PDA

Zobacz pełną wersję : Czy muszę mieć włączoną pompe



Bidon
22-01-2019, 22:01
Witam,

Na wstępie powiem że jestem totalnym laikiem w tych sprawach. Mam nie duży pięć i dwu piętrowy dom. Zaraz za piecem mam pompę firmy Buderus z trzema biegam. Na piecu jest sterownik PROTON. Moje pytanie jest następujące, czy muszę mieć tą pompę włączona cały czas podczas ogrzewania domu czy mogę ją zupełnie wyłączyć. Dodam że gdy wyłącze pompę a w piecu jest np 60 stopni to wszystkie grzejniki są gorące. (Dom jest dość stary więc instalacja też ma swoje lata) 

CityMatic
22-01-2019, 22:11
Raczej musisz mieć ją włączoną - pompa wymusza obieg cieczy w grzejnikach i dlatego są gorące.
Zapewne nie masz tak dużych przekrojów rur instalacji aby ogrzewanie działało w sposób grawitacyjny(trzeba by kilka zdjęć twojego pieca i instalacji) bo ktoś zamontował pompę aby wszystko ładnie współgrała i pracowało.
Sterownik jaki masz na piecu przeznaczony jest do sterowania pracą dmuchawy i pompy obiegowej w instalacjach CO więc jest dobrany do Twojej instalacji.

Mam wrażenie , że podczas sezonu grzewczego pompa powinna pracować, czynnik musi przepływać przez piec, aby odbierać energię ze spalanego paliwa.

Bidon
23-01-2019, 22:16
Sterownik i nowy pięć jest od roku. Wcześniej był kocioł gdzie regulacja było to jak często chodziło się do kotłowni. W obecnej chwili gdy wyłącze pompę to grzejniki i woda w krainie jest ciepła. Jednak gdy pompa jest włączona w nocy paliwo szybciej się spala. Tu chodzi mi o to czy muszę jej używać w nocy w celu ogrzania domu

CityMatic
23-01-2019, 22:29
Jeśli w instalacji jest wbudowany taki zawór - zwrotny różnicowy (foto) to możesz wyłączyć pompę CO - piec będzie pracował w układzie grawitacyjnym tak jakby nie było prądu.
Dla bezpieczeństwa przed uszkodzeniem pieca wypróbuj to w dzień.

CityMatic
23-01-2019, 22:31
Twój układ mniej lub więcej powinien wyglądać tak