechał by na miejsce i powiedział co i jak. Tylko ktoś kto się na tym faktycznie zna a nie pierwszy lepszy przedstawiciel firmy pompiarskiej co wciśnie mi byle co.

P.s ile taka pompa wraz z montażem mogła by kosztować? Ok 20 tys? Podejrzewam że taka 9kw wystarczyła by mi

I czy przeróbka instalacji jest w takim przypadku dużą czy raczej bardziej Plug and Play? Podpinamy pompę pod stara instalacje i jedziemy z koksem ??;)

fadros
18-01-2019, 14:00
Nie wiem co tam masz, ale podejrzewam, że prawie P&P. W zależności od pompy ok 9kW to musisz się liczyć z kosztem od 22 do 32 tyś brutto. Ja sam szukam obecnie pompy choć oferta na dobrą Mitsubishi mnie zabiła.. ponad 40 tysi, ale to wykonawca najadł się szaleju.

wiertar
18-01-2019, 14:37
Co mam, nieznam się zbytnio ale raczej to prosta instalacja na jednej pompce.

Tego się też obawiam, człowiek nie zna się na rzeczy więc choć co mu wcisną za duże pieniądze.

Może mamy tu jakiegoś speca z Małopolski?

Ceny

cuuube
18-01-2019, 15:04
Na te metry 9kW ? Nie no bez przesady , z armaty do wróbla ? Ludzie taka mocą grzeją 2x taką powierzchnię .
Mój kocioł ma 15kW zwykle nie przekracza 50% mocy , przy ostatnich temperaturach zjada na dobę do 14kg .



Ile dotychczas zużywałeś opału i jakiego ?

wiertar
18-01-2019, 15:14
Hmm ile? Paliłem węglem o kaloryczności okolo28-30kj

Ile? Przez zimę (llistopad-marzec) spalalem 1,3-1,5 t plus trochę buka.

fotohobby
18-01-2019, 15:18
Tak tak czytalem, m.in to co ty mi porzuciłeś. I dzięki temu właśnie mam jeszcze większy mętlik:)

Najlepiej właśnie żeby ktoś przyjechał by na miejsce i powiedział co i jak. Tylko ktoś kto się na tym faktycznie zna a nie pierwszy lepszy przedstawiciel firmy pompiarskiej co wciśnie mi byle co.

P.s ile taka pompa wraz z montażem mogła by kosztować? Ok 20 tys? Podejrzewam że taka 9kw wystarczyła by mi

I czy przeróbka instalacji jest w takim przypadku dużą czy raczej bardziej Plug and Play? Podpinamy pompę pod stara instalacje i jedziemy z koksem ??;)

Tobie by wystarczyla 7kW, jak nie 5kW
https://allegro.pl/oferta/powietrzna-pompa-ciepla-split-lg-therma-v-7kw-7072695369

Tylko zbiornik jakies 200l-300l do niej

wiertar
18-01-2019, 15:23
No to przyjmijmy że jednak 7kw.

Mi już tak naprawdę nie chodzi o koszty ogrzewania, choć wiadomo że im mniejsze tym lepiej ale bardziej o wygodę i bezawaryjność.

Jeżeli na rok wyjdzie mi 1,5tys złotych za prąd to będzie dobrze a chyba jak najbardziej jest to osiągalne?

cuuube
18-01-2019, 16:00
przeczytaj https://forum.muratordom.pl/showthread.php?352987-POMPA-CIEPŁA-i-grzejniki-zużycie-energii również to co ma napisane w stopce...grzeje 200m 9kW za 3 tyś ...podziel te dane przez swoje metry (czyli z grubsza przez 3) wiadomo zależy od domu , ale tutaj jest jeszcze lepiej https://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEPŁA-zużycie-prądu&p=7762303&viewfull=1#post7762303 280metrów za 1053zł (10kW) .
To jak Ty chcesz grzać 75m za 1500zł :eek: 5tka będzie nawet za duża i będzie się męczyć .

A gaz dlaczego pominięty ?

wiertar
18-01-2019, 16:19
Gaz pominięty bo gazu nie ma:) niby ma być gazyfikacja do 3 lat ale średnio w to wierzę.
1,5 to już mi chodzi razem z CWU w okresie letnim wszystko co poniżej tej kwoty to będzie dodatkowy plus, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczę pewnie na wymianę grzejników

kryzys
18-01-2019, 16:48
To zaczynamy od nowa , a kto ci powiedział że podłogówka musi mieć wylewkę betonowa ? no nikt , więc da się to zrobić dokładnie za stosunkowo niewielkie pieniądze na obecnej podłodze przyklejasz np 3-5cm XPS-a rozciągasz rurki pex a w przestrzenie między rurkami paski XPS-a szer ok12-15cm i grubości 2cm przykrywasz to płytami osb i gitara , plus taki że szybko grzeje a minus to brak akumulacji ale w sumie lepiej grzać nonstop na niskiej mocy niż rwane grzanie , no i na taka powierzchnię jaką masz to pompa 5 kw w zapasie wystarczy , u mnie 120m2 parteru w podłogówce grzeje oraz 40m2 na poddaszu z mocą od 4 do maks 6kw a dom stary chociaż docieplony .

wiertar
18-01-2019, 17:02
Tu nie chodzi o to czy trzeba robić wylewkę czy nie, ale w całym domu mam już zmienioną podłogę(nowe płytki, panele)

cuuube
18-01-2019, 20:34
No to może piece akumulacyjne w 2T , lub klimy ...
A to mieszkanie to w szeregowcu ,że masz możliwość postawienia komina ?

wiertar
19-01-2019, 16:07
No piece akumulacyjne też niezły pomysł. Ale na pompę dostanę dotacje, a na piece już chyba nie

cuuube
19-01-2019, 16:31
Popytaj w urzędach , bo w Łódzkim dają (z programu wymiany pieców )

do 5 000 zł za zakup pieców i ogrzewaczy akumulacyjnych,
https://www.ecocomfort.pl/strefa-specjalisty/artykul/6-krokow-do-uzyskania-nawet-20-000-zl-dofinansowania-do-wymiany-pieca/
generalnie promują zmianę na coś elektrycznego . W Poznaniu i okolicach były juz dwa rzuty takich dotacji , ale nie wnikałem w szczegóły.

wiertar
19-01-2019, 17:20
W sumie racja, ale i tak czy siak musiał bym grzać jakoś CWU

A te klimakonwktory jak działają? Do pompy jak najbardziej pasują?

Elfir
19-01-2019, 18:14
pompa, bo nie wymaga specjalnej obsługi, nie trzeba kominów.

Konsultant marki Junkers
04-02-2019, 11:32
Witam,

W przypadku budynku o mniejszej powierzchni lub mieszkania warto zastosować powietrzną pompę ciepła o małej mocy. Zaletą takiego rozwiązania jest prostszy montaż, bezobsługowa i czynna praca oraz brak zanieczyszczeń w budynku. Pompa ciepła może być zamontowana w dowolnym miejscu i nie jest wymagana budowa komina spalinowego. Po wyborze pompy ciepła uzyskamy bardziej komfortowy i bezobsługowy system ogrzewania, który będzie gwarantował niskie koszty ogrzewania. Jest to znacznie bardziej przyszłościowe rozwiązanie.
Przy okazji zachęcam Pana do sprawdzenia oferty powietrznych pomp ciepła Junkers-Bosch z rodziny Bosch Compress. W celu doboru oraz montażu odpowiedniego typu pompy ciepła warto skontaktować się z jednym z Autoryzowanych Instalatorów, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.junkers.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod infolinią o numerze: 801 900 810. Wybrany instalator doradzi wybór najbardziej korzystnego rozwiązania. Więcej informacji o naszych pompach ciepła znajduje się na stronie http://www.junkers.pl/produkty/.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers-Bosch