PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie rozdzielacz grzejniki+podłogówka



misiekle1985
18-01-2019, 10:33
Hej
Mam takie pytanie. Mam rozdzielacz 4 wyjścia są zasilanie grzejnika 5 wyjście ma być podłogówka 8m2 na końcu wyjściu zawór RTL. Na wyjściu u góry belki ma być Rotumetr na dole nipel do połączenia węża 1/2 na 3/4 1/2 wkręcane do belki. Zrobiłem tak że nie dałem tego nipla i wkręciłem bezpośrednio zawór 1/2 do belki i połączyłem z pexem czy to będzie prawidłowe działać? (ten nipel zgubiłem w czasie porządków na budowie) Czy lepiej kupić ten nipel i podłączyć tak jak ma być orginalnie plus redukcję z 1/2 na 3/4 wolałbym mieć tam zawór do zamykania.(będzie wogule taka redukcja?)
Wszędzie widzę że wszystkie podłogówki są bez zaworów ciekawe czemu ja bym wolał mieć tam zawór.
Ogrzewanie piec na ekogroszek.

Taki mam ten przepływomierz z niplem

https://allegro.pl/oferta/przeplywomierz-rotametr-do-rozdzielacza-komplet-7774409080

Prosze o podpowiedzi
Dzięki

Kondensat
18-01-2019, 12:55
Przy zaworze typu RTL nie stosuje się rotametrów.8m2 podłogi to dużo dla jednego RTL-a .Przyjmuje się że RTL "pociągnie" obieg OP ok.50mb rury
A tak na marginesie nie nipel tylko nypel-ucz się bo ja wiecznie żył nie będę;)

misiekle1985
18-01-2019, 13:28
Jak to nie? tak mi powiedzieli w sklepie hydraulicznym i że zawór do RTL do 15m2? To nie dawać przepływomierza? Zawór RTL jest w 2 belce na powrocie.

misiekle1985
21-01-2019, 13:16
Będzie to działać jak dam na jednej pętli przepływomierz i zawór RTL? Czy ten przepływomierz będzie przeszkadzał?

Kondensat
22-01-2019, 07:26
Daruj sobie ten przepływomierz,nikt tak nie robi.I tak nie będziesz w stanie go zamontować do belki rozdzielacza przeznaczonej do grzejników.Rozdzielacz do podłogówki z rotametrami ma inna konstrukcję

misiekle1985
22-01-2019, 08:59
No właśnie go zamontowałem:). Pytanie czy będzie to działać? Ale skoro tak nikt nie robi o chyba go zdementuje i zaślepie korkiem.

Mareks77
23-01-2019, 13:36
Hej
Wszędzie widzę że wszystkie podłogówki są bez zaworów ciekawe czemu ja bym wolał mieć tam zawór.
Ogrzewanie piec na ekogroszek.


RTL służy w tym przypadku do ochrony pętli podłogówki przed wysoką temperaturę jaką osiąga czynnik grzewczy przy piecach na paliwo stałe.


Przepływomierz będzie działać tylko po co on tam będzie?
Gdy podłogówką reguluje tylko zawór RTL będzie on pokazywał albo coś w okolicach "0" a podczas otwarcia zaworu tyle ile nim ustawisz lub "max"