PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiana pokrycia dachoqego na budunku gospodarczym (stodola)



Michal11973
21-01-2019, 21:22
Zamierzam wymienić pokrycie dachowe (250 metrow kwadratowych) na pomieszczeniu gospodarczym (stodoła). Będą tam składowane maszyny siano i zboze . Budynek jest bardzo dobrze przewietrzany. Proszę o poradę czy pod blachę trapezową ułożyć folię dachową. Jest to dodatkowy koszt, lecz czy warty zainwestowania bo membrame mogą uszkodzić myszy, szczury, ptaki. Myślałem jeszcze o trapezowce z filcem ale nie jestem przekonany, bo nie montujemy blach pokrytych filcem na konstrukcjach drewnianych, ponieważ styk blachy z konstrukcją drewnianą będzie narażony na szybką degradację konstrukcji oraz samej blachy. Sąsiad mi powiedział ze on ma wszystkie pokrycia dachowe z blachy trapezowej o gr. 0.7mm bez membramy i mu nic się nie dzieje, żadna para wodna się nie skrapla. Ja jakoś nie jestem przekonany że trochę grubsza blacha i nie skrapla juz się para wodna. Myslem jeszcze o płytach warstwowych , ale są drogę ok 60 zł za metr.
Spotkałem się z rożnymi odpowiedziami i teraz jestem w kropce. A co wy myślicie? Co byście doradzali? Pozdrawiam

CityMatic
21-01-2019, 22:05
Michał, nie ma sensu montować foli to nie budynek mieszkalny, a tak jak wspomniałeś zostanie to zniszczone przez gryzonie czy ptaki.
W garażach i budynkach gospodarczych czy stodołach nie montuje się takich elementów i sąsiad dobrze Ci radzi.Prawidłowa wentylacja zapewni i odpowiednią wilgotność i brak skroplin na wewnętrznej stronie blachy.

Michal11973
22-01-2019, 06:01
Michał, nie ma sensu montować foli to nie budynek mieszkalny, a tak jak wspomniałeś zostanie to zniszczone przez gryzonie czy ptaki.
W garażach i budynkach gospodarczych czy stodołach nie montuje się takich elementów i sąsiad dobrze Ci radzi.Prawidłowa wentylacja zapewni i odpowiednią wilgotność i brak skroplin na wewnętrznej stronie blachy.

Dzięki za poradę. A co masz na myśli prawidłowa wentylacja? Sąsiad mówił ze musi być podbitka deskowana.

CityMatic
22-01-2019, 06:25
Podbitka ważne aby była, ale nie ze względu na wentylację ale na uchronienie przed wytworzenie podciśnienia przy dużych porywach wiatru przez co dach mógłby ulec uszkodzeniu. W takiej konstrukcji jest tyle szpar, że wentylacja zapewniona jest samoistnie. Ważna jest natomiast sama konstrukcja więźby, aby była że zdrowego drzewa, a nie z odpadów.

Michal11973
22-01-2019, 09:50
Podbitka ważne aby była, ale nie ze względu na wentylację ale na uchronienie przed wytworzenie podciśnienia przy dużych porywach wiatru przez co dach mógłby ulec uszkodzeniu. W takiej konstrukcji jest tyle szpar, że wentylacja zapewniona jest samoistnie. Ważna jest natomiast sama konstrukcja więźby, aby była że zdrowego drzewa, a nie z odpadów.
Konstrukcji wierzby nie będę zmieniał, zdrowe jest, z drzewa topory, robione było 40 lat temu. Myślałem tylko żeby za inpregnować drzewo. A podbitki nie da rady zrobić, konstrukcja zaraz kończy się przy ścianie, musiałbym przedłużać kawałkami drzewo żeby wydłużyć,
ale to jak nie będzie miało wpływu na wentylację to nie będę robił podbitki.

Andrzej Wilhelmi
26-01-2019, 14:59
Można jeszcze zamiast blachy przykryć dach płytą falistą włóknocementową. Pozdrawiam.