PDA

Zobacz pełną wersję : mieszkanie 50m2 w słabo ocieplonym budynku gospodarczym



kaczor662
24-01-2019, 10:39
witam. zakladam temat bo pora wkoncu cos zrobic z tym zimnem. stary budynek gospodarczy z pustaka żuzlowego, na dole garaz i sklad opału, poddasze przerobione na mieszkalne, powiedzmy odziedziczone- brat zacząl, doszeł do etapu szpachlowania i wyjechał. ja dokonczylem i mieszkam, o ile latem da sie wytrzymac, to zimą temp spada z predkoscią niemal 1* na godzine czyli jak skoncze palic o 22.00 majac 22* to o 6.00 rano mam w domu 13-14*, raz po 18tu godzinach niepalenia w piecu bylo 9 stopni w "domu". ogrzewanie to piec koza ustawiony w pokoju i grzeje wszystkie 4 pomieszczenia przez pootwierane drzwi (pokój 26m2, korytarz 5m2, łazienka 8m2 i kuchnia 9m2). konstruncja scian to płyta g-k, wełna 5-10cm i wąski pustak zuzlowy. na dachu wydaje mi sie max 15cm wełny, podłoga nieocieplona (ocieple w tym roku od spodu). aktualnie zuzywam 2 tony brykietu bukowego na caly sezon grzewczy, wiec koszt zamyka sie w 1000zł nie licząc CWU (boiler). inwestycja w ocieplenie tego budynku jest nieopłacalna bo moja papierologia na budowe domu juz ruszyla a po mnie raczej nikt nie przejmie tego mieszkania wiec bedzie stalo opuszczone. czy ktos mi doradzi czym dogrzac to mieszkanie pod nieobecnosc moją i zony kiedy jestesmy w pracy zeby utrzymac tam choc 17stopni do czasu powrotu z pracy? gazu brak. kupilem grzejnik olejowy 2000w i grzeje łazienke i korytarz do tych 17 stopni (włącza sie 3h przed naszym powrotem po godzinie 16tej), ale stawiajac go w pokoju 26m2 z otwartą kuchnią 9m2 nie jest w stanie tam podniesc temperatury a jedynie spowalnia jej spadek. wiem ze 1000zł to niewiele za ogrzewanie na rok, jak zapłace drugie tyle za troche wiecej ciepła to z głodu nie padne. moze jakis kominek z koszem zasypowym na pellet? pomysł na jakis bufor z grzałkami plus kaloryfery eliminujacy uciążliwe rozpalanie w piecu pewnie nie bedzie mądrym posunieciem..? aktualnie mam rachunek co 2gi mieciac 130-170zł (G11 PGE Rzeszów) wiec jak zapłace 400 co 2gi miesiac tez przezyje. tylko zeby to chcialo byc 400zl a nie 4000zł. doradzi ktos?

https://images92.fotosik.pl/111/30536932784f62a9med.jpg (https://images92.fotosik.pl/111/30536932784f62a9.jpg)

Mareks77
24-01-2019, 12:22
Jeśli prawdą jest że papierologia już ruszyła to raczej zainwestuj w piec zasypowy z podajnikiem który potem wykorzystasz w nowym domu.
Jest to raczej mieszkanie tymczasowe więc posadowienie pieca w pokoju nie spowoduje większych przeróbek i nawet polepszy komfort związany z codziennym podkładaniem do kozy.
Kotłownia w pokoju jest rozwiązaniem złym ale Twoja sytuacja z kozą jest jeszcze gorsza
W ten sposób inwestycja nie spowoduje strat funduszy na które narażają Cię inne metody inwestowania w sam tymczasowy budynek.

kaczor662
24-01-2019, 12:43
sęk w tym ze przyszłe 98m2 bedzie grzane głównie prądem + PV wiec zaden piec mi sie nie przyda, chyba ze do garazu. patrzylem na małe kominki z koszem zasypowym takie pokojowe tyle ze koszt 6tys lekko i do tego zrobienie C.O. wiec tez całkowicie nieopłacalne...

michalck81
24-01-2019, 13:10
Jeśli się zastanawiałeś np nad klimatyzacją w nowym domu to można ją założyć do tego obecnego, a później przeniesiesz do nowego domu. Koszt ok 2500 z montażem.

kaczor662
24-01-2019, 13:57
o i to jest ciekawy pomysł pod wzgledem finansowym i komfortowym, musze poczytac na ten temat. dzieki za wskazówke :)

kaczor662
27-01-2019, 08:30
wychodzi ze split 2.5kw dałby rade to ogrzac, ale lepszy byłby inwerter 3.5kw ktory szybko nagrzeje i zejdzie z poborem pradu nizej niz urzadzenia typu on/off. poleciłby ktos jakis sprawdzony i w miare przystepny cenowo sprzet ktory by sie nadał do dogrzania pokoju i kuchni (łącznie 35m2)? zapomnialem dodac ze w łazience jest podloga elektryczna wiec klima nie musi tego obejmowac

michalck81
27-01-2019, 08:41
Zależy jakim budżetem dysponujesz.

kaczor662
27-01-2019, 08:49
Jeśli się zastanawiałeś np nad klimatyzacją w nowym domu to można ją założyć do tego obecnego, a później przeniesiesz do nowego domu. Koszt ok 2500 z montażem.
najchetniej nie przekraczałbym tej kwoty. niby jest to lokum tymczasowe ale jeszcze troche w nim pomieszkam

michalck81
27-01-2019, 09:11
Więc prędzej takie coś jak ja mam, Gree Lomo Economic 3.2kW. Ale zwróć uwagę, że za mocna może mieć też to do siebie, że nie zejdzie poniżej pewnego progu i się będzie wyłączała.

kaczor662
27-01-2019, 09:20
jaką powierzchnie u Ciebie obejmuje te 3.2kw?

michalck81
27-01-2019, 09:29
Prawie cały dom, ale to kwestia izolacji, a co za tym idzie zapotrzebowania na ciepło.

kaczor662
27-01-2019, 10:29
no własnie u mnie z ociepleniem niema rewelacji, ale tez 35m2 to nie jest duzo, a klima ma dogrzewac a nie byc jedynym zródłem ciepla. ten Gree podaje ze grzeje do -15* a przy wiekszym mrozie? wiem ze im wiekszy mroz tym mniejsza sprawnosc/wiekszy pobor pradu ale nie interesowalem sie tym wczesniej i niedokonca rozumiem dane techniczne produktu

michalck81
27-01-2019, 10:47
Co do min. temp. grzania, najniższa zanotowana temp była -24 (sąsiad podawał, że -26) i klima grzała, więc kłopotu z tym nie ma. To, że wówczas COP (sprawność) jej spadła na pysk pewnie, to nawet nie zwracałem i nie zwracam na to uwagi. Średnia moc z jaką chodzi to 370W, i to jest średnia całego sezonu grzewczego. Wiadomo, że bieżąca moc pływa, od najniższej 450-460W do max chyba 1600W, ale średnia pokazuje, że max osiąga bardzo rzadko, wręcz sporadycznie. Jeśli się zdecydujesz na jakąkolwiek klimę, to zadbaj o lepszą izolację rurek miedzianych, bo ta biała fabryczna to tak tylko na pokaz jest, a jest to bardzo ważne, bo im lepiej zaizolowane, tym lepsza sprawność grzania.

kturlinski
27-01-2019, 11:53
witam.

Jeszcze jest opcja kominka na pellet bez płaszcza wodnego ogrzewającego powietrze. Plus jest taki, że sobie sam podłączysz w miejsce kozy.
Ale osobiście myślę, że klima bedzie lepszym rozwiązaniem, bo spokojnie użyjesz jej w nowym domu i nawet zaoszczędzisz na ogrzewaniu prądem :D

kaczor662
27-01-2019, 12:04
najchetniej zamontowałbym klime kanałowa i całkiem wywalił piec uwalniajac sie od rozpalania i magazynowania brykietu, ale to wieksza inwestycja wiec zostane przy dogrzewaniu splitem. czytalem o Gree Lomo Eco i wychodzi ze powinno to zdac egzamin u mnie, wiec zostaje poszukac oferty pewnie z montarzem, bo zdolnosci manualne mam, ale sprzetu brak- nie moja branża. dzieki za odpowiedzi :)

kturlinski
27-01-2019, 12:19
A może uda się to podciągnąć pod dotacje z "Czyste powietrze", że to niby taka pompa ciepła która zastąpi tą kozę.
No i do tego vat 8%...
Może odrobine naciągane, ale kto wie... :cool: