PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w wyborze ogrzewania - dom niecale 100m2, parterowy.



Myszcz
22-01-2019, 11:43
Witam serdecznie,
czytam forum od pol roku - w koncu pora cos napisac.
Mam zrobione OZC (dziekuje, Asolt) - wkleje co wazniejsze dane:

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 21,44 GJ/rok
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 5957 kWh/rok
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 89 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 241,0 m3
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 240,2 MJ/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 66,7 kWh/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 89,0 MJ/(m3·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 24,7 kWh/(m3·rok)
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 3293 W


Bedzie jeszcze troche mniej, bo okna beda lepsze. I teraz podstawowe pytanie - czym ogrzewac taki dom?
Mam 2 opcje (gazu na dzialce nie ma):

1 - pompa ciepla powietrzna
2 - ogrzewanie elektryczne - kable

Pompy ciepla:
1 oferta: firma z Krakowa, pompa ciepla Samsung AE090JXYDGH/EU EHS Mono, Standard, Pompa ciepła Capacity 9 kW, 3 PH, 17380 agregat zewnetrzny + 3109 - modul sterujacy mono = 20500 (zaokraglajac) + 8* VAT = 22128 zl
Do tego trzeba doliczyc cala instalacje i robocizne - wie ktos jaki to jest koszt mniej wiecej?
Czyli za pompe + robocizne - ile trzeba bedzie zaplacic?

2 oferta: Pompa ciepła NIBE SPLIT AMS10 8 kW + zbiornik CWU 180 l. 24 840 zł + robocizna - ile? wie ktos?

3 oferta: OFERTA NIBE-BIAWAR
1 AMS 10-8 064033, 9 000,00 jednostka zewnętrzna zasilana powietrzem zewnętrznym o modulowanej mocy 3-8 kW
2 SMO 20 067224, 2 000,00 moduł do sterowania pracą systemu z powietrzną pompą ciepła
3 HK 200 S 25820, 12 000,00 centrala wewnętrzna z zintegrowanym zbiornikiem c.w.u. 180l
4 NIBE UKV 100 088207, 850,00 zbiornik buforowy 100l ocieplony

Razem: 23850 netto + 8*vat = 25758 zl lacznie + do tego robocizna - ile? ktos wie mniej wiecej?
Plus do tego: LISTA AKCESORIÓW DEDYKOWANYCH DO WSPÓŁPRACY Z NIBE SPLIT : razem prawie 17k

Tutaj lista tego co podeslal:
425192

Czyli pompa+zbiornik+ta cala lista = 42k za calosc. Do tego robocizna - ile? To pewnie z 50k za pompe, tak?

Oferty ogrzewania podlogowego:

1 oferta:
ogrzewania podłogowe DEVI/Danfoss na bazie 7 kabli grzejnych DEVIflex ( 20 lat gwarancji) wraz z systemem sterowania DEVIlink Wi-Fi : https://www.ogrzewanie-elektryczne.pl/devilink-inteligentny-sterownik-systemow-ogrzewania-podlogowego-z-wi-fi-n-12.html
w cenie brutto 12300 zł/kpl. wraz z dostawą i montażem.
Projekt zakłada ogrzewanie wszystkich pomieszczeń poza spiżarnią,z indywidualnym sterowaniem. Pomieszczenie gosp., wiatrołap oraz hol połączyłem w jeden układ.
Tańszą opcją podgrzewacza wody może być PSH :
https://www.ogrzewanie-elektryczne.pl/stiebel-eltron-psh-120-universal-el-120-litrow-p-1424.html

Czyli wychodzi zalozmy 14k za calosc.

2 oferta: firma ECO Partner - maja panele grzewcze.

zatem na poszczególne pomieszczenia należy zamontować następujące moce grzewcze:
-wiatrołap 3,87m2 - 1x430W,
-pom. gosp. 2,44m2 - nie ogrzewamy,
-przedpokój 5,37m2 - 1x650W,
-salon 25,79m2 - 3x650W (wspólny termostat z przedpokojem),
-kuchnia 10,54m2 - 1x900W,
-spiżarnia 2,24m2 - nie ogrzewamy,
-pokój dziecka 10,42m2 - 1x900W,
-pokój dziecka 12,14m2 - 1x900W,
-łazienka 5,32m2 - 1x650W,
-sypialnia 13,3m2 - 1x900W.

Łączna moc grzewcza wyniesie 7,28kW.

WYMIARY PANELI:
430W: 80x60x3cm
650W: 120x60x3cm
900W: 170x60x3cm

WYKONAWSTWO 2 ETAPOWE:
1 ETAP:
-rozprowadzenie instalacji elektrycznej pod ogrzewanie + materiały (stan domu surowy zamknięty) - 2000,00zł
-dojazd - 200,00zł
RAZEM: 2200,00zł + 8%VAT = 2376,00zł

2 ETAP:
-panele grzewcze - 9294,00zł POLSKI PRODUKT Z 10 LETNIĄ GWARANCJĄ
-termostaty - 1050,00zł (7szt programowalnych)
-montaż końcowy - 1200,00zł
-dojazd na montaż GRATIS
RAZEM: 11544,00zł - RABAT = 11082,24zł + 8%VAT = 11968,82zł

RAZEM 2 ETAPY = 14344,82zł

Podsumowujac - jezeli ktos tutaj dobrnal, to prosze o pomoc - co lepsze?

Wychodzi, ze pompa ciepla to koszt 50k (juz calosc, z robocizna)?
Kable - zalozmy 15k.
Roznica - 35k - jest to naprawde duzo.
Upraszczajac - jesli z OZC wychodzi 6k kwh na rok - to pompa (niech ma te COP 3.5 zalozmy) zuzywa 1.7k kwh czyli

Jezeli przyjmiemy calosc grzania w G12w w I taryfie to jest to: 900 zl
jezeli przyjmiemy 3/4 grzania w II i 1/4 w I taryfie to jest to: 600 zl

kable 6k kwh - roznica 4.3 k kwh. Liczac w taryfie G11 wychodzi 2.3k zl
W taryfie G12w wychodzi 1075 zl jezeli jest to sama II taryfa, a jezeli przyjmiemy 3/4 w II i 1/4 w I taryfie to jest to: 1.5k zl

Zakladamy grzanie g12w i 3/4 w taryfie II (do tego sa wekendy cale+dni ustawowo wolne - wiec tak moze byc):
Pompa ciepla: koszt 600 zl
Kable: koszt 1500 zl
Roznica: 900 zl na rok (na rok, dobrze licze??)

Roznica w cenie pompy ciepla minus kable = 35k
35k / 900 zl (uproscmy - podzielmy juz przez 1000 zl) = 35 lat zwrotu.
Do tego PC - przeglady, do tego koszt kredytu (dom w czesci na kredyt, wiec to takze wypadaloby podliczyc - ale nie robie tego).

Dobrze policzylem te koszty ogrzewania? Cos mi podejrzanie wyszlo - nie ma gdzies bledu przypadkiem? Prosze kogos madrego o sprawdzenie:)
Tauron, stawki:

g11 0,534 zl
g12ws1 0,682 zl
g12ws2 0,25 zl

Pomoze ktos?

PS. Licze na konstruktywna krytyke:>

Kaizen
22-01-2019, 11:49
Ta pc to razem z podłogówką?
Kable z połowę taniej powinno się dać zamntować - to jakieś trzy dni robocze a materiał sobie wyceń w sklepie.

tym policz (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM)

Tulisko
22-01-2019, 12:08
Witam serdecznie,
czytam forum od pol roku - w koncu pora cos napisac.
Mam zrobione OZC (dziekuje, Asolt) - wkleje co wazniejsze dane:

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 21,44 GJ/rok
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 5957 kWh/rok
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 89 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 241,0 m3
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 240,2 MJ/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 66,7 kWh/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 89,0 MJ/(m3·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 24,7 kWh/(m3·rok)



Wklej jeszcze projektowe obciążenie cieplne;-)

Myszcz
22-01-2019, 12:13
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 3293 W

imrahil
22-01-2019, 12:19
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 3293 W

i do tego pompy 8-9 kW? pewnie instalator takie coś zaproponował lekceważąc obliczenia (oni tak mają). wyceń sobie pompy 4-7 kW. tak naprawdę wyliczone obciążenie cieplne w praktyce jest niższe

Myszcz
22-01-2019, 12:24
No wyslalem mejla z zapytaniem ofertowym + OZC+ projekt budynku - dostalem takie wyceny. No a pompa 4-7 KW - to jaki koszt? O ile tansza calosc bedzie od tych, ktore dostalem od 3 roznych firm?

Potrzebuje calkowity koszt pompy ciepla+wszystkiego co jest potrzebne do jej montazu+instalacji+robocizny - jest ktos z Was w stanie to mniej wiecej ocenic?

Taki1
22-01-2019, 14:16
Masz dom o podobnych parametrach jak ja. Tzn ja mam mniejszą powierzchnię użytkową.
Ceny dla mnie:
PC 7kW z montażem 16000
Zbiornik CWU 2000
Podlogowka z rozdzielaczem w płycie materiał 2000 (robocizna samemu)
Wychodzi 20000 za CO

Kable 3000zl (ceny z neta) robocizna we własnym zakresie (2 popołudnia i kilka paczek tyrytytek),
Stetowniki 4 x 160zl
Bojler 1000zl
Zamiast kabli może być wodna Podlogowka za 2000 + grzałka w rurce 2 cal + 1 sterownik i stycznik za 1000zl
Różnica wychodzi 15000
Liczenie kosztu '' opalu'' wychodzi Ci dobrze. Jeśli się boisz podwyżek prądu lub chcesz zminimalizować koszt kwh w drogiej taryfie to za te 15 tysi wrzuć na dach panele foto. Za te pieniądze masz co najmniej 3kWp.
Ja zrezygnowałem z PC, będzie wodna podłogówka z grzałką w rurce. W razie Wu panele wrzucę na dach jak dotacje zacną dostanę.

Myszcz
22-01-2019, 16:32
@ Taki1 - dzieki za odpowiedz.
Troche mnie zdziwilo, ze napisales o koszcie pompy 16k - ja dostalem oferty 22k za sama pompe plus do tego: LISTA AKCESORIÓW DEDYKOWANYCH DO WSPÓŁPRACY Z NIBE SPLIT : razem prawie 17k - czy to wszystko jest niezbedne do wykonania instalacji? To wychodzi 40k za same materialy - a Ty napisales, ze wyszlo Ci razem 20k (kosztow robocizny nie licze na razie) - skad taka dwukrotna roznica?

Taki1
22-01-2019, 17:42
Wejdź np na Alle.... I wpisz pompa ciepła 5, 7 lub 9kw. Zadzwoń. Zapytaj o cenę z montażem. Kable w necie też znajdziesz. Jeśli się zdecydujesz na COP1 to napisz na priv

imrahil
22-01-2019, 19:00
skontaktuj się z firmami ze Śląska, np. GHS z Rudy Śląskiej albo Eko Karbon z Bielska. i zaznacz, że nie potrzebujesz pompy 9 kW

noc
22-01-2019, 20:10
Dobrze policzylem te koszty ogrzewania? Cos mi podejrzanie wyszlo - nie ma gdzies bledu przypadkiem? Prosze kogos madrego o sprawdzenie:)
Tauron, stawki:



Ogólnie to dość dobrze policzone, a co wybrać, to sam musisz sobie przemyśleć.
Instalację z pompą ciepła drogo Ci proponują, znajdziesz taniej. A wtedy się zastanowisz, czy kupić taniej kable, czy zainwestować teraz wolne pieniądze w PC i cieszyć się niskimi rachunkami. Nie znamy Twojej sytuacji finansowej, rodzinnej, mając takie dość logiczne wyliczenia sam podejmiesz najlepszą dla siebie decyzję.
Możesz jeszcze grzać prądem (grzałką) w COP1 z wodną podłogówką, a będziesz miał wolne środki, to dołożysz PC. Jeśli teraz zrobisz kable, w zasadzie nie będziesz miał już odwrotu od tego, prąd będzie drożeć.
A tą moc PC ta zbyt wysoką rozpatrujesz, wystarczy słabsza i tańsza.

Myszcz
22-01-2019, 20:17
@Taki1

Z Alledrogo:

POMPA CIEPŁA PANASONIC AQUAREA WH-MDC05H3E5 5 KW MONOBLOK SERIA H = 15.6k pln
CNC Pompa Ciepła Panasonic SDC 7kW Seria H = 15.2k pln
POMPA CIEPŁA PANASONIC AQUAREA 9 KW GENERACJA H = 19.3k pln

Roznica to 4k miedzy 5kw a 9kw (jestem laikiem, nie wnikam w producentow pomp - wybralem akurat ta marke, bo firme 'znam' z innych produktow). To koszt samej pompy - a reszty instalacji+montazu? Calosc ile tak realnie wyniesie?
PS. Jesli zdecyduje sie na kable, to na 100% napisze na prv - dzieki za pomoc!

@ imrahil - jutro wysle im zapytanie o wycene - dzieki za namiary.

Myszcz
22-01-2019, 20:25
Ogólnie to dość dobrze policzone, a co wybrać, to sam musisz sobie przemyśleć.
Instalację z pompą ciepła drogo Ci proponują, znajdziesz taniej. A wtedy się zastanowisz, czy kupić taniej kable, czy zainwestować teraz wolne pieniądze w PC i cieszyć się niskimi rachunkami. Nie znamy Twojej sytuacji finansowej, rodzinnej, mając takie dość logiczne wyliczenia sam podejmiesz najlepszą dla siebie decyzję.
Możesz jeszcze grzać prądem (grzałką) w COP1 z wodną podłogówką, a będziesz miał wolne środki, to dołożysz PC. Jeśli teraz zrobisz kable, w zasadzie nie będziesz miał już odwrotu od tego, prąd będzie drożeć.
A tą moc PC ta zbyt wysoką rozpatrujesz, wystarczy słabsza i tańsza.

Dzieki za mile slowa:>
Wyslalem maila do jakis 20 firm - tylko 3 mi sensownie odpowiedzialy, przesylajac oferte. Bylem na 1 spotkaniu na zywo z firma z KrK - fajnie, fajnie - mial koles wyslac pelna wycene z 1.5 tygodnia temu - nadal nie wyslal. Ale z tego co kojarze, to takze byla pompa 9KW i chyba samsunga za jakies 22-25k bez vat.

O to chodzi, ze 'wolnych' pieniedzy nie mam - poszly w dzialke+media+projekt i zostalo 'kilka' tysiecy na rozruch. Dom (szkieletowy) bedzie budowany w wiekszosci na kredyt (ale zamierzam go splacic w ciagu 5-10 lat, a nie 30) - wiec na razie chce, aby koszty nie byly jakies piekielnie duze - musze z kredytu sfinansowac calosc. Sytuacja rodzinna - ja+Żona+synek prawie 2-letni.
Prad bedzie drozec, to to wiem. Alternatywa moze byc dolozenie PV na dach - dom bedzie mial dach praktycznie idealnie zwrocony pod ewentualne panele.

Po to zalozylem temat, aby posluchac rad madrzejszych ode mnie, jezeli chodzi o budowe domu/wybor ogrzewania i czegos sie nauczyc:)

gawel
22-01-2019, 20:59
Ogrzewam kanadyjczyk od 15 lat konwektorami elektrycznymi. Od początku miałem po kolei wszystkie taryfy od budowlanej przez 2 lata do obecnej g12w. Jestem z rozwiązania bardzo zadowolony.
Do kwestii wyboru systemu ogrzewania podszedłem kompleksowo, czyli liczyłem koszty inwestycji+koszty eksploatacji przez 20 lat. PC w 2003 roku kosztowała 70 tyś a cały dom 180 tys, więc to była cena z dupy, alternatywą było doprowadzenie gazu i co wodne, ale to rozwiązanie do dziś by się nie zwróciło nawet gdybym dodatkowe pieniądze posiadał a nie podobnie jak Ty musiał pożyczyć z banku.
Moim zdaniem koszt PC i dodatkowy na nią kredyt nigdy sie nie zwróci. Jak radzi Kajzem poszedłbym w kable w wylewce a do salonu wziąłbym split z funkcją grzania umieszczony pod oknem, żeby nie wiało po głowie. Tutaj jest więcej na ten temat https://forum.muratordom.pl/showthread.php?245730-Tanie-ogrzewanie-domu-klimatyzatorem-od-splita-po-kanałówkę/page5

Dlaczego kable bo nie ma uzasadnienia dla ogrzewania prądem wody aby ogrzewać powietrze to jest BEZ SENSU. W IX i XX wieku grzano wodę w kotłach stałopalnych początkowo w lokomotywach potem wykorzystano to do grzania domów bo jedynym luxusem było nie palenie węgla w pokoju w piecu kaflowym tylko centralnie gdzieś tam stąd i nazwa centralne ogrzewanie. Nawet w starożytności nie grzano wody tylko było Hypokaustum jako ogrzewanie powietrzne. Tak że według mnie wybór jest oczywisty.

Masz fajne zestawienia dotyczące domu i moce bardzo zbliżone do moich grzejników. Ja założyłbym podłogówkę w kuchni bo nie mam i zrezygnował z grzejnika w wiatrołapie bo nie potrzeba. I do cuw polecam pompę powietrzną ciepła można ją kupić już za 4-5 tys z zasobnikiem, Mam ją od lutego zeszłego roku i jak na razie z ok 3000 KWH na cuw zjadę ze zużyciem do 1100 kwh.

Ostatnia uwaga wszystko drożeje i prąd również, ale nigdy prąd nie podrożeje tak jak inne nośniki energii przykład prąd nie zdrożał w 2018 a od 2015 taniał anatomist gaz drożał ciągle a od sierpnia aż o 8%. Prąd jest wykorzystywany do ogrzewania w stopniu marginalnym w stosunku do innych jego zastosowań i dlatego ze społecznego punktu widzenia nie może być niedostępny bo nie można go niczym zastąpic. PV na razie podobnie jak PC sie nie kalkuluje ale za kilka lat będą tanie i na razie uznałem ze nie będę łosiem :yes:

Taki1
22-01-2019, 21:05
Do wodnej podlogowki z grzałką w rurce możesz dołożyć klimatyzator w centralnej części domu (korytarz) żeby nie dmuchało w sypialni i salonie. Za 2-3 tysie. W sumie za 6000 + bojler za 1000 masz bardzo sensowne ogrzewanie. Bez klimy za 4-5. Panele dołożysz lub nie. Ale jeśli liczy się każdy grosz (jak u mnie) to nic sensowniejszego nie wymyślisz.

gawel
22-01-2019, 21:09
Do wodnej podlogowki z grzałką w rurce możesz dołożyć klimatyzator w centralnej części domu (korytarz) żeby nie dmuchało w sypialni i salonie. Za 2-3 tysie. W sumie za 6000 + bojler za 1000 masz bardzo sensowne ogrzewanie. Bez klimy za 4-5. Panele dołożysz lub nie. Ale jeśli liczy się każdy grosz (jak u mnie) to nic sensowniejszego nie wymyślisz.

A po co wodna podłogówka? Co to ma na celu?

Konwektory do domu 2000 tyś +1000 zł za rozbudowę tablicy elektrycznej , klima do 2000 tys . Razem 5tys

A ta wodna podłogówka to za zero złotych ?????????????

kbab
22-01-2019, 21:14
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 3293 W
To nie żart!!!
Zauważ, że tak ciepły dom dogrzeją 2 farelki po 25 zł i to grzejąc na "pół gwizdka"
Powodzenia w wyborze, nie daj się wyrolować z kasy.

gawel
22-01-2019, 21:15
To nie żart!!!
Zauważ, że tak ciepły dom dogrzeją 2 farelki po 25 zł i to grzejąc na "pół gwizdka"
Powodzenia w wyborze, nie daj się wyrolować z kasy.

Dokładnie, ja na kilkudniowe wyjazdy z zimie zmniejszam lub wyłączam ogrzewanie i z kilkunastu stopni farelka 3kw wyrównuje temperaturę w 4h

Myszcz
22-01-2019, 21:17
To nie żart!!!
Zauważ, że tak ciepły dom dogrzeją 2 farelki po 25 zł i to grzejąc na "pół gwizdka"
Powodzenia w wyborze, nie daj się wyrolować z kasy.

Jak mam to rozumiec?

gawel
22-01-2019, 21:19
Jak mam to rozumiec?

Że nie ma co inwestować w drogie instalacje bo to nie ma sensu , np nie namawiam do konwektorów na parterze ale może kable w wylewce aby grzać w tańszej strefie?

Myszcz
22-01-2019, 21:31
No wlasnie odnosnie kabli - to myslalem, ze niech sobie beda w wylewce. Jak to realnie policzyc ile to da oszczednosci? Rozumiem, ze jak jest wylewka i grzeje w tanszej taryfie---> cieplo sie akumuluje w wylewce. Jak przestaje grzac---> cieplo jest oddawane.
Odnosnie Twojego dlugiego posta - mysle bardzo podobnie. Interesuja mnie 2 rzeczy:
1 - pisales, ze "Jak radzi Kajzem poszedłbym w kable w wylewce a do salonu wziąłbym split z funkcją grzania umieszczony pod oknem, żeby nie wiało po głowie. " - mozesz cos o tym wiecej napisac? Co to takiego? Jaki koszt? itp?
2 - pisales, ze "I do cuw polecam pompę powietrzną ciepła można ją kupić już za 4-5 tys z zasobnikiem, Mam ją od lutego zeszłego roku i jak na razie z ok 3000 KWH na cuw zjadę ze zużyciem do 1100 kwh. " - co to takiego? rozwiniesz mysl+podasz jakies takie pompy przykladowe+cene za calosc z montazem?

Niestety, nie jestem 'zlota raczka' - moje wyksztalcenie jest zupelnie inne i raczej w domu nie bede nic robic - no moze poza malowaniem/tynkowaniem zalozmy. Reszte prac wole zlecic fachowcom i miec na to gwarancje, a przez ten czas - pracowac i zarabiac kase w swoim zawodzie.

kbab
22-01-2019, 21:36
Jak mam to rozumiec?
Dokładnie jak Ci napisałem - ogrzewanie takiego domu to nie problem, 6000kWh dostarczy Ci każdy system grzewczy (nawet 2 farelki). Chcesz pc - zakup klimę - spoko da radę i zaoszczędzisz na COP-ie. 6k kWh/rok to nawet za prąd w C11 koszt nie powali. Komfort cieplny zapewnią Ci zarówno kable, jak i grzejniki infra-red, możesz pomieszać aby dopasować do potrzeb pomieszczeń. Jestem zwolennikiem dywersyfikacji nośników energii, kilkanaście lat temu u siebie trochę pomieszałem, mam gaz, prąd, kominek, kilmy, rocznie potrzebuję na całość ok 11-12k kWh, koszt nigdy nie przekroczył 3,5kzł/rok. pewnie teraz wybudowałbym dom oszczędniejszy, ale czy bardziej dopasowany?

gawel
22-01-2019, 21:43
No wlasnie odnosnie kabli - to myslalem, ze niech sobie beda w wylewce. Jak to realnie policzyc ile to da oszczednosci? Rozumiem, ze jak jest wylewka i grzeje w tanszej taryfie---> cieplo sie akumuluje w wylewce. Jak przestaje grzac---> cieplo jest oddawane.
Odnosnie Twojego dlugiego posta - mysle bardzo podobnie. Interesuja mnie 2 rzeczy:
1 - pisales, ze "Jak radzi Kajzem poszedłbym w kable w wylewce a do salonu wziąłbym split z funkcją grzania umieszczony pod oknem, żeby nie wiało po głowie. " - mozesz cos o tym wiecej napisac? Co to takiego? Jaki koszt? itp?
2 - pisales, ze "I do cuw polecam pompę powietrzną ciepła można ją kupić już za 4-5 tys z zasobnikiem, Mam ją od lutego zeszłego roku i jak na razie z ok 3000 KWH na cuw zjadę ze zużyciem do 1100 kwh. " - co to takiego? rozwiniesz mysl+podasz jakies takie pompy przykladowe+cene za calosc z montazem?

Niestety, nie jestem 'zlota raczka' - moje wyksztalcenie jest zupelnie inne i raczej w domu nie bede nic robic - no moze poza malowaniem/tynkowaniem zalozmy. Reszte prac wole zlecic fachowcom i miec na to gwarancje, a przez ten czas - pracowac i zarabiac kase w swoim zawodzie.

Przykładowa PC cuw https://allegro.pl/oferta/powietrzna-pompa-ciepla-do-cwu-270-l-atlantic-egeo-7329016643 zamontuje ci hydraulik nie wymaga żadnych szczególnych uparwnień.

Split to potoczna nazwa jednostki wewnętrznej klimatyzatora. np takiego https://kaisai.pl/produkty-kaisai/fly/. Przeczytaj wątek z linku co ci wlkleiłem powyżej. skontaktuj się z oczszędnym grzesiem on montuje takie smart instalacje z wykorzystaniem klim i elektrycznych elementów grzejnych.

gawel
22-01-2019, 21:45
Dokładnie jak Ci napisałem - ogrzewanie takiego domu to nie problem, 6000kWh dostarczy Ci każdy system grzewczy (nawet 2 farelki). Chcesz pc - zakup klimę - spoko da radę i zaoszczędzisz na COP-ie. 6k kWh/rok to nawet za prąd w C11 koszt nie powali. Komfort cieplny zapewnią Ci zarówno kable, jak i grzejniki infra-red, możesz pomieszać aby dopasować do potrzeb pomieszczeń. Jestem zwolennikiem dywersyfikacji nośników energii, kilkanaście lat temu u siebie trochę pomieszałem, mam gaz, prąd, kominek, kilmy, rocznie potrzebuję na całość ok 11-12k kWh, koszt nigdy nie przekroczył 3,5kzł/rok. pewnie teraz wybudowałbym dom oszczędniejszy, ale czy bardziej dopasowany?

Bardzo duże zużycie jak na 130 m2

Taki1
22-01-2019, 21:46
A po co wodna podłogówka? Co to ma na celu?

Konwektory do domu 2000 tyś +1000 zł za rozbudowę tablicy elektrycznej , klima do 2000 tys . Razem 5tys

A ta wodna podłogówka to za zero złotych ?????????????

Poczytaj wszystkie moje wypowiedzi w tym wątku. Potem zadaj ponownie pytanie. Serio. Bez wycieczek. A tak wracając do tematu (bo i tak nie przeczytasz wcześniejszych postów) 500mb rurki pex lub pert x 2,50zł =1250zl
Rozdzielacz 500, grzałka w rurce z pompką obiegową, sterowaniem za 1000 i praca fachowca za skręcenie tego niech weźmie 500zl za popołudnie. Masz porownywalne koszty ale bez grzejników na ścianie.

1000zl za rozbudowę rozdzielnice el? Drogo płaciłeś

gawel
22-01-2019, 21:52
Poczytaj wszystkie moje wypowiedzi w tym wątku. Potem zadaj ponownie pytanie. Serio. Bez wycieczek. A tak wracając do tematu (bo i tak nie przeczytasz wcześniejszych postów) 500mb rurki pex lub pert x 2,50zł =1250zl
Rozdzielacz 500, grzałka w rurce z pompką obiegową, sterowaniem za 1000 i praca fachowca za skręcenie tego niech weźmie 500zl za popołudnie. Masz porownywalne koszty ale bez grzejników na ścianie.

1000zl za rozbudowę rozdzielnice el? Drogo płaciłeś

Samo się tonie wykona . Autor wątku podkreślił że osobiście nie będzie niczego robił. Tak 500 zł i w jedno popołudnie to chyba na zadupiu niestety w centralnej Polsce za 500 zł nikt tego nie wykona . To są Twoje fantazje a folia pod rurki a grubsza izolacja, a rozdzielacze i inna armatura nawet drobna to wszystko jest za darmo no jasne . marna argumentacja. I ponawiam pytanie: Jaki jest sens wchodzenia w anarchiczne ogrzewanie wody prądem w celu ogrzewania powietrza??

kbab
22-01-2019, 21:52
Bardzo duże zużycie jak na 130 m2
To całość, ogrzewanie, cwu, gotowanie, inne, wcześniej więcej paliłem w kominku to przekraczałem 20kkWh/rok. Dokładne dane w starym temacie, tam wcześniej pisałem o opłacalności klimy w oparciu o koszt gazu, jak chcesz to poczytaj ten temat
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne/page13&highlight=w%C4%99giel%2C+pr%C4%85d%2C+olej+inne

gawel
22-01-2019, 21:55
To całość, ogrzewanie, cwu, gotowanie, inne, wcześniej więcej paliłem w kominku to przekraczałem 20kkWh/rok. Dokładne dane w starym temacie, tam wcześniej pisałem o opłacalności klimy w oparciu o koszt gazu, jak chcesz to poczytaj ten temat
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne/page13&highlight=w%C4%99giel%2C+pr%C4%85d%2C+olej+inne

No kurcze dom ja mam bardzo podobny ale nigdy 10 000 kwh/rok nie przekroczyłem. Teraz mam zamiar zmiescic się w 7 tys. Może masz duzo osób do CUW?

kbab
22-01-2019, 22:02
No kurcze dom ja mam bardzo podobny ale nigdy 10 000 kwh/rok nie przekroczyłem. Teraz mam zamiar zmiescic się w 7 tys. Może masz duzo osób do CUW?
3 osoby, mój już stary dom, może potrzebuje z rodziną większego komfortu cieplnego - nie opisałeś swojego domu w stopce, nie wiem do czego się odnieść.

gawel
22-01-2019, 22:09
3 osoby, mój już stary dom, może potrzebuje z rodziną większego komfortu cieplnego - nie opisałeś swojego domu w stopce, nie wiem do czego się odnieść.

U mnie 2 osoby dom 15 letni

kbab
22-01-2019, 22:16
U mnie 2 osoby dom 15 letni
Wrzuć jakieś podobne do moich tabelek faktur w w/w linku, aby było co porównać, przez 15 lat na pewno zebrałeś sporo faktur.

gawel
22-01-2019, 22:24
Wrzuć jakieś podobne do moich tabelek faktur w w/w linku, aby było co porównać, przez 15 lat na pewno zebrałeś sporo faktur.

Za jakis czas jak przejdę na emeryturę nie mam teraz czasu natomiast przez 3,5 roku miałem podwójne faktury za prąd i oSD to dodatkowo sporo tego. Ilo letnimasz dom?

maaszak
22-01-2019, 22:28
I teraz podstawowe pytanie - czym ogrzewac taki dom?
Mam 2 opcje (gazu na dzialce nie ma):

1 - pompa ciepla powietrzna
2 - ogrzewanie elektryczne - kable

Pompy ciepla:
1 oferta: firma z Krakowa, pompa ciepla Samsung AE090JXYDGH/EU EHS Mono, Standard, Pompa ciepła Capacity 9 kW, 3 PH, 17380 agregat zewnetrzny + 3109 - modul sterujacy mono = 20500 (zaokraglajac) + 8* VAT = 22128 zl
Do tego trzeba doliczyc cala instalacje i robocizne - wie ktos jaki to jest koszt mniej wiecej?
Czyli za pompe + robocizne - ile trzeba bedzie zaplacic?

2 oferta: Pompa ciepła NIBE SPLIT AMS10 8 kW + zbiornik CWU 180 l. 24 840 zł + robocizna - ile? wie ktos?

3 oferta: OFERTA NIBE-BIAWAR
1 AMS 10-8 064033, 9 000,00 jednostka zewnętrzna zasilana powietrzem zewnętrznym o modulowanej mocy 3-8 kW
2 SMO 20 067224, 2 000,00 moduł do sterowania pracą systemu z powietrzną pompą ciepła
3 HK 200 S 25820, 12 000,00 centrala wewnętrzna z zintegrowanym zbiornikiem c.w.u. 180l
4 NIBE UKV 100 088207, 850,00 zbiornik buforowy 100l ocieplony

Razem: 23850 netto + 8*vat = 25758 zl lacznie + do tego robocizna - ile? ktos wie mniej wiecej?
Plus do tego: LISTA AKCESORIÓW DEDYKOWANYCH DO WSPÓŁPRACY Z NIBE SPLIT : razem prawie 17k

Tutaj lista tego co podeslal:
425192

Czyli pompa+zbiornik+ta cala lista = 42k za calosc. Do tego robocizna - ile? To pewnie z 50k za pompe, tak?

Oferty ogrzewania podlogowego:

1 oferta:
ogrzewania podłogowe DEVI/Danfoss na bazie 7 kabli grzejnych DEVIflex ( 20 lat gwarancji) wraz z systemem sterowania DEVIlink Wi-Fi : https://www.ogrzewanie-elektryczne.pl/devilink-inteligentny-sterownik-systemow-ogrzewania-podlogowego-z-wi-fi-n-12.html
w cenie brutto 12300 zł/kpl. wraz z dostawą i montażem.
Projekt zakłada ogrzewanie wszystkich pomieszczeń poza spiżarnią,z indywidualnym sterowaniem. Pomieszczenie gosp., wiatrołap oraz hol połączyłem w jeden układ.
Tańszą opcją podgrzewacza wody może być PSH :
https://www.ogrzewanie-elektryczne.pl/stiebel-eltron-psh-120-universal-el-120-litrow-p-1424.html

Czyli wychodzi zalozmy 14k za calosc.

2 oferta: firma ECO Partner - maja panele grzewcze.


Stoję przed taką samą zagwozdką a planuję dom o dość podobnym zapotrzebowaniu. Więc chętnie poczytam...
Tzn. byłem już zdecydowany na PC (te Samsungi EHS to taki mój cichy faworyt), tym bardziej, że instalatorów mam niejako pod ręką. Właśnie sobie uświadomiłem, że idealne miejsce na jednostkę zewnętrzną (tuż za ścianą pom. techn.) jest dość ryzykowne: zbyt blisko sąsiada a sam ostatnio posłuchałem jak pracuje jedn. zewn. - nie jest głośna, ale jednak szumi i nie chciałbym musieć tego przenosić pod np. taras. U mnie zmiana lokalizacji to dłuższe przewody chłodnicze pod domem, więc drożej, bo konieczna lepsza specjalistyczna izolacja (chłodnicza do tanich nie należy) i więcej czynnika chłodniczego.
Ogrzewanie kablami odrzuciłem już przeszło rok temu, bo mniej uniwersalne (jak PC nagle padnie to pod wodną podłogówkę podepnę na szybko najzwyklejszy kociołek elektryczny i też jakoś pójdzie), bo kable po iluś latach mogą się wypalać czy stracić właściwości (rurki PP też niby nie są wieczne, ale jakoś wydają mi się solidniejsze) i sprawa ewentualnego pola elektromagnetycznego (niektórych rodzajów kabli grzejnych sam producent nie zaleca do stosowania w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi). Ale teraz tak zacząłem się zastanawiać czy by jednak nie przemyśleć jeszcze raz kabelków.

Odpowiadając jak widzę te oferty:

1. Samsung - fajne pompki, ale oferta chyba nie obejmuje zasobnika CWU (pozostałe to mają). Czy na pewno potrzeba 9KW? Na podforum o PC gdzieś jest o tym, że nie warto przewymiarowywać, bo więcej z tego komplikacji niż pożytku - większa moc przydawała się do akumulacji ciepła, co nie do końca się sprawdziło w praktyce.
2. NIBE ceni się jak za zboże, a ta pompa to nie żaden cud, ot taki średniak. A czemu tam jest to takie drogie? Słówko "dedykowanego" jest myślę kluczowe (dobrze widzę, że jest tam też rekuperator? no jakby nie było jako akcesorium można sobie dodać). I czy bufor 100l jest niezbędnie konieczny czy wrzucone w wycenę bo tak mają w szablonie? Też na podforum PC było, że przy niedużych, prostych instalacjach bufor i dodatkowe pompki obiegowe to niepotrzebna komplikacja układu i obniżenie sprawności samej PC.

Generalnie do tych ofert musisz dorzucić koszt wykonania wodnej podłogówki, rozdzielaczy, itd. To będzie wtedy bardziej kompletne porównanie do instalacji na kablach. Do kabli doliczyć podgrzewacz cwu (przy PC wystarczy tańszy zasobnik cwu).
Do PC może być dofinansowanie z "czystego powietrza". Do kabli chyba nie?

ECO Partner - to panele grzewcze, inna zasada działania. PC i kable łatwiej porównać, bo grzeją w warstwie wylewki. Nie wyobrażam sobie bardziej komfortowego grzania niż płaszczyznowe poprzez podłogę. A skoro miałyby grzać te panele, to można dać mniej wylewki, bo i tak akumulacja nie będzie tak efektywna jak w podłogówce - to też jakaś oszczędność w inwestycji.

kbab
22-01-2019, 22:31
Za jakis czas jak przejdę na emeryturę nie mam teraz czasu natomiast przez 3,5 roku miałem podwójne faktury za prąd i oSD to dodatkowo sporo tego. Ilo letnimasz dom?
Skoro masz taki problem to poczekajmy.
Dom ma 20 lat zamieszkany od 15.

dolby
22-01-2019, 22:36
przez 15 lat na pewno zebrałeś sporo faktur.

niezła schiza
:)

maaszak
22-01-2019, 22:44
Przykładowa PC cuw https://allegro.pl/oferta/powietrzna-pompa-ciepla-do-cwu-270-l-atlantic-egeo-7329016643 zamontuje ci hydraulik nie wymaga żadnych szczególnych uparwnień.


Czy ta PC aby nie wyzyskuje ciepła z powietrza, które jest w pomieszczeniu? Latem faktycznie oszczędność, bo gorącego powietrza za darmo jest w nadmiarze, ale zimą i tak to powietrze trzeba jakoś ogrzać (czyt dodatkowo zapłacić).

gawel
22-01-2019, 22:48
Czy ta PC aby nie wyzyskuje ciepła z powietrza, które jest w pomieszczeniu? Latem faktycznie oszczędność, bo gorącego powietrza za darmo jest w nadmiarze, ale zimą i tak to powietrze trzeba jakoś ogrzać (czyt dodatkowo zapłacić).

Nie bo powietrze pobiera albo z zewnątrz, albo jak w moim przypadku z nieogrzewanego garażu. A w czym jest problem ? Moja pracuje w temperaturze wlotowego powietrza od -7 do +35 średni COP 3.6 Nie płace w PR za ciepło z powietrza na zewnątrz w garażu nieogrzewanym też jest powietrze gratis z zewnątrz. Takie myślenie to spektakularny przykład jak z prostego faktu zrobić gówniany problem.:(

gawel
22-01-2019, 22:51
niezła schiza
:)

Nie dobijaj mnie, ja na prawdę mam te wszystkie faktury i toi cały segregator aż straszy :cool:

Taki1
22-01-2019, 22:54
Samo się tonie wykona . Autor wątku podkreślił że osobiście nie będzie niczego robił. Tak 500 zł i w jedno popołudnie to chyba na zadupiu niestety w centralnej Polsce za 500 zł nikt tego nie wykona . To są Twoje fantazje a folia pod rurki a grubsza izolacja, a rozdzielacze i inna armatura nawet drobna to wszystko jest za darmo no jasne . marna argumentacja. I ponawiam pytanie: Jaki jest sens wchodzenia w anarchiczne ogrzewanie wody prądem w celu ogrzewania powietrza??

Ja nie mówię o centralnej Polsce. Mówię o swoim przykładzie. Podawalem koszt materiału od samego początku. Robocizny w nawiasach, dlatego że są rozbieżności. I już w pierwszym poście odniosłem się do mojego przykładu i moich wyliczeń. Jesli chcesz grzejniki - okej. W przypadku autora wątku i tak on podejmie decyzję. Dobrze, że są różne zdania i merytoryczna dyskusja. Dzięki temu podejmie świadomą decyzję. 3maj się ciepło w centralnej Polsce bo teraz mrozy.

gawel
22-01-2019, 23:06
Wrzuć jakieś podobne do moich tabelek faktur w w/w linku, aby było co porównać, przez 15 lat na pewno zebrałeś sporo faktur.

Mówisz = masz :yes:

gawel
22-01-2019, 23:16
Ja nie mówię o centralnej Polsce. Mówię o swoim przykładzie. Podawalem koszt materiału od samego początku. Robocizny w nawiasach, dlatego że są rozbieżności. I już w pierwszym poście odniosłem się do mojego przykładu i moich wyliczeń. Jesli chcesz grzejniki - okej. W przypadku autora wątku i tak on podejmie decyzję. Dobrze, że są różne zdania i merytoryczna dyskusja. Dzięki temu podejmie świadomą decyzję. 3maj się ciepło w centralnej Polsce bo teraz mrozy.

Masz rację nie ma idealnej dla wszystkich instalacji ale w podłogówce to mnie też nie przekonuje
https://youtu.be/Dg8jqT_15Dg

fotohobby
22-01-2019, 23:23
Jak ktoś dodał jakiegoś syfu do instalacji, to tak wygląda.
U mnie po 4 latach od napełnienia woda idealnie przejrzysta.

gawel
22-01-2019, 23:30
Jak ktoś dodał jakiegoś syfu do instalacji, to tak wygląda.
U mnie po 4 latach od napełnienia woda idealnie przejrzysta.

Dokładnie nawet w instalacji z rur stalowych i grzejnikach aluminiowych po 23 latach woda jest czysta, nie wiem co z tą podłogówką

Kaizen
22-01-2019, 23:35
Dokładnie nawet w instalacji z rur stalowych i grzejnikach aluminiowych po 23 latach woda jest czysta, nie wiem co z tą podłogówką

Pacholęciem będąc bawiłem się w wodne chłodzenie kompa - ale z grubej rury. Znaczy z pompą do CO. I syf się robił szybko. Dlatego do cyrkulacji CWU muszą być pompy mosiężne - sama pompa obiegowa do CO wpuszcza mniej więcej taki syf, jak na tym filmie. Rdzewieje zwyczajnie. Nawet dodawanie inhibiotorów korozji (CoPal w moim przypadku, bo miałem w kompie bloki miedziane, aluminiowe i pompę żeliwną) niewiele pomaga.

fotohobby
22-01-2019, 23:47
Dokładnie nawet w instalacji z rur stalowych i grzejnikach aluminiowych po 23 latach woda jest czysta, nie wiem co z tą podłogówką

Ta woda nie jest wynikiem tego, że to "podłogówka"
Tak jak mówię, zależy kto co dodał. U szwagra fachmani dodali to instalacji jakiś "glikol" niewiadomego pochodzenia, zaczeło być to co rok bardziej rdzawe, aż wszystkie przepływomierze po czterech sezonach zrobiły się nieprzeźroczyste, a woda ma kolor mocnej herbaty.
U mnie woda bez żadnych dodatków, zwykła kranówa podmieszana z demineralizowaną i jest OK

gawel
23-01-2019, 04:59
Panowie ja napisałem że to jedna z obaw natomiast są i inne mankamenty albo zapowietrzanie, albo również zbyt słąbe grzanie , no i bardzo duża bezładność. W kablach to zaleta w wodnych układach to wada.

fotohobby
23-01-2019, 06:53
Ty użytkujesz podlogowke, czy tylko o niej czytasz ?
Jakie zapowietrzanie ?
Jakie "zbyt słabe grzanie" ???
No przeciez to jest zwykly grzejnik, zeby grzał na wymaganym poziomie musi mieć odpowiednią moc.

Bezwładnośc, kiedy ktoś grzeje pradem, jest taką sama saletą w przypadku kabli, jak i wodnej podłogowki. Zadnych różnic

Tulisko
23-01-2019, 07:14
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 3293 W

Przy firmach które proponują pompę 9kW dla twojego obciążenia cieplnego w domu o lekkiej konstrukcji, postawiłbym znak zapytania.
Do takiego domku pompa 5kW split będzie jeszcze z naddatkiem. Splity 5kW mają przy temperaturze zasilania 35stopni około 4kW mocy przy minus 20st.
Ty potrzebujesz 3,3kW.

Pozdrawiam:)
Tulisko

imrahil
23-01-2019, 08:05
u mnie w rotametrach też czysta woda od prawie 5 lat. ja bym jednak poszedł w Twoim przypadku w wodną podłogówkę i kocioł elektryczny. to co tu koledzy proponują mija się z celem i zamyka drogę do komfortowego i taniego ogrzewania w przyszłości. kable + klima + PC do CWU wyjdą drożej niż kocioł elektryczny + wodna podłogówka + bojler i nie będzie otwartej drogi do normalnej PC. ogrzewanie klimą nie należy do komfortowych. napiszą zaraz, że można potem obniżyć koszt prądu przez PV, ale w naszym kraju nie jestem tego pewien - bilansowanie ma być przez 15 lat, a co potem? a co jeśli wcześniej nawet tę możliwość usuną?

jednym słowem - albo kocioł elektryczny czy grzałka, albo PC. zbyt duża PC poza ceną ma jeszcze jedną wadę - jeśli nie jest na czynniku R32 wymaga corocznych przeglądów i kontroli ubytku czynnika (takie wymagania stawia prawo) - przy mniejszej nie ma tego dodatkowego kosztu. Twój dom ogrzejesz bez problemu małą PC albo prądem.

noc
23-01-2019, 10:10
u mnie w rotametrach też czysta woda od prawie 5 lat. ja bym jednak poszedł w Twoim przypadku w wodną podłogówkę i kocioł elektryczny. to co tu koledzy proponują mija się z celem i zamyka drogę do komfortowego i taniego ogrzewania w przyszłości. kable + klima + PC do CWU wyjdą drożej niż kocioł elektryczny + wodna podłogówka + bojler i nie będzie otwartej drogi do normalnej PC. ogrzewanie klimą nie należy do komfortowych. napiszą zaraz, że można potem obniżyć koszt prądu przez PV, ale w naszym kraju nie jestem tego pewien - bilansowanie ma być przez 15 lat, a co potem? a co jeśli wcześniej nawet tę możliwość usuną?

jednym słowem - albo kocioł elektryczny czy grzałka, albo PC. zbyt duża PC poza ceną ma jeszcze jedną wadę - jeśli nie jest na czynniku R32 wymaga corocznych przeglądów i kontroli ubytku czynnika (takie wymagania stawia prawo) - przy mniejszej nie ma tego dodatkowego kosztu. Twój dom ogrzejesz bez problemu małą PC albo prądem.
Dwie strony wcześniej w tym wątku właśnie o tym pisałem;


Możesz jeszcze grzać prądem (grzałką) w COP1 z wodną podłogówką, a będziesz miał wolne środki, to dołożysz PC. Jeśli teraz zrobisz kable, w zasadzie nie będziesz miał już odwrotu od tego, prąd będzie drożeć.
A tą moc PC ta zbyt wysoką rozpatrujesz, wystarczy słabsza i tańsza.
Wodna podłogówka z grzałką, nie będzie droższa niż kable w wylewce, a nie zamyka w przyszłości instalacji PC. Jeśli w przyszłości jest ewentualna możliwość zakupu PC, to niedorzecznością byłoby zamykanie sobie drogi do grzania z COP 3.
Kable w wylewce są bardzo dobre do czasowo użytkowanych budynków, gdy bierzemy pod uwagę całkowite zaprzestanie grzania nawet na kilka dni. Albo w domach zbliżonych do pasywnych, gdzie kosztami grzania nikt sobie głowy nie zaprząta.

Taki1
23-01-2019, 11:22
[QUOTE=noc;7775744]Dwie strony wcześniej w tym wątku właśnie o tym pisałem;

Pisałem o tym kilka postów przed tobą... Ale w pełni się z tobą zgadzam. Przy takim małym zapotrzebowaniu to wodna podłogówka i albo kospel albo grzałka w rurce jak ma ogarniętego hydraulika.

Kaizen
23-01-2019, 11:38
Wodna podłogówka z grzałką, nie będzie droższa niż kable w wylewce

Będzie. Ostatnio podawane wyceny na FM to 90-130zł/m2 wodnej podłogówki (materiał i robocizna wraz z rozdzielaczami). Kable to o 2/3 albo i połowa tego. Co więcej - można tym już grzać podłączając nawet do gniazdka.

I po co wydawać kasę na grzanie z COP=3 jak te pieniądze lepiej przeznaczyć na grzanie z COP zmierzającym do nieskończoności w postaci PV? Co więcej - nawet, jak się zmienią przepisy, to kable bez problemu można będzie zasilić prądem z paneli. PC ani nawet pompa obiegowa do wodnej podłogówki tego nie udźwignie, jak moc czy napięcie będą za małe.

fotohobby
23-01-2019, 11:55
Szczególnie zimą zasilisz z PV.
W grudniu ludzie jakieś 40-100 kWh naprodukowali.

Styczeń będzie podobny zapewne...

Myszcz
23-01-2019, 11:57
Przykładowa PC cuw https://allegro.pl/oferta/powietrzna-pompa-ciepla-do-cwu-270-l-atlantic-egeo-7329016643 zamontuje ci hydraulik nie wymaga żadnych szczególnych uparwnień.

Split to potoczna nazwa jednostki wewnętrznej klimatyzatora. np takiego https://kaisai.pl/produkty-kaisai/fly/. Przeczytaj wątek z linku co ci wlkleiłem powyżej. skontaktuj się z oczszędnym grzesiem on montuje takie smart instalacje z wykorzystaniem klim i elektrycznych elementów grzejnych.

Ta PC do cuw - wydaje sie fajna opcja. Tak liczylem na szybko, to zwraca sie po okolo 4 latach uzytkowania - to juz okres w miare ok.
Nie wiem czy chce miec klime - bede miec rekuperacje, to to na pewno. A klima - nie wiem wlasnie. Dom na wsi, wiec nie bedzie goraco jak w zabetonowanym miescie.

@ maaszak - jestem zielony w temacie ogrzewania domu - dlatego ten temat. Nie wiem, czy PC 9KW jest odpowiednia do mojego domu i potrzeb - takie oferty dostalem od firm - myslalem, ze firmy wiedza co robia i oferuja (dostali OZC + projekt).

"Generalnie do tych ofert musisz dorzucić koszt wykonania wodnej podłogówki, rozdzielaczy, itd. " - no wlasnie - ile moze kosztowac calosc? Czy ma ktos z Was taka wiedze, aby policzyc koszt tego+do tego dodac koszt PC i zsumowac?

"Do PC może być dofinansowanie z "czystego powietrza". Do kabli chyba nie?" - max kwota kosztow kwalifikowanych to 53k, z tego 30% dostane zwrotu (bo pracuje i zarabiam, nie jestem patolem:P).

@gawel - no wlasnie, a ta pompe do cwu - to gdzie zamontowac trzeba? Mozna ja wrzucic na poddasze (nieuzytkowe bedzie)? Czy ma sobie gdzies w domu stac? Mam pomieszczenie gospodarcze, ale to male jest - jakies 2.5m2 mniej wiecej.

@ Tulisko A jaka jest roznica w cenie pompy 9kw a 3.3kw?
@ imrahil - "ja bym jednak poszedł w Twoim przypadku w wodną podłogówkę i kocioł elektryczny" - mozesz podac koszt takiego rozwiazania?

===============================
Niezle, niezle - mam coraz wiekszy metlik w glowie:> Ale mam nadzieje, ze z Wami - jakos doprowadze sprawe do konca. Dziekuje za wpisy i czekam na dalsza dyskusje.

noc
23-01-2019, 12:00
Szczególnie zimą zasilisz z PV.
W grudniu ludzie jakieś 40-100 kWh naprodukowali.

Styczeń będzie podobny zapewne...

Jak na razie przy tej sprawności PV i panującym klimacie, to PV znakomicie może zasilać letnią klimatyzację, do kabli zimą to prawie nic przy tej pogodzie.

Kaizen
23-01-2019, 12:33
Szczególnie zimą zasilisz z PV.
W grudniu ludzie jakieś 40-100 kWh naprodukowali.

Styczeń będzie podobny zapewne...

Grudzień to tylko kilka dni zimy. I chcesz na podstawie jednego miesiąca udowodnić, że wydanie X złotych na PV jest mniej opłacalne, niż na PC? Bo przez dwa - trzy miesiące trzeba będzie dokupić prądu? A w pozostałych całość ciepła może pochodzić ze słońca?

Kaizen
23-01-2019, 12:42
Ta PC do cuw - wydaje sie fajna opcja. Tak liczylem na szybko, to zwraca sie po okolo 4 latach uzytkowania

Jak to liczysz? Zakładając, że ogrzejesz tą pompą średnio z COP 2 jak doprowadzisz jej powietrze z zewnątrz i masz dzienne zużycie 100l, to rocznie zużyje 1000kWh prądu. Czyli 1000kWh zaoszczędzisz względem zwykłego bojlera. 1000kWh to jakieś 350zł w taniej strefie. Pompa od dobrego bojlera jest droższa o ponad 3500zł. Więc zwraca się 10 lat. O ile w tym czasie nie wydasz ani grosza na naprawy, konserwację, przeglądy gwarancyjne, anody itd.

Myszcz
23-01-2019, 13:05
Jak to liczysz? Zakładając, że ogrzejesz tą pompą średnio z COP 2 jak doprowadzisz jej powietrze z zewnątrz i masz dzienne zużycie 100l, to rocznie zużyje 1000kWh prądu. Czyli 1000kWh zaoszczędzisz względem zwykłego bojlera. 1000kWh to jakieś 350zł w taniej strefie. Pompa od dobrego bojlera jest droższa o ponad 3500zł. Więc zwraca się 10 lat. O ile w tym czasie nie wydasz ani grosza na naprawy, konserwację, przeglądy gwarancyjne, anody itd.

Machnalem sie, bo w pracy jestem i tego posta pisalem z 2h lacznie:P Wydawalo mi sie, ze na stronie bylo COP 4?
Czyli pompa do cwu to 4.5k
bojler zwykly - 1.5k - roznica 3k

pompa zezre 1k kwh, czyli w tanszej taryfie wychodzi 250 zl (w Tauronie g12w to 0.25gr)
bojler zezre 2k kwh, czyli w tanszej taryfie wychodzi 500 zl

roznica na rok = 250 zl czyli 3000/250= 12 lat :P a wiadomo, ze przez 12 lat to sie raczej cos w tym cudzie spierdzieli:P

Czyli najlepiej jednak wychodza same kable i ogrzewanie zwyklym bojlerem:P noo przy zalozeniu, ze prad nie pojdzie ostro w gore, bo wiadomo, ze jak prad podrozeje, to czas zwrotu bedzie mniejszy i dla PC i dla pc cwu, prawda?

Chociaz pradem malo kto grzeje w nocy, wiec taryfa nocna raczej nie pojdzie ostro w gore.
Masakra, jestem coraz glupszy z kazdym postem:P

Taki1
23-01-2019, 13:20
Będzie. Ostatnio podawane wyceny na FM to 90-130zł/m2 wodnej podłogówki (materiał i robocizna wraz z rozdzielaczami). Kable to o 2/3 albo i połowa tego. Co więcej - można tym już grzać podłączając nawet do gniazdka.

I po co wydawać kasę na grzanie z COP=3 jak te pieniądze lepiej przeznaczyć na grzanie z COP zmierzającym do nieskończoności w postaci PV? Co więcej - nawet, jak się zmienią przepisy, to kable bez problemu można będzie zasilić prądem z paneli. PC ani nawet pompa obiegowa do wodnej podłogówki tego nie udźwignie, jak moc czy napięcie będą za małe.

Kaizen jak ty to ładnie wszystko liczysz. Kable to cena samych kabli i sterowników? Wodna podłogówka za mkw to suma rurek, rozdzielacza, betonu, styropianu i robocizny.
Do ceny kabli nie liczysz styropianu, betonu i robocizny?

Kaizen
23-01-2019, 13:27
Do PC może być dofinansowanie z "czystego powietrza". Do kabli chyba nie?


Do kabli i bojlera elektrycznego też możesz dostać dopłatę z Czystego Powietrza. Do PV nie.

Kaizen
23-01-2019, 13:30
Kaizen jak ty to ładnie wszystko liczysz. Kable to cena samych kabli i sterowników? Wodna podłogówka za mkw to suma rurek, rozdzielacza, betonu, styropianu i robocizny.

Wodna podłogówka to rury, ułożenie styropianu, ułożenie rur, rozdzielacze, złączki inne drobiazgi. Bez styropianu.
Kable - bez ułożenia styropianu, bo tego elektryk nie chciał robić. Za to z dwukrotnymi pomiarami rezystancji i izolacji (przed zabetonowaniem i po).

Kaizen
23-01-2019, 13:38
Machnalem sie, bo w pracy jestem i tego posta pisalem z 2h lacznie:P Wydawalo mi sie, ze na stronie bylo COP 4?


Na powietrzu zewnętrznym? Ciesz się, jak poniżej zera w ogóle odpali sprężarkę. A jak ogrzewasz wewnętrznym, to też na COP=4 dla CWU marne szanse i to pomimo tego, że ciepło tak naprawdę dostarczasz z COP=1 - te 1/4 (powiedzmy - w praktyce góra 1/3) z gniazdka, a 3/4 (2/3) z kaloryfera/podłogi.


Czyli pompa do cwu to 4.5k
bojler zwykly - 1.5k - roznica 3k

Ze świecą szukać bojleera za więcej, niż 1K zł. Chyba, że z nierdzewki. Ale pompy ciepła z nierdzewką to też nie 4,5K zł.

michalck81
23-01-2019, 13:38
@Kaizen ma rację, przy takim małym domku sens ma tylko tani system grzewczy (kable, grzejniki elektryczne, klima), a za różnicę z PC kupić PV.

fotohobby
23-01-2019, 14:45
Grudzień to tylko kilka dni zimy. I chcesz na podstawie jednego miesiąca udowodnić, że wydanie X złotych na PV jest mniej opłacalne, niż na PC? Bo przez dwa - trzy miesiące trzeba będzie dokupić prądu? A w pozostałych całość ciepła może pochodzić ze słońca?

Całość ? tzn w październiku ?
Bo jest jeszcze styczeń, jak widze równie nieszczególny, jeśli chodzi o produkcję, a i luty czasem szarzy

To można te PV w przyszłośći do grzałki w zbiorniku na CWU podpiąć - też się nie zmarnują

A ja o PC coś pisałem w tym wątku, , że sugerujesz, iż chcę:
"udowodnić, że wydanie X złotych na PV jest mniej opłacalne, niż na PC"

noc
23-01-2019, 16:34
Na chwilę obecną, w takim domu najbardziej ekonomiczne są kable lub wodna podłogówka. Jednak ceny zmieniają się, prąd będzie drożał, a PC tanieją cały czas, jeszcze niedawno kosztowały fortunę. Kiedy w takim domu PC będzie opłacalna, trudno powiedzieć, zależy na ile inwestor przewiduje mieszkać tam.

gawel
23-01-2019, 17:20
Jak to liczysz? Zakładając, że ogrzejesz tą pompą średnio z COP 2 jak doprowadzisz jej powietrze z zewnątrz i masz dzienne zużycie 100l, to rocznie zużyje 1000kWh prądu. Czyli 1000kWh zaoszczędzisz względem zwykłego bojlera. 1000kWh to jakieś 350zł w taniej strefie. Pompa od dobrego bojlera jest droższa o ponad 3500zł. Więc zwraca się 10 lat. O ile w tym czasie nie wydasz ani grosza na naprawy, konserwację, przeglądy gwarancyjne, anody itd.

Sorry Kaizen ale nie prawda po pierwsze to komfort cuw przy zasobniku 300 l (jaki mam) w stosunku do bojlera 100 l nijak sie nie ma po drugie u mnie bojler i Pc pracuje tylko w taniej taryfie i pomomo drastycznego wzrostu zużycia cuw z Pc w stosunku do bojlera zuycie będzie mniejsze o około 2000 kwh rocznie (przy 2 osobach) u mnie to 700 zł i nigdy nie kończąca się cuw. Poza bojler założmy ze porównywalny czyli 300 l tez kosztuje koło 2 tys

Kaizen
23-01-2019, 17:52
Sorry Kaizen ale nie prawda po pierwsze to komfort cuw przy zasobniku 300 l (jaki mam) w stosunku do bojlera 100 l nijak sie nie ma

Jak poznajesz, z jakiej pojemności zasobnika leci woda? Ja nie widzę różnicy miedzy tym, jak mi w bloku leciało z jednego z dwóch 1500l, a jak u moich rodziców z 60l. I skąd Ci się wziął temat pojemności zasobnika, skoro nie pisaliśmy tu o tym?


po drugie u mnie bojler i Pc pracuje tylko w taniej taryfie i pomomo drastycznego wzrostu zużycia cuw z Pc w stosunku do bojlera zuycie będzie mniejsze o około 2000 kwh rocznie (przy 2 osobach) u mnie to 700 zł i nigdy nie kończąca się cuw.

Jak zużywasz 3000kWh ciepła w CWU to zużywasz dziennie 150l ciepłej wody. Faktycznie, potrzebujesz większego, niż 100l zasobnika jeżeli zużywasz to na raz poza tanią strefą. Ja zużywam średnio poniżej 70l dziennie. Do tego część rano, część wieczorem (sporo po 22) i małe co nieco w dzień. Więc mam kilkukrotny zapas przy zasobniku 100l.


Poza bojler założmy ze porównywalny czyli 300 l tez kosztuje koło 2 tys

No, to pokaż mi konkretny model. Trudno znaleźć, bo to jakaś nisza, że ktoś potrzebuje 300l wody i jeszcze grzeje prądem. Są takie - owszem. Ale albo są uniwersalne i dlatego duże, że trzeba zmieścić latem ciepło z kolektora albo zimą z kotła węglowego. Bez wężownicy to ze świecą szukać.

gawel
23-01-2019, 18:50
Widzę a raczej czuję różnice w wielkości zasobnika, bo jak się kąpię ostatni to leci zimna woda i jajka mi odpadają :bash: Nie musisz o tym pisać abym ja o tym napisał.

Konkretne modele tu : https://allegro.pl/kategoria/ogrzewanie-pozostale-111866?string=bojler%20300l&order=m&bmatch=baseline-n-hou-1-4-1123&price_to=2500

maaszak
23-01-2019, 23:03
Nie bo powietrze pobiera albo z zewnątrz, albo jak w moim przypadku z nieogrzewanego garażu. A w czym jest problem ? Moja pracuje w temperaturze wlotowego powietrza od -7 do +35 średni COP 3.6 Nie płace w PR za ciepło z powietrza na zewnątrz w garażu nieogrzewanym też jest powietrze gratis z zewnątrz. Takie myślenie to spektakularny przykład jak z prostego faktu zrobić gówniany problem.:(

Dla niektórych to jednak realny problem...
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?347907-Podgrzewacz-wody-z-pomp%C4%85-ciep%C5%82a-Ariston-80l

Jak ciepło idzie z powietrza zewnętrznego to OK, tylko nie dla wszystkich może być jasne, że tego typu urządzenia nie działają out-of-the-box w przedstawiony przez Ciebie sposób.



@ maaszak - jestem zielony w temacie ogrzewania domu - dlatego ten temat. Nie wiem, czy PC 9KW jest odpowiednia do mojego domu i potrzeb - takie oferty dostalem od firm - myslalem, ze firmy wiedza co robia i oferuja (dostali OZC + projekt).

"Generalnie do tych ofert musisz dorzucić koszt wykonania wodnej podłogówki, rozdzielaczy, itd. " - no wlasnie - ile moze kosztowac calosc? Czy ma ktos z Was taka wiedze, aby policzyc koszt tego+do tego dodac koszt PC i zsumowac?


Niejedno już na forum widziałem i wygląda na to, że wielu sprzedawców podaje wyceny z jednego szablonu, do którego podstawiają jakąś pojedynczą zmienną nie patrząc na to co faktycznie wynika z projektu. Bufor też zawsze można dorzucić do układu, bo jakoś specjalnie nie szkodzi, więc po co mają liczyć parametry instalacji czy faktycznie jest niezbędny.
Nie mam jeszcze gotowego projektu domu, więc nie robiłem dokładnego kosztorysu całości wodnej podłogówki. Zresztą traktuję to jako drugorzędny parametr, w tym sensie, że i tak muszę jakąś podłogówkę wykonać (bo tylko takie ogrzewanie dla mnie zapewnia komfort cieplny, te konwektory czy promienniki definitywnie odpadają): albo wodną z kotłem elektrycznym albo kable ze sterownikami - tu i tu koszt mniej więcej porównywalny przeglądając cenniki. To jednak koszt jednorazowy, schody zaczynają się, że trzeba to jeszcze utrzymać: czyli czy teraz zainwestować więcej w PC i mieć mniejsze rachunki czy odwrotnie. Gdyby PV miała dofinansowanie tak jak PC, brałbym kable z PV (ale to chyba bardziej kwestia psychologicznego komfortu: miej ruchomych części, szumów, łatwiejszy serwis).



Niezle, niezle - mam coraz wiekszy metlik w glowie:> Ale mam nadzieje, ze z Wami - jakos doprowadze sprawe do konca. Dziekuje za wpisy i czekam na dalsza dyskusje.
[/QUOTE]
Współczuję. Mam tak samo.


Jak na razie przy tej sprawności PV i panującym klimacie, to PV znakomicie może zasilać letnią klimatyzację, do kabli zimą to prawie nic przy tej pogodzie.
Albo ogrzać cwu. Są firmy specjalizujące się w małych instalacjach PV pod podgrzewacze wody. Robią dokładnie to samo co tradycyjne kolektory słoneczne, plus tego taki, że zimą poświecisz sobie trochę z jakiegoś leda za darmoszkę a z kolektora nie.



Do kabli i bojlera elektrycznego też możesz dostać dopłatę z Czystego Powietrza. Do PV nie.
Masz rację. Pisząc wcześniej o kablach cały czas miałem z tył głowy PV. Gdyby do PV była dotacja to kable byłyby moim faworytem.

Kaizen
23-01-2019, 23:49
Widzę a raczej czuję różnice w wielkości zasobnika, bo jak się kąpię ostatni to leci zimna woda i jajka mi odpadają :bash: Nie musisz o tym pisać abym ja o tym napisał.

To piszesz o normalnym użytkowaniu, że jak zużywasz 150l i masz zasobnik 150l to ciurem zabraknie 150l? 300 litrów wody o temperaturze 65* to mi wystarczyłoby na tydzień. A w odświętnej sytuacji, gdy zwali się rodzina - trudno. Zapuścić trzeba grzanie w drogiej strefie te dwa czy trzy razy w roku i przecierpieć dopłacenie złotówki czy dwóch za każdym razem. Nie ma sensu dobierać zasobnika pod grzanie w taniej strefie w ekstremalnych sytuacjach.

Jak zużywasz ze 100l na raz - to 125 czy 150l będzie wystarczającym zapasem. Ja zużywam na raz typowo ze 40 l ( sensie, że przed następnym znaczącym poborem będzie tania strefa, żeby dogrzać) i 100l to jest ogromny zapas. Ale jak będzie trzeba, to 6kW grzałek dogrzeją zasobnik na full zanim poprzednia osoba skończy się kąpać.



Konkretne modele tu : https://allegro.pl/kategoria/ogrzewanie-pozostale-111866?string=bojler%20300l&order=m&bmatch=baseline-n-hou-1-4-1123&price_to=2500

Wszystkie z wężownicą. Któryś ma w ogóle grzałkę?
Ja znalazłem jeden - Joule Cyclone Direct. Nierdzewka - więc z kolei 1,5K to będzie za mało nawet za 100l.

Kaizen
23-01-2019, 23:56
Masz rację. Pisząc wcześniej o kablach cały czas miałem z tył głowy PV. Gdyby do PV była dotacja to kable byłyby moim faworytem.

Wpuszczanie w kable prądu własnej produkcji nie opłaca się, gdy możesz w nie wpuścić prąd po 35gr/kWh albo jeszcze taniej. PV może mieć sens dla zużycia w drogiej strefie - czyli prąd bytowy albo odpalanie ogrzewania na siłę. Bo przy podłogówce nie ma potrzeby grzać w drogiej strefie (albo bardzo niewiele).

maaszak
24-01-2019, 11:16
Wpuszczanie w kable prądu własnej produkcji nie opłaca się, gdy możesz w nie wpuścić prąd po 35gr/kWh albo jeszcze taniej. PV może mieć sens dla zużycia w drogiej strefie - czyli prąd bytowy albo odpalanie ogrzewania na siłę. Bo przy podłogówce nie ma potrzeby grzać w drogiej strefie (albo bardzo niewiele).

Nie przewiduję grzania kumulacyjnego w II taryfie, tzn. jak najbardziej mogę przy wylewce OP, silikatach i stropie z betonu (konstrukcji nie wybierałem specjalnie pod kumulację, tak wyszło z innych względów). Preferuję bardziej stałą równą temperaturę (delikatnie promieniującą powierzchnią podłogi) - ogrzewanie ma zapewnić ten komfort a nie trzymać się kagańca. Liczę jedynie na to, że przy dobrym szczelnym ociepleniu ogrzewanie nie będzie musiało tego robić zbyt często.
Trudno wpuścić prąd z własnej produkcji bezpośrednio w kable (tzn. żeby miało to jakikolwiek sens i efekt) - trochę nie ta pora roku. CWU już bardziej. Patrzę globalnie na zbilansowanie rachunków za prąd (i porównując to do efektu średniorocznego COP=3, gdybym wybrał dofinansowaną PC). Przy rynkowych cenach PV to faktycznie na dziś lepiej ciągnąć prosto z sieci.

gawel
24-01-2019, 15:55
To piszesz o normalnym użytkowaniu, że jak zużywasz 150l i masz zasobnik 150l to ciurem zabraknie 150l? 300 litrów wody o temperaturze 65* to mi wystarczyłoby na tydzień. A w odświętnej sytuacji, gdy zwali się rodzina - trudno. Zapuścić trzeba grzanie w drogiej strefie te dwa czy trzy razy w roku i przecierpieć dopłacenie złotówki czy dwóch za każdym razem. Nie ma sensu dobierać zasobnika pod grzanie w taniej strefie w ekstremalnych sytuacjach.

Jak zużywasz ze 100l na raz - to 125 czy 150l będzie wystarczającym zapasem. Ja zużywam na raz typowo ze 40 l ( sensie, że przed następnym znaczącym poborem będzie tania strefa, żeby dogrzać) i 100l to jest ogromny zapas. Ale jak będzie trzeba, to 6kW grzałek dogrzeją zasobnik na full zanim poprzednia osoba skończy się kąpać.




Wszystkie z wężownicą. Któryś ma w ogóle grzałkę?
Ja znalazłem jeden - Joule Cyclone Direct. Nierdzewka - więc z kolei 1,5K to będzie za mało nawet za 100l.

A gdzie ja podałem temperaturę wody? Grzanie do 65 st jest mało ekonomiczne i po prostu głupie grzeje do 46,5 bo pompa się nie męczy i jjest to bezpieczne. Możliwość poparzenia. Mógłbym grzać na max na samej pc do 55 * i posiadam zawór mieszający ale realna wydajność zasobnika to by było ponad 500l cuw. Dla mnie to za dużo. Dlaczego uparles się że musze mieć taka pojemność jak zużycie? Po prostu nie wypuszczam wszystkiej wody do końca i poza tym gdyby ilość osób wzrosła do 5-6 to też by nie było problemu. I poza tym wszystkim można skorzystać z wanny jak biały człowiek a nie tylko mieć tyłek zamoczony

Kaizen
24-01-2019, 16:10
A gdzie ja podałem temperaturę wody? Grzanie do 65 st jest mało ekonomiczne i po prostu głupie grzeje do 46,5 bo pompa się nie męczy i jjest to bezpieczne. Możliwość poparzenia. Mógłbym grzać na max na samej pc do 55 * i posiadam zawór mieszający

Ja tam wolę bezpieczeństwo, niż oszczędności. Zresztą przy grzaniu grzałką to żadne oszczędności trzymanie w zasobniku warunków inkubatorowych dla legionelli. Do tego przepisy nakazują umożliwienie pobierania wody o temperaturze 55-60* z punktu poboru.

§ 120.
[...]
2. Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C


Dlaczego uparles się że musze mieć taka pojemność jak zużycie?

Nie musisz. Skąd taki wniosek? Dlaczego uparłeś się, że trzeba mieć kilkakrotnie większy, niż zużycie? Ja uważam, że 1,5x zużycie między tanimi strefami to wystarczający zapas. Sam mam ponad 2x większy.



Po prostu nie wypuszczam wszystkiej wody do końca i poza tym gdyby ilość osób wzrosła do 5-6 to też by nie było problemu. I poza tym wszystkim można skorzystać z wanny jak biały człowiek a nie tylko mieć tyłek zamoczony

Dogrzewanie pompą ciepła ciepłej wody jest mało ekonomiczne i po prostu głupie. Dogrzewanie ostatnich kilku stopni to najmniejszy COP.
Wannę jestem w stanie napełnić dwa razy bez dogrzewania zasobnika.
Skąd taki urban legend, że zasobnik przy grzaniu prądem czy PC musi mieć kilkakrotnie większą pojemność, niż dobowe zużycie? IMO to zwyczaj skopiowany z instalacji opartych na kotłach na paliwa stałe, gdy pozwalało to latem uzyskać jako taką sprawność kotła rozpalając go raz na kilka dni.

gawel
24-01-2019, 16:30
Ja tam wolę bezpieczeństwo, niż oszczędności. Zresztą przy grzaniu grzałką to żadne oszczędności trzymanie w zasobniku warunków inkubatorowych dla legionelli. Do tego przepisy nakazują umożliwienie pobierania wody o temperaturze 55-60* z punktu poboru.

§ 120.
[...]
2. Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C



Nie musisz. Skąd taki wniosek? Dlaczego uparłeś się, że trzeba mieć kilkakrotnie większy, niż zużycie? Ja uważam, że 1,5x zużycie między tanimi strefami to wystarczający zapas. Sam mam ponad 2x większy.




Dogrzewanie pompą ciepła ciepłej wody jest mało ekonomiczne i po prostu głupie. Dogrzewanie ostatnich kilku stopni to najmniejszy COP.
Wannę jestem w stanie napełnić dwa razy bez dogrzewania zasobnika.
Skąd taki urban legend, że zasobnik przy grzaniu prądem czy PC musi mieć kilkakrotnie większą pojemność, niż dobowe zużycie? IMO to zwyczaj skopiowany z instalacji opartych na kotłach na paliwa stałe, gdy pozwalało to latem uzyskać jako taką sprawność kotła rozpalając go raz na kilka dni.

"(...)Kolonizacji bakterii sprzyja temperatura w zakresie 25-45 °C (optymalna temperatura do ich rozwoju wynosi 38 °C), niskie stężenie dezynfektyków, zastoiny wody i czynniki biotyczne takie jak obecność innych mikroorganizmów, biofilmu." Dlatego grzeję do 46,5. Natomiast zasobnik automatycznie sie nagrzewa raz na jakiś czas do 55.*. Jak sam wiesz przepisy niestety czasem są nieco dziwne i martwe nie uwzględniają jakości i właściwości danej wody. Nigdy od 30 lat nie grzałem wody bardziej niż do 45 stopni i nigdy nie chorowałem na infekcje dróg oddechowych. I to wszystko w tym temacie.

"Nie musisz. Skąd taki wniosek? Dlaczego uparłeś się, że trzeba mieć kilkakrotnie większy, niż zużycie? Ja uważam, że 1,5x zużycie między tanimi strefami to wystarczający zapas. Sam mam ponad 2x większy." Gdzie tak napisałem? W czym to przeszkadza? Czy nie mogę mieć źródła wody dla większej liczby osób bez konieczności zmiany zasobnika?


Dogrzewanie pompą ciepła ciepłej wody jest mało ekonomiczne i po prostu głupie. Dogrzewanie ostatnich kilku stopni to najmniejszy COP.
Wannę jestem w stanie napełnić dwa razy bez dogrzewania zasobnika.
Skąd taki urban legend, że zasobnik przy grzaniu prądem czy PC musi mieć kilkakrotnie większą pojemność, niż dobowe zużycie? IMO to zwyczaj skopiowany z instalacji opartych na kotłach na paliwa stałe, gdy pozwalało to latem uzyskać jako taką sprawność kotła rozpalając go raz na kilka dni.

Ja nie dogrzewam , a OGRZEWAM , nie rozumiem twojego zdania i co ma wspólnego ze mną?

Kaizen
24-01-2019, 17:18
"(...)Kolonizacji bakterii sprzyja temperatura w zakresie 25-45 °C (optymalna temperatura do ich rozwoju wynosi 38 °C), niskie stężenie dezynfektyków, zastoiny wody i czynniki biotyczne takie jak obecność innych mikroorganizmów, biofilmu." Dlatego grzeję do 46,5.

Wikipedia (https://pl.wikipedia.org/wiki/Legionella) twierdzi, że:
Pałeczki Legionella były izolowane z systemów wody ciepłej o temperaturze nawet do 66 °C

Grzałbym do 70, ale nie pozwalają mi na to termostaty.


Natomiast zasobnik automatycznie sie nagrzewa raz na jakiś czas do 55.*

Mało. Powyżej 60 dopiero legionella ginie. A dezynfekcję robi się 70-80* mierzone w punkcie poboru. Wolę utrzymywać stale warunki uniemożliwiające pojawienie się, (no prawie stale - co najmniej 3x dziennie jest dogrzewany do 65* cały zasobnik) - bezpieczeństwo przede wszystkim.



Jak sam wiesz przepisy niestety czasem są nieco dziwne i martwe nie uwzględniają jakości i właściwości danej wody.

Dziwne przepisy wynikają z jakichś dziwnych historii. Nie chcę stać się bohaterem jednej z nich. A jeszcze bardziej nie chciałbym, żeby takimi bohaterami stały się moje dzieci.


"Nie musisz. Skąd taki wniosek? Dlaczego uparłeś się, że trzeba mieć kilkakrotnie większy, niż zużycie? Ja uważam, że 1,5x zużycie między tanimi strefami to wystarczający zapas. Sam mam ponad 2x większy." [B]Gdzie tak napisałem?

Tutaj:

Sorry Kaizen ale nie prawda po pierwsze to komfort cuw przy zasobniku 300 l (jaki mam) w stosunku do bojlera 100 l nijak sie nie ma



W czym to przeszkadza? Czy nie mogę mieć źródła wody dla większej liczby osób bez konieczności zmiany zasobnika?

Przy grzaniu grzałką - ciągle czekam na namiary na inny zasobnik 300l bez wężownicy, niż sam podałem. Nie ma wyboru i kosztuje nieprzyzwoite pieniądze. A te uniwersalne, z wężownicą mają grzałkę w połowie wysokości (w najlepszym wypadku w 1/3 od dołu), więc też grzałką grzejesz pół z tych 300l - bez sensu. Dlatego przy grzaniu prądem duży zasobnik przeszkadza.
Przy grzaniu PC - grzanie 2/3 czy 3/4 zasobnika o kilka stopni to nędzny COP dla tej części. Tym bardziej, jak chcesz mieć bezpieczną temperaturę, zgodną z przepisami (czyli min. 55 - wtedy znaczną część kWh przy PC wyprodukuje grzałka). Lepiej grzać 3/4 od temperatury wody wodociągowej, do zadanej.




Ja nie dogrzewam , a OGRZEWAM , nie rozumiem twojego zdania i co ma wspólnego ze mną?

Czyli odpalasz ogrzewanie dopiero, jak w zasobniku masz prawie całą wodę o temperaturze wodociągowej? Nie wierzę. Pewnie zazwyczaj większość z 300l zasobnika masz z 5* zimniejszą, niz temperatura zadana gdy odpala się grzanie.

Z mojej strony EOT. Argumenty podałem i wyjaśniłem.

gawel
24-01-2019, 18:49
https://allegro.pl/oferta/atlantic-elektryczny-ogrzewacz-wody-300-l-7787657891

Ja nadal sie na nic nie upieram , ale nadal tez nie wiem jaki jest problem z posiadania większego zapasu wodu niż aktualne byc może chwilowe zapotrzebowanie. Wody całkowicie nie zużywam, chyba? Temperatura nie spadła nigdy poniżej 30 st.

Zdolność namnażania bakteri zalezy od samej wody, są takie parametry które temu sprzyjają "...zastoiny wody i czynniki biotyczne takie jak obecność innych mikroorganizmów, biofilmu" Przepisy dotyczące wygrzewania wody dotyczą również dużych instalacji. I tu faktycznie podczas wizyty w wodociągach warszawskich dowiedziałem się że problemem są przewymiarowane magistrale wodne w których (w zimnej wodzie) namnażają się bakterie a problem ten pogarszają długie wekendy i inne wolne przerwy w pracy kiedy zużycie w wody w Warszawie drastycznie spada i podejrzewam że podobnie może być również z cuw. Mnie osobiście przeszkadza a ten ukrop z kranu mam wrażenie że zaraz mi upierdzieli jakieś wężyki pod umywalką mam na ten temat jakś fobię obym sie kiedyś nie zdziwił.

Kaizen
24-01-2019, 21:27
https://allegro.pl/oferta/atlantic-elektryczny-ogrzewacz-wody-300-l-7787657891

Nie chwalą się rysunkiem technicznym z wymiarami - ale dosyć wysoko jest ta grzałka.
Jednak ten ogrzewacz dyskwalifikuje dla mnie co innego - brak króćca do cyrkulacji. Ogrzewacza bez cyrkulacji nie ma sensu do CWU. Musi być blisko punktu poboru.


Ja nadal sie na nic nie upieram , ale nadal tez nie wiem jaki jest problem z posiadania większego zapasu wodu niż aktualne byc może chwilowe zapotrzebowanie. Wody całkowicie nie zużywam, chyba? Temperatura nie spadła nigdy poniżej 30 st.

Problemy wypisałem. Jeszcze o większych stratach postojowych i zajmowanym miejscu nie pisałem. Ale podstawowy to brak takich zasobników (króciec do cyrkulacji uważałem za oczywisty - sorki, że nie sprecyzowałem) i kosmiczna cena jak już się jakiś znajdzie.

Skoro nie spadła poniżej 30 to:
1. Dogrzewasz, a nie ogrzewasz
2. masz warunki do rozwoju życia


Mnie osobiście przeszkadza a ten ukrop z kranu mam wrażenie że zaraz mi upierdzieli jakieś wężyki pod umywalką mam na ten temat jakś fobię obym sie kiedyś nie zdziwił.

Wężyki mają 90* dopuszczalną temperaturę pracy. Więc to nie problem. Szybciej szkodzą im skoki ciśnienia. A hydraulicy często "zapominają" (bo przegrałaby ich droga oferta) zaoferować ogranicznik ciśnienia a nawet naczynie przeponowe - a ogrzewana woda znacząco zwiększa swoją objętość (o właśnie - kolejny minus, bo im więcej tej wody, tym bardziej wzrasta ciśnienie i większe ryzyko rozerwania wężyka czy innego uszkodzenia, jak nie ma na CWU naczynia czy jak uleci z niego powietrze).
Oczywiście warto też zamiast wężyków w oplocie dać karbowane z nierdzewki i mieć święty spokój.

gawel
24-01-2019, 21:35
Nie chwalą się rysunkiem technicznym z wymiarami - ale dosyć wysoko jest ta grzałka.
Jednak ten ogrzewacz dyskwalifikuje dla mnie co innego - brak króćca do cyrkulacji. Ogrzewacza bez cyrkulacji nie ma sensu do CWU. Musi być blisko punktu poboru.



Problemy wypisałem. Jeszcze o większych stratach postojowych i zajmowanym miejscu nie pisałem. Ale podstawowy to brak takich zasobników (króciec do cyrkulacji uważałem za oczywisty - sorki, że nie sprecyzowałem) i kosmiczna cena jak już się jakiś znajdzie.

Skoro nie spadła poniżej 30 to:
1. Dogrzewasz, a nie ogrzewasz
2. masz warunki do rozwoju życia



Wężyki mają 90* dopuszczalną temperaturę pracy. Więc to nie problem. Szybciej szkodzą im skoki ciśnienia. A hydraulicy często "zapominają" (bo przegrałaby ich droga oferta) zaoferować ogranicznik ciśnienia a nawet naczynie przeponowe - a ogrzewana woda znacząco zwiększa swoją objętość (o właśnie - kolejny minus, bo im więcej tej wody, tym bardziej wzrasta ciśnienie i większe ryzyko rozerwania wężyka czy innego uszkodzenia, jak nie ma na CWU naczynia czy jak uleci z niego powietrze).
Oczywiście warto też zamiast wężyków w oplocie dać karbowane z nierdzewki i mieć święty spokój.

Czy przygotowanie cuw od jakiekolwiek temperatury do zadanej ma jakiekolwiek znaczenie? I poproszę o podstawę prawną od jakiej temperatury woda jest dogrzewana od jakiej ogrzewana? Bo to swa Twoje wypociny, stękanie i naginanie rzeczywistości wobec braku realnych argumentów.

Nie wiem o co ci chodzi z ta cyrkulacją i skąd zmiana tematu? Mam możliwość podłączenia recyrkulacji ale to jest pic dla naiwnych pelikanów i generowanie zbędnych strat energii. U mnie koszt zimnej wody i kanalizacji nie uzasadnia instalacji recyrkulacyjnej. Po prostu punkty poboru wody mam w dużej bliskości zasobnika wody i tyle.

Mam naczynie zbiorcze oczywiście dla cuw.

A tego to nie rozumiem "2. masz warunki do rozwoju życia"
:(

Kaizen
24-01-2019, 22:26
Czy przygotowanie cuw od jakiekolwiek temperatury do zadanej ma jakiekolwiek znaczenie?


Dogrzewanie ostatnich kilku stopni to najmniejszy COP.


wypociny, stękanie i naginanie

Daruj sobie takie wycieczki, bo to jedynie dowód, że to Tobie brakuje argumentów. A jedyny, to "czemu by nie większy".



Mam możliwość podłączenia recyrkulacji ale to jest pic dla naiwnych pelikanów i generowanie zbędnych strat energii. U mnie koszt zimnej wody i kanalizacji nie uzasadnia instalacji recyrkulacyjnej.

U mnie przy wyłączonej cyrkulacji na umycie rąk w dalszej łazienceczekam 1:45 żeby umyć ręce w ciepłej (nie gorącej) wodzie. Bez cyrkulacji myłbym w zimnej, bo cierpliwości by mi zabrakło. Ale nawet w bliższej to połowa tego czasu - dla mnie za długo. Oszczędzam na ilości wody (oszczędne perlatory).



A tego to nie rozumiem "2. masz warunki do rozwoju życia"
:(

Sam napisałeś, jakie są ulubione temperatury legionelli. 30-46* - czuje się tu dobrze.

gawel
24-01-2019, 22:41
Daruj sobie takie wycieczki, bo to jedynie dowód, że to Tobie brakuje argumentów. A jedyny, to "czemu by nie większy".



U mnie przy wyłączonej cyrkulacji na umycie rąk w dalszej łazienceczekam 1:45 żeby umyć ręce w ciepłej (nie gorącej) wodzie. Bez cyrkulacji myłbym w zimnej, bo cierpliwości by mi zabrakło. Ale nawet w bliższej to połowa tego czasu - dla mnie za długo. Oszczędzam na ilości wody (oszczędne perlatory).




Sam napisałeś, jakie są ulubione temperatury legionelli. 30-46* - czuje się tu dobrze.

W którym miejscu napisałem że 46 st C????

Mnie nie brakuje argumentów i nie przypisuje Tobie treści których nie napisałeś a Ty to robisz nagminnie. Masz rozleglejszy dom i może cyrkulacja ma sens dla ciebie co nie oznacza że dla wszystkich

Kaizen
24-01-2019, 22:51
W którym miejscu napisałem że 46 st C????

Rzeczywiście, byłem nieprecyzyjny. Napisałeś, że grzejesz do 46,5 st.


grzeje do 46,5 bo pompa się nie męczy i jjest to bezpieczne.

Jak nie wiesz gdzie to napisałeś, to kliknij tę niebieską ikonkę z białymi trójkącikami przy swoim nicku w cytacie.

A jeszcze co do kosztów - mnie m3 wody ze ściekami kosztuje jakieś 20% więcej, niż ogrzanie PRĄDEM m3 wody. I to nie uwzględniając, że powrót cyrkulacji ogrzewam od sporo wyższej temperatury, niż wodociągowa oraz że w sezonie grzewczym to, co cyrkulacja "straci" to "zyska" CO.
Dziwne, że Tobie przy grzaniu PC wychodzi ogrzanie drożej. Jak to wyliczyłeś?

gawel
24-01-2019, 23:06
Może przy okazji remontu zrobię cyrkulację ale to chyba do górnej łazienki , na dole wszystko jest blisko.

Z resztą był tu niedawno wątek na temat nieopłacalności cyrkulacji i powiem że mnie przekonali i to było napisane ja osobiście stwierdzam. Miałem okazję korzystać z łazienek z cyrkulacją i powiem że jakoś efektu wow! nie stwierdziłem.

Kaizen
24-01-2019, 23:39
jakoś efektu wow! nie stwierdziłem.

Dla mnie czekanie na ciepłą wodę 3s vs 105s to jest efekt WoW. A i dutki w kieszeni zostają. A i ego połechtane dbałością o środowisko. Więc jakie minusy cyrkulacji znajdujesz?

A jak policzyłeś, że u Ciebie cyrkulacja wychodzi drożej?

gawel
24-01-2019, 23:41
Nie liczyłem i nie posiadam takiej instalacji, a ty ile już zaoszczędziłeś od początku jej posiadania że się tak dopytujesz?

Kaizen
24-01-2019, 23:59
Nie liczyłem

To skąd wyciągnąłeś taki wniosek?


U mnie koszt zimnej wody i kanalizacji nie uzasadnia instalacji recyrkulacyjnej.




ty ile już zaoszczędziłeś od początku jej posiadania że się tak dopytujesz?

"ty"kaj sobie kogoś innego. Od początku posiadania zoszczędziłem 50gr. Za to komfort- bezcenny.

gawel
25-01-2019, 05:03
To skąd wyciągnąłeś taki wniosek?







"ty"kaj sobie kogoś innego. Od początku posiadania zoszczędziłem 50gr. Za to komfort- bezcenny.

Dziękuję za dyskusję nie dam się sprowokować a dalsza dyskusja z tobą jest bez sensu i zmierza donikąd. Na wszelki wypadek dodaję cię do ignorowanych miłego hejtowania.

Kaizen
25-01-2019, 06:23
Na wszelki wypadek dodaję cię do ignorowanych miłego hejtowania.

Hejtowania?
:wtf:
Chyba o sobie piszesz. Najpierw zarzucasz mi kłamstwo.


Sorry Kaizen ale nie prawda

Potem opluwasz.


wypociny, stękanie i naginanie

Potem nie pamiętasz, co chwilę wcześniej napisałeś. I nie potrafisz na potwierdzenie swoich słów podać żadnego merytorycznego argumentu i demonstrujesz brak szacunku:


dyskusja z tobą jest bez sensu


ty ile już zaoszczędziłeś


Słowa złego o Tobie nie napisałem. PLONK.

Konsultant marki Buderus
04-02-2019, 11:30
Witam,

Do Pana budynku dobrym rozwiązaniem będzie dobór powietrznej pompy ciepła o małej mocy. W naszej ofercie znajduje się powietrzna pompa ciepła typu split, Logatherm WPLS6.2 o nominalnej mocy grzewczej 5kW. Pompa ciepła WPLS6.2 wyposażona jest w nowoczesny regulator HMC300 pozwalający na sterowanie pracą ogrzewania, chłodzenia oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Urządzenie cechuje się wysoką sprawnością, dzięki zastosowaniu sprężarki o modulowanej pracy w zakresie od 25% do 100%. Dzięki aplikacji Buderus EasyControl możliwe jest zdalne sterowanie urządzeniem za pomocą modułu internetowego. Na pompę ciepła udzielamy gwarancji do 5 lat. Przy wyborze producenta pompy ciepła należy mieć na uwadze jego renomę oraz należy sprawdzić, czy posiada fachowy i rozbudowany serwis. Autoryzowani Instalatorzy marki Buderus gwarantują montaż zakupionej centrali wentylacyjnej, przeprowadzą jej uruchomienie oraz w przyszłości wykonają okresowe przeglądy techniczne oraz ewentualne naprawy po okresie gwarancyjnym.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.

Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Buderus