PDA

Zobacz pełną wersję : Połączenie krokwi koszowej ze słupem



Di.
23-01-2019, 11:32
Czy połączenie krokwi koszowej nachylonej pod kątem 26,5 stopnia ze słupem powinno być wykonane na czop pełny, czy jakąś inna metoda?
Krokiew ma przekrój 12x20 a słup 14x14.

Druga krokiew 10x20 podparta jest na belce 14x20 a ta na 2 słupach 14x14. Te słupy mogą być połączone z belką na czop pełny?
Ta krokiew wg projektu opiera się na belce pod kątem 45stopni, czyli wcięcie to trójkąt 3x5cm, a na belce oprą się także 2 krokwie kulawe połączone z koszowa zaciosem 3cm. Czy to wystarczy, czy zrobić to w inny sposób lepiej? Krokiew z belką powinna być skręcona czy opierać się swobodnie?

Ostatnie pytanie, słupy zwykle stawia się na podłożonej desce, czy powinny stać swobodnie bez umocowania do stropu, czy na przykład na stalowym trzpieniu wsuwanym w otwór wiercony w stropie i słupie?

Di.
24-01-2019, 10:37
Podbijam, nikt nie wie?

Andrzej Wilhelmi
26-01-2019, 14:29
Czy Ty chcesz robić doktorat z więźby. Zostaw te kwestie cieśli a z pewnością wykona to poprawnie. Ma być tak jak w projekcie. Wszelkie konsultacje z kierownikiem budowy bo to on będzie odbierał więźbę. Pozdrawiam.

Di.
26-01-2019, 18:45
Czy Ty chcesz robić doktorat z więźby. Zostaw te kwestie cieśli a z pewnością wykona to poprawnie. Ma być tak jak w projekcie. Wszelkie konsultacje z kierownikiem budowy bo to on będzie odbierał więźbę. Pozdrawiam.

Panie Andrzeju, doktorat z wiezby - oczywiscie nie, doktoraty to ja mam w nosie podobnie jak profesury, a sama wiezbe poskladam jak najbardziej.
Wlasciwie to nawet caly dach lacznie z deskowaniem, papowaniem i polozeniem dachowki oraz obrobkami.
Chyba mi Pan nie zabrania doksztalcania sie, bo nie rozumiem stwierdzenia typu: "zostaw te kwestie ciesli"? A co skoro ciesla sam nie wie na pewno i zrobi jak mu sie wydaje? Przeciez nie jest Pan straznikiem tajemnej wiedzy ciesielskiej. Po co jest to forum? Mozna przeciez zrobic znacznie szybsze FAQ i dac odpowiedz na kazde zadane pytanie z gory: "Udaj sie Pan do fachowca...". Tylko gdzie ci fachowcy?

Rozmawialem z kilkoma cieslami w sparawie zlecenia i oni nie mieli pojecia jak montowac jetke, bo mam propozycje na srube albo dwie do boku. Ten dach jest konstrukcji krokwiowo-jetkowej o sporej rozpietosci i ten typ konstrukcji dziala na rozpieranie, wiekszosc tak zwanych ciesli nie rozumie co to jest "rozpieranie", zamkow im sie robic nie chce, za to chetni sa do poprawiania projektanta i dokladania dodatkowych platwi nie wiadomo po co. Kierownik budowy moze by to nawet odebral, ale ja nie.
Wiec w mysl starego przyslowia "jak cos ma byc dobrze zrobione to..." postanowilem wziac sprawy w swoje rece, a kierownik budowy nawet lubi jak cos jest zrobione porzadnie.

Zadalem proste pytanie o polaczenie ciesielskie. Jesli ma Pan cos do powiedzenia w temacie to zapraszam, jesli nie to takie uwagi nie sa mi potrzebne,
dziekuje bardzo za udzielenie sie i pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
26-01-2019, 19:03
Oczywiście mój wpis był. trochę uszczypliwy ale miał uzmysłowić fakt, że więźba dachowa to odpowiedzialna konstrukcja. To smutne, że dotąd nie znalazłeś profesjonalnego cieśli i nie masz zaufania do kierownika budowy. Chcesz natomiast zaufać anonimowym doradcom na Forum. Powodzenia. Pozdrawiam.

Di.
26-01-2019, 20:05
Rzeczywiscie ale ze mnie idiota, nic nie wiem o zyciu, a tym bardziej o dlubaniu w drewnie... tez mi przykro.
Kurnik czy wiata to tez odpowiedzialna konstrukcja... a ktora nie jest?

Moj wpis ma natomiast uzmyslowic Panu fakt, ze nie kazdy kogo spotyka Pan na swojej drodze i na forum to kretyn.
Prosze nie wymyslac bajek na temat jakaz to skomplikowana konstrukcja etc. bo i Pan i ja wiemy, ze wiekszosc ludzi tym sie parajacych do szczegolnych orlow nie nalezy, wiekszosc dachow robiona jest tak sobie albo partacko i tez stoja z mniejszymi lub wiekszymi problemami.
Nawet jesli mam taka fantazje, zeby sobie dach samemu zbudowac to co? Pan tego dachu odbieral nie bedzie tylko jak sam zauwazyl - kierownik budowy.
Zreszta nie masz Pan pojecia odnosnie mojego doswiadczenia, mozliwosci i umiejetnosci, co tym bardziej czyni Panski wpis smutnym.

No i skad wniosek ze nie mam zaufania do kierownika budowy? Oraz ze kierownik budowy jest ciesla? Bzdury wierutne.

Jakich ciesli znajdowalem do tej pory jesli nie "profesjonalnych"? To pytanie retoryczne, a sformulowanie "Czy Ty chcesz robić doktorat z więźby." nie nazwalbym zaledwie "troche uszczypliwym". Nie przejmuj sie, w odroznieniu od "profesjonalnych" ciesli potrafie doczytac i nawet obliczyc.
Glupio liczylem na merytoryczna dyskusje, ale moj blad, czlowiek sadzi po sobie. Tym bardziej przykro, bo z innych Panskich wpisow wnosilem, ze mam do czynienia z kims innym, moj kolejny blad.

Andrzej Wilhelmi
26-01-2019, 20:32
...liczylem na merytoryczna dyskusje, ale moj blad, czlowiek sadzi po sobie. ..
Tylko, że w tym przypadku nie ma nad czym dyskutować. Jak widać do tej pory nikt poza mną nie pochylił się nad Twoim problemem. Przykro mi, że nie mogę pomóc ale nie każdy mój wpis musi być pomocny. Pozdrawiam.

d7d
26-01-2019, 20:44
To jak łączyć trochę też zależy od schematu statycznego krokwi narożnej i "wykorzystania" przekroju.
Żeby dawać konkretne odpowiedzi należało by się zapoznać z całą konstrukcją dach a chociażby ze schematem tej więźby.
Dzisiaj "już prawdziwych cieśli nie ma".

Słupy opiera się na belce a nie na desce.
Belkę powinno się mocować do stropu ale generalnie nie mocuje się (co nie znaczy że tak należy robić).

Di.
26-01-2019, 21:50
Tylko, że w tym przypadku nie ma nad czym dyskutować. Jak widać do tej pory nikt poza mną nie pochylił się nad Twoim problemem. Przykro mi, że nie mogę pomóc ale nie każdy mój wpis musi być pomocny. Pozdrawiam.
Panie Andrzeju, prawie sie udlawilem herbatka ze smiechu, pochylil sie Pan ze hej :) Takze dziekuje juz Panu serdecznie!



To jak łączyć trochę też zależy od schematu statycznego krokwi narożnej i "wykorzystania" przekroju.
Żeby dawać konkretne odpowiedzi należało by się zapoznać z całą konstrukcją dach a chociażby ze schematem tej więźby.
Dzisiaj "już prawdziwych cieśli nie ma".

Słupy opiera się na belce a nie na desce.
Belkę powinno się mocować do stropu ale generalnie nie mocuje się (co nie znaczy że tak należy robić).

Sytuacja wyglada jak na rysunkach, lepiej bedzie widac przestrzennie niz w rzucie plaskim. To jest jakby przerysowanie wprost projektu, nie ma tutaj ujetych dodatkowych wzmocnien chociazby jetki poprzecznej prostopadlej polaci dachu. Mozna zalozyc ze chcialbym zrobic polaczenie slupow nawet przewymiarowane.

425566

425567

425568

Moj dziadek byl prawdziwym ciesla, stolarzem, kowalem i metalurgiem, wiem o czym Pan pisze. Kiedys robilismy z nim wiezbe z calych scietych suchych swierkow, ktore sam wybieral i scinal. Po okorowaniu czesalismy tylko 1 bok toporem jednostronnym od sznurka, zeby te strone deskowac... to bylo cos.

Nie chce sie spierac ale wydaje mi sie, ze podwaline czyli belke dawalo sie pod slup jesli strop punktowo nie przenioslby ciezaru. Strop jest gruby na 20cm, monolityczny i solidnie dozbrojony. W tym wypadku deska ma tylko zapobiegac rozpekaniu slupa pod naporem, maa stanowic taka poduszke dla slupa drewnianego, zeby sie rowno oparl. Dzieki temu, ze drewno jest bardziej miekkie dzialajac sila w poprzek wlokien. Czy sie myle?

d7d
26-01-2019, 22:19
Widoki 3D ładne. W jakim to programie stworzone ?
Oba oparcie możesz zrobić na czop ale nie musisz. Mogą być inne sposoby.
Ma stropie monolitycznym można opierać bezpośrednie (z punktu widzenia nośności stropu).
Deska jako podparcie, tak ale gruba, tak ze 5cm lub belka szerokości równej 14cm lub więcej a grubość ~10cm.
Słup powinien stać na desce lub na belce a nie bezpośrednio na stropie.
Czy ściany są zabezpieczone (zaprojektowane) na rozpór od więźby dachy ?

Gratulują Dziadka.
Mam nadzieję że przekazał Tobie część swojej cennej wiedzy :)

PS Nie "Panujemy".
Jesteśmy Brać Muratorska :)

Di.
26-01-2019, 23:25
Projekt 3d robilem w programie Sketchup, dosyc wygodny do takich rzeczy. Chyba nadal jest dostepny w wersji darmowej, w pelni funkcjonalnej.
Sciany sa w calosci lane z betonu, takze ze zbrojeniem pionowo i poziomo, styropianowy szalunek tracony. Obliczone pod rozpieranie dachu.
Dziadek niestety nie pomoze juz, w innym wypadku zapytalbym jego. Sporo mi pokazal, ale pewna czesc rzemiosla zaginie bezpowrotnie.
Zastanawialem sie czy jest tutaj sens robic miecze przy pojedynczym slupie.
Dzieki za podpowiedz.

d7d
26-01-2019, 23:27
Przy którym słupie ?
Miecze jednostronne raczej nie .
Miecze przy słupie pod krokiew koszową - możesz wykonać.

Di.
26-01-2019, 23:31
Miecze przy słupie pod krokiew koszową - możesz wykonać.
O ten pytalem, dziekuje.

d7d
26-01-2019, 23:50
Proszę !
Przekazuj i kultywuj wiedzę zdobytą od Dziadka :)