PDA

Zobacz pełną wersję : Vitodens 222-F ustawienia C.W.U oraz temperatura wody w kotle



maska321
20-01-2019, 19:43
Dzień dobry,
Chciałbym uzyskać informacje w jaki sposób i na jaką temperaturę optymalnie ustawić C.W.U(z pompą cyrkulacyjną) w kotle Viesmana-4 osobowa rodzina z 2 małych dzieci?
Czy temperatura w granicach 40-45 stopni będzie temperaturą optymalną?Czy chcąc mieć możliwość natychmiastowego uzyskania cieplej wody powinienem ustawić program czasowy czy pozostać w programie automatycznym?Posiadam 3 obiegi grzewcze:1 to grzejniki panelowe,2 kolejne to podłogówki.Jesli pozostawię ustawienia C.W.U w automacie to nagrzewanie wody działa wraz z ogrzewaniem obiegu grzewczymego nr.1 i jego programem czasowym?Czy pompa cyrkulacyjna może pracować 24h na dobę(indwidualny program czasowy)?
Zauważyłem,że woda w kotle przez większość czasu oscyluje w okolicach 70st C. Wydaje mi się,że to sporo biorąc pod uwagę,że
c.w.u. ustawiona jest w tym momencie na 30st,a temp w pomieszczeniach na 21(grzejniki 18st)
Z czego może wynikać utrzymująca się tak wysoka temp.wody w kotle?

Dziękuje za pomoc.

fachman19
20-01-2019, 19:50
A może jak sąsiedni wątek

maska321
21-01-2019, 13:54
Poprosze o podpowiedz bo podobnego tematu jeszcze nie znalazlem

fachman19
22-01-2019, 06:47
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?353179-Problem-z-kotlem-gazowym-Vitodens-222-F

Mareks77
22-01-2019, 07:23
Problem z podwyższoną temperaturą na kotle został wyjaśniony, natomiast odnośnie cwu to o ile taką optymalną temperaturą dla 2 -3 osób może być 50*C to problem w tym że jest ona zależna raczej od ilości osób oraz ich zużycia i pojemności zasobnika.
Dla 4 osób i zasobniku 120 - 150l radzę ustawić coś w okolicach 55 lub max 60*C
Temperaturę można wypraktykować sobie samemu gdy jej zużycie jest w miarę stałe, zmieniając ją raz na 2 miesiące i podwyższając jej temperaturę.
Każde podwyższenie pociąga za sobą zwiększone zużycie gazu lecz nie jest ono dotkliwe ponieważ wyższą temperaturę wody w zasobniku do codziennego zużycia będziemy mieszać razem z zimną w kranie więc jej zużycie będzie mniejsze, zaś utrzymanie temperatury w zasobniku jest w porównaniu do ogrzewania kosztem raczej pomijalnym
.
Radzę bardziej skupić się na optymalnym dostosowaniu cyrkulacji do życia rodziny i domu, ustawiając program czasowy pompki cyrkulacyjnej w taki sposób aby działała ona tylko wtedy gdy ta woda jest niezbędna a więc rano przed wyjściem do pracy a następnie po porze obiadowej, a gdy jest zmywarka to dopiero wieczorem.

Bardziej dotkliwe będzie zatem spuszczanie kilkunastu litrów wody tak aby uzyskać ciepłą i płacenie za nią razem z kanalizacją 15zł za każdy m3 czy też 1 - 3m3 gazu po ok 2 zł za m3 ?

maska321
22-01-2019, 15:15
Dziekuje za wiadomosc Mareks77.
Czyli pompa cyrkulacyjna C.W.U dziala niezaleznie od obiegow grzewczych i w zaden sposob z nimi nie wspolpracuje?Czy takowa pompe nalezy oszczedzac,czy ustawiajac ja czasowo na 24h/7dni w tygodniu moge spodziewac sie jej wymiany w szybkim czasie?

Mareks77
22-01-2019, 16:12
Ja nawet nie mam wiedzy gdzie Ty masz ją podłączoną tzn. z czego zasilaną, czy wogóle masz pompę i przystosowaną instalację czyli obwód cyrkulacji cwu.
Jeśli jest i jest zasilana prosto z gniazda sieciowego to zakup sobie programator czasowy z marketu budowlanego :

https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/przedluzacze-i-akcesoria/programatory/programator-24-godzinny-dpm-solid-z-wylacznikiem.html

Jeśli jest zasilana z kotła bądź dodatkowego modułu fabrycznego to praktyką producentów jest możliwość jej ustawiania z regulatora.

Pompa jest zwykle posadowiona w kotłowni i w żaden sposób nie związana z kotłem.
Programowanie czasowe cwu może być ale wcale nie musi być związane z działaniem pompy.

Odnośnie oszczędności to jej działanie 24/7 jak każdego elementu jest związane z możliwością uszkodzenia chociaż akurat te elementy są mniej skomplikowane i tym samym ich awaryjność jest ograniczona.
Twoje ostatnie doświadczenia raczej są tu chyba przypadkiem i złośliwością rzeczy martwych i dobrze że stało się to w czasie obowiązywania gwarancji.

Natomiast sama praca 24/7 jest dużym obciążeniem dla Twojego portfela gdyż woda zgromadzona w zasobniku która krąży po rurach nawet dobrze ocieplonych w całym domu jest non stop przez to wychładzana i kocioł częściej jest zobowiązany jej temperaturę uzupełniać.
Dlatego też załączanie i wyłączanie pompy tylko w oknach czasowych w których ciepła woda jest najczęściej używana jest rozwiązaniem pożądanym

Adam626
22-01-2019, 20:13
To bardziej zależy od tego czy masz wanne czy prysznic a nie od tego ile osób mieszka. Do wanny woda 45C się nie nadaje bo posiedzisz 15 min bedziesz chciał dolać goracej, dolejesz pół wanny a i tak odpowiedniej temperatury nie osiągniesz.

Natomiast do prysznica 45C wystarczy. Musisz tez pamietać ze sterownik ma histerezę na CWU i moze byc ona różna nawet do 10C. Jeśli zatem ustawisz 45C to możesz się spodziewać temperatury nawet 36C w skrajnej sytuacji albo 46 zaraz po nagrzaniu.

Ja do wanny mam ustawione 53-54 i zazwyczaj to jest dobra temperatura aby było z czego "dolać" i dalej siedziec w gorącej

60C nie polecam bo można się oparzyć np w umywalce czy też wannie.

Mareks77
23-01-2019, 07:21
Odnośnie Vitodens 222F jeśli dobrze widzę to kocioł stojący z wbudowanym zasobnikiem chyba 100l.
Jest możliwość wbudowania pompy cyrkulacyjnej w kotle poprzez dodatkowy zestaw przyłaczeniowy.
Programowania pracy pompy szukaj w instrukcji i sterowniku.

maska321
23-01-2019, 11:53
Dziekuje za wyjasnienia.

maska321
23-02-2019, 18:23
Dzien dobry,

Czy mozliwa jest regulacja/kalibracja stacji pogodowej podlaczeonej do kotla Vitodens 222-F?
Pytam,poniewaz stacja pogodowa zawyza o okolo 3-4 st.C swoje wskazania w porownaniu z panujaca temperatura powietrza(inna stacja pogodowa automatyki domu zamocowana jest obok i pokazujace prawidlowe wskazania)

pozdrawiam