PDA

Zobacz pełną wersję : Prawie NOWY dom 84m, czym ogrzewać ? (C.O. i C.W.U.) ?



Ne$
21-01-2019, 10:24
Witam

Kupiłem niedawno dom parterowy z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni 84m kw. Dom pochodzi z przetargu, poprzedni właściciele podobno mieszkali w nim jakiś czas, jednak nie mogę na tę chwilę uzyskać zbyt wielu informacji o instalacjach i obawiam się, że nie uzyskam ich w ogóle.

Na parterze i na piętrze znalazłem rozdzielacze typowe dla podłogówki, w pokojach znajdują się pojedyncze małe grzejniki. Kotłownia w piwnicy około 2,5x2,2 m z opcją powiększenia w razie potrzeby. Jest tam kocioł na paliwo stałe, na 99% taki http://www.sad-co.pl/files/sad_plus-top.jpg. Nie wiem w jakim stanie jest instalacja C.O. bo na razie w domu nawet prąd jest odcięty, ja nie mam jeszcze kluczy.

Dom budowany z porotherm 38 cm, mam zamiar go ocieplić (tutaj kolejne pytanie, jaki gruby styropian ?)

Na działce nie ma gazu, najbliższy punkt chyba koło 80 m ode mnie, więc wolałbym żeby zostało tak jak jest. Poczytałem trochę o buforach ciepła i wydaje mi się to w tej chwili opcją najrozsądniejszą, w razie czego kotłownię można trochę "rozciągnąć". Nie chcę spędzać całych dni w kotłowni i chciałbym mieć ciepło w domu po powrocie z pracy. Nie mam też fortuny na ten cel więc proszę o rady w miarę ekonomiczne na etapie budowy, przebudowy jak i użytkowania.

W związku z tym kilka pytań:
- Czym ogrzać taki domek i CWU (w przyszłości 4-5 osób, teraz 3)?
- Jaki koszt wykonania dobrej instalacji C.O. licząc na to, że rurki w podłogach są całe/szczelne ?
- Kto na podkarpaciu wykonuje bufory, ewentualnie całe instalacje ?

Jeśli są potrzebne jakieś inne informację, proszę pisać, będę się starał dopisać.

pozdrawiam

Konsultant marki Junkers
05-02-2019, 07:58
Witam,

Jeżeli w Pana budynku znajduje się sieć gazowa w odległości ok 80m, warto zastanowić się na wykonaniem do niej przyłącza oraz zastosowaniu znacznie bardziej ekologicznego i komfortowego rodzaju ogrzewania jak gazowy kocioł kondensacyjny. Ze względu na niewielką powierzchnię budynku, takie rozwiązanie pozwoli na wykorzystanie pomieszczenia kotłowni również na inne cele, jak pralnię lub spiżarnię. Kocioł gazowy może być już ze zintegrowanym zasobnikiem CWU, co rozwiąże Pana problem.
W sprawie doboru odpowiedniego gazowego kotła kondensacyjnego zachęcam do kontaktu z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów. Na stronie internetowej http://www.junkers.pl/ znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od ich lokalizacji. Wystarczy w niej wpisać jedynie miejscowość, w której znajduje się Pana budynek. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers-Bosch

Deflorator
05-02-2019, 10:17
Witam,

Jeżeli w Pana budynku znajduje się sieć gazowa w odległości ok 80m, warto zastanowić się na wykonaniem do niej przyłącza oraz zastosowaniu znacznie bardziej ekologicznego i komfortowego rodzaju ogrzewania jak gazowy kocioł kondensacyjny.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers-Bosch

Ty tak serio czy tylko jaja sobie robisz?

michalck81
05-02-2019, 13:11
Albo czysty prąd albo PC, nic innego nie ma sensu przy tak małej powierzchni. Dorzuć 15cm grafitu na ściany i jeżeli to możliwe na strop nad poddaszem (skosów już nie poprawisz), generalnie gdzie się da.

Taki1
05-02-2019, 14:38
Pomieszkaj jeden sezon i sprawdź ile opału ci zejdzie. Prąd to dobry kierunek ale nie wiesz jak została wykonana izolacja. Od węgla uciekaj. Jak nie chcesz gazu to masz jeszcze pellet (sam się rozpali), PC i prąd COP1. Możesz w układ wpiąć rurkę z grzałką i to będzie najtańsze inwestycyjne rozwiązanie.

Ne$
06-02-2019, 09:21
Zamieszkać chciałbym już z gotowym rozwiązaniem, nie wiem jak poprzedni właściciel grzał podłogówką i piecem na paliwa stałe. Ocieplenie będzie pewnie max 10 cm ze względu na "okna strzelnicze" ale to jeszcze czas pokaże. Nie ukrywam, że chciałbym być jak najbardziej niezależny od zakładu energetycznego i gazowni. Życie pokazuje, że w każdej chwili prąd czy gaz może pójść np 100% w górę. Dlatego mocno rozważam pozostanie przy tym co jest obecnie tylko chciałbym zmodernizować instalację, żeby mieć z niej CO i CWU w miarę wygodnie. Dlatego też pytam o bufor. Mam też kawałek swojego lasu. Biorę oczywiście pod uwagę wymianę kotła ale jeśli ten będzie sprawny do chętnie skorzystam z niego do końca jego dni.

Taki1
06-02-2019, 12:18
Korzystaj z tego pieca do oporu. Pomyśl nad zamontowanie w drzwiach palnika peletowego i masz spokój z chodzeniem do kotłowni kilka razy dziennie. Wyjdzie drożej niż węglem ale sam się rozpala więc nie musi na podtrzymania pracować

kulibob
06-02-2019, 12:43
Dokleić 20cm połatać gdzie się da. Jak podłogówka sprawna to grzałka i klimatyzator