PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z głośną rozdzielnią



Nozownik17
24-01-2019, 14:11
Witam serdecznie

Jak w temacie mam problem z hałasem który niesie sie po calym domu.

Wytwarza sie za nzaworze trójdrogowym czy termostatycznym zaworze miaszającym. W szczegolnosci odczuwalne w sytuacji typu...Na piecu 64, temperatura rosnie do 67, na zaworze stuka, dławi sie...podczas rozpalania, wzrostu temperatury, kiedy pompka przy piecu sie wylaczy dławienie....

Pierwsz mysl, odpowietrzenie...nic, druga mysl...wzrost temp wiaze sie ze wzrostem cisnienia, pompke przy piecu mialem na minimum przestawilme na auto....nic, trzecia mysl pompka w rozdzielni, trzy zakresu mocy na dwoch trybach, cisnienia proporcjonalnego i stałego, przetestowałem kazde polaczenie...nic

Czy moze ten hałas wynika ze zle dobranego zaworu, czy ze zle stworzonej rozdzielni ? Zawór 20-43'C kvs 2.3

Dom parterowy, 60 m2 podlogówki, 7 kaloryferów...piec na wegiel

Nozownik17
24-01-2019, 14:26
https://images89.fotosik.pl/111/1c809046d8618626.jpg

Mareks77
24-01-2019, 17:22
Źle stworzona rozdzielnia. Kto to konstruował? Gdzie jest zasilanie a gdzie powrót. Czy podłogówka jest zasilana z powrotu grzejników ?

Rozumiem że grzejniki są po prawej stronie a podłogówka po lewej na listwach z rotametrami ale w takim układzie pompka ma być zamontowana na wyjściu zaworu trójdrogowego a nie na jego zasilaniu o ile kierunek przepływu jest do góry bo jeżeli jest na dół to zawór wpięty jest zupełnie źle.

Nozownik17
24-01-2019, 21:01
Dziękuje za zainteresowanie i odpowiedz.
Juz tłumacze w miare mojej wiedzy i pojmowania. Konstrukcje stworzylo dwóch lokalnych hydraulików, o dobrej opini.
Czyli zasilanie od pieca jest na górną belke po prawej stronie. Czyli górna belka po oprawej to zasilanie grzejników, dolna prawa powrót grzejników. Dolna lewa belka zasilanie podłogówki, górna lewa powrót podłogówki. czyli na mój rozum jest tak ze zasilanie leci na górna belke wprost na grzejniki, oraz na zawór trójdrogowy który pcha zmieszana wode w dół na pompkę (kierunek przepływu w dół) która to wymusza obieg na podłogówce...
Powiem szczerze ze na pierwszy rzut oka wydawalo i chyba wydaje sie ze wszytsko jest niby ok...ale nie jestem ekspertem. Czyli jesli konstrukcja jest ok o ile jest moze byc zle dobrany zawór ?
Prosze o analize i ewentualne uwagi. Z góry dziękuje

dolby
24-01-2019, 21:38
Popatrz tu
https://www.google.pl/search?q=rozdzielacz+ogrzewania+pod%C5%82ogowego+i +grzejnikowego&tbm=isch&source=hp&sa=X&ved=2ahUKEwiI4Ij5r4fgAhUHjCwKHVftBUIQsAR6BAgFEAE&biw=1280&bih=624#imgrc=_
to co masz, jest dziwne.

Mareks77
25-01-2019, 07:40
Jeśli jest tak jak mówisz to zawór pobiera gorącą wodę z zasilania czyli prawej górnej belki i wodę z powrotu podłogówki czyli lewej górnej a pompka wysysa te dwie i wpycha do instalacji.
Problemem jest to że jeżeli pompka wepcha tą wodę do podłogówki to woda zimna z jej powrotu nie ma gdzie wrócić bo moze tylko iść do zaworu trójdrogowego a nie do powrotu z instalacji i do pieca.

Jeżeli na prawym dole jest powrót z instalacji grzejników do kotła to co się dzieje......... woda już zmieszana i jej część wędruje do powrotu do kotła?

Zapamiętaj podstawową sprawę.
Pompka ma wysysać zmieszaną wodę z zaworu trójdrogowego i wpychać ją do instalacji.

Poza tym to podstawowa sprawa to to czy jesteś pewny swojej wersji ponieważ lewa górna belka ma zawory niebieskie a dolna czerwone więc zasilanie o ile dobrze to skonstruowali jest na dolnej lewej belce.

Dźwięki wydaje nie zawór tylko raczej pompka która dławi się mieszając wodę a kiedy na piecu temperatura wzrasta to zawór się przymyka powodując mniejszy dopływ tej gorącej.

Myślę aby zmienić zawór trójdrogowy i zrobić coś logicznego w postaci tego:
425455

Ale chyba tam to nie wejdzie.
Najlepsze co mogą tu jeszcze zrobić to wywalić ten odpowietrznik i na jego wyjściu zamontować połączenie powrotu z podłogówki łączące powrót z grzejnikami.
Moim zdaniem wołaj tych dwóch ekspertów konstruktorów i niech działają. Nazwę czyli NICK masz działający na wyobraźnię więc powinni nawet przybiec :)

Nozownik17
25-01-2019, 14:27
Dolby - Dziekuje za zainteresowanie, patrzyłem wczesniej konstrukcje rozdzielni, w zasadzie roznią sie budową ale opieraja sie na tej samej zasadzie, tylko zamiast zaworu trójdrogowego jest w wstawiony zawór z kapilara. Poza tym taka konstrukcja jka ja posiadam tez jest do kupienia...

Nozownik17
25-01-2019, 15:24
Mareks 77 - Masz absolutną rację,powrót trafia tylko i wyłacznie do zaworu, zreszta powrót podłogówki słuzy do obniżania temperatury wody aby na podłogówce nie wygonilo mi 60'C , powiem szczerze ze wydaje mi sie to ok. Do pieca trafia tylko i wyłacznie powrót z grzejników, a podłogówka pracuje w układzie zamkniętym.

W sumie odpowiedziałem juz ale napisze jeszcze raz, mysle ze do pica trafia tylko woda z powrotu grzejnikow a miedzy dolnymi belkami jest zawór zwrotny i równiważny....chyba..

Powiem szczerze analluzjac to wszytsko co piszesz, zdjecia innych rozdzielni wszytsko wyglada niby ok...Cóż jutro zwróce sie do moich fachowców, poprosze o wyjasnienie takiego stanu, czemu wytwarza sie to irytujące stukanie. Dam znać o odpowiedzi...

Pozdrawiam
Tez tak myslelem ze to raczej z pompki ale uwierz mi ze przesiedziałem tam kilka godzin i raczej dzwiek dochodzi z samego zaworu

Tej podstawowej sprawy jestem pewien, wiem ze niebieskie swiadcza o powrocie ale to po prostu błąd w sztuce. Napewno zasilanie jest od góry analizujac rury wychodzace z kotła i wchodzace do rozdzielni


Wyglada na to ze ta podstawowa zasada jest spełniona, bo tak niby sie dzieje, wysysa wode gorąca z zasilania grzejnikow i powrót podłogówki, czyli zmieszana i taka pcha na podłoge

Mareks77
25-01-2019, 15:43
Rozumujesz dobrze ale spójrz na to z innej strony.
Otóż jeśli powrót służy do obniżania temperatury i woda w nim krąży to ile nowej wody dopłynie z zasilania jeśli nic z tego obiegu nie wypłynie z powrotem do kotła.

Jeszcze inaczej mówiąc jeśli dla podłogówki temperatura maksymalna to 45 - 50*C a z zasilania podajesz 60*C albo i więcej to dla uzyskania temperatury potrzebne jest 50% wody z zasilania i 50% wody z powrotu...... pytanie gdzie trafi pozostałe 50% wody z powrotu podłogówki jeżeli nie ma gdzie iść tylko do zaworu mieszacza.

Jeszcze inaczej.... jeżeli piszesz że do zaworu trafia 100% wody z powrotu czyli tyle ile pompka zassa tyle wydali to zasilanie tam nie trafia w ogóle bo się nie zmieści.

Inaczej pytając..... czy ta podłogówka w ogóle grzeje>

fachman19
25-01-2019, 18:04
Jeszcze inaczej mówiąc jeśli dla podłogówki temperatura maksymalna to 45 - 50*C a z zasilania podajesz 60*C albo i więcej to dla uzyskania temperatury potrzebne jest 50% wody z zasilania i 50% wody z powrotu...... pytanie gdzie trafi pozostałe 50% wody z powrotu podłogówki jeżeli nie ma gdzie iść tylko do zaworu mieszacza.
>

Te 50% popłynie do kotla belką grzejnikową .Inaczej tyle co wpłynie na górze w zawór 3 drogowy wyjscie H wypłynie pod pompą do rozdzielacza grzejnikowego.
Jeżeli zawór halasuje to ma za duży przepływ i dt. Te dane są w DTR zaworu i pompy

Rozwiązanie niefajne jest wiele lepszych.

Nozownik17
25-01-2019, 18:21
Mareks77 -
Masz racje źle to zrozumialem i źle sie wypowiedziałem. Czyli do kotła trafia powrót z grzejników jak i woda zmieszana spod zaworu i pompy...

Podłogówka grzeje, owszem,

Nozownik17
25-01-2019, 18:28
fachman19-

Widzi Pan jakąs modernizację tego układu ? zapewne nie, ale warto zapytac... Chyba ze wystarczy zmienic zawór 3D.

Ten zamontowany to ATM 661, DN 20 PN 10, Kvs 2,3, 20*C-43*C.

Czyli zapenwe powinienem zmierzyc cisnienie na podłogówce , wtedy do niego dobrac zawór ?

Nozownik17
25-01-2019, 18:33
Szcerze nie mam zadnej specyfikacji tego zaworu i nie mam pojecia co znaczy dt...
Chociaz przyznam sie ze jezeli zawór skrece na ustawienie przykładowo 2, wtedy mam temp ok 34*C hałasuje znacznie mniej. Jednak ze podłogówke, mam pod panelami w wiekszosci, wolałbym ustawic temperature ok 40*C

fachman19
25-01-2019, 19:51
425455


Ta pompka to długo nie popracuje . Pompki muszą mieć oś poziomą

Mareks77
25-01-2019, 19:51
@fachman19..... to był przykład zwykłego mieszacza i układ poglądowy.... a że poziomo im się nie zmieściło to już nie moja wina. :)

W tym układzie możliwe że hałasuje zawór ale powodem tego jest wpływ jednej pompy na drugą i na dodatek konstrukcja zaworu która podobna jest do zwykłego termostatycznego.
Możliwe że ze względu na kocioł na paliwo stałe powstaje tu tzw. zjawisko kawitacji.
Jeśli przykręcasz temperaturę zmniejszasz wpływ pomp na siebie i na zawór a zmniejszona temperatura to mniejszy skok zaworu i to daje się odczuć jako cichszą pracę.
Podejrzewam że nawet zmiana zaworu na mniejszy spowoduje tylko zmniejszenie hałasu.
Pompa na kotle na najmniejszy bieg i to samo w pompie mieszacza. Ponadto spróbuj zmniejszyć przepływ rotametrami do 1,5 lub nawet 1 l / min. to może pomóc.

romano78
25-01-2019, 21:11
Tak czy siak to termostat zalaczajacy pompke podlogowki musi być ustawiony wyżej od temp.nastawionej na mieszaczy ponieważ jeśli na zaworze jest ustawione40 a pompka załącza się wczesniej to wejście cold jest zamknięte i cała woda z pieca trafia z powrotem do niego z ominięcie grzejników.

Nozownik17
26-01-2019, 12:19
romano78-

Najwiekszy hałas jest wtedy, jak pompka sie wyłącza przy piecu. Pompke na piecu mam ustawioną aby włączała/wyłączała sie przy 45*C, natomiast podłógówke, w sensie zawór 3D ustawiony na 40*C. Czyli najlepiej aby temperatura pompki jak i zaworu były identyczne ?

romano78
26-01-2019, 19:31
A jaki jest sens tego żeby pompka od podlogowki chodziła gdy pompka od pieca nie podaje już ciepla?

fachman19
26-01-2019, 19:35
Z ostatniego wpisu wynika ,że po wyłaczeniu pompy na kotle ( grzejników) i pracującej pompie podłogowei zmienia sie kierunek przepływu w grzejnikach.
A tedy mogą sie pojawić stuki w zaworach grzejnikowych

romano78
26-01-2019, 20:00
Jak pompa kotlowa się wyłączy to zamyka się wejście cold i w podłodze nie ma już przepływu a woda płynie w drugą stronę przez grzejniki i część może też przepłynąć przez kocioł chyba ze przy pompce kotlowej jest zawor zwrotny z mocną sprężyną

romano78
26-01-2019, 21:43
A tak wogole czy rotametry coś pokazują gdy pompka od podlogowki chodzi a kotlowa jest wyłączona?

Nozownik17
27-01-2019, 18:57
Romano78-

Oczywiscie ze nie ma żadnego sensu aby pompka od podłogówki był włączona jak pompka przy piecu nie jest. Tylko tak naprawdę nie mam mozliwosci ustawic aby pompka podłogowa sie wyłączała, jets wpięta na sztywno do gniazdka i będzie chodzic nawet jeśli kocioł będzie wygaszony, dopóki nie wyłacze jej bezpiecznikiem.

Fachman19-
Stuków na zaworach przy grzejnikach nie ma, jedynie to przy zaworze 3D, wczoraj w nocy przestawiłem temp wylacenia pompy przy kotle z 45 na 38*C...nic nie zmienilo, mimo iz pomka przy piecu dalej podawała, atemperatura na kotle spadła do ok 41*C, zaczeły sie stuki na zaworze 3D. Wszytsko wydaje sie proste z tego co piszecie. Jednakze okazuje sie ze niewazne na jakich ustawieniach pompy podłogowej, niewazne czy pompka od pieca działa czy tez nie, mimo prostej budowy i zrozumialej zaworu 3d, jak temp spada na piecu do ok 40*C zaczyna sie niesamowity stukot na zaworze 3D, analogicznie jak temperatura osiagnie ok 70*C...

Romano78-
Tak jest oczywiscie zrwotny, Jezeli pompka sie wylaczy to wskazania rotametrówpozaostaja bez zmian. Zaleznie od obiegu wskazują od 1l do 2l

Nozownik17
27-01-2019, 19:04
Tak sobie teraz myśle o tym co Panowie wszyscy napisali, nie wiem czy mój wniosek jest prawidłowy ale na[isze bo tylko to mi sie nasuwa.
Czyli jezeli temperatura spada na piecu czyli wejsciu do instalacji, zawór trójdrogowy zamyka sie na wyejciu cold gdzie pompka na podłogówce dalej działa i podejrzewam ze jeszcze przez chwile pcha wode w podłogówke gdzie obieg sie juz zamknąl, teraz ta woda dociera do zamknietego zaworu 3d z duzym cisnieniem i to jest powodem hałasu.. jest to jakas teoria. Tak naprawde stukanie trwa kilka minut i ustaje...
Czyli rozwiazaloby tutaj cos o czym wspomnial Romano78 na samym poczatku a czego nie zrozumialem, gdyby powrót podłogówki bylby polaczony dodatkowym bypassem mijajacym zawór...

Nie wiem czyt to co napisałem byloby rozwiazaniem czy tylko zepsuciem instalacji, ale mysle ze przynajmniej powód zdiagnozowałem...chyba

romano78
27-01-2019, 19:27
Ale skoro piszesz ze rotametry pokazują nadal przepływ mimo ze pompka kotlowa nie pracujie to moze ten zawor dziala inaczej jak myslalem moze wejscie cold jest zawsze otwarte a tylko hot jest otwierane zamykane mozesz sprawdzic czy rotametry wskazuja przeplyw gdy belka zasilajaca grzejniki ma mniejsza temp od ustawionej.na trojdroznym czyli np 35stopni.

Mareks77
28-01-2019, 15:54
Ale skoro piszesz ze rotametry pokazują nadal przepływ mimo ze pompka kotlowa nie pracujie to moze ten zawor dziala inaczej jak myslalem moze wejscie cold jest zawsze otwarte a tylko hot jest otwierane zamykane mozesz sprawdzic czy rotametry wskazuja przeplyw gdy belka zasilajaca grzejniki ma mniejsza temp od ustawionej.na trojdroznym czyli np 35stopni.

romano78.... a co ma do tego pompka kotła jeżeli w tym momencie to pompka w mieszaczu jest odpowiedzialna za przepływ w podłogówce i wskazania rotametrów

Jeśli temperatura na zasilaniu czyli wejściu do rozdzielacza spada i poziom temperatury nastawionego na zaworze 3D zostanie osiągnięty to zawór otwiera sie na max.
Akurat w zaworze tej konstrukcji do współpracy z tym rozdzielaczem zawór nie może całkowicie zamknąć któregoś wejścia colt lub hot bo powodowało by to zablokowanie np. powrotu podłogówki i brak przepływu..
Jeśli słyszalne są stuki lub inne odgłosy to najlepiej sprawdź czy to oddziałuje na rotametry. Jeśli stuka zawór to one także mogą cyklicznie zmieniać swoje wskazania
Zawór jest tu jakby tylko zabezpieczeniem aby temperatura na podłogówce nie przekroczyła poziomu nastawionego na zaworze.

Jeśli tak jak określasz stuki zaczynają się przy 40*C a następnie przy 70*C to świadczy o tym że zawór stuka przy swoich skrajnych położeniach. Jeżeli stukot jest pomimo nie działającej pompy w kotle to powoduje go pompa w mieszaczu która jest za mocna i powoduje ugięcie sprężyny zaworu w jego skrajnych położeniach

romano78
28-01-2019, 19:17
Jesteś pewny ze wejście cold nigdy nie jest całkowicie zamknięte bo większość zaworów tak działa wejście na powrocie otwiera się dopiero po osiągnięciu nastawionej na zaworze

Mareks77
28-01-2019, 20:28
To raczej nie ma sensu ponieważ podłogówka nie była by w ogóle zasilana jeśli czynnik na kotle ma temperaturę mniejszą niż ustawiona na zaworze.
Nie mylmy tu sytuacji w której zawór trój-drogowy tylko otwiera bocznik powrotu aby woda mogła być zmieszana natomiast powrót podłogówki nie jest w żaden sposób zakłócony i może wędrować do kotła.

Rozdzielacz dwufunkcyjny który tu jest zamontowany jest fabryczny i nie jest on wytworem wyobraźni tych dwóch hydraulików o których wspomniał pytający. Nie jestem 100% pewnym co tam się dzieje bo układ widzę to tylko na obrazku i polegam na opisie pytającego natomiast gdy prześledzisz obieg wody to pełne zamknięcie wejścia COLD spowodowało by brak przepływu w podłogówce podczas gdy pompa w mieszaczu działa i tłoczy gorącą wodę z wejścia HOT bezpośrednio do powrotu grzejników ponieważ na to pozwala zawór równoważący.

Zamknięcie wejścia HOT powoduje obieg podłogówki a zamknięcie COLD powoduje bocznikowanie obiegu grzejników więc nie ma tu mowy o żadnym stukaniu.
Tylko i wyłącznie sama zasada działania zaworu która polega na ciągłym otwieraniu się i zamykaniu może powodować takie zakłócenia objawiające się przy jego krańcowych położeniach.
Dlatego też pytałem o odczyty na rotametrach podczas poszczególnych faz otwarcia zaworu i ich zachowanie.

Nie które takie 3D posiadają wbudowane zawory zwrotne i uszkodzenie ich może powodować komplikacje i zakłócenia objawiające się różnie.
W niektórych takich rozdzielaczach jest montowany dodatkowo bypass i właśnie nie wiem czy to on nie byłby rozwiązaniem całej zagadki powodując stabilizację ciśnienia.

romano78
28-01-2019, 20:51
Wiem ze to by nie miało sensu dlatego chciałem się upewnić i pytałem posiadacza tej konstrukcji o sprawdzenie co pokazują rotametry gdy temperatura jest niższa od 40stopni
A tak wogole to narazie proponuje właścicielowi zakupić puszkę nadtynkowa i termostat przylgowy np. Afriso przyczepić bo do rozdzielacza zasilającego grzejnikowego kabel od pompki rozciac jego końce wsunac w puszke zero połączyć ze sobą uziemienie też a fazę pod termostat pod odpowiednie styki.