PDA

Zobacz pełną wersję : Mała odległość od drogi szybkiego ruchu - zanieczyszczenie powietrza



marcin33_3
19-01-2019, 19:29
Deweloper oferuje mieszkanie w Tychach (woj. śląskie) które jest w odległości około 150m od drogi szybkiego ruchu (DK1). Co prawda są w tym miejscu ekrany akustyczne i słychać tylko cichy szum samochodów, ale bardziej mnie martwi kwestia zanieczyszczenia powietrza. Znalazłem taką stronę z USA https://www.lung.org/our-initiatives/healthy-air/outdoor/air-pollution/highways.html gdzie nie zalecają mieszkania w odległości 500m od autostrad i głównych dróg. Co o tym myślicie ? Jest to realne zagrożenie czy wyolbrzymiam problem ? :)

CityMatic
19-01-2019, 20:04
Bardzo realne zagrożenie....... do czasu aż nie będzie samochodów elektrycznych. Przede wszystkim związki chemiczne z paliw, i drobinki tworzyw z opon. Niestety nie do usunięcia w 100%przez filtry wentylacji mechanicznych.

Bertha
19-01-2019, 21:33
Ważny też jest przeważający kierunek wiatru. Jeśli najczesciej wieje na dewelopera, tego dewlopera, to daj sobie spokój. Ruch pojazdów tylko wzrośnie dopóki paliw nie braknie. Deweloper tanio kupił a chce drogo sprzedać. Kupią ludziki o zerowej świadomości zdrowotnej. A tak na prawdę to głupota(?) planistów, aby przy DK1 projektować tereny mieszkaniowe. Pan projektant mieszka na cichej łące pod lasem za górą, a innym szykuje pasztet pod mieszkaniówkę. Draństwo lub bezmózgowie, albo jedno i drugie razem.

Kaizen
19-01-2019, 23:37
Wolałbym mieszkać przy ruchliwej drodze szybkiego ruchu, niż przy zakorkowanej ulicy w mieście, gdzie na zmianę hamulec i gaz. Dużo bardziej się syfi, gdy samochody jadą szybko. Idę o zakład, że powietrze będzie tam o wiele czystsze, niż w dużym mieście nawet jak okna nie wychodzą bezpośrednio na ruchliwą ulicę. Więc specjalnie bym się tym nie przejmował.

marcin33_3
20-01-2019, 10:38
Wolałbym mieszkać przy ruchliwej drodze szybkiego ruchu, niż przy zakorkowanej ulicy w mieście, gdzie na zmianę hamulec i gaz. Dużo bardziej się syfi, gdy samochody jadą szybko. Idę o zakład, że powietrze będzie tam o wiele czystsze, niż w dużym mieście nawet jak okna nie wychodzą bezpośrednio na ruchliwą ulicę. Więc specjalnie bym się tym nie przejmował.
Moim zdaniem nie jest to takie łatwe do określenia, co jest lepsze a co gorsze. W linku który podałem powodują się na konkretne badania. Jakby odległość od takiej drogi nie miała znaczenia to by nic w nich nie wyszło, bo wszędzie byłby podobne wyniki.
Natomiast na pewno jest wpływ miejskiej jazdy na zanieczyszczenia. Tylko może to nie wyszło w badaniach jakoś mocno, bo w mieście i tak cały czas tego doświadczamy ? To co wyszło to większe problemy zdrowotne przy autostradach i drogach szybkiego ruchu, więc najwyraźniej dostaje się tam coś "ekstra"

key1
20-02-2019, 10:53
150m to całkiem sporo.
myślę, że 50% ludzi w Warszawie mieszka w odległości mniejszej niż 150m od drogi o takim natężeniu ruchu jak twoja DK1.

cyrkulacja powietrza zależy od lokalnego układu, ale szeroki pas drogowy raczej będzie miał pozytywny wpływ.