PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł na Pellet czy kocioł zgazowujący



Ghoust997
19-01-2019, 18:54
Witam dylemat. Nie jestem do konca zdecydowany na piec a chce wymienic stary smieciuch. Jakie sa wasze przemyslenia na ten temat?
Moj dom to stare budownictwo to parterowka z uzytkowym poddaszem - 220 m2 uzytkowej. dom nie ocieplony 2 warstwowe okna, 15cm wełna na dachu

Jak duzych roznic moge sie spodziewac w kosztach rocznych?
Czy pellet a kocioł zgazowujący +/- w stosunku 1:1 przy zuzyciu paliwa?
Na ile pellet bedzie wygodniejszy - bardziej bezobslugowy?
Czy to prawda, ze piec na pellet ma mniejsza zywotnosc?
I jak to jest z problemami z jakoscia?
Jest sens przy pelletach bawic sie w rekuperacje i bufory wodne jak przy kotle zgazowującym?

toommm
19-01-2019, 18:58
w takim domu jak piszesz - nie ocieplony - przy cenie peletu - to będą duuże koszta.

Moim zdaniem niech kolega zainwestuje w termomodernizację domu - potem szuka innego źródła ciepła , teraz co by nie wybrał = drogo

Robinson74
19-01-2019, 22:01
Zleć analizę cieplno-wilgotnościową wraz z analizą ekonomiczną, jeśli nie chcesz narazić się na zbędne koszty lub problemy z wilgocią.
Trochę to kosztuje, ale będziesz miał wyliczoną grubość ewentualnego ocieplenia i dobrany najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania.

cuuube
19-01-2019, 22:08
Bez ocieplenia to będzie ( i jest) niezła skarbonka . Poddstawa to termomodernizacja !

Grzeję 160m² kotłem peletowym 15kW i zwykle nie przekracza połowy mocy . Zasyp przy tych temperaturach jakie były co 9 dni 135kg . Przy temperaturach do -5° około 7 dni . Poniżej 10/15° wystarcza na 4 dni .

Kotły peletowe dają radę , grzeje 8 sezon i wygląda jak nowy

https://images90.fotosik.pl/108/2fc62fd7ba20d721med.jpg (https://images90.fotosik.pl/108/2fc62fd7ba20d721.jpg)

ludziska grzeją juz 13 i 14 . Oczywiście po drodze trzeba wymienić tuleje i ślimak , jednak przy cenie kotła to pikuś (300zł niecałe)

Z jakością peletu bywa różnie , jak ze wszystkim ... generalnie nie jest zle nawet u lokalnych producentów przy cenie 650/700 t , markowy 900/1100zł , także rozbieżności spore .

klaudiusz_x
19-01-2019, 22:24
Nie masz gazu?
Przy cenie, tak jak napisał mój przedmówca, 900/1100zł, tańszy gaz.
Uwzględniając nawet te 700zł/t, należy brać pod uwagę kaloryczność opału.
Może się okazać, że nawet wtedy gaz będzie porównywalny.
Zależy od MJ pelletu.

cuuube
19-01-2019, 22:44
Pelet raczej poniżej 20MJ , węgiel około 25MJ /kg . Pelet naprawde jest ok , były tu na FM zestawienia o kosztach ogrzewania różnymi paliwami ( były zbliżone) warto brać pod uwagę koszt inwestycyjny w sam kocioł czy cos innego - PC , czy kable etc..

Podstawa to ocieplenie . Mnie z CWU kosztuje rok grzania w granicach 2,5 tyś .( mieszcze sie w 3,5t) . Bez tego nie wystarczy na Twoje metry 5 , a nawet 6 tysięcy za pelet . Zrób chociaż styro + siatka z tynkiem i zagruntowaniem , a różnica będzie ponad 1/3 w kosztach i zużyciu .

klaudiusz_x
19-01-2019, 23:01
Pelet raczej poniżej 20MJ , węgiel około 25MJ /kg . Pelet naprawde jest ok , były tu na FM zestawienia o kosztach ogrzewania różnymi paliwami ( były zbliżone) warto brać pod uwagę koszt inwestycyjny w sam kocioł czy cos innego - PC , czy kable etc..

Podstawa to ocieplenie . Mnie z CWU kosztuje rok grzania w granicach 2,5 tyś .( mieszcze sie w 3,5t) . Bez tego nie wystarczy na Twoje metry 5 , a nawet 6 tysięcy za pelet . Zrób chociaż styro + siatka z tynkiem i zagruntowaniem , a różnica będzie ponad 1/3 w kosztach i zużyciu .
Brak danych.
Bez konkretów, nie da się przeliczyć na PLN-y.
Jeśli nie zostaną podane konkretne wartości, nie da się przeliczyć, bo nie ma danych...

klaudiusz_x
19-01-2019, 23:09
Jeśli jest dobry, czyli suche drewno, sezonowane, w dobrej cenie, kocioł zgazowywujący, będzie pod kątem kosztów opału najlepszym rozwiązaniem.
Jednak dla takiego kotła, należy mieć bufor, który zmagazynuje to ciepło.
Pomijam koszt własnego wkładu w obsługę tego sposobu ogrzewania.

Ghoust997
20-01-2019, 16:28
Co do spalania to wychodzi 15Kg na dzień a w średnio 22 stopnie, a co do drewna mam wiatę osłonięta, spokojnie zmieści się tam 5m3 drewna.

Ghoust997
21-01-2019, 19:57
A co do kotła zgazowującego drewno jakie polecacie firmy modele.

Robinson74
21-01-2019, 21:46
A tak nawiasem mówiąc, w analizie ekonomicznej różnych wariantów ogrzewania, którą dla mnie wykonano, kocioł zgazowujący drewno wyszedł rzeczywiście najtaniej z wszystkich opcji (koszt zakupu + wieloletnia eksploatacja), potem pellet, a potem gaz, ale różnica między pelletem a gazem nie była jakaś oszałamiająca.

Ghoust997
22-01-2019, 17:01
Wracając to tematu Kotła zagazowującego wszedłem zobaczyć ofertę kotów Atmos i przykuł mój wzrok kocioł, Kotły gazujące na węgiel (drewno) miał ktoś z tym styczność co o tym wie.