PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w doborze kotła gazowego



doktor kidler
24-01-2019, 08:04
Witam
Nadejszła wiekopomna chwila i trzeba wymienić starego wysłużonego kopciucha na coś nowego (węgla spalam około 5-5,5 tony).
Ogrzewam dom stary z cegły, ściany 40-45cm, w całości podpiwniczony, piwnica nieogrzewana. Instalacja stara, rury grube stalowe, grzejniki żeliwne. Będę wymieniał kocioł na dotację. Co prawda jeszcze do końca nie zdecydowałem się czy będzie to ekogroszek czy gaz to na chwilę obecną trochę bardziej skłaniam się w kierunku gazu mając jednak obawy o wysoki koszt ogrzewania. Obserwuję fora i mam kontakt z kilkoma znajomymi w kwestii spalania i ostateczną decyzję podejmę jak już będę musiał podpisać umowę ale niestety dokładnie nie wiem kiedy to będzie czy za miesiąc czy dwa więc chcę już w razie czego wiedzieć więcej na temat tego jaki kocioł kupić. Było u mnie kilku instalatorów i otrzymałem kilka propozycji. Dodam, że na chwilę obecną do wody mam przepływowy piecyk gazowy. Przy wymianie na kocioł gazowy CWU z zasobnika a przy węglu na razie zostanie jak jest i zobaczę w przyszłości.
Z ciepło właściwe mam wynik obecny zapotrzebowanie 14,8KW (ocieplone 2 ściany 10cm styro)
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3enp
planuję po wykonaniu montażu kotła docieplić przynajmniej piwnicę przyklejając od spodu styropian (w jednym pomieszczeniu z drewnianym stropem już mam 8cm) 10-15cm w zależności od wysokości piwnicy, żebym jako tako mógł chodzić i wtedy wynik będzie ok. 13KW i w przypadku montażu kotła gazowego za kasę która mi zostanie docieplę strop ekofibrem i wtedy wynik będzie ok. 12 KW.
Propozycje:

1
Instalator pierwszy zaproponował za montaż z częściami i kominem ok. 5000zł ale chyba liczył z cyrkulacją z której zrezygnuję i zaproponował trzy kotły
- Beretta Ciao Green 25 RSI z zasobnikiem 120l, pogodówką i sterownikiem za 4800zł
- Termet EcoCondens GoldPlus 25 zasobniekiem 120l pogodówką i sterownikiem - 5300zł
- Junkers Cerapur Compact ZSB 24 z asobnikiem 120l pogodówką i sterownikiem -6000zł

2
Buderus GB062 z zasobnikiem 120l i sterownikiem za około 7000zł i robocizna z częściami około 5000zł bez cyrkulacji.

3
- Montaż kotła ACV Eco Kompakt HRE Modulacja 1:3,85 wraz z zasobnikiem 100L ze stali nierdzewnej i przerobieniem instalacji w piwnicy oraz przyłączem gazu w kotłowni 11 750,00 8%
- Montaż kotła Ariston Genus one System Modulacja 1:10 wraz z zasobnikiem 120L i przerobieniem instalacji w piwnicy oraz przyłączem gazu w kotłowni 11 550,00 8%
-Montaż kotła Ariston Genus one System Modulacja 1:10 wraz z zasobnikiem 160L i przerobieniem instalacji w piwnicy oraz przyłączem gazu w kotłowni 11 750,00 8%
- Montaż kotła Mira ADVANCE Modulacja 1:10 wraz z zasobnikiem 120L i przerobieniem instalacji w piwnicy oraz przyłączem gazu w kotłowni 10 750,00 8%
- Montaż kotła Mira ADVANCE Modulacja 1:10 wraz z zasobnikiem 160L i przerobieniem instalacji w piwnicy oraz przyłączem gazu w kotłowni 11 250,00 8%
- Montaż kotła Termet GOLD Plus Modulacja 1:9 wraz z zasobnikiem 120L i przerobieniem instalacji w piwnicy oraz przyłączem gazu w kotłowni 10 250,00 8%
Montaż kotła Termet GOLD Plus Modulacja 1:9 wraz z zasobnikiem 150L i przerobieniem instalacji w piwnicy oraz przyłączem gazu w kotłowni 10 250,00 8%
- Montaż kotła Vaillant 206/5 Modulacja 1:5 wraz z zasobnikiem 150L i przerobieniem instalacji w piwnicy oraz przyłączem gazu w kotłowni 12 750,00 8%
- Montaż kotła Vaillant 206/5 Modulacja 1:5 wraz z zasobnikiem 120L i przerobieniem instalacji w piwnicy oraz przyłączem gazu w kotłowni 12 250,00 8%
W cenach sterowniki pokojowe i kominy.
Poradźcie która opcja będzie warta ceny. Oczywiście istotne jest też kwestia kosztów części, awaryjności powyższych kotłów. Słyszałem też, że w przypadku mojej instalacji montaż pogodówki nie jest konieczny bo mam dużą bezwładność instalacji i że wystarczy regulator pokojowy. Dodam też, że mieszkam na Śląsku więc dostępność serwisu to żaden problem, można wybierać. Chyba pod tym względem chodzi o zainteresowanie najgorzej w Termacie, bo dwaj ich serwisanci (instalatorzy) po obejrzeniu instalacji nie podesłali wycen i kiepsko u nich z odbieraniem telefonu. Przepraszam, że tak dużo danych ale tyle dostałem.

grv
24-01-2019, 09:38
Na Twoim miejscu prawdopodobnie wziąłbym najtańszą wersję, czyli Berettę Ciao Green (jeżeli masz dobry dostęp do serwisanta). Koszt ewentualnych części zamiennych w późniejszej eksploatacji powinien też być niższy, niż droższych marek.
Zaoszczędzoną kasę można zainwestować w pozostałą termomodernizację (np. wymiana grzejników, termostaty, ocieplenie itp.), co pewnie przyniesie bardziej wymierne korzyści.
Nad ekogroszkiem nawet chwilę bym się nie zastanawiał, jeśli masz dostęp do gazociągu.

CityMatic
24-01-2019, 09:48
Ja bym się skłaniał do oferty
Montaż kotła Termet GOLD Plus Modulacja 1:9 wraz z zasobnikiem 150L i przerobieniem instalacji w piwnicy oraz przyłączem gazu w kotłowni 10 250,00 8%
Dlaczego - bo wycenili praktycznie wszystko co się mogą spodziewać - dołożyli dość duży zasobnik na cwu, a piec jest na dobrych częściach i mało awaryjny więc się sprawdzi w Twoich warunkach.
Szeroki zakres modulacji pieca zapewni oszczędności w czasie gdy będziesz termo modernizował swój domek :) a potem będzie wydajniej i oszczędniej pracował.

doktor kidler
24-01-2019, 19:59
Kwestia finansowa jest ważna ale nie najważniejsza, bo moim zdaniem warto dopłacić z (o ile warto) do czegoś lepszego mniej awaryjnego. Nie napisałem jak wygląda u mnie dotacja, bo to jest 50% ale nie więcej niż 4000zł ale za kocioł z montażem bez zbiornika CWU i regulatorów. Odnośnie dwóch wcześniejszych opinii to który z kotłów będzie (statystycznie) mniej awaryjny, ma łatwiejszy w czyszczeniu wymiennik a może jeszcze jakieś różnice? Dodam, że ostatni instalator namawia mnie na ACV jako najmniej awaryjny, prosty w budowie i ma w zestawie zbiornik z nierdzewki co też chyba jest atutem?

Mareks77
25-01-2019, 07:21
Jeśli planujesz to małe docieplenie to kocioł Vaillant VC 206

doktor kidler
25-01-2019, 08:16
Jeśli planujesz to małe docieplenie to kocioł Vaillant VC 206

jak rozumiem Valliant posiada jakieś atuty względem pozostałych kotłów (czy możesz napisać jakie) i dlaczego jest to uzależnione od jak ładnie zostało nazwane "małego docieplenia". Rozumiem przez nie docieplenie piwnicy i strychu?

Mareks77
25-01-2019, 16:13
Znana marka która nie pojawiła się kilka lat temu jak te pozostałe . Ariston do 2007 roku produkował tylko sprzęt AGD plus ewentualnie podgrzewacze wody. ACV produkował same wymienniki ciepła, Termet składa tylko swoje kotły z części produkcji zachodniej, Beretta Ciao...... jak sama nazwa wskazuje to coś Włoskiego, Jedyna stara marka porównywalna to Junkers ale niestety nie jest to już ten sam co kilkanaście lat temu kiedy produkował rzeczy bezawaryjne pracujące po 20 lat bez naprawy. Prześledź forum ile jest tematów i postów dla Junkersa i innych kotłów.....

doktor kidler
26-01-2019, 19:19
Tak odnośnie znanych marek to rozumiem, że Valliant jak najbardziej a Junkers podupadł a propozycja Buderusa, bo też taka znana firma i cena porównywalna z Valliantem? Jeszcze pytanie czy w mojej sytuacji warto inwestować w pogodówkę czy sobie odpuścić. Oczywiście kiedy będzie w jakimś pakiecie to co innego ale czy warto specjalnie dopłacać?

Mareks77
27-01-2019, 10:57
Masz 100% ogrzewania podłogowego i jej charakterystyczna cecha to między innymi długi czas oczekiwania na reakcję, dlatego też pełna pogodówka czyli czujnik temperatury zewnętrznej i fabryczny regulator który komunikuje się z kotłem nie tylko poprzez zworkę ZAŁĄCZ / WYŁĄCZ jest tu raczej niezbędny.
Zakup w pakiecie jest zawsze tańszy, o ile mowa tu o typowym pakiecie kotła, szachtu kominowego, zasobnika cwu i regulatora. Czasem niektórzy polecają jeszcze zestaw przyłączeniowy z grupą bezpieczeństwa.
Markę wyrabia się latami i czasem ciągłe reklamowanie się np. w skokach narciarskich :) lub innych mediach nie ma nic wspólnego z tym pojęciem za którą powinna iść bezawaryjna praca, intuicyjne menu w sterowniku i dostępność serwisu którą specjalnie ująłem na ostatnim miejscu.

doktor kidler
27-01-2019, 12:02
Ale ja mam 100% grzejników żeliwnych i ani centymetra kwadratowego podłogówki:cool:. Odnośnie skoków narciarskich to raczej nie oglądam ale czytałem że tam to raczej sponsorem Viessman a ja pytałem o Buderusa ale może to też przereklamowane.

Mareks77
28-01-2019, 07:15
Ah..... pomyłka we wpisie......grzejniki żeliwne poprzez swoją budowę i dużą pojemność instalacji także długo się nagrzewają ale również długo trzymają ciepło. Z racji tego szeroka modulacja i mała moc minimalna raczej Ci jest niepotrzebna. Równie dobrze zrezygnował bym tu z regulatora pogodowego opierając regulację tylko i wyłącznie na poziomie kotła i stałej temperatury zasilania czynnika grzewczego, natomiast z racji tego że częstym zjawiskiem przy starych grzejnikach był cieknący zawór to zastosowanie regulatora rozwiąże problem.

doktor kidler
28-01-2019, 11:51
Chodzi o zawór termostatyczny?

Mareks77
28-01-2019, 13:58
Tak........stare zawory podczas ich częstej regulacji poprostu ciekły więc jeśli masz termostatyczne z głowicami to OK.

doktor kidler
28-01-2019, 14:23
Niestety mam stare i wiem że będę musiał je wymienić. Dla mnie na chwilę obecną ważniejsze jest aby wybrać któryś z kotłów. Chyba że wybór zaworów to też większy problem?

Mareks77
28-01-2019, 15:40
Stare zawory jeśli nie będą ciągle i często kręcone niech zostaną. Rozumiem że kocioł to priorytet dlatego polecam model Vaillant VC-206 no ale jeśli głównym ograniczeniem jest budżet to zestaw z kotłem Termet także będzie tu OK.Pozostałe typu Buderus, Beretta, Junkers albo konstrukcja pozostawia wiele do życzenia w stosunku do serwisu albo kiepskie wymienniki.
Dla stałej regulacji temperatury na zasilaniu regulator pogodowy nie jest potrzebny i tu wystarcza zwykły termostatyczny regulator temperatury pokojowej, ale jeśli pogodówka będzie w pakiecie to przyda się.

doktor kidler
08-02-2019, 18:00
Trochę czasu upłynęło ale choroba nie wybiera. Mam jeszcze pytanie odnośnie sterowania. Powiedzmy że wybór kotła pozostałby pomiędzy trzema kotłami
1. Vaillant VC 206/5-5
2. Termet EcoCondens GoldPlus 25
3. Buderus GB062
Który z nich da mi możliwość sterowania przez internet z poziomu telefonu i co będzie trzeba dokupić aby móc z tego korzystać?

Konsultant marki Buderus
20-03-2019, 14:19
Witam,

Kocioł Buderus Logamax plus GB062 posiada możliwość sterowania za pomocą smartfona lub tabletu poprzez internet, sieć Wi-Fi lub GSM z dowolnego miejsca na świecie. Funkcja ta jest realizowana przez moduł komunikacyjny Logamatic web KM200. Więcej informacji o produkcie może Pan znaleźć na stronie internetowej:
https://www.buderus.com/pl/pl/ocs/budynki-mieszkalne/logamatic-web-km200-746332-p/
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Buderus