PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie na etapie projektowania - co wybrać?



chomik-00
23-01-2019, 21:31
Cześć wszystkim,

Robimy właśnie projekt domku i jesteśmy na etapie gdzie padło pytanie jakie chcemy ogrzewanie. Projekt jest indywidualny, będzie to dom z użytkowym poddaszem i wydzieloną senioratką. Będziemy podłączeni do gazowni więc naszym paliwem do ogrzewania i ciepłej wody będzie gaz. Ponieważ mamy swobodę wyboru praktycznie wszystkiego (oprócz budżetu na dom) często padają pytania na których totalnie się nie znamy. Tak jest też tym razem, z pozoru proste pytanie szybko wywołało u mnie ból głowy. Architekt zapytał gdzie chcemy, i czy w ogóle chcemy, mieć ogrzewanie podłogowe.
Od kilku dni siedzę i czytam i czytam i czytam, opinii jest wiele i mam wrażenie, że to czytanie tylko mi zaszkodziło a nie pomogło.
Proszę o poradę, co byście wybrali?
W domu na parterze będzie:
senioratka to jakby osobne mieszkanie (kuchnia, salon, łazienka, sypialnia) ale instalacja będzie jedna
nasza część czyli salon + kuchnia - całość dość duża nie przedzielona żadnymi ścianami i raczej dużo przeszkleń tam będzie
piętro to: korytarz, sypialnie, łazienka, garderoba - taki standard

Z wyczytanych faktów tradycyjne podejście do tematu to zrobić ogrzewanie podłogowe w salonie, kuchni, łazienkach, korytarzach, natomiast w sypialniach grzejniki na ściany. Ale jest też podobno druga strona, że taki miks to niekoniecznie najlepsze rozwiązanie bo woda w obu instalacjach powinna mieć inną temperaturę więc jest z tym związane szereg problemów.

Jest też inne podejście, żeby zrobić ogrzewanie podłogowe wszędzie bez wyjątku. Tutaj podobno jest to raz prostsze do zrobienia, dwa tańsze w eksploatacji. No ale jest obawa czy takie ogrzewanie poradzi sobie z całością, czy będzie komfortowe dla domowników (jesteśmy raczej ciepłolubni).

Nie zostało mi nic innego jak poradzić się na forum. Na prawdę nie wiem na co się zdecydować. Macie może wiedzę / doświadczenie w tej kwestii?
Dzięki z góry, pozdrawiam.

CityMatic
23-01-2019, 21:44
Zrobić ogrzewanie podłogowe wszędzie bez wyjątku. Tutaj podobno jest to raz prostsze do zrobienia, dwa tańsze w eksploatacji. No ale jest obawa czy takie ogrzewanie poradzi sobie z całością, czy będzie komfortowe dla domowników (jesteśmy raczej ciepłolubni).

Witam

Wykonać 100% ogrzewania podłogowego, piec gazowy dwu-funkcyjny kondensacyjny(zbiornik cwu wbudowany w piec)
Jeśli układ pomieszczeń jest rozległy instalację podzielić np na dwa rozdzielacze(o odpowiedniej ilości obwodów) z podziałem jaki np sami sobie stworzyliście czyli Wy + senioratka

Będziecie zadowoleni - a uprzedzając pytanie jakie posadzki - wszystkie dostępne od desek po panele i ceramikę.
Pozdrawiam

aniakicia
24-01-2019, 07:58
PODŁOGOWE!, i właśnie można podzielić jak poradził CityMatic .
Mam w domu podłogówkę, jestem ciepłolubna - w domu 25-26 stopni. Palimy gazem a w weekendy kominkiem.

Znam parę rodzin, które zrobiły sobie dół domu z ogrzewaniem podłogowym a górę z kaloryferami i teraz żałują, że nie zrobili całości w ogrzewaniu podłogowym.
Tam gdzie mają kaloryfery jest inna temperatura - chłodniej, żeby było cieplej muszą grzać mocniej i wtedy na dole podłoga jest cieplejsza.

Po za tym na ścianach ślady od kaloryferów i suchsze powietrze w pokojach.

A co do rodzajów podłogi... to ja akurat budowałam 4 lata temu- mogło się coś zmienić, ale Panowie od podłóg nie polecali na ogrzewanie podłogowe podłogi bambusowej, mimo, że na produkcie zaznaczone było że nadaje się. Ale to już jak kto woli...

pozdrawiam

CityMatic
24-01-2019, 08:06
Ten bambus też się nadaje - czy ciemny czy jasny - reaguje tak jak deska Barlinecka.

noc
24-01-2019, 10:15
Połączenie OP i grzejników tak, by uzyskać żądane temp. wewnątrz, jest możliwe, ale wymaga droższej instalacji i ogarniętego hydraulika. Takie instalacje przysparzają jak pokazuje życie, wielu problemów. Trudności z regulacją i osiągnięciem zadanych temp. są na porządku dziennym, do tego grzejniki są wyraźnie mniej komfortowe.
Po co utrudniać sobie życie za swoje pieniądze? Najprostsza instalacja OP to najmniejszy wydatek, największy komfort i łatwość regulacji. Jeśli już miałby być gaz, to wolałbym kocioł jednofunkcyjny, bardziej komfortowy, z zasobnikiem CWU.
Właśnie, jaki to dom, ile będzie potrzebował energii w sezonie na CO+CWU, bo może gaz wcale nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Obecnie do małych, dobrze izolowanych domów, często najlepszy jest prąd z COP1, a np. do dużych, słabo izolowanych PC.

chomik-00
24-01-2019, 10:30
Dzięki wielkie za opinie. Jestem już prawie przekonany do zrobienia w całości tylko i wyłącznie ogrzewania podłogowego. A powiedźcie mi proszę jeszcze, czy radzicie do tego podłogowego zrobić jakąś automatykę do sterowania? To znaczy chciałby móc w niektórych pomieszczeniach regulować temperaturę. Szczerze mówiąc nie wiem jak to wygląda w przypadku ogrzewania podłogowego. Bo zakładam że w domu będą pomieszczenia cieplejsze i chłodniejsze i jakaś możliwość regulacji przydałaby się? Najchętniej to chciałbym móc tym sterować zdalnie - programować, może ewentualnie jakieś sterowniki w ścianie. Czy to jest może jakiś standard przy ogrzewaniu podłogowym, czy jednak dodatek? Dużo droższy? Jeszcze raz dzięki.

CityMatic
24-01-2019, 10:54
Czy to jest może jakiś standard przy ogrzewaniu podłogowym, czy jednak dodatek? Dużo droższy? Jeszcze raz dzięki.

Myślę , że tutaj udzieliliśmy prawidłowej odpowiedzi :)
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?353478-jak-montowac-termostaty-przy-ogrzewaniu-podlogowym-wodnym
Pozdrawiam

chomik-00
24-01-2019, 10:57
Połączenie OP i grzejników tak, by uzyskać żądane temp. wewnątrz, jest możliwe, ale wymaga droższej instalacji i ogarniętego hydraulika. Takie instalacje przysparzają jak pokazuje życie, wielu problemów. Trudności z regulacją i osiągnięciem zadanych temp. są na porządku dziennym, do tego grzejniki są wyraźnie mniej komfortowe.
Po co utrudniać sobie życie za swoje pieniądze? Najprostsza instalacja OP to najmniejszy wydatek, największy komfort i łatwość regulacji. Jeśli już miałby być gaz, to wolałbym kocioł jednofunkcyjny, bardziej komfortowy, z zasobnikiem CWU.
Właśnie, jaki to dom, ile będzie potrzebował energii w sezonie na CO+CWU, bo może gaz wcale nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Obecnie do małych, dobrze izolowanych domów, często najlepszy jest prąd z COP1, a np. do dużych, słabo izolowanych PC.

Szczerze to nie wiem, ale postaram się dowiedzieć. Domek raczej będzie dość duży (senioratka to osobne mieszkanie plus nasze pomieszczenia, powierzchnia użytkowa ponad 200m2) ale też chyba dobrze izolowany. Dylemat źródła ciepła był moim poprzednim dylematem. Zrezygnowaliśmy z PC i z wentylacji mechanicznej z rekuperacją na rzecz obniżenia kosztów samej budowy (choć to nie był jedyny argument przemawiający za tym) a gaz mamy za płotem. To też była trudna decyzja ale wydaje mi się być dość rozważną. Chyba że nie jest?

Mendium
24-01-2019, 11:15
100% podłogówki, żadnych grzejników. Ewentualnie drabinka elektryczna do łazienki. Z rekuperacji bym jednak nie rezygnował.

chomik-00
24-01-2019, 18:39
Ale jakie będą korzyści z rekuperacji przy takim setupie jak mi się szykuje? Pytam poważnie, bo przypominam że to nie moja dziedzina w której mogę popisać się wiedzą. Wydawało mi się, że wentylacja z rekuperacją to jedynie rodzaj bonusu który można sobie ufundować a który trzeba regularnie pielęgnować, żeby było ciągle komfortowo.

fachman19
24-01-2019, 18:59
Montuj 100 % podłogówki . Nie montuj na razie auutomatyki typu termostaty z siłownikami na rozdzielaczach. To można zamontować po jakimś czasie jak uznasz ,że jest gdzieś potrzebne. Raczej nie bedzie.

A co do rekuperacji . Obecnie domy sa bardzo szczelne .Nie ma jak dostarczyć powietrza do oddychania . A oddychać trzeba:yes:
Jeżeli nie masz kasy to zmontuj instalację a reku kupisz i zamontujesz jak poczujesz potrzebę.
U mnie pracuje na minimum 60 m3/h . Jest ok.
Ale jak wyłączę to po kilku godzinach wszyscy domownicy mówią ,że jest jakoś duszno.

Kondensat
24-01-2019, 20:12
I weź pod uwagę fakt że strata ciepła przez wentylację grawitacyjną sięga 40% innymi słowy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala zaoszczędzić sporo energii a po drugie jak już było wspomniane polepsza komfort życia.Należy wykonać projekt OZC a na jego podstawie projekt CO.Przy prawidłowo wykonanej podłogówce zbyteczne jest sterowanie przy pomocy termostatów w pomieszczeniach i siłowników na rozdzielaczu,zresztą z tego typu sterowaniem nie współpracuje automatyka żadnego kotła

Nurek_
25-01-2019, 09:48
Zrezygnowaliśmy z PC i z wentylacji mechanicznej z rekuperacją na rzecz obniżenia kosztów samej budowy (choć to nie był jedyny argument przemawiający za tym) a gaz mamy za płotem. To też była trudna decyzja ale wydaje mi się być dość rozważną. Chyba że nie jest?

Nie wiem ja to liczysz, ale wysokie koszty powietrznej pompy ciepła to mit,

Piec gazowy to jakieś 6-8 tyś. Drugie tyle (jak nie więcej) przyłącze i instalacja w domu. Do tego stos papierów, pozwoleń, odbiory, kominiarze itp.
Przyzwoity piec na eko-groszek to jakieś 8-10 tyś. Wyposażenie kotłowni, zbiornik CWU itp - też pewnie ok 5 tyś, komin 3-4 tyś. Razem wychodzi 16-19 tyś.

Wyceny na firmową pompę 9kW na gotowo z kotłownią mam za 21-22 tyś. Pompa droższa o jakieś 4-5 tyś zł. Ale w tej chwili mamy program Czyste Powietrze, w nowobudowanych domach na pompę możesz dostać minimum 30% dofinansowania. Czyli suma-sumarum pompa kosztuje cię ok 14 tyś zł - taniej niż eko groch czy gaz O tym, ze zyskujesz do zagospodarowania pomieszczenie w którym normalnie miałbyś syfiaty piec i skład opału nawet nie mówię.

Ja rozumiem, że nie każdy jest przekonany do powietrznej pompy ciepła, z różnych powodów, ale mówienie że to dlatego, że jest droższa niż węgiel czy gaz to powielanie mitów.

chomik-00
25-01-2019, 10:53
Wyceny na firmową pompę 9kW na gotowo z kotłownią mam za 21-22 tyś. .

Mógłbyś bliżej napisać co to za pompa? Nie powielam mitów, tylko powielam informacje jakie mi przekazano. Rozmawialiśmy z projektantką sanitarną która uczestniczy w naszym projekcie i ona oszacowała nam koszty ogrzewania w różnych przypadkach. I według tego pompa gruntowa z odwiertami u nas to około 40000 - 45000.

chomik-00
26-01-2019, 13:25
Dzięki wszystkim za pomoc. Myślę, że skutecznie przekonaliście mnie do 100% ogrzewania podłogowego. Ogólnie po wielu rozmowach i przeczytanych wątkach w końcu wybrałem jak to wszystko będzie wyglądało. Będzie kocioł kondensacyjny plus zasobnikowa pompa ciepła. Pompa będzie grzała cwu, kocioł tylko w zasadzie do podłogówki. Całość wyjdzie niewiele więcej niż sam kocioł a rachunki za cwu będą dość mocno zbite.
Jeszcze teraz mam podjąć jedną decyzję czy styropian czy wełna. Myślicie że warto przyoszczędzić i użyć styropianu? Wiem, że to też taki temat który dzieli od dawna. Raczej skłaniałbym się do styropianu w ramach oszczędności, no ale może jednak nie warto?

Nurek_
26-01-2019, 19:03
Mówiłem o powietrznej pompie, nie gruntowej. Gruntowa to rzeczywiście drogi biznes i moim zdaniem nieopłacalny.
Pompa z oferty za 21k to Samsung EHS 9 kW, za 24 proponowali mi Panasonica a za 27 Buderusa.

Nie bardzo rozumiem co ma Ci dać ten podział gaz do CO, pompa do CWU? Skoro wg Ciebie pompa grzeje taniej CWU, to po co gaz? Zrób pompę i niech taniej grzeje również wodę w CO. Swoją drogą pompa do podłogówki sprawdza się lepiej niż do CWu.

noc
26-01-2019, 19:11
Mówiłem o powietrznej pompie, nie gruntowej. Gruntowa to rzeczywiście drogi biznes i moim zdaniem nieopłacalny.
Pompa z oferty za 21k to Samsung EHS 9 kW, za 24 proponowali mi Panasonica a za 27 Buderusa.

Nie bardzo rozumiem co ma Ci dać ten podział gaz do CO, pompa do CWU? Skoro wg Ciebie pompa grzeje taniej CWU, to po co gaz? Zrób pompę i niech taniej grzeje również wodę w CO. Swoją drogą pompa do podłogówki sprawdza się lepiej niż do CWu.

Tak.
Gdybyś korzystał już z gazu do CO, to bez sensu jest zakup PC do CWU. Nie zawiesisz na lato opłat stałych za gaz-a opłaty stałe, to często wyższa wartość niż samo zużycie gazu. Posiadanie PC w tym wypadku nie ma sensu.
Albo powietrzna PC albo gaz, to chyba jedyne sensowne alternatywy.

chomik-00
26-01-2019, 19:42
Proszę nie przesadzajmy ze opłaty stałe za gaz są większe niż opłaty wynikające z użycia. Pompa ciepła będzie dodatkiem do instalacji która i tak byłaby wykonana. Za około 8000 zł (pompa pompie nie równa ;)) znacznie obniża zużycie gazu. Woda jest potrzebna cały rok ogrzewanie tylko w sezonie. Co mi to da? Ano da mi to że za niewielki koszt obniże rachunki, poza tym nie będę zależny od gazu. Zresztą to nie mój pomysł a podrzucony przez projektantkę która takie właśnie rozwiązania wdrażała - moim zdaniem ma to sens nie każdy musi się z tym zgadzać.

ig0r-
26-01-2019, 19:55
Proszę nie przesadzajmy ze opłaty stałe za gaz są większe niż opłaty wynikające z użycia. Pompa ciepła będzie dodatkiem do instalacji która i tak byłaby wykonana. Za około 8000 zł (pompa pompie nie równa ;)) znacznie obniża zużycie gazu. Woda jest potrzebna cały rok ogrzewanie tylko w sezonie. Co mi to da? Ano da mi to że za niewielki koszt obniże rachunki, poza tym nie będę zależny od gazu. Zresztą to nie mój pomysł a podrzucony przez projektantkę która takie właśnie rozwiązania wdrażała - moim zdaniem ma to sens nie każdy musi się z tym zgadzać.
noc ma rację, ja w ostatnim sezonie letnim zużywałem 13-15 m3 gazu miesięcznie na CWU, w zasadzie koszt gazu był zbliżony do opłat stałych, a ja jestem w taryfie W2, gdybym był w taryfie W3 abonament byłby 2 razy większy niż kwota za gaz.
Szkoda dublować urządzenia, lepiej tą kwotę przeznacz na wentylację mechaniczną, abonament za gaz i tak musisz płacić cały rok.

Marek2504
26-01-2019, 20:01
Nie wiem jakie będziecie mieli zapotrzebowanie na ciepło, ale skoro nowy dom to będzie solidnie docieplony. A do takiego domu wystarczy PC o mocy np.7KW. Ceny takiej markowej pompy zaczynają się już od 15k. plus montaż, a to już jest niewiele droższe od gazu. Koszt ogrzewania pompą jest tańszy niż gazem. Hybryda gaz +Pc to nie najlepsze rozwiązanie, tak samo jak ogrzewanie podłogowe i grzejniki. Wiem, bo to drugie sam kiedyś miałem.

Deflorator
26-01-2019, 21:59
Zresztą to nie mój pomysł a podrzucony przez projektantkę która takie właśnie rozwiązania wdrażała - moim zdaniem ma to sens nie każdy musi się z tym zgadzać.
To powiedz tej swojej "projektantce" że to poroniony pomysł.
Można by rzec absurdalny.

Nurek_
27-01-2019, 08:54
Proszę nie przesadzajmy ze opłaty stałe za gaz są większe niż opłaty wynikające z użycia. Pompa ciepła będzie dodatkiem do instalacji która i tak byłaby wykonana. Za około 8000 zł (pompa pompie nie równa ;)) znacznie obniża zużycie gazu. Woda jest potrzebna cały rok ogrzewanie tylko w sezonie. Co mi to da? Ano da mi to że za niewielki koszt obniże rachunki, poza tym nie będę zależny od gazu. Zresztą to nie mój pomysł a podrzucony przez projektantkę która takie właśnie rozwiązania wdrażała - moim zdaniem ma to sens nie każdy musi się z tym zgadzać.

Zrobisz jak będziesz chciał, ale założenia są bez sensu. Może zacznijmy od tego, że pompa i gaz ogrzeją dom i wodę w porównywalnej cenie. Pompa trochę taniej ale nie są to jakieś kosmiczne różnice - dajmy na to (strzelam) sezon gazem będzie cie kosztował 3500 zł a pompą 2700. W takim razie sama woda - niech będzie nawet połowa tych kosztów - to jest różnica 400 zł na rok. Jak kupisz pompę za 8 tysięcy to będzie zwracać się przez 20 lat - kompletnie bez sensu, tym bardziej jeśli myślisz o oszczędnościach.

Dodatkowo - pompy tylko do CWU kiepsko sprawdzają się zimą. To są urządzenia (zwykle) pomyślane jako uzupełnienie węglowego systemu ogrzewania, czyli mają grzać wodę wtedy kiedy nie grzeje jej piec węglowy - a więc w temperaturach sporo pow. zera. W temperaturach ujemnych działają słabo bądź wcale. Czy Twoja Pani projektant o tym wie?

Przemyśl to jeszcze raz - jeśli szukasz oszczędności to mieszanie systemów jest kompletnie bez sensu - albo 100% gaz albo 100% pompa.

chomik-00
27-01-2019, 17:19
Ok zgadzam się. To znaczy zakładając pewne warunki każdy z nas będzie miał rację. Tylko, że jedyny konkretny powód jaki podaliście na niekorzyść takiej hybrydy to to, że zwróci się po 20 latach a opłaty stałe za gaz będą i tak stałe. Jednak wszyscy zgadzają się że to rozwiązanie wpłynie na zmniejszenie rachunków, ale jest poronione i bez sensu? Teraz powiedzcie mi dlaczego zakładacie, że przez następne 20 lat cena gazu się nie zmieni? Zresztą to samo będzie z prądem, już mamy zamieszanie w tym roku a po wyborach zobaczycie jak prąd cudownie wzrośnie, jak już polityką nie będzie zależeć na wyborcach. Co chce powiedzieć to to, że nie wiemy jakie ceny za gaz czy prąd będzie za parę lat, co istotnie może wpłynąć na ten poroniony pomysł.
Druga sprawa to skąd bierzecie ceny tych pomp? Nie mówię, że są nieprawdziwe, ale wycenę jaką dostałem za powietrzną pompę ciepła, która pracuje do -15 stopni, z zasobnikiem cwu to 38000 (mówię o naszym konkretnym zapotrzebowaniu ponad 200m2 6osób i potencjalne następne). Jest różnica jak ktoś mi argumentuje że mogę mieć pompę za 18000 a ktoś za 38000.

Nurek_
27-01-2019, 20:59
Tylko, że jedyny konkretny powód jaki podaliście na niekorzyść takiej hybrydy to to, że zwróci się po 20 latach a opłaty stałe za gaz będą i tak stałe.
Ta pompa do CWU nigdy się nie zwróci. Po 20 latach będzie do wymiany. Poza tym to nie jedyny powód: pisałem wyżej jak jest z takimi pompami zimą, komplikujesz instalację, ponosisz dodatkowy koszt, dwie instalacje to większe ryzyko awarii - warte to jest 30 zł miesięcznie za CWU mniej?

Jeszcze raz powtórzę - albo 100% pompa albo 100% gaz. Dodatkowa pompa do CWU to wyrzucone pieniądze.

noc
27-01-2019, 21:17
Ok zgadzam się.
.
Oczywiście możesz sobie zdublować źródło ciepła skoro chcesz, Twoja wola i decyzja. Ale jeśli rozmawiamy o ekonomiczności, to jest bez sensu. Jeśli stać Cię na PC, to zasilanie gazem domu nie ma sensu. Jeśli boisz się nagłych podwyżek energii, to zdrożeje wszystko, gaz też. Poza tym, jeśli będziesz miał instalację z OP, to w każdej chwili, za "drobne" zamienisz PC na gaz i odwrotnie. Jeśliby tak bać się wzrostu cen paliw, to trzeba byłoby jeszcze domontować kocioł na paliwa stałe i bufor. Wtedy byłoby bezstresowo.
Ale to jest po prostu inwestowanie środków w zbędne urządzenia.

Pytajnick
27-01-2019, 22:16
Ale w tej chwili mamy program Czyste Powietrze, w nowobudowanych domach na pompę możesz dostać minimum 30% dofinansowania.

Coś się zmieniło? Dla nowo budowanych były tylko pożyczki na PV.

Nurek_
28-01-2019, 07:05
Coś się zmieniło? Dla nowo budowanych były tylko pożyczki na PV.

Dotacja na pompę ciepła też jest.

Pytajnick
28-01-2019, 17:54
Dotacja na pompę ciepła też jest.

Masz gdzieś dokładnie napisane kiedy i na jakich warunkach? Bo ja mam np Muratora 2/2019 gdzie w dodatku jest napisane, że jeśli źródło ciepła jakie masz w projekcie (np piec kondensacyjny) spełnia wymagania programu, to dotacji na PC nie ma.

jasiek71
28-01-2019, 19:06
Ok zgadzam się. To znaczy zakładając pewne warunki każdy z nas będzie miał rację. Tylko, że jedyny konkretny powód jaki podaliście na niekorzyść takiej hybrydy to to, że zwróci się po 20 latach a opłaty stałe za gaz będą i tak stałe. Jednak wszyscy zgadzają się że to rozwiązanie wpłynie na zmniejszenie rachunków, ale jest poronione i bez sensu? Teraz powiedzcie mi dlaczego zakładacie, że przez następne 20 lat cena gazu się nie zmieni? Zresztą to samo będzie z prądem, już mamy zamieszanie w tym roku a po wyborach zobaczycie jak prąd cudownie wzrośnie, jak już polityką nie będzie zależeć na wyborcach. Co chce powiedzieć to to, że nie wiemy jakie ceny za gaz czy prąd będzie za parę lat, co istotnie może wpłynąć na ten poroniony pomysł.
Druga sprawa to skąd bierzecie ceny tych pomp? Nie mówię, że są nieprawdziwe, ale wycenę jaką dostałem za powietrzną pompę ciepła, która pracuje do -15 stopni, z zasobnikiem cwu to 38000 (mówię o naszym konkretnym zapotrzebowaniu ponad 200m2 6osób i potencjalne następne). Jest różnica jak ktoś mi argumentuje że mogę mieć pompę za 18000 a ktoś za 38000.

Odnośnie"zwracania" się i ogólnej niechęci do całorocznego systemu grzewczego z np gruntową pompą ciepła...
Takie proste wyliczenia uwzględniające np galopujące ceny energii elektrycznej i gazu...( Nie wierzę w cuda że np gaz nie będzie drożał a energia elektryczna poszybuje w kosmos...)

Przykładowo mamy sobie jakiś budynek który potrzebuje np 12tys kWh rocznie na ogrzewanie i ciepłą wodę...
12000kWh to ok 1200m3 gazu czyli ok 3000zł rocznie...
Ten sam budynek z pompą ciepła zużyje ok 3000kWh energii elektrycznej co w zależności od taryf będzie kosztowało od 850zł do 1800zł rocznie...
Teraz biorąc jakiś czarny scenariusz że energia elektryczna i gaz podrożeje o 100% daje nam odpowiednio 6000zł za gaz i od 1700zł do 3600zł za energię elektryczną w przypadku pompy ciepła...

Jak widać tylko pompa ciepła skutecznie broni się przed wszelkimi skokami cen...

A jeżeli chodzi o koszt samej kotłowni opartej na gruntowej pompie ciepła to jest koszt ok 34-35tys zł wraz z zasobnikiem cwu i dolnym źródłem...

Na dzień dzisiejszy nie ma lepszego rozwiązania niż PC...

Nurek_
28-01-2019, 19:21
Masz gdzieś dokładnie napisane kiedy i na jakich warunkach? Bo ja mam np Muratora 2/2019 gdzie w dodatku jest napisane, że jeśli źródło ciepła jakie masz w projekcie (np piec kondensacyjny) spełnia wymagania programu, to dotacji na PC nie ma.

Nie spotkałem się z takim zapisem, ale nawet jeśli to jaki problem wrzucić do projektu kopciucha?
Poza tym to byłoby bez sensu, budowę przecież powinieneś realizować zgodnie z projektem, więc jeśli masz piec, to chcąc dać pompę musisz zrobić aneks (chyba że to zmiana nieistotna, jak ktoś wie to niech się wypowie). Tak czy inaczej, prędzej czy później w projekcie ta pompa się musi znaleźć.

ig0r-
28-01-2019, 19:31
Przykładowo mamy sobie jakiś budynek który potrzebuje np 12tys kWh rocznie na ogrzewanie i ciepłą wodę...
12000kWh to ok 1200m3 gazu czyli ok 3000zł rocznie...


12000 kWh przy najczęściej spotykanej konwersji na forum czyli 1m3 - 11 kWh to około 1090 m3, a kwotowo to około 2300 mając taryfę W2.
Wiem, że lepiej wygląda kwota 3 tyś ukazującą różnice między gazem, a pompą, ale jest ona błędna w twoim przykładzie.

jasiek71
28-01-2019, 19:49
12000 kWh przy najczęściej spotykanej konwersji na forum czyli 1m3 - 11 kWh to około 1090 m3, a kwotowo to około 2300 mając taryfę W2.
Wiem, że lepiej wygląda kwota 3 tyś ukazującą różnice między gazem, a pompą, ale jest ona błędna w twoim przykładzie.

Pod warunkiem że mieścimy się w W2...
Dolicz też"obsługę" elektryczną tej kotłowni gazowej...

Celowo też przyjąłem rozrzut od taryfy nocnej do całodobowej aby pokazać że pomimo tego i tak PC jest bardziej ekonomiczna...( Jak śledzisz forum to wiesz że większość instalacji z pompami ciepła wykorzystuje tanią nocną taryfę...)

Dom z ogrzewaniem podłogowym praktycznie cały sezon jedzie na taryfie nocnej tak więc ta twoja wyliczanka jest mało atrakcyjna...

Pytajnick
28-01-2019, 19:52
Nie spotkałem się z takim zapisem, ale nawet jeśli to jaki problem wrzucić do projektu kopciucha?
Poza tym to byłoby bez sensu, budowę przecież powinieneś realizować zgodnie z projektem, więc jeśli masz piec, to chcąc dać pompę musisz zrobić aneks (chyba że to zmiana nieistotna, jak ktoś wie to niech się wypowie). Tak czy inaczej, prędzej czy później w projekcie ta pompa się musi znaleźć.

Musisz mieć tzw 'STARE źródło ciepła na paliwo stałe", nieekologiczne, które możesz wymienić na PC. Trudno mieć takowe w nowo budowanym domu i dostać dotację na PC. Jeśli masz w projekcie źródło ekologiczne (gaz,pellet) i bezproblemowe wykonanie przyłącza gazowego, to na PC dotacji nie dostaniesz.
Tak mi powiedziano w grudniu, dlatego pytałem, czy coś się zmieniło.

ig0r-
28-01-2019, 20:04
Pod warunkiem że mieścimy się w W2...
Dolicz też"obsługę" elektryczną tej kotłowni gazowej...

Celowo też przyjąłem rozrzut od taryfy nocnej do całodobowej aby pokazać że pomimo tego i tak PC jest bardziej ekonomiczna...( Jak śledzisz forum to wiesz że większość instalacji z pompami ciepła wykorzystuje tanią nocną taryfę...)

Dom z ogrzewaniem podłogowym praktycznie cały sezon jedzie na taryfie nocnej tak więc ta twoja wyliczanka jest mało atrakcyjna...

Odniosłem się tylko do Twojego wyliczenia, Taryfa W2 jest do 1200 m3, więc rozumiem, że tutaj taki przypadek rozważamy. Jeżeli chodzi o "obsługę elektryczną", w moim przypadku chodzi głównie o pompę w kotle która tłoczy wodę, zapewne taka również znajduję się także w PC.
Żeby nie było, absolutnie nie jestem przeciwnikiem PC, powiem więcej sam chciałem ją u siebie zamontować. Na ten czas kiedy budowałem, nakład inwestycyjny na gaz, wyszedł mnie z 2,5 razy taniej niż na PC, a budżet niestety nie był z gumy i mam to co mam.
Jeżeli tylko budżet pozwala PC to idealny wybór, niskie rachunki, brak dodatkowego abonamentu bo prąd i tak w każdym domu jest.

Nurek_
28-01-2019, 20:12
Musisz mieć tzw 'STARE źródło ciepła na paliwo stałe", nieekologiczne, które możesz wymienić na PC. Trudno mieć takowe w nowo budowanym domu i dostać dotację na PC. Jeśli masz w projekcie źródło ekologiczne (gaz,pellet) i bezproblemowe wykonanie przyłącza gazowego, to na PC dotacji nie dostaniesz.
Tak mi powiedziano w grudniu, dlatego pytałem, czy coś się zmieniło.

Może i rzeczywiście tak jest, ja do takich informacji nie dotarłem. Jeśli tak jest to jak pisałem - bez sensu, jak mogę stare źródło wymieniać na nowe jak nie mam jeszcze żadnego. W takim razie dla picu do projektu będę musiał wstawić kopciucha żeby dostać dotację.

jasiek71
28-01-2019, 20:17
Odniosłem się tylko do Twojego wyliczenia, Taryfa W2 jest do 1200 m3, więc rozumiem, że tutaj taki przypadek rozważamy. Jeżeli chodzi o "obsługę elektryczną", w moim przypadku chodzi głównie o pompę w kotle która tłoczy wodę, zapewne taka również znajduję się także w PC.
Żeby nie było, absolutnie nie jestem przeciwnikiem PC, powiem więcej sam chciałem ją u siebie zamontować. Na ten czas kiedy budowałem, nakład inwestycyjny na gaz, wyszedł mnie z 2,5 razy taniej niż na PC, a budżet niestety nie był z gumy i mam to co mam.
Jeżeli tylko budżet pozwala PC to idealny wybór, niskie rachunki, brak dodatkowego abonamentu bo prąd i tak w każdym domu jest.

Jak wiesz pompa ciepła jest urządzeniem zasilanym energią elektryczną i COP tego ustrojstwa uwzględnia " obsługę elektryczną" osprzętu...
W przypadku kotłowni gazowej licznik gazowy a więc rachunek za gaz nic nie mówi o zużyciu energii elektrycznej przez kocioł...

"Troszkę" inaczej wygląda rozpatrywanie amortyzacji w przypadku domu 120m2 i np 3 osobach na pokładzie a deko inaczej dla domu 200m2 i 6 lub więcej osób korzystających z CWU...
Tak więc te 2,5 razy taniej według twojego przypadku nic tak naprawdę nie mówi...

noc
28-01-2019, 20:46
Odnośnie"zwracania" się i ogólnej niechęci do całorocznego systemu grzewczego z np gruntową pompą ciepła...
Takie proste wyliczenia uwzględniające np galopujące ceny energii elektrycznej i gazu...( Nie wierzę w cuda że np gaz nie będzie drożał a energia elektryczna poszybuje w kosmos...)

Przykładowo mamy sobie jakiś budynek który potrzebuje np 12tys kWh rocznie na ogrzewanie i ciepłą wodę...
12000kWh to ok 1200m3 gazu czyli ok 3000zł rocznie...
Ten sam budynek z pompą ciepła zużyje ok 3000kWh energii elektrycznej co w zależności od taryf będzie kosztowało od 850zł do 1800zł rocznie...
Teraz biorąc jakiś czarny scenariusz że energia elektryczna i gaz podrożeje o 100% daje nam odpowiednio 6000zł za gaz i od 1700zł do 3600zł za energię elektryczną w przypadku pompy ciepła...

Jak widać tylko pompa ciepła skutecznie broni się przed wszelkimi skokami cen...

A jeżeli chodzi o koszt samej kotłowni opartej na gruntowej pompie ciepła to jest koszt ok 34-35tys zł wraz z zasobnikiem cwu i dolnym źródłem...

Na dzień dzisiejszy nie ma lepszego rozwiązania niż PC...

W żadnym razie 1200m3 gazu nie kosztuje 3000zł, raczej bliżej 2300zł jak pisał @igor, a nawet 1850zł jak w mojej okolicy. By być obiektywnym, to porównujemy taki sam komfort gazu i prądu-bez taryfy nocnej do grzania, a wtedy prąd kosztuje około 1800zł.
Oszczędzimy wtedy na "paliwie" PC ok. 500zł rocznie. Biorąc pod uwagę dużo wyższy koszt PC, to już przestaje być takie atrakcyjne ekonomicznie. W obu przypadkach paliwo czyste, bezobsługowe. Jeśli dla kogoś cena zakupu PC nie gra roli, to jest ok.
Dofinansowanie jest na wymianę z kotła na paliwo stałe, na ekologiczne źródło ciepła, nie ma dopłat do nowych domów. Jest jeszcze możliwa dopłata na termomodernizację, czy WM z odzyskiem, ale to też do starych domów. Na nowy dom nic się nie należy:(.
PS
"Ekonomiczniej" byłoby kupić stary dom i wydusić dotację na "wszystko", albo kredyt. Te dopłaty to walka z objawami smogu, a nie przyczynami-stawiać nowe domy i grzać ekogroszkiem!!!

Nurek_
28-01-2019, 21:03
Dofinansowanie jest na wymianę z kotła na paliwo stałe, na ekologiczne źródło ciepła, nie ma dopłat do nowych domów. Jest jeszcze możliwa dopłata na termomodernizację, czy WM z odzyskiem, ale to też do starych domów. Na nowy dom nic się nie należy:(.


Jak się nie należy:
http://nfosigw.gov.pl/gfx/nfosigw/userfiles/files/czyste_powietrze/1_program_priorytetowy_czyste_powietrze_2019-01-15__003.pdf

punkt 7B

ig0r-
28-01-2019, 21:11
Jak wiesz pompa ciepła jest urządzeniem zasilanym energią elektryczną i COP tego ustrojstwa uwzględnia " obsługę elektryczną" osprzętu...
W przypadku kotłowni gazowej licznik gazowy a więc rachunek za gaz nic nie mówi o zużyciu energii elektrycznej przez kocioł...

"Troszkę" inaczej wygląda rozpatrywanie amortyzacji w przypadku domu 120m2 i np 3 osobach na pokładzie a deko inaczej dla domu 200m2 i 6 lub więcej osób korzystających z CWU...
Tak więc te 2,5 razy taniej według twojego przypadku nic tak naprawdę nie mówi...

Dlatego zachęcam do tego co sam zrobiłem, przekalkulowania każdej alternatywy z której możemy skorzystać, dostosować ją do tego czym dysponujemy i co budujemy :)

jasiek71
28-01-2019, 21:23
W żadnym razie 1200m3 gazu nie kosztuje 3000zł, raczej bliżej 2300zł jak pisał @igor, a nawet 1850zł jak w mojej okolicy. By być obiektywnym, to porównujemy taki sam komfort gazu i prądu-bez taryfy nocnej do grzania, a wtedy prąd kosztuje około 1800zł.
Oszczędzimy wtedy na "paliwie" PC ok. 500zł rocznie. Biorąc pod uwagę dużo wyższy koszt PC, to już przestaje być takie atrakcyjne ekonomicznie. W obu przypadkach paliwo czyste, bezobsługowe. Jeśli dla kogoś cena zakupu PC nie gra roli, to jest ok.
Dofinansowanie jest na wymianę z kotła na paliwo stałe, na ekologiczne źródło ciepła, nie ma dopłat do nowych domów. Jest jeszcze możliwa dopłata na termomodernizację, czy WM z odzyskiem, ale to też do starych domów. Na nowy dom nic się nie należy:(.
PS
"Ekonomiczniej" byłoby kupić stary dom i wydusić dotację na "wszystko", albo kredyt. Te dopłaty to walka z objawami smogu, a nie przyczynami-stawiać nowe domy i grzać ekogroszkiem!!!

Tak tak ja wiem że jest kreatywna matematyka tylko w normalnym nie forumowym świecie mamy 3-4 k za gaz i 1,2-1,7k przy PC...
Znam też trochę domów w których instalacje gazowe kosztowały tyle samo co te z pompami ciepła ...

Podałem tylko przykłady rzędu wielkości co stanie się przy drastycznych podwyżkach cen a zamiast skupić się na tym to zaczyna się kreatywna wyliczanka i udowadnianie że moje jest najmojsze...



Naprawdę już po samych postach widać kto nawet nie miał jakiejkolwiek styczności z PC...

Ps ja swojego czasu też nie byłem do końca przekonany do PC ale od tego czasu" pomacałem" trochę domów które są napędzane tym ustrojstwem...

Pytajnick
28-01-2019, 21:25
Jak się nie należy:
http://nfosigw.gov.pl/gfx/nfosigw/userfiles/files/czyste_powietrze/1_program_priorytetowy_czyste_powietrze_2019-01-15__003.pdf

punkt 7B

No tak...ale są jeszcze
VIII.
Koszty w punktach od B) I do B) VII są kwalifikowane
pod warunkiem, że w budynku są lub będą spełnione wymagania dla przegród określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z
dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki ich usytuowanie (tj.Dz.U.z 2015 r., poz. 1422późn.zm.),
obowiązujących od 31 grudnia 2020 roku Czyli de facto musisz mieć dom nie WT2017 tylko WT2021
a ponadto są tzw kryteria jakościowe dopuszczające i jak mi powiedziano na spotkaniu - jak masz przyłącze gazowe za płotem to na PC dotacji nie dostaniesz

noc
28-01-2019, 22:14
Tak tak ja wiem że jest kreatywna matematyka tylko w normalnym nie forumowym świecie mamy 3-4 k za gaz i 1,2-1,7k przy PC...
Znam też trochę domów w których instalacje gazowe kosztowały tyle samo co te z pompami ciepła ...
Podałem tylko przykłady rzędu wielkości co stanie się przy drastycznych podwyżkach cen a zamiast skupić się na tym to zaczyna się kreatywna wyliczanka i udowadnianie że moje jest najmojsze...
Naprawdę już po samych postach widać kto nawet nie miał jakiejkolwiek styczności z PC...
Ps ja swojego czasu też nie byłem do końca przekonany do PC ale od tego czasu" pomacałem" trochę domów które są napędzane tym ustrojstwem...
Z "normalnego" świata-nie forumowego, dom 7 lat ocieplony minimalnie lepiej niż standard, zużycie ok.1200m3 i ok 1850zł/sezon. Realnie. I PC 1200-1700zł/sezon, też realnie.
Jeśli już PC jest i działa, albo ktoś ma trochę wolnej gotówki, to PC jest w porządku. Ale w większości sytuacji PC nie ma sensu ekonomicznego, bo albo dom musiałby być duży, albo stary ze słabym ociepleniem. Tak +,-. W większości wypadków gaz jest ekonomiczniejszy, przy nowych mniejszych i średnich domach.
Zarówno PC i gaz są w nowych domach pozytywne, nigdzie nie piszę że gaz lepszy, bo źródło ciepła dla komfortu nie ma znaczenia, "ciepło" nie różni się.
W jaki sposób "macałęś" te domy, "kotłownia" z PC podoba Ci się bardziej, czy kWh z PC jest tańsza? Bo nie wiem co jeszcze rozpatrywać można. Nie ma nigdzie mowy "najmojszej", tylko rachunek i komfort.

Pytajnick
28-01-2019, 22:32
Właśnie...komfort. Dla mnie pod tym pojęciem jest brak kominów (bo się ich sporo naprawiałem u ludzi) i brak styczności z kominiarzami (bo tak jakoś nam "nie po drodze" )
Jeszcze kilka miesięcy temu PC u mnie odpadała, bo jej koszt znacznie wyższy od kondensatu, przyłacza, komina przez dachówkę przelotową itd itp mnie zniechęcał. Wyceny 28k-31k za pompkę 5-7KW dla mojego domku to kosmos.
Jednak obecnie, kiedy ceny zaczynają oscylować koło 16k za PC przy 14k za gaz.... mam o czym myśleć :)

Na dodatek są jeszcze opcje dla odważnych :D
https://www.olx.pl/oferta/pompa-ciepla-monoblock-inverterowa-new-energy-nowa-7-2kw-gwarancja-CID628-IDy2duJ.html#9a24767194

noc
28-01-2019, 22:47
Jak najbardziej zgadzam się z Tobą PC jest ok. i gaz jest ok., po prostu trzeba policzyć, przemyśleć czym grzać.
A pro po kominów, gaz też ich nie wymaga, to porównywalne źródła ciepła, tylko paliwo inne.

maaszak
28-01-2019, 22:59
Czyli de facto musisz mieć dom nie WT2017 tylko WT2021


Ale skoro program dotyczy również nowo budowanych domów, które jeszcze nie zostały oddane do użytku to dostosowanie do WT2021 w wielu przypadkach nie powinno też być jakimś problemem.
Co do kryteriów jakościowych, mając teoretycznie kocioł na węgiel zawsze można spróbować przedstawić analizę, z której będzie wynikać, że podłaczenie do sieci gazowej jest nieuzasadnione ekonomicznie. Zależy co to "za płotem" znaczy dla danego budynku.

Nurek_
29-01-2019, 01:41
No tak...ale są jeszcze
Czyli de facto musisz mieć dom nie WT2017 tylko WT2021

Spokojnie spełniam WT2021. A gazu za płotem niet :-). Zresztą WT2021 to nie jakiś kosmos, 15cm grafitu na ściany, 15 na podłogę i trzyszybowe okna, każdy rozsądny człowiek dzisiaj tak buduje.

Co do pompy, to plusem jest możliwość połączenia z fotowoltaiką i de facto grzanie za darmo. A gazu sam sobie nie naprodukuję.

Może jestem w błędzie, nie wgłębiałem się w temat bo u mnie możliwości gazu raczej nie ma, ale z tego co się orientowałem to przyłącze wcale tanie nie jest. Projekty, później wykonanie, odbiory, instalacja w domu, kupa papierologii. Sam nie zrobisz bo na wszystko musi być papier, zresztą bym się bał, z gazem to nie żarty. Nawet jak ktoś ma gaz za płotem to jest parę tysięcy, jak parę metrów dalej to sporo więcej. Dlatego jak się zsumuje przyłącze + piec to wychodzi niewiele mniej niż pompa, a z dotacją pompa już całkiem wymiata.

jasiek71
29-01-2019, 07:18
Z "normalnego" świata-nie forumowego, dom 7 lat ocieplony minimalnie lepiej niż standard, zużycie ok.1200m3 i ok 1850zł/sezon. Realnie. I PC 1200-1700zł/sezon, też realnie.
Jeśli już PC jest i działa, albo ktoś ma trochę wolnej gotówki, to PC jest w porządku. Ale w większości sytuacji PC nie ma sensu ekonomicznego, bo albo dom musiałby być duży, albo stary ze słabym ociepleniem. Tak +,-. W większości wypadków gaz jest ekonomiczniejszy, przy nowych mniejszych i średnich domach.
Zarówno PC i gaz są w nowych domach pozytywne, nigdzie nie piszę że gaz lepszy, bo źródło ciepła dla komfortu nie ma znaczenia, "ciepło" nie różni się.
W jaki sposób "macałęś" te domy, "kotłownia" z PC podoba Ci się bardziej, czy kWh z PC jest tańsza? Bo nie wiem co jeszcze rozpatrywać można. Nie ma nigdzie mowy "najmojszej", tylko rachunek i komfort.

Dalej "żonglowanie" kwotami...
Nawet przy twoich 1850zł za gaz ten sam budynek z pompą ciepła zużyje energii za ok 900zł więc w normalnym świecie to jest o połowę mniej...
Im większy budynek to ta różnica jest jeszcze bardziej przepastna gdyż w którymś momencie przekraczamy progi taryf z W2 na W3 ...
Pozostaje jeszcze wzrost cen za media i jaki to ma wpływ na rachunek końcowy, bezpieczeństwo użytkowania a nawet to że w obecnym świecie znacznie łatwiej jest sobie " ukręcić" prądu niż gazu...

noc
29-01-2019, 18:01
Dalej "żonglowanie" kwotami...
Nawet przy twoich 1850zł za gaz ten sam budynek z pompą ciepła zużyje energii za ok 900zł więc w normalnym świecie to jest o połowę mniej...
Im większy budynek to ta różnica jest jeszcze bardziej przepastna gdyż w którymś momencie przekraczamy progi taryf z W2 na W3 ...
Pozostaje jeszcze wzrost cen za media i jaki to ma wpływ na rachunek końcowy, bezpieczeństwo użytkowania a nawet to że w obecnym świecie znacznie łatwiej jest sobie " ukręcić" prądu niż gazu...

Ależ przecież ja się zgadzam, że PC jest ok., tylko każdy powinien sobie to policzyć pod swoje potrzeby. A źródło ciepła z kotła gazowego na PPC i odwrotnie, można przeprowadzić sobie w każdej chwili bez wielkich nakładów. Wystarczy wyrzucenie np. wyeksploatowanego/niechcianego urządzenia, a sama wymiana to już grosze.