PDA

Zobacz pełną wersję : dom na granicy podział działki



wegkamil
24-01-2019, 09:29
WItam
Mój tata ma działkę o szerokośći 20m ale jak widze na mapach geoportal
to są niby dwie działki: szerokosc 14,68m i 5,57m
Działka jest bardzo długa: po jednej i drugiej stronie działki jest droga asfaltowa.

Na działce po przeciwnej stronie (tam gdzie chcialbym sie budowac) sąsiad ma
wybudowany dom na granicy działki.
Byłem w gminie i powiedzieli mi ze pozwolenie na doklejenie się do domu sąsiada
jest tylko mozliwe jesli dzialka ma mniej niż 16m

Moje pytanie jest takie:
- jeśli zlecimy podział działki geodecie jedynie na 14,68m szerokosci to czy dostałoby się pozwolenie
na budowe domu na granicy ? (chodzi o to ze jakbym dostal pozwolenie na budowe to tą mniejszą
część działki - 5,57m- za kilka lat też byśmy podzielili u geodety i przepisalibysmy na mnie)
-czy taka kombinacja nie spowodowalaby utraty pozwolenia na budowe jesli budowa nie zostalaby zakonczona?

pozdrawiam

Bertha
24-01-2019, 12:28
Pozwolenie na budowę jest wydawane na konkretną działkę opisaną numerem i powierzchnią według EGiB - tak ja na wyrysie i wypisie. Więc przed staraniem się o PnB musisz mieć wyczyszczony temat granic. Majstrowanie z działką podczas nieukończonej budowy jest raczej niemożliwe i ryzykowne - zmieniaja się wskaźniki itp. Podpytaj architekta. Z kolei mapa z projektem podziału ma być aktualna czyli budynek ma być ujawniony. Temat jest trudny.

To nie sa niby dwie działki. Tata ma nieruchomość złożoną z dwóch działek, sprawdź w księdze wieczystej czy jest stan taki jak w EGiB (dwa numery, dwie powierzchnie, stany mają byc zgodne).

Jak i na co chcesz podzielić działkę szer. 5.57m????? Portal który cytujesz ma znaczenie poglądowe, mapy również. Szerokość działki określi ci geodeta na podstawie innych dokumentów - szkic polowy i / lub współrzędne.

wegkamil
24-01-2019, 16:32
425402

w ksiedze wieczystej są dwie działki

to może napisze co chciałbym uzyskać finalnie:

-podział działki najpierw na mniej wiecej 14,65m szeroksci aby miec pozwolenie
na "przyklejenie" budynku gospodarczego do domu sąsiada

- pozniej uzyskac następne pozwolenie na budowe domu letniskowego do 35m2 na zgloszenie

- kiedy wybudowaloby sie domek letniskowy do 35m2 znowu podział działki
i dołączenie tych 5,57m (tak aby działka miała szerokość ok 20m)

- na koniec dobudowanie do domu letniskowego kolejnych 35m2 aby dom miał w sumie 70m2
a pierwszy budynek gospodarczy był na granicy sąsiada ("przyklejony" do domu sąsiada)

Elfir
24-01-2019, 17:06
nie dobudujesz do letniskowego kolejnych 35 m2 bo to już rozbudowa.

Ja mam działkę szersza i dom przyklejony do budynku gospodarczego sąsiada.

Bertha
24-01-2019, 18:31
Pierwsza sprawa: jest MPZP? Podział nie może być sprzeczny z zapisami planu. Ewentualnie wystąpienie do Ministerstwa Infrastruktury o zgode na odstąpienie od przepisów, lecz wymaga to solidnego uzasadnienia...
Nie snuj teorii, nie bij piany.
Weź papiery pod pachę, pokaż temat architektowi i geodecie to wytłumaczą ci co wolno a co nie.

wegkamil
25-01-2019, 07:53
nie dobudujesz do letniskowego kolejnych 35 m2 bo to już rozbudowa.


po budowie dokonuje się zmiany sposobu użytkowania na mieszkalny i można dobudować


Pierwsza sprawa: jest MPZP?

jest


Podział nie może być sprzeczny z zapisami planu. Ewentualnie wystąpienie do Ministerstwa Infrastruktury o zgode na odstąpienie od przepisów, lecz wymaga to solidnego uzasadnienia...
Nie snuj teorii, nie bij piany.
Weź papiery pod pachę, pokaż temat architektowi i geodecie to wytłumaczą ci co wolno a co nie.

dzięki za pomoc, czyli wiem do kogo się udać: architekt

a zadnych teorri nie robie: skoro moj tata ma dwie dzialki to chce podzielić najpierw jedną i mieć pozwolenie na "doklejenie" do sąsiada bo jeśli podzielibym od razu dwie działki to pozwolenia na doklejenie nie bede mial bo dzialka jest szersza niz 16m (pytalem w gminie)

pozdrawiam

jajmar
25-01-2019, 08:17
po budowie dokonuje się zmiany sposobu użytkowania na mieszkalny i można dobudować



Jeżeli miejscowy plan pozwoli na zmianę.....ale to i tak nie zmienia faktu że to rozbudowa. I pomimo wcześniejszej budowy na zgłoszenie tu potrzbujesz pozwolenia.

Bertha
25-01-2019, 10:22
Posiadanie działek to jedna sprawa, natomiast podział gruntu to całkiem inny temat. Trzymają cię ryzy MPZP, aczkolwiek jest kilka myków. Podział może byc niezgodny z zapisami MPZP, jeśli celem podziału jest zniesienie współwłasności nieruchomości lub wydzielenie budynku zbudowanego na podstawie PnB. Tylko najpierw trzeba taki budynek wybudować na współwłasności. Architekt & geodeta wyjasnią ci wszystko.