PDA

Zobacz pełną wersję : Grant panele fotowoltaiczne.



Juras44
22-01-2019, 07:42
Witam
W mojej gminie rusza program Grant na wymianę starych kopciuchow węglowych.
Mam możliwość wzięcia PV pod warunkiem że będę nimi ogrzewał dom czyli muszę dokupić kocioł elektryczny lub bufor z grzałkami.
Pompa ciepła odpada gdyż nie mam w domu podlogówki.
Dofinansowanie jest na poziomie max 25tyszl lub 70%.
Dom mam 110m2 dobrze ocieplony.
Aktualnie w sezonie zimowym spalam około 3ton węgla.
Latem chodzą solary.
Z racji nie dużego dachu myślę że maksymalnie wejdzie mi pv na około 10kw i to na stelażu.
Aktualnie taryfę w tauron mam 12gw zmienioną pod przyszłe ogrzewanie elektryczne.
Ale po spotkaniu w UM i możliwości zakupu z programu grant pv to zastanawiam się czy pv połączyć z kotłem elektrycznym czy z grzałkami oraz jakie wybrać same panele.
Dodatkowo suma zwrotu to maks 25tyszl.
Same pv podejrzewam że wyjdą ponad 40tyszl plus kocioł ,bufor itd to trzeba grubo szykować ponad 50tyszl.
Może ktoś już taka inwestycję z grantu przeprowadzał to chętnie poczytam na co zwrócić uwagę i ewentualnie czego unikać.

cuuube
22-01-2019, 08:07
Pompy + kaloryfery działają , to nie jest niemożliwe.
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?349709-Pompa-ciepła-i-grzejniki-w-mieszkaniu

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?350473-O-takim-jednym-który-wyszedł-z-quot-szafy-quot-)


Szkoda pakować się w coś co grzeje 1 do 1 jak można wziąć coś co grzeje 1 do 3 ( COP3).

Grzałkami dasz rade zagrzać , jednak przy ich poborze 1 do 1 Kwh , to produkcji z tych 10 kWp raczej nie wystarczy . Piszesz o g12w tauron , plus PV u nich = Kłopoty z przeliczaniem ...
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-ktoś-panele-fotowoltaiczne-Proszę-o-opinie&p=7769065&viewfull=1#post7769065

Wracajac do 10kWp , piszesz o niedużym dachu i domku o powierzchni 110m2 , to się 'pane ne da ' no chyba ,że masz dach wsch-zach i bez dodatków w połaci , może wtedy , ale ...

40 tysięcy na 10 kWp przy dotacji to nie jest możliwe , ponad rok temu miałem złożony wniosek w podobnym programie ( 85% dotacji) Wychodziło mi ,że za 6 kWp policzą sobie 36 tysięcy .
25 tysięcy zwrotu to dużo i mało...

Juras44
24-01-2019, 13:18
Dach mam południowo zachodni.
Z tym że większa płaszczyzna to taki pod niedużym kątem prostokąt i drugi dach pod dość dużym kątem z dwa solarami i tam z 4-6 paneli bym zmieścił.
Na tym większym dachu muszę zastosować stelaż i tak zamontować pv.

cuuube
24-01-2019, 16:39
Znaczy się , że duża połać odchylona od południa na zachód ? Drugi dach , czy drugą połać tego samego ?
Jeśli odchylony od południa to nie zrobi zakładanej produkcji.

fachman19
24-01-2019, 17:37
Po kiego instalacja CO . wystarczą zwykłe grzejniki elektryczne po 400 zł szt
Za 6 kWp dałem 22 000 zł .

Juras44
25-01-2019, 20:10
Na tym skosie mam dwa panele i latem grzeją jak wściekłe.
Ogólnie latem z podwórka zabieram auto i stawiam gdzie indziej bo tak grzeje.
Trawa praktycznie wypalona jest w większości.
Latem okna muszę zasłaniać roletami gdyż telewizję jest ciężko oglądać.
Parapety były plastikowe i wszystkie powyginany się i musiałem na szybko zrobić z kafli i jest oki.
Zobaczę jak przyjadą magicy popatrzą co i jak wtedy będę mądrzejszy.

zbyszek57
25-01-2019, 20:17
Na dom 110 m powierzchni grzanej dajesz instalacje z folii grzewczej za ok 10 -11 tys ze sterowaniem tygodniowym, pod panele podłogowe, pod ceramikę, na sufity, dowolnie. Moc całkowita instalacji nie więcej nic 7 kW. Gwarancja 25 lat, bez kosztów serwisu, przeglądów i bez obsługi jakiejkolwiek Instalacja PV 9,9 spokojnie to zaopatrzy w en el i zostanie Ci na prąd bytowy jeszcze

Juras44
26-01-2019, 16:25
Też o tym myślałem ale co z wodą ciepłą.
Czterech domowników do tego góra prysznic na dole duża wanna.
W dwóch łazienkach kafelki plus część przedpokoju góra i cały przedpokój dół.
Jedynie w pokojach i salonie panele.
Także jest trochę zachodu i przerabiania.
Najłatwiej to wpiąć się w istniejącą instalacje z niewielką przeróbką w samej kotłowni w której i tak planuję remont przeprowadzić.
W przypadku zainstalowania bufora to muszę drzwi wyburzyć i wstawić np 80cm a mam teraz 60cm inaczej nie wejdę z buforem.

zbyszek57
27-01-2019, 18:15
Wszystko da sie rozwiązać. Podgrzewacze przepływowe inwerterowe i masz komfort wody na zawołanie. No ale jak juz masz instalacje podłogówki to ne ma sensu tego przerabiać
.