PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa basenu poliestrowego



pmad
23-01-2019, 18:18
Na wiosnę przymierzam się do budowy basenu przy domku letniskowym. Zakładam zakup gotowego basenu poliestrowego o wymiarach około 4x3x1 metra za jakieś 5 tysięcy. Niestety niezbyt się na tym znam, bo do tej pory nie miałem nawet takiego rozporowego basenu z marketu, a z drugiej strony chciałbym wszystkie prace z nim związane wykonać samodzielnie tak aby ze wszystkimi kosztami zamknąć się w kwocie około do 10 tysięcy. W związku z tym mam trzy pytania.

1) Czy taki basen o pojemności około 12 metrów sześciennych (wymiany jak powyżej) można utrzymywać bez filtra, stosując jedynie chemię, połączoną z okresowym odkurzaniem dna i podmianą części wody? Jak wspomniałem basen będzie przy domku letniskowym z którego korzystam w sezonie średnio przez 2-3 dni co 1-2 tygodnie, czyli dość rzadko. Raczej nie widzę tego tak żeby filtr chodził przez cały czas kiedy nikogo tam nie ma. Dodatkowo filtr ze wszystkimi instalacjami podnosi koszt basenu o minimum 2 tysiące. Z drugiej strony jeśli nie zostanie zamontowany od razu to jego późniejsza instalacja będzie jeszcze bardziej kosztowna i pracochłonna.

2. Czy pod basenem należy wylać płytę betonową czy wystarczy wysypać wykop piaskiem i go wypoziomować?

3. Czy basen poliestrowy wymaga zalania betonem? Rozmawiałem z kilkoma producentami i dowiedziałem się, że aby otrzymać gwarancję na basen należy go po umieszczeniu w wykopie powoli zalewać betonem. Powoli tzn. napełnić basen wodą do 1/3 głębokości, zalać wykop betonem do 1/3 wysokości, napełnić basen wodą do 2/3, zalać betonem do 2/3 i tak dalej. Takie podejście generuje oczywiście kolejne koszty bo trzeba trzy razy zamawiać betoniarkę, pomijając już nawet koszt samego betonu. Czy faktycznie jest to konieczne? Nie wyobrażam sobie aby woda w tak małym basenie była w stanie rozepchać ziemię, którą obsypany jest basen. Dodam jeszcze że na działce poniżej 40 cm powierzchni znajduje się twarda glina, w którą nie sposób nawet wbić łopatę - można ją co najwyżej "kroić".

Z góry dziękuję za wszystkie komentarze.

jajmar
23-01-2019, 18:31
Moje doświadczenie i w temacie basenów to kilka sezonów przydomowe baseny, różnej wielkości w okresie letnim.

AD 1. Bez chodzącego dobrego filtra (polecam piaskowe) żadna chemia MI nie pozowliła utrzymać czystej wody dłuzęj niż 2-3 tygodnie. Filtr piaskowy i basen chyba 26m3 w ubiegłe lato lato spokojnie był 2 mc napałniony wodą.

Ad2- zgodnie z wytycznymi producenta

Ad3. To samo, skoro producent niecki tak zaleca to tak należy to wykonać.

12 m3 mały basen, uzytkownie raz na 2 tygodnie, nie wiem czy to co planujesz ma sens.

Pan Kejk
23-01-2019, 20:19
A może podejdź do tematu troszkę inaczej? Wpisz w google "ICF swimming pool" i może się zainspirujesz, może wyjdzie taniej.
Celowo nie podaję polskich nazw, żeby mnie tu zaraz nie zjedli, że coś promuję.

pmad
25-01-2019, 13:45
AD 1. Bez chodzącego dobrego filtra (polecam piaskowe) żadna chemia MI nie pozowliła utrzymać czystej wody dłuzęj niż 2-3 tygodnie. Filtr piaskowy i basen chyba 26m3 w ubiegłe lato lato spokojnie był 2 mc napałniony wodą.
Ale ten filtr musi chodzić 24/7 czy można po 10 dniach przyjechać powiedzmy w piątek po południu, włączyć filtr i ta woda się przez noc "oczyści"?


Ad2- zgodnie z wytycznymi producenta
Ad3. To samo, skoro producent niecki tak zaleca to tak należy to wykonać.
No właśnie, tylko pytanie - dlaczego? Producent w instrukcji napisał, że basen należy zalać betonem. Na stronie twierdzi, że nie należy napełniać basenu wodą zanim nie zostanie "obsypany", bo może pęknąć. Z kolei te same baseny sprzedaje w wersjach wolnostojących z obudową drewnopodobną i wtedy już basen nie potrzebuje betonu? Trochę to wszystko niejednoznaczne. Wygląda tak jakby producent chciał trochę ograniczyć warunki gwarancji i w razie pęknięcia basenu zapytać - czy basen był zalany betonem, jak nie, to gwarancja nie obowiązuje.


12 m3 mały basen, uzytkownie raz na 2 tygodnie, nie wiem czy to co planujesz ma sens.
Może trochę źle napisałem. W sezonie (czerwiec-sierpień) jestem tam prawie co tydzień na minimum 2-3 dni, czasem dłużej. W praktyce nie sądzę, aby ktokolwiek kto ma basen przy domu mieszkalnym korzystał z niego częściej. Oczywiście mam wątpliwości, czy ta "zabawka" nie znudzi nam się po kilku tygodniach użytkowania, ale to już niezależnie od tego czy basen będzie miał 12 czy 120 m3. Z tego też powodu rozważam w tym roku zakup basenu stelażowego (na próbę).


A może podejdź do tematu troszkę inaczej? Wpisz w google "ICF swimming pool" i może się zainspirujesz, może wyjdzie taniej.
Celowo nie podaję polskich nazw, żeby mnie tu zaraz nie zjedli, że coś promuję.
Dzięki za sugestię. Fajna sprawa, ale nie sądzę, żeby wyszła taniej. Basen z poliestru zamontuję sobie sam, a do takich prac musiałbym wziąć ekipę, bo poza betonowaniem słupków ogrodzeniowych nigdy w życiu nie miałem z betonem nic wspólnego;) Mimo wszystko fajnie, że przypomniałeś temat bo przypomniał mi się pomysł budowy basenu z wykorzystaniem żelbetonowego zbiornika na szambo;-) Koszt zbiornika 400x250x160 z dowozem to około 4000 zł, do tego farba chlorokauczukowa na dwie warstwy 400 zł i basen gotowy;-) Czy ktoś słyszał o takim wynalazku? Plusy jakie widzę to trwałość, cena i łatwość instalacji. Jedyny problem to montaż przyłączy do filtra, oświetlenia itp. Raczej nie podjąłbym się precyzyjnego cięcia betonu, żeby zamontować np. skimmer czy inne elementy.