PDA

Zobacz pełną wersję : POS bezdrenażowe



Strony : [1] 2

kze
06-05-2005, 09:53
Ostatnio spotkałem się z taką ofertą POS
http://www.bioeko.ires.pl
Ponoć da się to zmieścić na niecałych 5mkw.. :o Co sądzicie o takich POS i technologi oczyszczalni na takim małym kawałku działki? Wydawało mi się, że taką powierzchnię (porównywalną) to może zajmować szambo, ale nie POS... Ktoś już miał doświadczenia z taką maszynerią?

kze
08-05-2005, 14:24
I co nikt nie miał doczynienia z taka technologią?? :o Może to rzeczywiście jest jakaś nowa techonologia...

rzyraf
08-05-2005, 14:29
Budowaliśmy 2 lata temu dom i inwestor postawił sobie taką oczyszczalnię, ze względu na duży spadek działki. Cała miała 3 zbiorniki (są i 2 zbiornikowe i 4). Wszystko działało bez zarzutu, nie narzekaja. Szczegółow technicznych nie powiem bo jestem od drewna :) ale rozmawialiśmy o tej oczyszczalni (też chcę taką u siebie:) ) i było OK. Tylko koszt był wyższy o około 20%. Tam jednak tobyło jedyne wyjscie.
WOdę oczyszczoną odprowadzano do studni chłonnej a cześć szła do systemu nawadniania ogrodu.
pozdrawiam
Paweł Adamski
http://republika.pl/polskiedomydrewniane

Boowa
08-05-2005, 14:46
ja wlasnie bede we wtorek montował oczyszczalnię POLIPLAST EP-6, na którą potrzeba dosłownie mniej niż 7m2.. (+ewentualna studnia chłonna) koszt wyższy od POS z osadnikiem gnilnym (proszę pamietać że gmina zwraca 30-50% poniesionych wydatków), ale ścieki dużo dużo czystsze i nie potrzeba drenażu..

tutaj link:
http://www.poliplast.pl/home.php?my=xx

kze
08-05-2005, 14:56
Budowaliśmy 2 lata temu dom i inwestor postawił sobie taką oczyszczalnię, ze względu na duży spadek działki. Cała miała 3 zbiorniki (są i 2 zbiornikowe i 4). Wszystko działało bez zarzutu, nie narzekaja. Szczegółow technicznych nie powiem bo jestem od drewna :) ale rozmawialiśmy o tej oczyszczalni (też chcę taką u siebie:) ) i było OK. Tylko koszt był wyższy o około 20%. Tam jednak tobyło jedyne wyjscie.
WOdę oczyszczoną odprowadzano do studni chłonnej a cześć szła do systemu nawadniania ogrodu.
pozdrawiam
Paweł Adamski
http://republika.pl/polskiedomydrewniane
Dzięki za info. A jaki to był producent? Poliplat, Bioeko?

kze
08-05-2005, 14:57
ja wlasnie bede we wtorek montował oczyszczalnię POLIPLAST EP-6, na którą potrzeba dosłownie mniej niż 7m2.. (+ewentualna studnia chłonna) koszt wyższy od POS z osadnikiem gnilnym (proszę pamietać że gmina zwraca 30-50% poniesionych wydatków), ale ścieki dużo dużo czystsze i nie potrzeba drenażu..

tutaj link:
http://www.poliplast.pl/home.php?my=xx
Dzięki za namiary. A jaki to jest koszt? Ciekawe, czy moja gmina też zwraca...

rzyraf
08-05-2005, 15:13
na stronie jest pełen cennik do pobranie:)

kze
08-05-2005, 15:26
na stronie jest pełen cennik do pobranie:)
Na stronie, którą mi podałeś nie ma adresu.. Są tylko informacje o drewnie...
http://republika.pl/polskiedomydrewniane

w40
08-05-2005, 15:41
Na stronie Poliplast :-))
Ale cena ! 9990 :o

rzyraf
08-05-2005, 15:48
chodziło mi o stronke ze strony Boowa:) jak pisałem, ja się tylko w drewnie bawię:)
Pozdrawiam

kze
08-05-2005, 15:53
Na stronie Poliplast :-))
Ale cena ! 9990 :o
No 10tyś to spora kwota... Ale z drugiej strony szczelne szambo to 6-7tyś... :x

kze
08-05-2005, 15:56
chodziło mi o stronke ze strony Boowa:) jak pisałem, ja się tylko w drewnie bawię:)
Pozdrawiam
Może ja dziś mam gorszy dzień (np. ukradli mi komórę), ale jaki jest adres www Boowa? :o

Boowa
08-05-2005, 15:59
9990 to cena netto, ale to tylko cennikowa oferta, pytajcie dystrybutorów ze strony Poliplastu o rzeczywistą kwotę do zapłaty..

za szambo gmina nie oddaje, a za oczyszczalnie TAK, poza tym jak masz szambo i wybydują sieć kanalizacyjną to masz obowiązek przyłączenia się do niej (pieniądze wydane na szambo można traktować jako wyrzucone w błoto), a mając POS nie trzeba przyłączać się do kanalizy..

poza tym opróżnianie szamba to stały koszt przez cały rok, a z POS powiedzmy raz na dwa lata..

pzdr

kze
08-05-2005, 16:04
To zaczyna już rozumieć. Są 2 firmy (konkurencyjne) Bioeko i Poliplat. A ja w pierwszej chwili myslałem, że znacie jakąś trzecią... Coś dziś mam chyba pod górkę... :oops:
10tyś + vat, ale może da się jakiś upust uzyskać? Ciekawe, czy wszystkie gminy zwracaja część kasy za POS i czy w kazdej gminie nie trzeba podłaczać się do kanalizy.... :-?

kze
08-05-2005, 16:09
Na stronie Poliplast :-))
Ale cena ! 9990 :o
Doszukałem się tej ceny w końcu... Była na .. 54 (na 56) stronie pliku PDF... Rzeczywiście samo przez się wychodzi, że w tym miejscu będzie ta cena.. :lol: :lol:

Boowa
08-05-2005, 16:11
w każdej gminie mająs POS nie trzeba się podłączać do sieci kanalizacyjnej, a co do możlwiości odzyskania części poniesionych wydatków to zadzwoń do urzędu gminy i tam rozmawiaj z kompetentną osobą czy instalując oczyszczalnie w danym miejscu jest to możliwe..

Upust? na pewno da się coś wytargować.. i to nie mało:-)

kze
08-05-2005, 16:16
w każdej gminie mająs POS nie trzeba się podłączać do sieci kanalizacyjnej, a co do możlwiości odzyskania części poniesionych wydatków to zadzwoń do urzędu gminy i tam rozmawiaj z kompetentną osobą czy instalując oczyszczalnie w danym miejscu jest to możliwe..

Upust? na pewno da się coś wytargować.. i to nie mało:-)
To jak będę negocjował, to powołam się na Cieie, że upust mozna dostać... :lol: :lol: 8)
Musze tylko do tej gminy przejść się z zorientować się w temacie.

W każdym wypadku dzięki za info i jestem niezmiernie ciekaw opinii na temat działania tej maszynerii. 8)

w40
08-05-2005, 17:14
Bioeko mają ok 7000 netto, do końca kwietnia była promocja za ok 6000 netto, więc chyba można się targować :-))
Bioeko sprzedają oczyszczalnie słowackie, ciekaw jestem możę nie jest to jedyny dystrybutor.

Kze, daj znać czego się dowiesz w gminie. Możliwe że wszystko ($$$) planują na "Czajkę" i dla ind. inwestorów nic nie zostanie z funduszy unijnych :-(

w40
08-05-2005, 17:42
Znalazłem jeszcze
http://www.ja-ck.com.pl/oczyszczalnie.htm (nie znalazłem na ich stronie ceny)
http://www.sumax.com.pl/ocz_neb_opis.html - raczej dla okolic Krakowa i Łodzi (producent, cena ofertowa 9000 netto + 2zł/km za transport
)
Ogłoszenie z Rzeszowa, nie wiem jakiego producenta ale wydaję się że też słowackie przez Bioeko (tekst reklamy podobny), za 6300 (chyba brutto, transport gratis)

Arko
09-05-2005, 08:01
U mojego sąsiada zamontowali oczyszczalnię biologiczną ze względu na brak miejsca na działce koszt całkowity zamknął się kwotą 8000 +7 % VAT, montowali szybko i sprawnie 1 dzień. Ze względu na fakt że oczyszczalnia może pbsługiwać do 12 osób namawiam teścia i jego 3 sąsiadów do zamontowania. Firma montująca oczyszczalnię robiła mi drenaż opaskowy wokół domu i stąd ich znałem. Polecam wiedzą o co chodzi w tym temacie - tel 063-289-30-40

kze
09-05-2005, 16:17
U mojego sąsiada zamontowali oczyszczalnię biologiczną ze względu na brak miejsca na działce koszt całkowity zamknął się kwotą 8000 +7 % VAT, montowali szybko i sprawnie 1 dzień. Ze względu na fakt że oczyszczalnia może pbsługiwać do 12 osób namawiam teścia i jego 3 sąsiadów do zamontowania. Firma montująca oczyszczalnię robiła mi drenaż opaskowy wokół domu i stąd ich znałem. Polecam wiedzą o co chodzi w tym temacie - tel 063-289-30-40
Dzięki za namiary. A może znasz strone www? Żeby przed zadzwonienem być przygotowanym...
A swoją drogą to okazuje się, że jednak na małej działce da się postawić POS i wcale nie potrzeba drenażu... :lol:

ryby
09-05-2005, 21:23
A czy orientujecie się czy będzie zgodne z prawem zastosowanie zamiast drenażu studni chłonnej do której będzie odprowadzona oczyszczona woda?
W pozwoleniu mamy napisane: " wydaję pozwolenie na budowę budynku ... oraz przydomowej oczyszczalni ścieków"
I do całej dokumentacji dołączyliśmy materiały dotyczące oczyszczalni z drenażem.

Arko
10-05-2005, 07:34
[quote="kze"]Dzięki za namiary. A może znasz strone www? Żeby przed zadzwonienem być przygotowanym.[quote]

Niestety nie znam, znam tylko nr szefa na kom. 501-553-441

kze
10-05-2005, 11:37
Byłem w gminie. Okazało się, że są bardzo pozytywnie nastawieni na POS. Pani powiedziała: "Szamba są niby szczelna, a POS to POS." Jestem pod wrażeniem. A jak pokazałem jej w internecie info na temat bioeko to okazało się, że ... w gminie Białołęka jestem pierwszym, który pyta sie o POS bezdrenażowe. Pani słyszała o takich POS, ale w mojej gminie nie ma jeszcze takiego POS.. :lol: Cuż okazuje się, że jestem pionierem... :D

rafal9
10-05-2005, 12:10
Fajne te POSy.
Ale mając już zatwierdzony projekt domu z szambem można go zamienić na POS?
Czy raczej trzeba wprowadzić zmiany i zgłosić ponownie do urzędu i odczekać swoje?

Barbicha
10-05-2005, 23:48
A w jakiej odlelosci mozna zaistalowac POS bezodplywawa od domu ??
Jak sie buduje studnie chłonna i jakie ona musi zachowad odleglosci od innych mediow??

Arko
11-05-2005, 08:10
Witam
Z własnej ciekawości zebrałem informacje od wykonawcy oczyszcalnie biologicznej u moich teściów co do budowy studni chłonnej do POS i wprowadzania wód do fruntu lub cieku
Właściwy organ może nałożyć, obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia, jeżeli ich realizacja może naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub spowodować: zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia, pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków, pogorszenie warunków zdrowotno - sanitarnych, wprowadzenie,
utrwalenie będzie zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.

info
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 listopada 2001r. (Dz.U. 140/01 poz. 1585)w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia, oczyszczalnie ścieków o przepustowości do 5m3 na dobę, wykorzystywane na potrzeby gospodarstw domowych lub rolnych w ramach zwykłego korzystania z wód nie wymagają pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi.
Rozporządzenie MŚ z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie warunków jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska naturalnego (Dz.U. Nr 212/02r. poz. 1799 §11).
Wprowadzanie do wód lub do ziemi oczyszczonych ścieków w ilości poniżej 5 m /d określane jest na podstawie Ustawy Prawo Wodne, jako zwykłe korzystanie z wód. Odprowadzanie ścieków w ramach zwykłego korzystania z wód przysługuje jedynie właścicielowi gruntu, w granicach terenu stanowiącego jego własność.
Oczyszczalnie ścieków o przepustowości do 5m na dobę, nie wymagają pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi.
Instalacje tego typu wymagają natomiast zgłoszenia odpowiedniemu organowi ochrony środowiska,
którym jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta, z uwagi na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi.

Willie
11-05-2005, 10:16
Białołeka wymaga opinii swojego wydziału Ochrony Środowiska żeby mozna było zgłosic budowe do architektury, a skoro nie było do tej pory tego typu POS to kze będzie pionieremw przetarciu szlaku dla standardowej opinii dla oczyszczal;ni bezdrenażowej.
Trzymam kciuki :wink:

kze
11-05-2005, 11:33
Fajne te POSy.
Ale mając już zatwierdzony projekt domu z szambem można go zamienić na POS?
Czy raczej trzeba wprowadzić zmiany i zgłosić ponownie do urzędu i odczekać swoje?
Jak masz szambo to możesz zgłosić do gminy informację, że budujesz POS. Jak rozmawiałem w naszej gminie (p.227) to ustaliłem z nia, że wpisze szambo do papierów potrzebnych do uzyskania PnB. A w między czasie będę prowadził rozmowy z firmą (chyba zdecyduje się na Bioeko - jak mi prospekt przyślą) oraz Panią z gminy. W przypadku jesli ona zaopiniuje pozytywnie to rozwiązanie to po prostu zgłosze (podczas budowy), że zamiast szamba będe budował POS (dlatego Rafał9 dopytywałem się w którym miejscu będzie studnia na Twojej działce, bo chyba trzeba zachować 15m. Ale nie jestem pewnien, bo w tych przepisach mówią o drenażu, a tu takowego nie ma.. :o ).

Tak więc na mój stan wiedzy nie trzeba pozwolenie, tylko trzeba zawiadomić gminę.
Sam jestem pełen obaw i nie mam za dużo czasu na chodzenie po urzędach, ale... chcę jak najszybciej uzyskać PnB, a równolegle będę drążył temat takiego POS bezdrenażowego...

kze
11-05-2005, 11:35
Białołeka wymaga opinii swojego wydziału Ochrony Środowiska żeby mozna było zgłosic budowe do architektury, a skoro nie było do tej pory tego typu POS to kze będzie pionieremw przetarciu szlaku dla standardowej opinii dla oczyszczal;ni bezdrenażowej.
Trzymam kciuki :wink:

Dzięki!
Na razie Pani z Urzędu Gminy Wydział Ochrony Środowiska powiedziała, że w ciagu kilku dni ... oddzwoni do mnie. :o Byłem in plus zaskoczony. Zobaczymy. Generalnie będę raportował o postępach prac... :lol:

w40
11-05-2005, 22:23

Gurthg
12-05-2005, 00:46
Fajne te POSy.
Ale mając już zatwierdzony projekt domu z szambem można go zamienić na POS?
Czy raczej trzeba wprowadzić zmiany i zgłosić ponownie do urzędu i odczekać swoje?
Mi Pani z nadzoru powiedziała, że przy odbiorze mam dokonać zmiany z szamba na POŚ, bo jak zgłosze przy pozwoleniu POŚ to będe miał jazdy..

kze
12-05-2005, 09:29
Dostałęm prospekty z firmy Bioeko.
Nawet napisali co powinienem zrobić, by uzyskac zgode na budowę POS...
Jedyna niedogodnoiśc, to odległośc tej maszyneri od studni z wodą pitną: 30m. A reszta jest spoko. Dla domku zamieszkałego przez 1-6 osób potrzeba 4,52mkw powieżchni + studnia chłonna (np. stare, wyczyszczone szambo lub coś w tym rodzaju) 8)

yvonne
12-05-2005, 10:10
Witam,
czy ktoś zainteresowany tą oczyszczalnią - sprawdzał czy już są gdzieś zainstalowane te oczyszczalnie, jak się sprawdzają i czy nie ma problemu przejścia przez urzędy - czy gminy czy ochrony środowiska?
Prawdopodobnie muszę zrobić operat wodno-prawny i wypuścić ścieki do przepływającego trochę dalej potoku - stąd obawy o urzędy, zwłaszcza że to chyba stosunkowo nowa POŚ.
Yvone

rafal9
12-05-2005, 10:29
No właśnie,
Ciekawe jak taki POS sprawdza się w praktyce.
Czy nie wydziela "ciekawych" zapachów,
Czy nie będzie problemów po jakimś czasie użytkownia,
itp, itp.

Jest to w sumie nowa technologia i trochę obawiam się eksperymentowania.

oczyszczalnia
12-05-2005, 11:05
No właśnie,
Ciekawe jak taki POS sprawdza się w praktyce.
Czy nie wydziela "ciekawych" zapachów,
Czy nie będzie problemów po jakimś czasie użytkownia,
itp, itp.

Jest to w sumie nowa technologia i trochę obawiam się eksperymentowania.

Witam,
technologia idzie do przodu i obecnie są oczyszczalnie bio-aktywne-woda 95% doczyszczona, oczyszczalnie 3-komorowe I-faza 65% podczyszczenie, II-faza doczyszczenie w drenażu rozsączającym-95%do98% do wody z kranu. Co do nowości to mamy oczyszczalnie które 6lat już pracują przy pełnym obciążeniu tj.0,9m3/dobę. Co do zapaszków to powodem ich wyczuwania może być: brak prawidłowego przepływu powietrza, żle zamontowana oczyszczalnia, nie czyszczenie kosza filtracyjnego, nie dożucanie bio-preparatów raz w miesiącu, brak stałego dostarczania ściekow (np.domki letniskowe).

Pozdrawiam Robert :)

kze
12-05-2005, 12:43
Nie chcę wyjść na jakiegoś rzecznika POS bezdrenazowego, bo nie mam w tym żadnego ukrytego interesu, ale...


Witam,
czy ktoś zainteresowany tą oczyszczalnią - sprawdzał czy już są gdzieś zainstalowane te oczyszczalnie, jak się sprawdzają i czy nie ma problemu przejścia przez urzędy - czy gminy czy ochrony środowiska?
Prawdopodobnie muszę zrobić operat wodno-prawny i wypuścić ścieki do przepływającego trochę dalej potoku - stąd obawy o urzędy, zwłaszcza że to chyba stosunkowo nowa POŚ.
Yvone
Do rowu melioracyjnego lub studzienki chłonnej z której odprowadzane jest do gruntu. U nas (ul.Sprawna) jest bardzo sucho, więc powinno dać się takie coś zainstalować.



No właśnie,
Ciekawe jak taki POS sprawdza się w praktyce.
Czy nie wydziela "ciekawych" zapachów,
Czy nie będzie problemów po jakimś czasie użytkownia,
itp, itp.

Jest to w sumie nowa technologia i trochę obawiam się eksperymentowania.

Rozmawiałem z kilkoma osobami, które mają POS (tyle że z drenażem) i mówili, że nic nie czuć.
Też obawiam się eksperymentowania, ale mnie przekonują koszty oraz fakt, ze można więcej wody zurzyć :wink: Myslę, że nie powinno być problemów, bo skoro woda po deszczu wsiąka w ziemię, to czemu woda z POS ma nie wsiąkać?
A poza tym w gminie w Ochronie Środowiska Pani (p.227) była raczej na tak, niż na nie. Tylko musi chwilę poczytać, bo byłem pierwszy w Gminie z takim pomysłem. W końcu szamba też zdarzają się nieszczelne i jakoś ludzie nie maja kłopotów (pomijam fakt wybijania) i żyją. A tu odprowadza się wodę podczyszczona w 95-98%... Stąd ze wzgędu na wygode i koszty jestem na tak.
We wniosku PnB pewnie wpiszę szambo, a potem zgłoszę oczyszczalnię...

anowi*
12-05-2005, 14:21
Ale na glinie to chyba nie za bardzo z takimi POS'ami? :cry:

kze
12-05-2005, 16:12
Ale na glinie to chyba nie za bardzo z takimi POS'ami? :cry:
No, ale u mnie jest piasek... Moja działka jest ok.1-1,5km od Wisły.
A z gliną to nie wiem, w końcu tą wodę trzeba gdzieś odprowadzić... Trzeba by było spytac firmę od POS.

Jagna
12-05-2005, 23:20
"...Ponieważ całość procesów oczyszczania zachodzi w komorach oczyszczalni nie ma konieczności stosowania drenażu ani ograniczeń w instalacji wynikających z charakteru gruntów czy poziomu wody gruntowej...."
To dokładny cytat z jednej ze stron internetowych, które podawane były wyżej. Mnie się też taka oczyszczalnia szalenie podoba! Jak to dobrze, że jest nasze forum, inaczej nie miałabym pojęcia o jej istnieniu.

kze
13-05-2005, 09:14
"...Ponieważ całość procesów oczyszczania zachodzi w komorach oczyszczalni nie ma konieczności stosowania drenażu ani ograniczeń w instalacji wynikających z charakteru gruntów czy poziomu wody gruntowej...."
To dokładny cytat z jednej ze stron internetowych, które podawane były wyżej. Mnie się też taka oczyszczalnia szalenie podoba! Jak to dobrze, że jest nasze forum, inaczej nie miałabym pojęcia o jej istnieniu.
Ja też nie wiedziałem... :oops: A szambo mi się nie podoba... Zobaczymy co Pani z Gminy powie na temat tego POS... :wink:

Ella
15-05-2005, 18:49
Ja już zdecydowałam na 100%, że zainstaluję POŚ biologiczną bez drenażu.
Na razie skłaniam się ku ofercie Bioeko.

Napiszcie, proszę, coś więcej o zasadach dofinansowań w gminie - moja gmina jest niechętna do jakiejkolwiek pomocy, więc chciałabym znaleźć argumenty do dyskusji...

kze
16-05-2005, 09:49
Ja już zdecydowałam na 100%, że zainstaluję POŚ biologiczną bez drenażu.
Na razie skłaniam się ku ofercie Bioeko.

Napiszcie, proszę, coś więcej o zasadach dofinansowań w gminie - moja gmina jest niechętna do jakiejkolwiek pomocy, więc chciałabym znaleźć argumenty do dyskusji...
Właśnie moja gmina też jest niechetna...
A widziałaś juz gdzieś takie instalacje? Może u klientów referencyjnych... Ja jestem za, ale zawsze wolę wszystko sprawdzić... A czemu zdecydowałaś sie na bezdrenażowe? Nie ma miejsca na drenaż (tak jak u mnie) czy inny powód?

kze
16-05-2005, 10:00
Ostanio dostałem ofertę od firmy www.galeko.win.pl. W ofercie jest napisane, że odległość maszynerii od studni z woda pitna jest .. 15m!!!

Ella
16-05-2005, 14:31
Miejsce na drenaż mam. Ale kusi mnie opcja POŚ nowocześniejszej, bezzapachowej (w przeciwieństwie do drenażowej) , spełniającej najostrzejsze normy, a więc przyszłościowej. Nie wiadomo, jak za kilka lat będzie z POŚ drenażowymi, może oczyszczenie ścieków będzie niewystarczające, bo normy się stale zaostrzają.
Poza tym oczyszczoną wodę chcę wykorzystać na oczko wodne.

Nie widziałam POŚ bezdrenażowej działającej "na żywo" , ale opieram się na opiniach znajomych specjalistów od ochrony środowiska.

w40
19-05-2005, 21:59
Podciągam

kze
25-05-2005, 09:52
Ostanio dostałem ofertę od firmy www.galeko.win.pl. W ofercie jest napisane, że odległość maszynerii od studni z woda pitna jest .. 15m!!!
Wiecie co, dostałęm wczoraj listownie prospekt od tej firmy.. Nie jestem jakoś super pedantyczny, ale
- w prospekcie część stron była wklejona .. do góry nogami!! :o
- nie została podana odległośc do studni (a w mailu podali mi 15m.. :-?)
na ale na plus nalezy dodac, że został dołaczony list od prezesa (i podpisany przez prezesa) - to świadczy, że firma powaznie traktuje przyszłych kontrahentów.

Bioeko nie przysłało listu podpisanego przez prezesa, ale za to prospekt był lepszy np. ceny zostały podane.

O stylu gramatycznym nie bede się wypowiadał (a w 8 klasie podstawówki byłem finalistą olimpiady polonistycznej.. :oops:), bo sam jak pisze w necie to robię błedy... :oops:

wojtekko
25-05-2005, 10:05
Ja zdecydowałem sie na bioligiczną ze względu na cenę i brak miejsca na działce. Podpisałem już umowę z dostawcą i wykonawcą. marka to chyba eko-natur z Kłodzka, a wykonawca 80 km od mojego domu pod Łodzią

kze
25-05-2005, 10:18
Ja zdecydowałem sie na bioligiczną ze względu na cenę i brak miejsca na działce. Podpisałem już umowę z dostawcą i wykonawcą. marka to chyba eko-natur z Kłodzka, a wykonawca 80 km od mojego domu pod Łodzią
A jaka odległość od studni musi być zachowana?

wojtekko
25-05-2005, 12:47
Od jakiej studni
Jeśli chodzi Ci o studnię z której czerpie się wodę na potrzeby gospodarcz - bytowe to 30 m

kze
25-05-2005, 13:23
Od jakiej studni
Jeśli chodzi Ci o studnię z której czerpie się wodę na potrzeby gospodarcz - bytowe to 30 m
Na potrzeby gospodarcze - czyli czerpie się wode do przegotowania i picia, czy do podlewania kwiatków? Bo w sumie to mam wątpliwość o jaką wode chodzi..

Willie
25-05-2005, 13:30
Od jakiej studni
Jeśli chodzi Ci o studnię z której czerpie się wodę na potrzeby gospodarcz - bytowe to 30 m
Na potrzeby gospodarcze - czyli czerpie się wode do przegotowania i picia, czy do podlewania kwiatków? Bo w sumie to mam wątpliwość o jaką wode chodzi..

kze,
jeśli bedziesz miał wodociąg to temat studni raczej nie występuje?

wojtekko
25-05-2005, 13:42
Studnia z której ujmuje się wodę do picia

kze
25-05-2005, 14:25
Od jakiej studni
Jeśli chodzi Ci o studnię z której czerpie się wodę na potrzeby gospodarcz - bytowe to 30 m
Na potrzeby gospodarcze - czyli czerpie się wode do przegotowania i picia, czy do podlewania kwiatków? Bo w sumie to mam wątpliwość o jaką wode chodzi..

kze,
jeśli bedziesz miał wodociąg to temat studni raczej nie występuje?
Domyślam się, ale chcę wiedzieć. Poza tym może ktoś sobie akurat wybuduje (tak przez przypadek) studnię w odległosci 30m od mojej maszynerii.. :-? Ja mam działkę 25m na 25, tak więc wszystko się może zdarzyć. A firma Galeko (w mailu) pisała, że wystarczy 15m... A w papierach (które wstyd mi pokazać w gminie - oprócz listu podpisanego przez prezesa) nic na ten temat nie ma... :( Dlatego jestem ciut rozczarowany.... :-?

wojtekko
25-05-2005, 14:58
[quote="kze
Domyślam się, ale chcę wiedzieć. Poza tym może ktoś sobie akurat wybuduje (tak przez przypadek) studnię w odległosci 30m od mojej maszynerii.. :-? Ja mam działkę 25m na 25, tak więc wszystko się może zdarzyć. A firma Galeko (w mailu) pisała, że wystarczy 15m... A w papierach (które wstyd mi pokazać w gminie - oprócz listu podpisanego przez prezesa) nic na ten temat nie ma... :( Dlatego jestem ciut rozczarowany.... :-?[/quote]
Kolego, dam Ci dobrą radę - jak firma nie zna się na przepisach które warunkują prawne działanie urządzeń które wykonują to dla mnie jest to firma która wie i robi wszysztko i nie wie i nie robi nic porządnego - z dala od takich krzaków , sam tego doświadczyłem

kze
25-05-2005, 15:38
[quote="kze
Domyślam się, ale chcę wiedzieć. Poza tym może ktoś sobie akurat wybuduje (tak przez przypadek) studnię w odległosci 30m od mojej maszynerii.. :-? Ja mam działkę 25m na 25, tak więc wszystko się może zdarzyć. A firma Galeko (w mailu) pisała, że wystarczy 15m... A w papierach (które wstyd mi pokazać w gminie - oprócz listu podpisanego przez prezesa) nic na ten temat nie ma... :( Dlatego jestem ciut rozczarowany.... :-?
Kolego, dam Ci dobrą radę - jak firma nie zna się na przepisach które warunkują prawne działanie urządzeń które wykonują to dla mnie jest to firma która wie i robi wszysztko i nie wie i nie robi nic porządnego - z dala od takich krzaków , sam tego doświadczyłem[/quote]
No właśnie takie miałem odczucia po przejrzeniu prospektu firmy galeko... :(

kasztanka
17-08-2005, 17:25
[quote="kze
Domyślam się, ale chcę wiedzieć. Poza tym może ktoś sobie akurat wybuduje (tak przez przypadek) studnię w odległosci 30m od mojej maszynerii.. :-? Ja mam działkę 25m na 25, tak więc wszystko się może zdarzyć. A firma Galeko (w mailu) pisała, że wystarczy 15m... A w papierach (które wstyd mi pokazać w gminie - oprócz listu podpisanego przez prezesa) nic na ten temat nie ma... :( Dlatego jestem ciut rozczarowany.... :-?
Kolego, dam Ci dobrą radę - jak firma nie zna się na przepisach które warunkują prawne działanie urządzeń które wykonują to dla mnie jest to firma która wie i robi wszysztko i nie wie i nie robi nic porządnego - z dala od takich krzaków , sam tego doświadczyłem
No właśnie takie miałem odczucia po przejrzeniu prospektu firmy galeko... :([/quote]


kze a wycenili Ci ile to bedzie kosztowac??? taka POS???

kze
18-08-2005, 09:37
[quote="kze
Domyślam się, ale chcę wiedzieć. Poza tym może ktoś sobie akurat wybuduje (tak przez przypadek) studnię w odległosci 30m od mojej maszynerii.. :-? Ja mam działkę 25m na 25, tak więc wszystko się może zdarzyć. A firma Galeko (w mailu) pisała, że wystarczy 15m... A w papierach (które wstyd mi pokazać w gminie - oprócz listu podpisanego przez prezesa) nic na ten temat nie ma... :( Dlatego jestem ciut rozczarowany.... :-?
Kolego, dam Ci dobrą radę - jak firma nie zna się na przepisach które warunkują prawne działanie urządzeń które wykonują to dla mnie jest to firma która wie i robi wszysztko i nie wie i nie robi nic porządnego - z dala od takich krzaków , sam tego doświadczyłem
No właśnie takie miałem odczucia po przejrzeniu prospektu firmy galeko... :(


kze a wycenili Ci ile to bedzie kosztowac??? taka POS???[/quote]
Nie pamietam... Ale wydaje mi się, że dane były takie same jak na stronie www producenta.

kze
01-09-2005, 10:07
Mam pytanie na temat kosztów uzytkowania.
Czy ktoś uzywa POŚ bezdrenażowe? Ile kosztuje np. prąd do papędzania tego mechnizmu? Bo koszty bakterii są nieduże...

ewak39
01-09-2005, 11:04
Mam duza dzialke, ale jakos ten drenaz mnie troche martwi. A to nie wolno, zeby w odleglosci 3 metrow od niego rosly drzewa, a to kwestia studni - co z tego, ze jest 30 metrow, jak i tak sie niepokoje, ze sobie scieki (aczkolwiek podczyszczone! :) ) wlewam w ziemie... dzieciaki biegaja, zwierzaki biegaja... no nie wiem...

Z duzym zainteresowaniem przeczytalam watek, bo wlasnie niedawno sie dowiedzialam o oczyszczalniach bezdrenazowych (szambo zdecydowanie be!). Ale co dalej z ta woda? Na ile bezpieczna jest woda wypuszczana prosto do gleby? Czy nawet rozsaczajaca sie ze studni chlonnej?

Mimo wszystko najbardziej podoba mi sie pomysl oczyszczalni bezdrenazowej... ale zeby tak odezwal sie ktos, kto juz korzysta!

kze
01-09-2005, 11:10
Mam duza dzialke, ale jakos ten drenaz mnie troche martwi. A to nie wolno, zeby w odleglosci 3 metrow od niego rosly drzewa, a to kwestia studni - co z tego, ze jest 30 metrow, jak i tak sie niepokoje, ze sobie scieki (aczkolwiek podczyszczone! :) ) wlewam w ziemie... dzieciaki biegaja, zwierzaki biegaja... no nie wiem...

Z duzym zainteresowaniem przeczytalam watek, bo wlasnie niedawno sie dowiedzialam o oczyszczalniach bezdrenazowych (szambo zdecydowanie be!). Ale co dalej z ta woda? Na ile bezpieczna jest woda wypuszczana prosto do gleby? Czy nawet rozsaczajaca sie ze studni chlonnej?

Mimo wszystko najbardziej podoba mi sie pomysl oczyszczalni bezdrenazowej... ale zeby tak odezwal sie ktos, kto juz korzysta!
W bezdrenażowej podczyszczoną wodę do 95-98% odprowadza się do studni chłonnej, rowu melioracyjnego lub oczka wodnego. Od POS bezdrenażowego też trzeba zacgować odległość 30m do studni z wodą PITNĄ (a nie do celów godpodarczych).

Pawson
01-09-2005, 11:14
co do studni chlonnej... bo to akurat mam juz u siebie

mam na dzialce sama gline i studnia chlonna ktora zrobilem ma glebokosc ok 8-9 m dzieki czemu przechodzi przez warstwe gliny i konczy sie w piachu ponizej.. zapewnia ona z jednej strony szybki odplyw deszczowki z dzialki (w gline kiepsko wsiaka) z drugiej strony bedzie wykorzystana przez POS bezdr.

wydaje mi sie ze oczyszczone scieki spuszczane na taka glebokosc w zaden sposob nie zaszkodza trawce i dzieciom biegajacym po niej ...
POS bezdre robie na 90 % w przyszlym roku

wukan
01-09-2005, 11:14
Witam

Ja też myślę o zmianie szamba na POŚ bezdrenażowe. Znalazłem dobrą (tanią) ofertę w firmie NEVEXPOL, gdzie takie POŚ bezdrenażowe (z filtrem biologicznym) kosztuje 4750 zł netto. Nie wymaga ono zasilania elektrycznego bo ma napowietrzacz. Wszystkie dane są na:
www.nevexpol.com.pl

Czy coś wiecie na temat tej oczyszczalni - plusy i minusy

Pozdrawiam
Wiesiek

ewak39
01-09-2005, 13:39
W bezdrenażowej podczyszczoną wodę do 95-98% odprowadza się do studni chłonnej, rowu melioracyjnego lub oczka wodnego. Od POS bezdrenażowego też trzeba zacgować odległość 30m do studni z wodą PITNĄ (a nie do celów godpodarczych).

Wiem, ze tez trzeba... ale jakos bardziej mnie przekonuje pomysl wypuszczania juz podczyszczonej do tych 95-98% wody na dzialke, niz proces oczyszczania dokonujacy sie w drenazu...

Zreszta to przeciez kwestia zdrowego rozsadku - kto by chcial miec scieki tuz kolo studni?

Nie wiem, czy slusznie, ale jakos ta oczyszczalnia bezdrenazowa wydaje mi sie bezpieczniejsza dla otoczenia :) . Wlasnie martwi mnie tylko ten proces pozbywania sie podczyszczonej wody... oczka wodnego na pewno nie chcemy, rowu melioracyjnego brak, pozostaje wlasna ziemia...

kze
01-09-2005, 13:53
W bezdrenażowej podczyszczoną wodę do 95-98% odprowadza się do studni chłonnej, rowu melioracyjnego lub oczka wodnego. Od POS bezdrenażowego też trzeba zacgować odległość 30m do studni z wodą PITNĄ (a nie do celów godpodarczych).

Wiem, ze tez trzeba... ale jakos bardziej mnie przekonuje pomysl wypuszczania juz podczyszczonej do tych 95-98% wody na dzialke, niz proces oczyszczania dokonujacy sie w drenazu...

Zreszta to przeciez kwestia zdrowego rozsadku - kto by chcial miec scieki tuz kolo studni?

Nie wiem, czy slusznie, ale jakos ta oczyszczalnia bezdrenazowa wydaje mi sie bezpieczniejsza dla otoczenia :) . Wlasnie martwi mnie tylko ten proces pozbywania sie podczyszczonej wody... oczka wodnego na pewno nie chcemy, rowu melioracyjnego brak, pozostaje wlasna ziemia...
Czyli studnia chłonna... Ja też tak kombinuję... Zastanawiam się nad kosztami elektrycznosci albo innymi (oprócz tych bakterii).
Może ktoś z osób uzytkujacych by się wypowiedział... :roll:

Barbicha
01-09-2005, 14:40
Poliplast podaje ze okolo 90 PLN na rok za energie elektryczna ale czy to prawda

kze
01-09-2005, 14:41
Poliplast podaje ze okolo 90 PLN na rok za energie elektryczna ale czy to prawda
Ale jesteś uzytkownikiem?
A czemu nie miałabyć to prawda?

Barbicha
01-09-2005, 15:06
Nie jestem jeszcze uzytkownkiem ale jak sie uzbiera odpowiednia kupka to sie pomysli ktora odpowiedznia ale jak narazie to wstretne szambo

kze
01-09-2005, 15:55
Nie jestem jeszcze uzytkownkiem ale jak sie uzbiera odpowiednia kupka to sie pomysli ktora odpowiedznia ale jak narazie to wstretne szambo
OK Wystarczy jak jestem osobą regulującą rachuni, albo analizująca koszty... :lol:

fizyk
01-09-2005, 22:18
Już gdzieś o tym pisałem - ja już nabyłem Bioeko. Mam nadzieję że w ciągu najbliszego misiąca podłączę je. Wtedy zobaczymy :wink:

agamon
01-09-2005, 23:46
Fizyk czekam na opinię.
agamon

kze
02-09-2005, 09:19
Już gdzieś o tym pisałem - ja już nabyłem Bioeko. Mam nadzieję że w ciągu najbliszego misiąca podłączę je. Wtedy zobaczymy :wink:
Fizyk, znasz osoby, które takie POS bezdrenazowe uzywają? Ile ich kosztuje prąd miesięcznie? A są jeszcze jakieś inne koszty potrzebne do regularnego korzystania z tej maszynerii?

fizyk
02-09-2005, 09:38
Jedynym dodatkowym kosztem jest instalacja elektryczna (do pompy). Ja chcę jeszcze zamontować układ informujący o tym , że pompa nie pracuje.
Koszty eksploatacyjne - podobno - jak koszty użytkowania żarówki. około 140/rocznie. Ale to informacja teoretyczna. Nie znam nikogo, kto juz użytkuje.

kze
02-09-2005, 09:41
Jedynym dodatkowym kosztem jest instalacja elektryczna (do pompy). Ja chcę jeszcze zamontować układ informujący o tym , że ----- nie pracuje.
Koszty eksploatacyjne - podobno - jak koszty użytkowania żarówki. około 140/rocznie. Ale to informacja teoretyczna. Nie znam nikogo, kto juz użytkuje.
To z niecierpliwościa czekam ile będzie płacił miesięcznie za eksploatacje.. Ktoś mnie niedawno wystraszył, że koszty za prad są duże.. Ale jakoś nie jestem do tego przekonany i raczej sądzę, że są na poziomie żarówki... 8)

ścigacz
15-02-2006, 22:34
Czy ktoś coś wie na temt oczyszczalni bezdrenażowej ROTH.
Jest iczyszczalnią biologiczną.
Wydaje się że jest super, choć droga. Cennikowo 11 tys netto. A jak z robocizną nie wiem.
Wiadomości znalazłam na stronie muratora. A cennik w firmie Tadmar.
Czy Bioeko jest mechaniczną czy biologiczną oczyszczalnią?

fizyk
16-02-2006, 11:11
Czy ktoś coś wie na temt oczyszczalni bezdrenażowej ROTH.
Jest iczyszczalnią biologiczną.
Wydaje się że jest super, choć droga. Cennikowo 11 tys netto. A jak z robocizną nie wiem.
Wiadomości znalazłam na stronie muratora. A cennik w firmie Tadmar.
Czy Bioeko jest mechaniczną czy biologiczną oczyszczalnią?

Każda tego typu oczyszczalnia jest po części biologiczna, bo pracują tam bakterie. W Bioeko jest wykorzystywana pompa powietrza, która napowietrza komorę i przez to przyspiesza rozkład zanieczyszczeń.
Gdzieś już zamieszczałem link do Bioeko,
http://bioeko.ires.pl/

zygmor
17-02-2006, 13:54
Krze, ja mam zamiar postawić sobie Bioeka. Odbyłem już parę rozmów z Jasłem (Filip Kosim) i wiem coś o tym. Ta oczyszczalnia posiada kompresor i przez to może być tak mała wygląda jak jednokomoriowa. Ja długo szukałem czegoś co nie wymagałoby obsługi szambiarki. Po drugie mam leśną działkę i drenaż szybko będzie zapchany korzeniami drzew. Ta oczyszczalnia jest łatwa zarówno w eksploatacji, jak i opróżnianiu. Nieczystości stałe usuwa się do podstawionego wiaderka i można je umieścić na kompoście, część płynną oczyszczoną w 99% można odprowadzić do oczka wodnego. Jeżeli są okresy dluższej nieobecności, to można działanie oczyszczalni zawiesić wyłączając ją na panelu sterującym.

wicekK
25-06-2006, 18:04
Coś od lutego cisza - a taki fajny wątek
Właśnie zastanawiam się nad oczyszczalnią i właśnie ta ze studnią chłonną wydaje mi się odpowiednia .
Mam co prawdz niezbyt dużą działkę (870m i z tego jeszcze odchodzi 140m na drogę służebną) ale po przekątnej da się zachować wymagane odległości .
We wniosku do warunków zabudowy napisałem szambo , ale w samych WZ nic o sposobie odprowadzenia ścieków nie ma .
CYTUJĘ :
1.4 Warunki obsługi w zakresie infrastruktury technicznej .

Planowaną inwestycję należy podłączyć do istniejącej miejskiej sieci inżynieryjnej (ew. czasowe rozwiązania {w zależności od potrzeb}) wg umów zawartych między właściwą jednostką organizacyjnąa inwestorem(art61.5Ustawy o planowaniu i zagosp przestrzennymz 27.03.2003)w zakresie :
- nie dotyczy, infrastruktura istniejąca

Czy jak w tych WZ nie ma nic o szambie to mogę zaprojekrować oczyszczalnię ?
No bo tak- gaz i prąd mam na działce(w drodze służebnej)
- sąsiedzi mają szambo i kanalizacja ich nie interesuje
- do kanalizacji mam ok 50 m , ale kanał główny jest na 5 m głębokości , do tego musiałbym wybudować wcinkę , studnię i kawałek (te 50 m) nitki rurą fi 200 -taki kawałek kolektora - a koszt tego to jakieś 30-40 tys netto (jak dla mnie za drogo)
W tej sytuacji oczyszczalnia wydaje mi się idealnym rozwiązaniem .
Mało tego - w środę robiłem odwierty geotechniczne i goście powiedzieli , że grunt pod oczyszczalnię idealny (opracowanie będzie po niedzieli)
Zastanawiam się tylko czy jak umieszczę oczyszczalnię we wniosku o pozwolenie nie wpakuję się w schody urzędowe.
A chciałbym jesienią stan surowy popełnić .
Ma ktoś w tej mierze doświadczenia ?
Dom będzie w Rembertowie .

sebo8877
25-06-2006, 18:54
wicekK - jak dostaniesz zezwolenie na POŚ to buduj chłopie - ale podejrzewam że w Twojej sytuacji miasto-gmina nie zezwoli Ci na wybudowanie POŚ (obojetnie jakiego) z tego względu że masz blisko do kanalizacji.

jeżlei wybudujsz POS nie musisz podłączać się do kanału co niesie za soba oczywiste straty dla miasta-gminy

sebo8877

wicekK
25-06-2006, 22:42
Witam sebo8877 - przeczytałem sporo wątków o POŚ , widzę , że jesteś w tym temacie dość aktywny - pogratulować
Jeśli chodzi o bliskość kanalizacji to nie całkiem tak - te 50 m jest do kanały zbiorczego , a ja jestem trzecią działką od niego .
Początkowo zamierzałem podłączać się do tego kanału - ale koszty..koszty...
Gmina nie zamierza mnie zmuszać do podłączenia - a przeprowadzonych rozmów wynika że najczęstszą praktyką są szamba .
Temat POŚ podjąłem dopiero kilka dni temu - teraz przygotowanie teoretyczne i za chwilę rozeznanie w gminie .
Nadal czekam na opinie - czy projektować szambo , a potem zgłaszać POŚ - czy też może lepiej od razu w projekcie POŚ

sebo8877
26-06-2006, 08:25
OD razu projektuj POS - mniej kłopotów potem przy zmianach

W zgłoszeniu najlepiej zgłosic tylko rodzaj posia a nie konretny typ.

Todzaj mam tu na mysli albo z drenażem rozsaczjacym albo ze z zrzutem wody (czyli bezdrenażowe) Zawsze potem możesz zmienić producenta.

Najpewniej to zaprojektuj sobie albo oczko wodne albo dstudnie chlonną ze zraszaniem ogrodu. Ominie Cię szarpaniana z gminnymi rowami melioracyjnymi.

Pozdrawiam

Sebo8877

fizyk
26-06-2006, 09:29
A więc tak ...
POŚ Bioeko - pracuje bez zarzutu. Wytrzymała - 35% st C w zimie, teraz wytrzymuje ponad 30 upału. Rzeczywiście nie śmierdzi. Żadnych problemów z nią nie mam. Pompa działa bez zarzutu.
Problem tylko widzę jeden - ja mam w projekcie drenaż, a nie studnię chłonną, a jeszcze jej nie odebrałem. Ake damy radę.
Od stycznia zmieniły się przepisy - na POŚ nie trzeba pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie.

wicekK
26-06-2006, 16:33
A ja byłem dziś u siebie w architekturze i wyglądz na to , że z oczyszczalnią mogę mieć problem (działka 20,5*35 m).
Jeżeli ją zgłoszę to każą mi wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę i wtedy urząd zawiadomi sąsiadów . Od tego co oni powiedzą będzie zależał dalszy los mego przedsięwzięcia .
W związku z tym w projekcie umieszczam szambo i dopiero potem może powalczę o oczyszczalnię (ewentualnie komorę szamba wykorzystam jako osadnik gnilny).Czas pokaże .
Na razie szambo - aby nie komplikować wydawania pozwolenia na budowę .

jolcia27
10-07-2006, 22:51
a co powiecie o BIOCLAR z firmy Hydrobud...z powtórnym odzyskiem wody i ponownym wykorzystaniem..co możecie na ten temat powiedzieć?? :-?

kze
24-07-2006, 16:08
A więc tak ...
POŚ Bioeko - pracuje bez zarzutu. Wytrzymała - 35% st C w zimie, teraz wytrzymuje ponad 30 upału. Rzeczywiście nie śmierdzi. Żadnych problemów z nią nie mam. Pompa działa bez zarzutu.
Problem tylko widzę jeden - ja mam w projekcie drenaż, a nie studnię chłonną, a jeszcze jej nie odebrałem. Ake damy radę.
Od stycznia zmieniły się przepisy - na POŚ nie trzeba pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie.
A ile Cie kostuje miesięcznie ten POS Bioeko? Bo juz powoli dojrzewam do momentu zakupu POS... :roll:

wicekK
24-07-2006, 21:03
fizyk a jaką masz działkę i w jakim rejonie .
Ja poważnie myślę o oczyszczalni biologicznej ze studnią chłonną .
Mam działkę 20,5*35 m w Rembertowie i w architekturze powiedzieli że drenażową to mi oprotestują .
Może jakbym im podrzucił atesty to by się zgodzili .
Dodatkowo chciałbym wykorzystać studnię chłonną do odbioru deszczówki .
A może także jako wymiennik ciepła do wentylacji .
Napisz coś więcej .
Czy w studni chłonnej nie czuć szambem i czy rzeczywiście woda do niej odprowadzana jest czysta ?

fizyk
24-07-2006, 21:43
Prawdę mówiąć, to nie zaglądam do studni chłonnej zbyt często (jest dosyć głęboka). ALe przy upałach rzędu trzydziestu paru stopni - nie czuć szambem :D . I oto własnie chodzi.
Koszty to rzeczywiście - tyle co pobór prądu.
Dzisiaj mi włąsnie inwentaryzowali POŚ - w przyszłym tygodniu zobaczymy mapkę, a w sierpniu zobaczymy co na to starostwo.
Studnię chłonną umieściłem na środku działeczki (szerokość w tym miejscu mniej więcej 15 m).
Ja musiałem starać się o pozwolenie na budowę do POŚ. Teraz wystarczy zgłoszenie. Dlaczego sąsiedzi mają oprotestować? Trzeb az nimi pogadać i żaden problem. A jak gmina chce być ekologiczna, to powinna nawet wspomagaś POSiowców a nie szambowców.
Link do mojej oczyszalni zamieściłem powyżej.
Ogólnie jestem zadowolony. W zimie (-30 st C) nie zamarzła. Teraz + 30 st C nie śmierdzi. A gorzej już raczej nie będzie :wink:

kroyena
25-07-2006, 16:32
Poczekajmy na piątek ma być +35. :o

Olzy Smierci
15-08-2006, 15:04
Witam KZE - od jakiegos czasu sledze twoje posty.
Udalo ci sie w koncu ustalic wymagane odleglosci od oczyszczalni bezdrenazowej do studni - mnie tez ta kwestia bardzo interesuje.
Jesli cos bedziesz wiedzial to daj znac

kze
16-08-2006, 13:25
Witam KZE - od jakiegos czasu sledze twoje posty.
Udalo ci sie w koncu ustalic wymagane odleglosci od oczyszczalni bezdrenazowej do studni - mnie tez ta kwestia bardzo interesuje.
Jesli cos bedziesz wiedzial to daj znac
min 15m, ale 25m jest wskazane.

ubek
16-08-2006, 14:35
Witam wszystkich. Dołączam się do dyskusji, spróbuję w kilku zdaniach opisac nasze perypetie z oczyszczalnią bezdrenazową.
1. Formalności - w związku z tym, że w pozwoleniu na budowę mieliśmy szambo musieliśmy wystąpić o zmainę pozwolenia na budowę. Strasznie długo to trwa, tym bardzie że ścieki oczyszczone zrzucamy do potoku - papiery przechodzą przez wydział ochrony środowiska i dopiero potem trafiaja do wydziału urbanistyki. Oczywiście w takim przypadku nalezy przedstawić opracowaną dokumentacje przez uprawnionego projektanta (niezależnie od operatu wodnoprawnego). Pani w Starostwie nic nie mówiła o tym, ze mogę przy zgłoszeniu budynku zgłosić POŚ a nie szambo więc wolałem wystąpić o zmiane niz potem miec problemy.
2. Odległosci od źródła wody pitnej: dla "maszynerii" POŚ jest to 15 m. Bierze się to stąd, ze traktowana ona jest jak zbiornik szczelny. Studnia chłonna to 30m - traktowana jako zbiornik nieszczelny. Odległość maszynerii od granicy - 2m, od linii okien - 5m. My będziemy mieć zgodę sąsida i odległoś do granicy zredukujemy(śmy) do 0,5m, odległość do linii okien (naszych) - 3,5m.
3. POŚ w akcji - widziałem dwie - róznych dostawców - w tym Bioeko. Użytkownicy byli zadowoleni, nic nie śmierdziało, patrzyłem na wodę wypływającą - jest tak przezroczysta i czysta że można się jej napić nie wiedząc skad pochodzi.
4. My zdecydowalismy się na to:
http://www.gmginstal.pl
Zamontowaliśmy i uruchomiliśmy to w czwartek. Na razie OK.
Pierwotnie miało być Bioeko, ale pomyślałem, ze kiedyś będzie trzeba w tym "zanurkować" a Bioeko ma bardzo mały właz, poza tym materiał z którego jest to wykonane - stal chromo-niklowa w przypadku zamontowanej u nas oczyszczalni - mówi sama za siebie

Olzy Smierci
16-08-2006, 21:04
Witam.

Piszcie gdzie sie budujecie.
Jak widze to co gmina to obyczaje.
Majac wiedze o problemach w poszczegolnych gminach bedziemy wiedziec na co sie nastawiac.
Ja w gminie Wawer pod Warszawa - ktos mial cos do czynienia z ludzmi z tamtad?

Pozdrawiam

wicekK
05-09-2006, 22:52
Witam po urlopie w temacie POŚ .
Otóż moi mili ostatnio przeprowadziłem rozmowy z dwoma firmami od oczyszczalni i jeden z nich okazał się być obeznany z przepisami i w ogóle obeznany w temacie .
Ten pan wyjaśnił mi następującą rzecz : aby móc wubudować oczyszczalnię na podstawie zgłoszenia należy spełnić następujące warunki ;
- odległość POś od ujęć wody pitnej - 15 m
- odległość każdego punktu odprowadzającego ścieki od ujęć wody - 30 m
i to wie każdy .
- powyższe warunki muszą być spełnione w granicach własnej działki nie wychodząc na działki sąsiednie więcej niż 7,5 m .
Czyli projektując oczyszczalnię - w miejscu jej posadowienia kreślimy koło o promieniu 15 m i jeżeli nie wychodzi ponad 7,5 m w działki sąsiednie przechodzimy dalej . W miejscu studni chłonnej kreślimy koło o promieniu 30 m i znowu sprawdzamy te 7,5 m .
W przypadku rozsączu okalamy go liniami równioległymi odległymi o 30 m i znowu sprawdzamy ile wchodzimy w działki sąsiednie .
Jeżeli się mieścimy i zostaje nam jeszcze miejsce na studnię na własnej działce robimy zgłoszenie i nikt nam nie zabroni wykonać oczyszczalni .
Zapytacie - skąd te 7,5 m - otóż wynika to z jakichś przepisów o odległości ujęcia wody od granicy działki .
W każdym innym przypadku urzednik znający przepisy może nam zabronić wykonania oczyszczalni .Niestety - mój przypadek jest skazany na niepowodzenie . Można prawdopodobnie wystapić z wnioskiem o pozwolenie na jej budowę i jeżeli sąsiedzi nie zaprotestują możemy budować oczyszczalnię - ale to nie takie pewne .

wicekK
05-09-2006, 22:59
Oczywiście każda z firm wybuduje mi oczyszczalnię i da dla potrzeb urzędowych projekt i atest na szambo szczelne - moze to jest rozwiązanie ?

ubek
06-09-2006, 07:45
Oczywiście każda z firm wybuduje mi oczyszczalnię i da dla potrzeb urzędowych projekt i atest na szambo szczelne - moze to jest rozwiązanie ?
Nie bardzo. W przyszłości będą rządać faktur za wywóz ścieków.

gonzo93
20-11-2006, 10:38
Witam. Od jakiegoś czasu wykonuję "pracę myślową" nad budową przyszłego domu. wicekK mnie mocno załamał. Podane odległości i promienie (szczególnie w stosunku do studni chołonnej) są podłamujące. Jeśli tego się trzymać to: promień 30 - bezpieczny margines 7,5 = 22,5 to konieczny promień naszej działki czyli -> działka minimum 45 na 45m czyli 2025m2. I to wszystko przy założeniu że mamy idealny kwadrat. Mało kto ma działkę o szerokości 45m.
Ja mam szeroką na 25 i długą na 75 działkę leśną z prawem zabudowy. Z uwagi na drzewa właśnie myślałem nad oczyszczalnią typu "Poliplast EP-6" lub "Aquamatic STM", zrobiłbym studnie chłonną i po zawodach. A tu kupa!!! :( :( :(
Normalnie jestem załamany. Nadzieją pozostaje, że Wicekk pomylił promień z średnicą.... ale nie sądzę....


Ale, ale. Jak będę pierwszy (na sasiednich działkach jeszcze nikt nie buduje) ze studnia chłonną w centrum mojej działki to czasem nie przerzucam problemu na sąsiadów??? Niech oni się martwią z odległością 30 m.

agnieszkakusi
20-11-2006, 10:42
no to ja tez cekam na info o poś bezdrenażowych

wicekK
20-11-2006, 15:38
Wiesz gonzo93 -> nie ma ludzi nieomylnych . Jednak wydaje mi się że powyższe informacje są prawdziwe . Jeżeli masz wodociąg to obowiązuje tylko 15 m .
Nie załamuj się jednak i nie dawaj za wygraną . Jeżeli Twoje odległości są mniejsze (zachowując jednak 30 m od istniejących ujęć wody) to wystąp do urzędu z wnioskiem o pozwolenie na budowę oczyszczalni . Z tego co udało mi się ustalić to można takie pozwolenie dostać .
Wówczas sąsiedzi są powiadamiani i jeżeli Cię nie oprotestują to masz oczyszczalnię . Oni za to potem muszą zachować bezpieczne odległości od Twego rozsączu lub studni chłonnej .

panda
20-11-2006, 16:47
Jak będę pierwszy (na sasiednich działkach jeszcze nikt nie buduje) ze studnia chłonną w centrum mojej działki to czasem nie przerzucam problemu na sąsiadów??? Niech oni się martwią z odległością 30 m.
Ty masz obowiązek zachowania odległości od najbliższej studni i je spełniasz - najbliższa studnia na widnokręgu. Dalczego zatem masz nie dostać pozwolenia? To Twój sąsiad za kilka lat nie dostanie pozwolenia na studnię. Te przepisy działają przecież w obie strony, w przeciwnym razie wszyscy najpierw by kopali POŚ a potem studnie :).

wicekK
20-11-2006, 17:51
Jak będę pierwszy (na sasiednich działkach jeszcze nikt nie buduje) ze studnia chłonną w centrum mojej działki to czasem nie przerzucam problemu na sąsiadów??? Niech oni się martwią z odległością 30 m.
Ty masz obowiązek zachowania odległości od najbliższej studni i je spełniasz - najbliższa studnia na widnokręgu. Dalczego zatem masz nie dostać pozwolenia? To Twój sąsiad za kilka lat nie dostanie pozwolenia na studnię. Te przepisy działają przecież w obie strony, w przeciwnym razie wszyscy najpierw by kopali POŚ a potem studnie :).
Wszystko cacy - tylko jak robisz sobie studnię to zachowując 7,5 m od granicy nie musisz mieć żadnego pozwolenia -> z tego wzięło się te 7,5 m kilka postów wyżej .
Jeżeli nie jesteś w stanie tych warunków zachować to występujesz o pozwolenie - wówczas sąsiedzi są powiadamiani -> i jak nie wniosą sprzeciwu to potem już ich problem z budową studni (takie informacje dostałem od osoby króra wydawała mi się kompetentna w temacie )

acca5
20-11-2006, 19:12
Ubek jestem zainteresowana cena za to całe ustrojstwo , ale podaj jesli możesz wszystkie koszty, czy maja jakies zimowe promocje?
Ta strona słabo chodzi podaj kontakt z nimi,e-mail; czy cós , skad oni są

ubek
20-11-2006, 19:40
Wszystkie koszty wyniosły nas 13 kpln. Związane to było też między innymi z projektem, operatem wodno prawnym, zmiana pozwolenia na budowę, robotami ziemnymi, rurociągiem. Kontakt to wysłałen na priv.
Z oczyszczalni nadal jestem zadowolony 8)

panda
20-11-2006, 20:09
Wszystko cacy - tylko jak robisz sobie studnię to zachowując 7,5 m od granicy nie musisz mieć żadnego pozwolenia -> z tego wzięło się te 7,5 m kilka postów wyżej .
Jeżeli nie jesteś w stanie tych warunków zachować to występujesz o pozwolenie - wówczas sąsiedzi są powiadamiani -> i jak nie wniosą sprzeciwu to potem już ich problem z budową studni (takie informacje dostałem od osoby króra wydawała mi się kompetentna w temacie )

Może uściślijmy (za Dz.U. Nr 15/99 r. poz.140)
Studnia dostarczająca wodę do picia i na potrzeby gospodarcze licząc od osi studni:
do granicy działki - 7.5 m
do osi rowu przydrożnego - 7.5 m
do zbiorników na nieczystości - 15 m
do drenażu rozsączającego - 30 m
Zbiorniki na nieczystości:
od okien i drzwi - 15 m (5 m dla nieskanalizowanych)
od granicy działki sąsiedniej, drogi - 7.5 m (2m dla nieskanalizowanych)
Niegdzie natomiast nie ma "magicznego" 7.5 metrowego wejścia na działkę sąsiednią.

W przypadku gonzo93 ma działkę 25 na 75 metrów, nieskanalizowaną. Stawia dom, 5 metrów od domu i 2 metry od sąsiada POŚ, 15 metrów od POŚ pod drugim płotem kopie studnię (mieści się - płot nr 1, 2m, POŚ, 15 m, studnia, 7.5 m - zostaje 0.5 m zapasu). 30 metrów od POŚ robi studnię chłonną albo puszcza wszystko do cieku wodnego czy stawu (oczka).
Jeżeli w zasięgu oddziaływania w/w urządzeń nie ma studni i domów to po co ma występować o zgodę sąsiadów, a tym bardziej o pozwolenie na budowę oczyszczalni? Po co informacja o tym dla sąsiada i na jakiej podstawie może to oprotestować?
Zgodnie z prawem budowlanym nie jest wymagane pozwolenie na budowę zbiorników na ścieki komunalne do pojemności 25 m sześć. oraz na oczyszczalnie przydomowe ścieków o przepływie do 7,5 m sześć. na dobę. Wymagane jest jedynie zgłoszenie do starostwa z podaniem rodzaju obiektu, zakresu i sposobu wykonania oraz terminu rozpoczęcia. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz mapkę geodezyjną z zamieszczoną lokalizacją tych obiektów. Na mapce Pan Urzędnik sprawdzi czy nie zachodzi kolizja odległości i to wszystko.
Jeżeli sąsiad będzie się budował to zrobi lustrzane odbicie tej instalacji i też będzie dobrze.
P.S.
Moja studnia chłonna jest 16 metrów od granicy z sąsiadem, a zatem "wszedłem" na jego działkę 14 metrów i co? i nic. Sąsiad w promieniu 30 metrów od niej nie ma studni z wodą pitną i urząd go o niczym nie informował, a tym bardziej nie żądał od niego zgody na moją oczyszczalnię (o protestach nie wspomnę).

wicekK
20-11-2006, 20:49
[Może uściślijmy (za Dz.U. Nr 15/99 r. poz.140)
Studnia dostarczająca wodę do picia i na potrzeby gospodarcze licząc od osi studni:
do granicy działki - 7.5 m
do osi rowu przydrożnego - 7.5 m
do zbiorników na nieczystości - 15 m
do drenażu rozsączającego - 30 m
Zbiorniki na nieczystości:
od okien i drzwi - 15 m (5 m dla nieskanalizowanych)
od granicy działki sąsiedniej, drogi - 7.5 m (2m dla nieskanalizowanych)
Niegdzie natomiast nie ma "magicznego" 7.5 metrowego wejścia na działkę sąsiednią.
Zakładając że z zachowaniem minimalnych odległości masz swobodę w posadowieniu studni - wejście strefą oddziaływania max 7,5 m jest logicznym następstwem przepisów . No bo jak wejdziesz te 14 m w strefę sąsiada , on nieświadom istnienia Twojej oczyszczalni buduje sobie w tej strefie studnię to zachodzi kolizja ( pytanie - kto źle zrobił ? ).
Sąsiad przecież zachował 7,5 m od granicy .

panda
20-11-2006, 21:06
[Może uściślijmy (za Dz.U. Nr 15/99 r. poz.140)
Studnia dostarczająca wodę do picia i na potrzeby gospodarcze licząc od osi studni:
do granicy działki - 7.5 m
do osi rowu przydrożnego - 7.5 m
do zbiorników na nieczystości - 15 m
do drenażu rozsączającego - 30 m
Zbiorniki na nieczystości:
od okien i drzwi - 15 m (5 m dla nieskanalizowanych)
od granicy działki sąsiedniej, drogi - 7.5 m (2m dla nieskanalizowanych)
Niegdzie natomiast nie ma "magicznego" 7.5 metrowego wejścia na działkę sąsiednią.
Zakładając że z zachowaniem minimalnych odległości masz swobodę w posadowieniu studni - wejście strefą oddziaływania max 7,5 m jest logicznym następstwem przepisów . No bo jak wejdziesz te 14 m w strefę sąsiada , on nieświadom istnienia Twojej oczyszczalni buduje sobie w tej strefie studnię to zachodzi kolizja ( pytanie - kto źle zrobił ? ).
Sąsiad przecież zachował 7,5 m od granicy .

Na tak długiej działce możesz postawić studnię pod kątem, odległości się zwiększą.
Nie ma czegoś takiego jak "nieświadom istnienia Twojej oczyszczalni" gdyż wraz ze zgłoszeniem składasz aktualną mapkę geodezyjną z zamieszczoną planowaną lokalizacją swoich obiektów, a na tej mapce będą naniesione moje, już istniejące instalacje. Jeżeli urząd wyłapie (a to tylko kwestia cyrkla i linijki) że odległości są za małe to nie dostaniesz zgody - urząd po to ma 30 dni na rozpatrzenie Twojego zgłoszenia.

panda
20-11-2006, 21:18
[Może uściślijmy (za Dz.U. Nr 15/99 r. poz.140)
Studnia dostarczająca wodę do picia i na potrzeby gospodarcze licząc od osi studni:
do granicy działki - 7.5 m
do osi rowu przydrożnego - 7.5 m
do zbiorników na nieczystości - 15 m
do drenażu rozsączającego - 30 m
Zbiorniki na nieczystości:
od okien i drzwi - 15 m (5 m dla nieskanalizowanych)
od granicy działki sąsiedniej, drogi - 7.5 m (2m dla nieskanalizowanych)
Niegdzie natomiast nie ma "magicznego" 7.5 metrowego wejścia na działkę sąsiednią.
Zakładając że z zachowaniem minimalnych odległości masz swobodę w posadowieniu studni - wejście strefą oddziaływania max 7,5 m jest logicznym następstwem przepisów.
To nie jest logiczne następstwo, gdyż zgodnie z przepisami stawiam POŚ 2 metry od granicy działki sąsiedniej, a zatem strefa oddziaływania wynosi nie max. 7.5 metra tylko dokładnie 28 metrów w głąb działki sąsiada - w takiej odległości od ogrodzenia będzie mógł wykopać studnię. Jeżeli prawo pozwala mi postawić POŚ 2 metry od sąsiada to jakim cudem jednocześnie narzuca mi 7.5 metra - działka nie z gumy :). Może ktoś mnie oświeci jakimś przepisem, że strefa oddziaływania moich urządzeń nie może przekroczyć tych 7.5 metra w głąb działki sąsiada?

wicekK
20-11-2006, 21:45
Powiem tak : u mnie w urzędzie pani - a wydawała się kompetentna , zaznajomiona z przepisami i znająca temat POŚ - udzieliła mi wyjaśnień j.w.
Wiadomo jest jednak że u nas co urząd to inne przepisy i swoboda interpretacji obowiązujących przepisów .
Najlepiej jest udać się do właściwego urzędu , zasięgnąć języka .

panda
20-11-2006, 22:04
Powiem tak : u mnie w urzędzie pani - a wydawała się kompetentna , zaznajomiona z przepisami i znająca temat POŚ - udzieliła mi wyjaśnień j.w.
Wiadomo jest jednak że u nas co urząd to inne przepisy i swoboda interpretacji obowiązujących przepisów .
Najlepiej jest udać się do właściwego urzędu , zasięgnąć języka .
A moim zdaniem jest to asekuracyjne działanie urzędnika - jest problem, odsuńmy problem. Niech inwestor trochę pogania, pozbiera nikomu niepotrzebnych dokumentów, byłeby nasze dupsko na wszelki wypadek było osłonięte.
Gdyby tak było faktycznie to nasz kraj byłby nie "mlekiem i miodem" a g... z szamb płynącym. Jedynymi szczęśliwcami byliby posiadacze dużych działek jak to wyliczył gonzo93: "działka minimum 45 na 45m czyli 2025m2. I to wszystko przy założeniu że mamy idealny kwadrat. Mało kto ma działkę o szerokości 45m."
I tym katastroficznym akcentem kończąc zawołam: gonzo93, stawiaj POSia :)

gonzo93
21-11-2006, 10:26
Ha!!! ;) jestem pod wrażeniem reakcji forumowiczów.;) ;)

Troche kamień spadł mi z serca (bo juz byłem załamany perspektywą szamba). Podejrzewam, że całkowicie mi spadnie jak wybuduje dom i POŚ-ia. ;) W planach finansowanie ze sprzedarzy mieszkania (mam dość włażenia po schodach na 3 pietro i zimnych ścian).

Jak na razie etap planowania. Jak mówił mój niezrównoważony psychicznie nauczyciel historii w liceum o pseudonimie "Ponton" -
"Myślenie ma ogromną przyszłość"

Serdecznie pozdrawiam szanownych forumowiczów i dziękuję za rzeczowe odpowiedzi. :D

natus
26-11-2006, 09:30
Witam serdecznie, ja już jakiś czas temu odpuściłam temat POŚ ze względu na reakcję gminy "POSie nie są znowu takie ekologiczne jak się mówi, zwłaszcza w pobliżu jezior i konserwator przyrody na pewno nie wyda zgody" W WZ mam szambo do czasu zrobienia kanalizacji, a że UE ich dusi i muszą wykorzystywać środki, to się niby spieszą z tą kanalizą. Może ktoś bardziej w tych obliczeniach zorientowany powie mi czy na działce 21,84 na 43,50 jestem w stanie robic POŚ i studnię bez specjalnego wniosku do gminy? (z ich zachowania jasno wynika, że raczej będą utrudniać). Jeśli po 2 m od sąsiadów i od ciągu komunikacyjnego, a 5 od okien i 15 od studni, to teoretycznie jes ok, chyba że coś mi umknęło (te 5 m od własnych okien też muszę zachowywać?).

Pozdrawiam
Natalia

wicekK
26-11-2006, 12:51
Witam serdecznie, ja już jakiś czas temu odpuściłam temat POŚ ze względu na reakcję gminy "POSie nie są znowu takie ekologiczne jak się mówi, zwłaszcza w pobliżu jezior i konserwator przyrody na pewno nie wyda zgody" W WZ mam szambo do czasu zrobienia kanalizacji, a że UE ich dusi i muszą wykorzystywać środki, to się niby spieszą z tą kanalizą. Może ktoś bardziej w tych obliczeniach zorientowany powie mi czy na działce 21,84 na 43,50 jestem w stanie robic POŚ i studnię bez specjalnego wniosku do gminy? (z ich zachowania jasno wynika, że raczej będą utrudniać). Jeśli po 2 m od sąsiadów i od ciągu komunikacyjnego, a 5 od okien i 15 od studni, to teoretycznie jes ok, chyba że coś mi umknęło (te 5 m od własnych okien też muszę zachowywać?).

Pozdrawiam
Natalia
No cóż , przytoczę wypowiedź z kilu postów wyżej :
..za Dz.U. Nr 15/99 r. poz.140
Studnia dostarczająca wodę do picia i na potrzeby gospodarcze licząc od osi studni:
do granicy działki - 7.5 m
do osi rowu przydrożnego - 7.5 m
do zbiorników na nieczystości - 15 m
do drenażu rozsączającego - 30 m
Zbiorniki na nieczystości:
od okien i drzwi - 15 m (5 m dla nieskanalizowanych)
od granicy działki sąsiedniej, drogi - 7.5 m (2m dla nieskanalizowanych)...
Przyłóż te wymiary do swojej działki , zobacz co i gdzie Ci wychodzi i proponuję z takim szkicem iść do urzędu .
A swoją drogą ja mam podobną sytuację : działka 20,50x42,50 i dostałem pesymistyczną prognozę - choć obecnie w zasięgu oddziaływania żadne ujęcie wody nie występuje .
Jeżeli uda Ci się coś ustalić -> a jeszcze lepiej uzyskać zgodę na posia, pisz koniecznie . Ja ciągle mam nadzieję że jednak u mnie będzie oczyszczalnia ( w pozwoleniu szambo do czasu wybudoania kanalizacji) .
Powodzenia i czekamy na relacje .

panda
26-11-2006, 17:20
A swoją drogą ja mam podobną sytuację : działka 20,50x42,50 i dostałem pesymistyczną prognozę - choć obecnie w zasięgu oddziaływania żadne ujęcie wody nie występuje .
Co to znaczy pesymistyczna prognoza?
Złożyłeś zgłoszenie i dostałeś odmowę czy to wnioski po ustnej rozmowie w urzędzie (i w jakim)?

wicekK
26-11-2006, 18:01
Prognoza po rozmowie ustnej - a jako wyjaśnienie dostałem dokładny opis warunków które muszę spełnić -> pisałem o tym kilka postów wyżej .
Na razie , ponieważ nie miałem jeszcze pozwoleń , nie drążyłem tematu - założyłem że muszę dostać pozwolenie , rozpocząć robotę a w międzyczasie spróbować podrążyć temat POS-ia .

natus
26-11-2006, 18:01
Ja jeszcze troszkę w innych wątkach poczytałam i mam podobnie jak kilka innych osób w WZ taki zapis: "lokalizacja zbiornika bezodpływowego na okres tymczasowy (do czasu realizacji sieci kanalizacji sanitarnej) wg par. 36 Rozporządzenia Ministra Infrastuktury z dn. 12.04.2002 w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie". Oczywiście mogę się odwołać od tych warunków, ale obawiam się, że to znacznie przeciągnie w czasie wydanie pozwolenia na budowę, więc nie wiem, czy jest sens tę batalię w ogóle rozpoczynać, zakładając, że najbardziej to mi zależy na szybkim rozpoczęciu budowy...Poza tym jak się uprą, to znajdą plażę w odległości mniejszej niż 1 km :cry: i i tak po mnie...

pozdrawiam i trzymam kciuki za wszystkich walczących, a jutro spróbuję się trochę więcej dowiedzieć wykorzystując zebraną tutaj wiedzę :wink: .

Natalia

wicekK
26-11-2006, 18:18
A jeśli chodzi o urząd to jest to Warszawa Rembertów .

panda
26-11-2006, 18:25
Prognoza po rozmowie ustnej - a jako wyjaśnienie dostałem dokładny opis warunków które muszę spełnić -> pisałem o tym kilka postów wyżej .
Na razie , ponieważ nie miałem jeszcze pozwoleń , nie drążyłem tematu - założyłem że muszę dostać pozwolenie , rozpocząć robotę a w międzyczasie spróbować podrążyć temat POS-ia .
Porozmawiaj zatem ze swoim architektem aby oczyszczalnię bezdrenażową ujął w projekcie i na niego sceduj załatwienie formalności. Będzie Cię to kosztowało kilka złotych więcej ale zaoszczędzisz czas i będziesz miał POŚ w pozwoleniu na budowę :)

wicekK
26-11-2006, 18:54
Prognoza po rozmowie ustnej - a jako wyjaśnienie dostałem dokładny opis warunków które muszę spełnić -> pisałem o tym kilka postów wyżej .
Na razie , ponieważ nie miałem jeszcze pozwoleń , nie drążyłem tematu - założyłem że muszę dostać pozwolenie , rozpocząć robotę a w międzyczasie spróbować podrążyć temat POS-ia .
Porozmawiaj zatem ze swoim architektem aby oczyszczalnię bezdrenażową ujął w projekcie i na niego sceduj załatwienie formalności. Będzie Cię to kosztowało kilka złotych więcej ale zaoszczędzisz czas i będziesz miał POŚ w pozwoleniu na budowę :)
Albo zamiast dostać pozwolenie w miesiąc zapętlę się w odwołania i protesty .
Teraz i tak pozwolenie już mam , w nim szambo . Ale nic nie szkodzi abym prowadził budowę domu i w międzyczasie złożył zawiadomienie o zamiarze wybudowania POŚ . Jak mi nie pozwolą to przynajmniej dom będę budował .
No to przerwa - trzeba iść na głosowanie .

natus
26-11-2006, 19:16
Wicekk, jeśli jutro mnie spławią w gminie, to przyjmę taką samą taktykę...najpierw pozwolenie, a potem dalsze męczenie tematu:)

wicekK
26-11-2006, 20:30
Wicekk, jeśli jutro mnie spławią w gminie, to przyjmę taką samą taktykę...najpierw pozwolenie, a potem dalsze męczenie tematu:)
Ale rekonesans trzeba zrobić , bo może u Ciebie obowiązuje inna interpretacja przepisów ?

natus
27-11-2006, 22:41
Mają dokładnie taką samą interpretację...jest projekt kanalizacji, w projekcie plan ukończenia inwestycji w 2010 i z mogę owszem pisać wniosek, ale oni z doświadczenia wiedzą, że trudno jest uzyskać zgodę... W grę wchodzi jakiś konserwator przyrody, jest już podobno plan zagospodarowania itp itd... Jak znajdę czas, to tam po prostu podjadę, to też zawsze inaczej.
Pozdrawiam
N.

wicekK
27-11-2006, 22:52
Niestety - ciągle nam urzędowe kłody pod nogi rzucają , nam jednak nie wolni się poddawać .
:lol:
A swoją drogą chętnie wysłuchał bym relacji kogoś , komu TAK JAK NAM na początku mówiono że nie , a on jednak LEGALNIE wybugdował POŚ-a . :o

natus
28-11-2006, 16:33
Wycieczka do gminy można powiedzieć, że opłacalna...Pan trochę zmienił moje WZ,żeby miały miej konfliktów z moim projektem :lol: , ale do rzeczy... Na POŚ w WZ na 99% zgody nie wydadzą (Konserwator Przyrody, Komisja Ochrony Środowiska...), ale proponują złożyć do Starostwa zawiadomienie o zamiarze wybudowania POŚ zanim złożę wniosek o PnB, wtedy jest szansa, że się nie zorientują i jakoś to przejdzie.

Pozdrawiam i działam dalej
N.

wicekK
28-11-2006, 21:42
Ale dlaczego łatwiej - czy aby w zgłoszeniu nie powinien znaleźć się plan zagospodarowania działki - w tym też dom ( bo skąd ścieki ).
Jeśli ten pan z urzędu Ci wytłumaczył ro poproszę o relację .

natus
29-11-2006, 08:53
Nie wytłumaczył, ale mówił, że to lepiej zrobić zanim do nich dotrą WZ, a z tego co się orientuję, ale mogę się mylić... na mapce oddawanej do Starostwa zaznaczam tylko taki szkic budynku i POŚ.

Najpierw działka musi być moja, potem zajmę się POSiem i na bieżąco będę relacjonować :lol:

Pozdrawiam
N.

wicekK
29-11-2006, 17:40
Dla mnie trochę to dziwn - no bo jeżeli przy działce nie ma kanalizacji to wiadomo że na ścieki musisz zrobić albo szambo albo POSia .
Jeżeli w WZ nie napiszą Ci że nie można POŚ to mimo wpisania szamba możesz zrobić zgłoszenie na POSia . Jeżeli w ustawowym terminie nie wpłynie protest to masz t.zw. milczący akcept - robisz oczyszczalnię i wszystko jest zgodne z prawem . Do odbioru budynku umieszczasz posia w inwentaryzacji powykonawczej ( ewentualnie kopię zgłoszenia ) .
Zasadniczo wydawanie WZ czy pozwolenia na budowę nie powinno kolidować ze zgłoszeniem zamiaru wybudowania POŚ .

natus
30-11-2006, 08:36
dla mnie też dziwne, ale w tym kraju już niewiele rzeczy mnie dziwi, to się nazywa porządek w biurokracji...u jednego masz kategoryczny zakaz, a w tym samym czasie u innego uzyskujesz milczącą zgodę...paranoja :o

Pozdrawiam
Natalia

wicekK
30-11-2006, 17:58
No to rób projekt i niech go dla pewności jakiś architekt podpisze i składaj zgłoszenie .
Trzumam kciuki .
P O W O D Z E N I A !!!!!!!!!!!!!!!!!

adas76
04-12-2006, 21:10
natus
do zawiadomienia o budowie poś musisz dorzucić mapkę z umiejscowieniem budynku, zbiornika, studni chłonnej etc. Wydaje mi się że bez budynku nie ruszysz z miejsca, a Pan w gminie odwalił trochę spychologii :oops: Jeżeli w WZ będziesz miał podane jedynie szambo to tylko na nie uzyskasz PnB, a przy zmianie PnB ktoś najprawdopodobniej wyjmie Twoje kwity z czeluści archiwum i dojrzy w WZ zgodę tylko na szambo. Duś nieroba z gminy o WZ z posiem :D . Nieiwedza urzędasów jest powlająca :evil: , zasłaniają się czym tylko mogą, poproś o konkrety w czym poś im tak bardzo przeszkadza?

kze
18-03-2007, 10:21
Ja dostałęm PnB na szambo, potem rozpocząłem batalie z POS bezdrenazowym. Ponoć byłem pierwszy co chciał bezdrenażowe.. :o No w każdym wypadku Pani dokształciła sie, uzyskałem pozytywna opinię, sąsiedzi nie oprotestowali, zamówiłem i przywieźli POS (Bioeko).
Wszystko da się zrobić. Działkę mam niedużą 25m na 25m. :wink:

wicekK
18-03-2007, 16:26
kze- napisz więcej o sposobie uzyskania zgody na posia bezdrenażowego.

kze
18-03-2007, 22:10
kze- napisz więcej o sposobie uzyskania zgody na posia bezdrenażowego.
OK.
Najpierw zaniosłem wydruk z internetu opisu POS. Pani w WOŚ powiedziała, że już zna technologię (w końcu 6 miesięcy wcześniej już byłem i wierciłem dziurę w brzuchu o bezdrenazowych POS, tylko że wtedy ponoć byłem pierwszy w gminie :o).
Okazało się, że ofeta z netu nie może być musi być ze stemplem Bioeko. No to za telefon (kontakt z firmą Bioeko nawiązałem mailem) i zamówiłem. Dostałem z pieczątkami. To dawaj do Gminy i złożyłem o zaopiniowanie. Zaopiniowali mi pozytywnie (w między czasie zmienił się burmistrz w Wawie i urzędnicy stracili pełnomocnictwa w wydawaniu pozwoleń.. :o).
Mając pozytywną opinię złozyłem zawiadomienie o rozpoczęciu budowy. Po upływie 30 dni zadzwoniłem do Bioeko że zamawiam i kiedy przywiozą. Przywie źli po jakichś 3 tygodniach. Trzeba było tylko jakoś termin ich przywozu zgrać z terminem mojego urlopu... :roll:
No i mam. Na razie nie wkopane. bo akurat w miejscu gdzie miał być wkopany POS zrzucono mi piach do wylewek.. :evil: :o No, ale przeszkolili mnie jak podłaczyć. I zmierzam to cudo wkopać za kilka dni.
Co jeszcze opowiedzieć?

wicekK
18-03-2007, 23:11
Wszystko pięknie - gratulacje .
Tylko jak spełniłeś wymagania dotyczące odprowadzenia ścieków ( rów , studnia chłonna ) .Bioeko pisze :
Jeżeli ktoś decyduje się na studzienkę chłonną (może być istniejące rozszczelnione i oczyszczone szambo) musi pamiętać o zachowaniu odległości minimum 25m od granic działki lub 30m od istniejącego ujścia wody pitnej (w świetle istniejących przepisów rozporządzenia o warunkach zabudowy Dz. -Ust 75 poz. 609).
Na działce 25*25 jest to trudne - a przecież są jeszcze sąsiedzi .

kze
18-03-2007, 23:31
Studnia chłonna to studnia z 3-4 kręgów, jakieś 1-2 od ogrodzenia. Pilnowałem by w momencie znajdowania miejsca na POS nie było w pobliżu 30m ujęcia wody pitnej. Na szczęscie u nas jest wodociąg. Studnia chłonna u mnie będzie 2m od POS.
Po zgłoszeniu budowy POS czekałem 30 dni i sąsiedzi nie oprotestowali...

acca5
06-06-2007, 15:26
czy ktoś ma taka oczyszczalnię lub co o niej sadzicie http://www.aquamatic.com.pl/dom.php

dabell
06-06-2007, 15:38
Dzisiaj właśnie byłam w Obornikach śląskich w siedzibie firmy sprzedającej POŚ Aquamatic. W tygodniu był pan montujący te oczyszczlnie u mnie na działce. Załatwiają wszystkie sprawy kompleksowo : projekt (ja musze w starostwie przedstawić projekt bo jestem w trakcie budowy więc musze zmienić pozwolenie na budowę, gdzie miałam szambo) do tego operat wodno-prawny (będę zrzucała wodę do rowu melioracyjnego).
Umówiłam się, że wpłacam im dzisiaj ok. 35% wartości faktury. Łaczne koszty instalacji (montaż projekty i sama oczyszczalnia) to ok. 13-14 tys. zł. Taniej ok. 1,5tys. od Poliplastu.
Mój sąsiad też będzie instalował tę oczyszczalnię - dowiedziałam sie o tym w fimie :-). Jak będzie działać - zobaczymy. Zużycie prądu ma wg nich na poziomie 230 KWh/rok. Sama konstrukcja też mi się podoba. Zbiornik (ten pierwszy) przyjmujący ściek jest duży - daje gwarancję, że wszystko się zmieści: woda po kąpieli w wannie + zmywarka+pralka+wszeklie prysznice w tym samym czasie brane :-).

acca5
06-06-2007, 15:58
myslałam,że to nieznana firma, juz sie zdecydowałam.Dzieki.

Arko
07-06-2007, 11:58
Miejmy nadzieje że po 2 latach nie będziesz jeje wymieniała ze względu na ruchome złoża bilogiczne które w nas w kraju śa tak mało znane i stosowane tylko przez ta firmę.
Bardzo popularne oczyszczalnie przydomowe drenażowe siadają po 2 latach byle jak założone 90%, po 5 latach te założone prawidłowo. Po tym okresie drenaż i pokład tłucznia pod nim jest do wymiany - koszt około 2,5 3,5 tys zł.
Moim zdaniem najprostsze rozwiązania śa najlepsze i niezawodne. Trzeba znać podstawy hydrauliki wodnej i doświadczenie a zrobienie oczysczalni bilogicznej dla 10 osób to koszt około 6000 zł.
bardzo często pOS sprzedają i montują firmy które mają w ofercie od płytek ceramicznych po boazerie i przy okazji zamontują POŚ. Sami sobie dopowieżcie co tacy ludzie moa wam zapropnować.

acca5
07-06-2007, 12:21
W takim razie co ty wybrałeś :o

Arko
07-06-2007, 14:10
Ja znalazłem w byłym województwie konińskim faceta, który robi takie oczyszczalnie, modernizuje stare szamba, dokłada zbiorniki. U mnie jako bufor i osadnik wstępny posłużyło stare szambo w którym na dnie zrobiliśmy szczelną wylewke, potem dołożono 2 zbiorniki z dryn okrągłych i studnię chłonną, podłączono dmuchawę, dyfuzory, pompę do osadu i wszystko.
Montaż wraz z urządzeniami kosztował 4,5 tys zł + dryny 1500 zł. facet miał ze sobą minikoparkę więc wszystko przebiegło sprawnie i szybko.
projekt miałem od faceta współpracującego z poznania, który siedzi w oczyszczalniach ponad 20 lat.
działa do dziś, po 2 miesiącach facet przyjechał z odczynnikami i zbadał ścieki na wylocie, podregulował czas działania dmuchawy i odjechał.

frykow
07-06-2007, 19:02
No sorry, ale czym twoje rozwiązanie się różni od innych oczyszczalni biologicznych? Przecież dokładnie zrobiłeś to samo, co oferuje np. bioeko.

Pitt
08-06-2007, 00:38
... Zbiornik (ten pierwszy) przyjmujący ściek jest duży - daje gwarancję, że wszystko się zmieści: woda po kąpieli w wannie + zmywarka+pralka+wszeklie prysznice w tym samym czasie brane :-).

Niestety nie daje gwarancji :(
Duży zbiornik wstępny to nie wszystko. Aby oczyszczalnia poradziła sobie z dużym jednorazowym dopływem ścieków, musi posiadać dozowanie ścieków.
Z dostępnych na rynku rozwiązań posiadających dozowanie ścieków najtańsza jest oczyszczalnia Poliplastu.
Aqaumatic tego nie posiada - ścieki przechodzą przez nią przepływowo - tyle ile wejdzie, tyle od razu wychodzi.
Jeśli wpuścisz do niej dużą ilość ścieków w krótkim okresie czasu (np. 300l w 15 min), to nie ma się co łudzić - parametry ścieków na wyjściu będą dalekie od normy :wink:
pzdr
Piotrek

BungoI
08-10-2008, 14:31
Poszukuję osoby, która zrobiła u siebie studnię chłonną. Interesuje mnie jak i czy można to zrobic samodzielnie?

Wymyśliłam sobie tak, że od oczyszczalni (biologiczna) rurą drenażową oczyszczona woda wpadałaby do studni chłonnej oddalonej od niej o jakieś 17 metrów. Teren mam ilasto-gliniasty więc zastanawiam się jak duża powinna byc owa studnia chłonna i na jakiej głębokości.

Znalazłam tanie zbiorniki 1000 i zastanawiam się czy byłby wystarczający?

acca5
08-10-2008, 15:23
A nie lepiej by było taka duża dziure wykopać- koparą, wyłożyć boki i dno geowłóknina, nasypać tłucznia- i masz studnie chłonną tylko czy ta glina ? nie zaszkodzi?

BungoI
08-10-2008, 17:46
A nie lepiej by było taka duża dziure wykopać- koparą, wyłożyć boki i dno geowłóknina, nasypać tłucznia- i masz studnie chłonną tylko czy ta glina ? nie zaszkodzi?

Tylko właśnie nie wiem jak dużą tą dziurę trzeba wykopac? :)

Rozumiem, że masz taką i możesz polecic? Ta moja glina jest mieszanką i z moich obserwacji nawet po naprawdę sporych deszczach woda się nie zbiera więc mam nadzieję, że nie będzie źle :)

acca5
08-10-2008, 18:03
mam ok. 2m głeboka i tak 1,5 x1,5 góra nie większa

BungoI
08-10-2008, 18:43
mam ok. 2m głeboka i tak 1,5 x1,5 góra nie większa

Do czego używasz studni? Czy wpada tam woda z oczyszczalni? W ile osób ją użytkujecie? Jaką macie glebę?

acca5
08-10-2008, 19:15
mam glebe całkowicie piaszczystą, studnie zbieraja wode z dachu 340m2, a do POŚ bezdrenazowego mam studnię chłonną bardziej dluga niz głęboką ale wykonana tak samo - POŚ poliplast

wiochman
08-10-2008, 22:47
Witam
Mam w ofercie parę oczyszczalni biologicznych tańszych od poliplastu proszę zajrzeć na moją stronę

SławekD
10-10-2008, 09:12
Witam po bardzo długim czasie niebytu
Z czystej sympatii do forum chciałbym się z Wami podzielić informacjami z kilku ostatnich dni, być może kogoś to zainteresuje, być może kogoś ustrzeże przed niemiłymi niespodziankami.
Jak już pisałem kiedyś na forum, od 2006 r mam POŚ drenażowe, 2m3 zbiornik, ok 32 mb drenażu, studzienka rozdzielająca z dojściem - rura fi 110 na poziomie gruntu, trzy osoby użytkujące. Zgodnie z zaleceniami dwa razy w roku czyszczę filtr i płuczę drenaż, obecnie po dwóch latach przyszedł czas na opróżnienie zbiornika. Mam w zwyczaju co jakiś czas zerkać na stan filtra i kilka dni temu zauważyłem że cały filtr uniósł się ok 150-200 mm. Wyczyściłem go jak to zwykle robię, jego zabrudzenie nazwę to szlamem było znacznie większe niż zwykle. Po wyczyszczeniu nie dało się go włożyć do środka nawet przy obciążeniu trzema sporymi kamieniami do tego przez filtr nie przeleciało ani trochę cieczy jak to zwykle bywało. Zaskoczenie totalne. Wiadrem w miejscu filtra wybrałem trochę zawartości, udało mi się wybrać tylko dwa wiadra cieczy dalej był już sam szlam. Na drugi dzień umówiłem się na opróżnienie oczyszczalni i doznałem kolejnego szoku, podczas wybierania nie było widać nic cieczy, wraz z wybieraniem da dół opadała jedna wielka sztywna skorupa mazi z widocznym zagłębieniem w którym cały czas był filtr. Powiem szczerze że byłem zszokowany. Nie zdawałem sobie sprawy że cały zbiornik po dwóch latach może się prawie całkowicie zapchać gęstym szlamem. Pierwsza myśl .... skoro zbiornik ma zawartość jak opisałem to teraz pytanie co obecnie znajduje się w drenażu :o , obawiam się bardzo o jego drożność. Co prawda dzień przed opróżnieniem zbiornika płukałem drenaż i nie zauważyłem żadnych niepokojących oznak niedrożności ale widząc zawartość zbiornika daje to dużo do myślenia. Do tego facet który opróżniał zbiornik stwierdził że z jego obserwacji zaleca mimo tego co mówią producenci opróżniać zbiornik raz na rok i będzie spokój. Dodał że widział już podobny stan do mojego jednak trochę bardziej skomplikowany bo właścicielowi tak zapchała się rura od budynku do zbiornika że musiał ja całą wymienić bo niestey nie udało się jej w żaden sposób odetkać :o . Może to skrajny przypadek ale osobiście nie chciałbym czegoś takiego doświadczyć.
Teraz zbiornik opróżniony a ja borykam się z pytaniami co było powodem takiego stanu, czy jest on w miarę normalny tylko trzeba pilnować tego stanu i częściej wywozić ? W sumie z tego co wybrałem sam wiadrem miałem wrażenie że cały ten szlam to nieprzerobiony do końca papier. Tu kolejne pytanie ... czy może bakterii było za mało, czy może proszków domestosów tłuszczy itp było w niewłaściwej ilości ?
Może ktoś z Was z własnego doświadczenia zna odpowiedzi na te pytania to będę wdzięczny.
Do tej pory cały czas od początku używałem raz w miesiącu jedną saszetkę bio 7. Zastanawiam się czy w ramach testu na kolejne dwa lata nie przesiąść się na inny środek może będzie skuteczniejszy np. Enzybac. Środek ten nie jest w saszetkach tylko sypki i dozuje się go co tydzień, może będzie skuteczniejszy? Dodatkowo chcę kupić specjalne tabletki Bio 7 do czyszczenia drenaży, ponoć tabletka działa dwa miesiące i skutecznie rozpuszcza wszelkie składniki które mogą zapychać drenaż. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z tym preparatem ?
Wszelkie wasze uwagi w temacie mogą być bardzo cenne

wiochman
10-10-2008, 14:08
Rzeczywiście skrajny przypadek...
Co do częstotliwości oprózniania osadnika to polecam przy okazji płukania filtra sprawdzać grubość osadów na dnie zbiornika(jakąs tyczką) w zbiornikach jakie ja stosuję Epurbloc 2000 przy grubości osadów ponad 40 cm zalecam opróżnić zbiornik. Bywa że jest to 1 rok a bywa że i 3 lata, zależy to od intensywności korzystania z POŚ.

wiochman
10-10-2008, 14:10
Rzeczywiście skrajny przypadek...
Co do częstotliwości oprózniania osadnika to polecam przy okazji płukania filtra sprawdzać grubość osadów na dnie zbiornika(jakąs tyczką) w zbiornikach jakie ja stosuję Epurbloc 2000 przy grubości osadów ponad 40 cm zalecam opróżnić zbiornik. Bywa że jest to 1 rok a bywa że i 3 lata, zależy to od intensywności korzystania z POŚ.

wiochman
10-10-2008, 14:10
Rzeczywiście skrajny przypadek...
Co do częstotliwości oprózniania osadnika to polecam przy okazji płukania filtra sprawdzać grubość osadów na dnie zbiornika(jakąs tyczką) w zbiornikach jakie ja stosuję Epurbloc 2000 przy grubości osadów ponad 40 cm zalecam opróżnić zbiornik. Bywa że jest to 1 rok a bywa że i 3 lata, zależy to od intensywności korzystania z POŚ.

wiochman
10-10-2008, 14:17
Rzeczywiście skrajny przypadek...
Co do częstotliwości oprózniania osadnika to polecam przy okazji płukania filtra sprawdzać grubość osadów na dnie zbiornika(jakąs tyczką) w zbiornikach jakie ja stosuję Epurbloc 2000 przy grubości osadów ponad 40 cm zalecam opróżnić zbiornik. Bywa że jest to 1 rok a bywa że i 3 lata, zależy to od intensywności korzystania z POŚ.

wiochman
10-10-2008, 14:23
Rzeczywiście skrajny przypadek...
Co do częstotliwości oprózniania osadnika to polecam przy okazji płukania filtra sprawdzać grubość osadów na dnie zbiornika(jakąs tyczką) w zbiornikach jakie ja stosuję Epurbloc 2000 przy grubości osadów ponad 40 cm zalecam opróżnić zbiornik. Bywa że jest to 1 rok a bywa że i 3 lata, zależy to od intensywności korzystania z POŚ.

wiochman
10-10-2008, 14:23
Rzeczywiście skrajny przypadek...
Co do częstotliwości oprózniania osadnika to polecam przy okazji płukania filtra sprawdzać grubość osadów na dnie zbiornika(jakąs tyczką) w zbiornikach jakie ja stosuję Epurbloc 2000 przy grubości osadów ponad 40 cm zalecam opróżnić zbiornik. Bywa że jest to 1 rok a bywa że i 3 lata, zależy to od intensywności korzystania z POŚ.

wiochman
10-10-2008, 14:26
Rzeczywiście skrajny przypadek...
Co do częstotliwości oprózniania osadnika to polecam przy okazji płukania filtra sprawdzać grubość osadów na dnie zbiornika(jakąs tyczką) w zbiornikach jakie ja stosuję Epurbloc 2000 przy grubości osadów ponad 40 cm zalecam opróżnić zbiornik. Bywa że jest to 1 rok a bywa że i 3 lata, zależy to od intensywności korzystania z POŚ.

wiochman
10-10-2008, 14:26
Rzeczywiście skrajny przypadek...
Co do częstotliwości oprózniania osadnika to polecam przy okazji płukania filtra sprawdzać grubość osadów na dnie zbiornika(jakąs tyczką) w zbiornikach jakie ja stosuję Epurbloc 2000 przy grubości osadów ponad 40 cm zalecam opróżnić zbiornik. Bywa że jest to 1 rok a bywa że i 3 lata, zależy to od intensywności korzystania z POŚ.

wiochman
10-10-2008, 14:27
Rzeczywiście skrajny przypadek...
Co do częstotliwości oprózniania osadnika to polecam przy okazji płukania filtra sprawdzać grubość osadów na dnie zbiornika(jakąs tyczką) w zbiornikach jakie ja stosuję Epurbloc 2000 przy grubości osadów ponad 40 cm zalecam opróżnić zbiornik. Bywa że jest to 1 rok a bywa że i 3 lata, zależy to od intensywności korzystania z POŚ.

SławekD
10-10-2008, 14:53
Cały ten szlam wypełniający zbiornik jak pisałem wydawał mi się być papieropochodny. Jak wsadziłem rurkę to doszła do samego dna bez wyraźnego oporu i bez problemów przebijała się przez wspomniany szlam. Osadu na dnie nie stwierdziłem.
Przy okazji nasunęło mi się pytanie, czy rodzaj papieru może mieć wpływ jego rozkład ? My używamy tych delikatnych wielokolorowych i zacząłem się zastanawiać czy może składniki barwiące a ogólnie chemia nie powodują dłuższego rozkładu :roll:
Jakich środków-bakterii i w jakiej ilości Wy używacie do POŚ ?

SławekD
10-10-2008, 15:00
Cały ten szlam wypełniający zbiornik jak pisałem wydawał mi się być papieropochodny. Jak wsadziłem rurkę to doszła do samego dna bez wyraźnego oporu i bez problemów przebijała się przez wspomniany szlam. Osadu na dnie nie stwierdziłem.
Przy okazji nasunęło mi się pytanie, czy rodzaj papieru może mieć wpływ jego rozkład ? My używamy tych delikatnych wielokolorowych i zacząłem się zastanawiać czy może składniki barwiące a ogólnie chemia nie powodują dłuższego rozkładu :roll:
Jakich środków-bakterii i w jakiej ilości Wy używacie do POŚ ?

wiochman
10-10-2008, 15:44
wow ale przyczadziłem :-?

frykow
10-10-2008, 17:44
Ciekawe to co piszecie. Zastanawia mnie tylko to dozowanie raz w miesiącu - ja mam jakiś preparat, w którym wg instrukcji należy wsypywać jedną miarkę tygodniowo (jedna miarka odpowiada takiej solidnej łyżce).

BungoI
10-10-2008, 19:47
wow ale przyczadziłem :-?

Możesz usunąc nadmiarowe posty.

piotruspan
10-10-2008, 20:13
prośba o wsparcie:użytkuje ktoś może oczyszczalnię biologiczną centroplastu?cenowo wygląda ok.chyba.

xxjas
10-10-2008, 20:49
co do oczyszczalni biologicznych to polecam sotralentza bio duo - bardzo fajne użądzenie może troche droższe od centroplastu ale za to solidnie wykonane zbiorniki i nie powinno byc z nią przoblemu, godne polecenia są również oczyszczalnie firmy Wobet-Hydret zamontowałem kilkaset drenażowych i kilkadziesiąt biologicznych tej firmy - działają - potwierdzają to nawet wyniki przeprowadzonych badan laboratoryjnych ;d

jeżeli chodzi o preparaty to polecam francuskie Bio7 -może nie należą do najtańszych ale komplet za 130 zł to nie jest tak dużo jak na roczne utrzymanie oczyszczalni - i wystarczy sypać raz na rok.
z polskich preparatów poecam Enzybac firmy Biozym bardzo dobrze działają nie zbiera się dużo osadu i usuwają nieprzyjemne zapachy - nie tylko z oczyszczalni ale również z szamb studzieniek i przepompowni. w pośu enzybaca trzeba sypać raz na tydzień a kosztuje ok 45-50zł za półroczną dawke

pozdr Janek

xxjas
10-10-2008, 20:58
Witam po bardzo długim czasie niebytu
Zgodnie z zaleceniami dwa razy w roku czyszczę filtr i płuczę drenaż,

w jaki sposób płuczesz drenaż??

nie spotkałem sie z zaleceniem płukania drenażu ??

raz na rok wywieź osad, jeżeli bio7 nie działa to syp enzybaca. a do drenazu na wszelki wypadek zastosuj tabletki do czyszczenia drenażu z bio7

w osadniku nie powinien sie zbierać osad w takiej ilości - przeważnie 1/4 do 1/2 zbiornika w ciągu roku, jeżeli zbiera się bardzo dużo to albo wina preparatów albo coś złego do niej lejesz - jeżeli używasz dużo chemii - mocno żrących, bakteriobójczych środków to osłabiasz działanie preparatów. producenci zalecają również podwojenie dawki preparatów w razie gdy ktoś z domowników zażywa antybiotyki - które wiadomo też niszczą flore bakteryjna

wrazie pytań - strzelaj :lol: :lol:

pozdr Janek

SławekD
10-10-2008, 22:31
xxjas
Dzięki za odzew
Trochę historii, przed oczyszczalnią było dość dokładne zgłębianie tematu bo tak po prostu lubię, jak nie wiem to ze wszystkich możliwych źródeł się dowiaduję, filtruję :wink: a jeśli temat mnie przerasta to zlecam poleconym ludziom którym mogę zaufać. Temat POŚ drenażowej w sumie nie jest trudny i skomplikowany.
Podczas tego zgłębiania rozmawiałem z wujem który oczyszczalnię ma od ok 10-12 lat i powtórzył mi tylko słowa gościa który mu POŚ instalował o czyszczeniu filtra i płukaniu drenażu dwa razy w roku. Płukanie drenażu to nic innego jak wpuszczenie dość dużej ilości wody raz w studzienkę rozdzielającą ( choć nie wszyscy z tego co widziałem mają do niej dojście ) a drugi raz w grzybki napowietrzające. Wujaszek dodał że tak długo leje z jednej strony że aż zobaczy wodę z drugiej. Ja osobiście choćbym puszczał wodę cały dzień to i tak mi z drugiej strony nie wypłynie bo mam piaskowy bardzo chłonny grunt. Czy to płukanie coś daje ... nie wiem, ale fakt że wuja użytkuje już tyle czasu bez żadnych problemów daje do myślenia. Moim zdaniem nie zaszkodzi ... co sądzisz ?
Co do bakterii i samego użytkowania to sądzę że użytkuję normalnie, 3 osoby, tłusto nie jemy więc tu na pewno nie ma problemu, pranie chyba normalnie 2-3 razy w tygodniu ( 4 latek wiadomo, przedszkole itp :wink: ), co tydzień solidniejsza dawka chemii przy myciu sanitariatów więc wszystko chyba w normie. Dziecko czasem choruje fakt to trochę leków idzie ale antybiotyki może raz w roku, jedyna wątpliwość to moje leki które biorę 3/4 roku, nie są to antybiotyki ale leki przeciwzapalne, nie wiem czy to zabija bakterie i pewnie jak się domyślam jednoznacznie nikt nie pomoże mi odpowiedzieć na to pytanie.
Jak już pisałem zgodnie z zaleceniami daję raz na miesiąc bio7 i tyle. Zastanawiam się nad Enzybakiem bo łatwiej go dozować bo jest sypki. Ciekawe tylko czy można go mieszać z bio7 ?
Dodam że od kiedy wystawiłem sobie rurę odpowietrzającą ok 30-40 cm nad kalenicę nie mam żadnego zapachu przy domu. Jedyne wyjątki to bezwietrzny, duszny, wilgotny dzień to trochę czuć ale w taki dzień to w kominku się nawet kiepsko pali więc to chyba normalne. Osobiście twierdzę że są to tylko pozytywne objawy poprawnej pracy POŚ. Jednocześnie bardzo mnie dziwi ten nie do końca rozłożony papier :roll: bo nie wydaje mi sie to normalne. Czyżby bio7 w zalecanej dawce nie radził sobie z celulozą ? A może są jakieś środki wspierające jedynie rozkład papieru i to by mi rozwiązało sprawę ? xxjas czy Twoim zdaniem lepiej jest mimo wszechobecnych opinii opróżniać raz w roku zbiornik zamiast raz na dwa lata ?


...w osadniku nie powinien sie zbierać osad w takiej ilości - przeważnie 1/4 do 1/2 zbiornika w ciągu roku...
Piszesz o osadzie, ja jak już pisałem żadnego osadu nie wyczułem wsadzając rurkę. Cały zbiornik to jakby ciut wodnisty szlam składający się z nie do końca przerobionego papieru. To właśnie ten szlam spowodował wypchnięcie filtr do góry i potem uniemożliwił mi wsadzenie filtra bo po prostu przez filter nic nie przelatywało. Bardzo mnie to ciekawi czy taki stan jest dopuszczalny i czy komuś może coś podobnego się przytrafiło.
Jak kogoś zanudziłem wywodem to sorka :wink: :roll:

xxjas
10-10-2008, 23:37
a jakiej firmy masz oczyszczalnie?? i z czego masz filtr z keramzytu, kształtek plastikowych czzy może plastikowy w kształcie plastra miodu??

spotkałem sie z jednym przpadkiem wypychania filtra do góry - powodem była przepompownia podająca ścieki do osadnika w zbyt dużych dawkach i pod dużym ciśnieniem.

wiochman
11-10-2008, 11:27
Sławek / może używasz w gospodarstwie ręczników papierowych? (to dziadostwo nie chce sie rozpuszczać), kostki dezynfekujące do wc?
a może to te leki? hmmm...

wiochman
11-10-2008, 11:32
xxjas skąd jestes??? Czasami mam zlecenia poprzez moje www których ze względu na odległość nie mogę zrealizowac. Chętnie się podzielę z kolegą :D jeśli będzie ci po drodze oczywiście.

xxjas
11-10-2008, 17:03
xxjas skąd jestes??? Czasami mam zlecenia poprzez moje www których ze względu na odległość nie mogę zrealizowac. Chętnie się podzielę z kolegą :D jeśli będzie ci po drodze oczywiście.

głównie województwo opolskie oraz część dolnośląskiego :D

jak coś to pisz na [email protected]

wiochman
11-10-2008, 19:02
fajnie... ja lubuskie i górna część dolnośląskiego
Jakby cos to będę pamiętał

SławekD
11-10-2008, 19:45
a jakiej firmy masz oczyszczalnie?? i z czego masz filtr z keramzytu, kształtek plastikowych czzy może plastikowy w kształcie plastra miodu??

spotkałem sie z jednym przpadkiem wypychania filtra do góry - powodem była przepompownia podająca ścieki do osadnika w zbyt dużych dawkach i pod dużym ciśnieniem.
Oczyszczalnię mam firmy Poz-plast (http://www.pozplast.pl/). Nie bardzo rozumiem dlaczego pytasz o producenta bo w sumie niemal wszystkie oczyszczalnie drenażowe są do siebie bardzo podobne. Filtr wypełniony jest albo keramzytem albo skałą wulkaniczną albo koksem - nie jestem do końca pewien bo wszystko to jest bardzo podobne. Czyżby filtr miał wpływ na stopień oczyszczania ? Ja tu z czasem, analizując sporo stawiam raczej na zbyt małą ilość bakterii. Może to bio7 wrzucane raz na miesiąc to zbyt mała dawka i zbyt rzadko podawana.
A filtr wypychało bo nie było przez niego w ogóle przepływu i wszystko szło bokami. Przekonany jestem że to papier do jak już pisałem jak po umyciu filtr nie byłem go w stanie włożyć bo po prostu pływał i nie dało się go wypełnić to wybrałem kilka wiader ze zbiornika. Dwa wiadra to byłą ciecz a trzecie żelatynowata maź. Jak to wylałem to wszystko wchłonęło się w grunt a na trawie pozostała cienka warstwa nierozłożonego papieru - takie miałem wrażenie że to papier i nie sądzę bym się mylił. Filtr to nic innego jak powiedzmy duże wiadro z keramzytem i dziurkami od spodu. To właśnie ten papierowy szlam zapchał dziurki od spodu przez co nie było zupełnie przepływu przez filtr i nie mogłem włożyć go po umyciu do zbiornika.

Sławek / może używasz w gospodarstwie ręczników papierowych? (to dziadostwo nie chce sie rozpuszczać), kostki dezynfekujące do wc?
a może to te leki? hmmm...
Papier używam ale tylko i wyłącznie toaletowy, żadnych ręczników.
Ale przyznam że z tymi kostkami to może być właściwy trop bo używamy non stop. W ogóle nie pomyślałem że to może mieć wpływ na bakterie :roll: . Czy chemia ( cokolwiek tam jest ) może szkodzić skutecznie bakteriom ?

xxjas pisałeś ze używając antybiotyków powinno się zdwoić dawkowanie bakterii. Ja zapytam inaczej, czy bakterie można przedawkować ? Jeśli tak to jakie są objawy i konsekwencje ?. Pytam bo mam już kupione bio7 pa pewno na pół roku i chcę dawać to jak dawałem raz w miesiącu i dodatkowo kupić Enzybac i dawać go jak zalecają co tydzień. Co Wy na to ? Skoro okaże się że ilość bakterii do tej pory była za mała to takie rozwiązanie powinno chyba pomóc :roll:

Ciekawe to co piszecie. Zastanawia mnie tylko to dozowanie raz w miesiącu - ja mam jakiś preparat, w którym wg instrukcji należy wsypywać jedną miarkę tygodniowo (jedna miarka odpowiada takiej solidnej łyżce).
Z tego co widziałem w Twoim dzienniku to też masz POŚ Poz-plast'u :wink:
Eko-Lider montował ? Jak tak to jeszcze rok temu dawali do rozruchu właśnie Enzybac którego dozuje się jak piszesz. I co jak na razie zadowolony ?

Właśnie doczytałem o jeszcze jednym preparacie o nazwie Septifos. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi bakteriami i może się nimi podzielić ?

SławekD-żonka
11-10-2008, 23:30
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi bakteriami i może się nimi podzielić ?
Bakteriami naturalnie http://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/g030.gif

PS: Kze przepraszam, że w Twoim wątku, ale nie mogłam się powstrzymać i wiem, ze mi wybaczysz :oops:

SławekD
09-11-2008, 22:52
Chyba mam nadal mały problem z oczyszczaniem.
Zbiornik był opróżniony, celowo zostało w nim trochę na dnie by pozostawić trochę bakterii na początek ( jeśli w ogóle tam były ). Zbiornik zapełnił się w tydzień, po kolejnych dwóch tygodniach dałem 1 dawkę bio7 CHOC i potem zwykłe bio7 tylko że saszetkę otwarłem i nie wsypywałem całej co miesiąc jak w instrukcji tylko wsypuję czubatą łyżkę co tydzień. Wyjdzie na to że dawkę miesięczną wsypię przez 3 tygodnie więc dawka będzie trochę większa.
Wczoraj otwarłem sobie pokrywę i małe zdziwienie bo stan zabrudzenia-zamulenia filtra jest bardzo duży, wręcz widać widać że cały keramzyt pokryty jest warstewką mułu. Mam też wrażenie że ten muł przepływa sobie spokojnie do drenażu :cry: .
Odczuwam że z oczyszczaniem jest coś nie tak bo wcześniej filtr nie był nigdy tak brudny po ponad miesiącu jak teraz. Teraz pytania jakie się rodzą :
- czy bio7 można dzielić tak jak ja to zrobiłem czy może bakterie giną jak saszetka jest otwarta ?
- czy ten muł świadczy o zbyt małej ilości bakterii ?
- czy ogólnie bakterie można przedawkować ?
- czy używając bio7 mogę "bez bólu" przejść na inny środek np. Enzybac czy trzeba taką zmianę środka przeprowadzić w jakiś szczególny sposób ?

krzychu11
18-02-2009, 21:58
Mam następujący problem:
ścieki z domu chciałem odprowadzać do oczyszczalni bilogicznej ze studnią chłonną. Rok temu rozmawiałem z sąsiadami - żaden nie miał nic przeciwko (były to uzgodnienia ustne). Obecnie mam złożone dokumnety w celu otrzymania pozwolenia na budowę wspomnianej oczyszczalni i okazuje się, że jeden z sąsiadów wniosł sprzeciw. Teren, którego jest on właśicicelm i z którym graniczę jest działką leśną :-? , dodatkowo jeden z sąsiadów zrobił podobną oczyszczalnię, która też w zasięgu oddziaływania miała wspomniany las i wtedy nie było sprzeciwu ze strony właściciela lasu
Czy mam możliwość odwołania się od wniesionego przez sąsiada sprzeciwu? Z tego co się orientuję to jedynym argumentem jakim może się on posłużyć jest chęć wykonania studni z wodą pitną co moim zdaniem w przypadku działki leśnej jest mało uzasadnione...

mickyd
19-02-2009, 00:26
Mam następujący problem:
ścieki z domu chciałem odprowadzać do oczyszczalni bilogicznej ze studnią chłonną. Rok temu rozmawiałem z sąsiadami - żaden nie miał nic przeciwko (były to uzgodnienia ustne). Obecnie mam złożone dokumnety w celu otrzymania pozwolenia na budowę wspomnianej oczyszczalni i okazuje się, że jeden z sąsiadów wniosł sprzeciw. Teren, którego jest on właśicicelm i z którym graniczę jest działką leśną :-? , dodatkowo jeden z sąsiadów zrobił podobną oczyszczalnię, która też w zasięgu oddziaływania miała wspomniany las i wtedy nie było sprzeciwu ze strony właściciela lasu
Czy mam możliwość odwołania się od wniesionego przez sąsiada sprzeciwu? Z tego co się orientuję to jedynym argumentem jakim może się on posłużyć jest chęć wykonania studni z wodą pitną co moim zdaniem w przypadku działki leśnej jest mało uzasadnione...

Z tego co ja się orientuję to obecnie urząd nie ma obowiązku informować sąsiadów o zamierzeniu budowy domku jednorodzinnego. Ale może coś jest na rzeczy. Inna sprawą jest budowa oczyszcalni. Tutaj ustawa pt Prawo budowlane daje każdemu prawo do posiadania oczyszcalni na swojej dzialce pod warunkeim spelnienia pewnych normatywow. Np. głebokośc występowania wód gruntowych, odległośc od granic i od studni. Jeżeli śasiad ma studnię to trzeba zachować od niej odpowiednia odległość. A jeżeli nie ma, a ma juz powolenie na jej wykonanie to tak jak wyżej. A jeżeli ma tylko taki zmaiar w przyszłości to moze ci skoczyć... po piwo. I pogadąc o stosunkach dobrosąsiedzkich.

mickyd
19-02-2009, 00:38
Nie doczytałe uważnie twojego postu. jak piszesz sąsiad ma dzialkę leśną. CZyli nie ma studni ani pozwolenia. To pozostaje mu tylko piwo. Ustawa, poza konstytucją jest aktem najwyższego rzędu i żaden urzędnik, łącznei z prezydentem RP nie moze robić niczego co jest niezgodne z nią.

Pozdrawiam

PS.
Nie ma to jak miec uperdliwych sąsiadów. Dobrze zaprojektowana i wykonana i eksploatowana POS nie powinna emitować zapachow

SławekD
03-03-2009, 21:46
.... Obecnie mam złożone dokumnety w celu otrzymania pozwolenia na budowę wspomnianej oczyszczalni .....
Od kiedy na POŚ trzeba mieć pozwolenie na budowę :roll:
O ile wiem prawo budowlane w tej materii się nie zmieniło więc wymagane jest jedynie zgłoszenie wraz z projektem i atestami. Po 30 dniach rusza się z wykopami.

bladyy78
03-03-2009, 21:54
No to Sławek zgłoś zgłoszenie, a zobaczysz jakie schodki się zaczną, urząd zacznie przysyłać pisma do uzupełnienia wniosków. Wiec to zgłoszenie to takie tylko fajne słowo które nie ma z nim nic wspólnego.

SławekD
03-03-2009, 21:59
bladyy78
POŚ już mam od ok 3 lat i było wykonane dokładnie tak jak opisałem, nie miałem żadnych problemów.
Z ciekawości zapytam jakich pism-dokumentów może chcieć urząd ( w moim przypadku starostwo ) które mogą stanowić problem wg. Ciebie ?

bladyy78
03-03-2009, 22:17
Jakich dokumentów już Ci mowie, a wiec tak operat wodno prawny, jeżeli wody z oczyszczalni wypuszczasz do potoku lub rowu to zgodę właściciela tego rowu i zgodę urzędu który tym rowem zarządza, projekt oczyszczalni. Jeżeli ścieki chcesz wpuścić do studni chłonnej to badanie gruntu trzeba zrobić.

amiazga
05-03-2009, 02:15
... Zbiornik (ten pierwszy) przyjmujący ściek jest duży - daje gwarancję, że wszystko się zmieści: woda po kąpieli w wannie + zmywarka+pralka+wszeklie prysznice w tym samym czasie brane :-).

Niestety nie daje gwarancji :(
Duży zbiornik wstępny to nie wszystko. Aby oczyszczalnia poradziła sobie z dużym jednorazowym dopływem ścieków, musi posiadać dozowanie ścieków.
Z dostępnych na rynku rozwiązań posiadających dozowanie ścieków najtańsza jest oczyszczalnia Poliplastu.
Aqaumatic tego nie posiada - ścieki przechodzą przez nią przepływowo - tyle ile wejdzie, tyle od razu wychodzi.
Jeśli wpuścisz do niej dużą ilość ścieków w krótkim okresie czasu (np. 300l w 15 min), to nie ma się co łudzić - parametry ścieków na wyjściu będą dalekie od normy :wink:
pzdr
Piotrek

Czy ktoś słyszał jakieś opinie na temat oczyszczalni firmy HYDROTECH opartych na zbiornikach betonowych firmy PROBUD (podobno też mają dozowanie ścieków)? Ew. o samych zbiornikach PROBUD (myślę o kupnie takiego na deszczówkę)?

dylas
16-03-2009, 08:50
Witam,
czy ktoś ma może coś takiego albo słyszał o tym.
Oczyszczalnia TYP SNOC1-SA
Przydomowa bezdrenażowa oczyszczalnia ścieków do10 osób o wydajności do 1,5 m3/dobę. Oczyszczalnia typu SNOC działa w oparciu o metodę oczyszczania biologicznego. Substancją aktywną w procesie jest osad czynny, który stanowi mieszaninę mikroorganizmów. W procesie oczyszczania następuje wyeliminowanie zanieczyszczeń amoniakalnych (w procesie utleniania powstają azotany - nitrony, procesy nitryfikacji), następnie usuwane są zanieczyszczenia azotowe (procesy denitryfikacji). W tym procesie oczyszczania ścieków nie stosuje się żadnych dodatkowych środków chemicznych. Podczas oczyszczania nadmiar osadu jest cyklicznie usuwany. Oczyszczalnie stosowane są do oczyszczania ścieków bytowych zarówno z domów jednorodzinnych jak i innych obiektów. Ścieki doprowadzane są do osadnika wstępnego, gdzie następuje ich rozdział na części stałe i części płynne. Osad zbiera się na dnie, natomiast ciecz zwana "szarą wodą" dostaje się przelewem do komory napowietrzania, gdzie wraz z osadem czynnym poddawana jest okresowo intensywnemu napowietrzaniu przez system dyfuzorów. Dzięki temu osad rozkłada zanieczyszczenia w ściekach na substancje proste. Ścieki oczyszczone poprzez dolne wycięcie dostają się do osadnika wtórnego, gdzie następuje oddzielenie od zawiesin osadu czynnego. Oczyszczone ścieki wypływają przelewem z oczyszczalni. Przelew został zaprojektowany w sposób eliminujący przedostanie się kożucha z powierzchni ścieków. Po czym dalej odprowadzone są ścieki do odbiornika. Nadmiar osadu z bioreaktora kierowany jest okresowo poprzez pompę do osadnika wstępnego. Napowietrzanie ścieków odbywa się przez dmuchawę membranową, która umieszczona jest w pomieszczeniu lub w bioreaktorze w specjalnie wydzielonym miejscu eliminującym oddziaływanie środowiska agresywnego.
http://vserwis.pl/xxx/SNOC.jpg
http://vserwis.pl/xxx/SNOC..jpg
http://vserwis.pl/xxx/SNOC...jpg
Oczyszczalnia ma wszelkie atesty i aprobaty techniczne, dodatkowo spełnia wymagania PN-EN 12566-3:2005 dla: Małych oczyszczalni ścieków dla obliczeniowej liczby mieszkańców (OLM) do 50 ma również certyfikat CE i bardzo dobre parametry oczyszczonych ścieków (lepsze niż wskazania norm)

Będe wdzięczny za wszelkie rady i opinie

A__________LSKA
31-03-2009, 22:00
HMMM... nie znam tej firmy, ale byłbym ostrożny!!!
Osobiście polecam firmę SOTRALENTZ bo... to dalej.
Ale generalnie osobom decydującym się na POŚ sugeruję wybrać coś bardziej sprawdzonego jak np SOTRA czy inne których reklamować nie będę bo...
No właśnie, jestem osoba która sprzedaje i montuje oczyszczalnie i dla mnie jako firmy ważny jest produkt który sprzedaję, tzn. wiem że tu mam najwyższą jakość produktu i nie będę musiał dokładać do jeżdżenia na reklamacje etc.
Pamiętajcie aby kupując oczyszczalnie dobrał i zamontował ją ktoś kto potrafi i może to robić, bo niestety źle dobrana oczyszczalnia (do rodzaju gruntu, do warunków terenowych - odległości od wszystkiego - do poziomu wód gruntowych), przede wszystkim źle wykonany montaż to kasa w błoto (zamulenie drenażu etc).
POŚ to nie jest rzecz na której powinno się oszczędzać, oczywiście jeżeli można kupić produkt tańszy ale tak samo dobry jak konkurencji to warto.
Cena tak naprawdę zależy od tego jakie rozwiązanie zastosujemy u siebie na działce - jakie rozwiązania będą możliwe.
Pozdrawiam

A__________LSKA
31-03-2009, 22:08
Jakich dokumentów już Ci mowie, a wiec tak operat wodno prawny, jeżeli wody z oczyszczalni wypuszczasz do potoku lub rowu to zgodę właściciela tego rowu i zgodę urzędu który tym rowem zarządza, projekt oczyszczalni. Jeżeli ścieki chcesz wpuścić do studni chłonnej to badanie gruntu trzeba zrobić.
Jeżeli chodzi o operat wodno prawny to jeżeli wydajność oczyszczalni nie przekracza 5m3 na dobę (statystyczne dobowe zużycie wody przez jednego mieszkańca to ok. 160L/doba, więc aby tyle zużyć trzeba około 33 mieszkańców).
Odnośnie rowu to wydaje mi się że nie masz racji, ale pewny bedę dopiero jutro bo powiem szczerze że pierwsze słyszę, bo jeżeli że wypuszczasz wodę do rowu lub jakiegoś cieku wodnego to musi być ona odpowiednio oczyszczona (II klasa wody) czyli w efekcie masz odpowiedni rodzaj oczyszczalni!!!
Więcej info na prv jeśli ktoś jest zainteresowany.
Pozdrawiam

ROLMAN
05-04-2009, 20:43
odnośnie zrzutu ścieku do potoku lub rowu bladyy78 ma rację.

bladyy78
05-04-2009, 21:32
Operat jest wymagany i bajek bym nie pisał. Najlepsze jest to że ścieki muszą mieścić się w konkretnych normach które mi podano, a żaden producent nie podaje parametrów jakie spełniają ścieki tylko pisze że oczyszczalnia spełnia normy itd bez podania konkretnych wyników. Operat już zrobiłem. Zgoda na zrzut do potoku też potrzebna bo potok,lub rów leży na kogoś działce. U mnie rów czy potok sam nie wiem jak to nazwać leży na działce prywatnej, a właściciel nie żyje i sprawa była skomplikowana żeby uzyskać zgodę kogoś kogo nie ma, a sprawa spadkowa nie była przeprowadzona. Potok ten zaś jest w zarządzaniu instytucji która mieści się w Gliwicach kilkadziesiąt km od mojego miasta i musiałem uzyskać od tych dwóch jednostek zgodę na wpięcie. Na szczęście jakoś przez to przebrnąłem i teraz mój projektant złożył projekt do urzędu mam nadzieję ze za miesiąc będę mógł już po prawie roku zacząć roboty przy oczyszczalni.

ROLMAN
05-04-2009, 22:52
witaj,
widzę, że wybrałeś najtrudniejszą i najbardziej wyboistą z możliwych dróg. dobrze, że dobrnąłeś już do końca.

SławekD
08-04-2009, 13:01
Z innej beczki ...
Do którego roku, zgodnie z prawem unijnym miasta i gminy muszą być w całości skanalizowane ?

aLien01
27-12-2009, 17:42
Witam

Czy ktoś słyszał o oczyszczalniach firmy EKO-POL

http://www.oczyszczalnia.net/view_document/Oczyszczalnie-biologiczne_12

Jeśli tak proszę o opinie.

Rom-Kon
27-12-2009, 18:09
Co jest grane? Mój antyvirek wyje na ten adres!http://www.bioeko.ires.pl ...maja jakiegś syf@??? :evil:
...wiem że to stary post i różnie może być... ale...

StolarzS
28-12-2009, 14:34
Ufff!, no co Ty?! U mnie oki... działa.

KrzysztofLis2
28-12-2009, 14:37
Potwierdzam, u mnie też antywirus blokuje dostęp do strony.

panda
28-12-2009, 15:03
Mają na stronie konia trojańskiego Trojan clickera - rodzaj trojana, który przekierowuje komputer ofiary na określoną stronę internetową, aby zwiększyć "liczbę odwiedzin" strony, w celach reklamowych, przeprowadzenia ataku DoS, itd., itp.

wiochman
04-01-2010, 12:17
HMMM... nie znam tej firmy, ale byłbym ostrożny!!!
Osobiście polecam firmę SOTRALENTZ bo... to dalej.
Ale generalnie osobom decydującym się na POŚ sugeruję wybrać coś bardziej sprawdzonego jak np SOTRA czy inne których reklamować nie będę bo...
No właśnie, jestem osoba która sprzedaje i montuje oczyszczalnie i dla mnie jako firmy ważny jest produkt który sprzedaję, tzn. wiem że tu mam najwyższą jakość produktu i nie będę musiał dokładać do jeżdżenia na reklamacje etc.
Pamiętajcie aby kupując oczyszczalnie dobrał i zamontował ją ktoś kto potrafi i może to robić, bo niestety źle dobrana oczyszczalnia (do rodzaju gruntu, do warunków terenowych - odległości od wszystkiego - do poziomu wód gruntowych), przede wszystkim źle wykonany montaż to kasa w błoto (zamulenie drenażu etc).
POŚ to nie jest rzecz na której powinno się oszczędzać, oczywiście jeżeli można kupić produkt tańszy ale tak samo dobry jak konkurencji to warto.
Cena tak naprawdę zależy od tego jakie rozwiązanie zastosujemy u siebie na działce - jakie rozwiązania będą możliwe.
Pozdrawiam

Podobnie jak mój przedmówca polecam Bio Duo firmy Sotralentz jest to chyba jedyna oczyszczalnia hybrydowa w polsce i w dodatku naprawdę w bardzo dobrej cenie. Co do osiągów na szczycie stawki. Mało wrażliwa na okresowe wzmożone obciążenia jak i dłuższe przerwy w dopywie prądu co jest zabójcze w przypadku wszystkich oczyszczalni opartych na osadzie czynnym. (zdecydowana większość na rynku)

dawor
14-01-2010, 16:47
Lekko odświeże temat .. nie znam się na tym zupełnie .. dostałem pozwolenie na zrzut wody do strumyka z którym graniczy moja działka. Poziom wód wydaje sie dośc wysoki.. mając za sąsiada taki strumyk chce zrzucac do niego wodę z biooczyszczalni.

Muszę wybrać jakies urządzenie ale nie wiem ile bym czytał to i tak pewnie bede miał problem. Może ktoś mi coś poleci? Czas mnie goni bo jak wybiorę już oczyszczalnie to musze jeszcze adaptowac go na swojej działce i zgłosić do starostwa.. no a chciałbym jak tylko pozowli pogoda ruszyc .. prosiłbym bardzo o doradzenie czegoś dobrego , niedrogiego w użytkowaniu co by si e u mnie sprawdziło.. (strumyk jakies 30-40 metrów od miejsca gdzie ma byc oczyszczalnia) ..Zalezy mi na tym aby nie było go czuć ..no i czytałem coś że są takie z dodatkowym zbiornikiem z którego można wykorzystywac wodę do podlewania trawnika (ale nie znam opinii w tym temacie)

fenix2
14-01-2010, 23:33
Co jest grane? Mój antyvirek wyje na ten adres!http://www.bioeko.ires.pl ...maja jakiegś syf@??? :evil:
...wiem że to stary post i różnie może być... ale...

Mój Nod też!

wiochman
15-01-2010, 07:56
Osobiście polecam, jak parę postów wyżej Sotralentza BIO DUO . Technologia naprawdę na najwyższym poziomie a cena do przełknięcia.

JurekM
15-01-2010, 08:27
Pytanie!
Jeśli bierze się POŚ bezdrenażowe to co się dzieje z "wodą" po oczyszczeniu.
Myślę o POŚ, nie mam gdzie zrzucać tej "wody" (strumyk, rzeczka itp) i czy będę w związku z tym musiał robić drenaż ?

fenix2
15-01-2010, 10:26
Pytanie!
Jeśli bierze się POŚ bezdrenażowe to co się dzieje z "wodą" po oczyszczeniu.
Myślę o POŚ, nie mam gdzie zrzucać tej "wody" (strumyk, rzeczka itp) i czy będę w związku z tym musiał robić drenaż ?

Skoro bez drenażowe to nie robisz drenażu.
Studnia chłonna, oczko wodę.


Osobiście polecam, jak parę postów wyżej Sotralentza BIO DUO . Technologia naprawdę na najwyższym poziomie a cena do przełknięcia.

Jak cena ?

Kokoski
15-01-2010, 10:49
Witam,
Poszukuję licencjonowanego sprzedawcę i montażystę POŚ Sotralentz
Bio-Duo, przeznaczoną dla 4-6 osób.
Zna ktoś kogoś kto mi to w sposób profesjonalny zamontuje ???


Budowa: Gliwice (śląsk).
Teren : piaszczysto-iglasty.
Odprowadzenie ścieków do studni chłonnej.

Pozdrawiam Kasia

wiochman
15-01-2010, 12:30
zajrzyj na stronkę sotralentza tam znajdziesz autoryzowanych serwisantów albo zadzwon do przedstawiciela na twoj rejon to on ci poleci kogos dobrego.

wiochman
15-01-2010, 12:34
No jakbys tak bardzo chcial to mogę ci tez dobrze ją sprzedać :)

kolorado
15-01-2010, 13:36
Witam,
Poszukuję licencjonowanego sprzedawcę i montażystę POŚ Sotralentz
Bio-Duo, przeznaczoną dla 4-6 osób.
Zna ktoś kogoś kto mi to w sposób profesjonalny zamontuje ???

Też szukam takiego :)
Póki co, napisałem do nich i zadzwonił gościu. Ma mi dać namiary na jakąś ekipę.
Jak znajdziesz kogoś - daj znać. Też buduję w okolicach Gliwic.

JurekM
15-01-2010, 13:44
Pytanie!
Jeśli bierze się POŚ bezdrenażowe to co się dzieje z "wodą" po oczyszczeniu.
Myślę o POŚ, nie mam gdzie zrzucać tej "wody" (strumyk, rzeczka itp) i czy będę w związku z tym musiał robić drenaż ?

Skoro bez drenażowe to nie robisz drenażu.
Studnia chłonna, oczko wodę.

W cennikach przy takich oczyszczalniach podana jest cena z montażem.
Czy ona obejmuje zrobienie studni chłonnej ??
Jeśli nie to ile to może kosztować dodatkowo.
Już się ucieszyłem, że POŚ będzie mnie kosztować max. 7-8 tys. pln

fenix2
15-01-2010, 16:27
Pytanie!
Jeśli bierze się POŚ bezdrenażowe to co się dzieje z "wodą" po oczyszczeniu.
Myślę o POŚ, nie mam gdzie zrzucać tej "wody" (strumyk, rzeczka itp) i czy będę w związku z tym musiał robić drenaż ?

Skoro bez drenażowe to nie robisz drenażu.
Studnia chłonna, oczko wodę.

W cennikach przy takich oczyszczalniach podana jest cena z montażem.
Czy ona obejmuje zrobienie studni chłonnej ??
Jeśli nie to ile to może kosztować dodatkowo.
Już się ucieszyłem, że POŚ będzie mnie kosztować max. 7-8 tys. pln

Najtaniej będzie jak sam zrobisz.
Wykopiesz dołek wkładasz dreny. MOżna jakąś geowłókninę użyć czy żwiru nasypać.

Co do cen.
Zapytaj producenta nie znam cenników nie handluje POŚ'ami.

wiochman
15-01-2010, 17:04
Cena BIO DUO to 11500 Brutto katalogowo ale mozna sie dogadac. Ja takimi handluję, montuję i serwisuję. Ale kurcze w lubuskim...A wy kiedy byscie chcieli montować?

StolarzS
15-01-2010, 19:53
Pytanie!
Jeśli bierze się POŚ bezdrenażowe to co się dzieje z "wodą" po oczyszczeniu.
Myślę o POŚ, nie mam gdzie zrzucać tej "wody" (strumyk, rzeczka itp) i czy będę w związku z tym musiał robić drenaż ?

Skoro bez drenażowe to nie robisz drenażu.
Studnia chłonna, oczko wodę.

W cennikach przy takich oczyszczalniach podana jest cena z montażem.
Czy ona obejmuje zrobienie studni chłonnej ??
Jeśli nie to ile to może kosztować dodatkowo.
Już się ucieszyłem, że POŚ będzie mnie kosztować max. 7-8 tys. pln

Najtaniej będzie jak sam zrobisz.
Wykopiesz dołek wkładasz dreny. MOżna jakąś geowłókninę użyć czy żwiru nasypać.


No ale napisał, że nie chce drenażu... :roll:

Studnia chłonna to osobny, dodatkowy koszt. Myślę, że bez problemu można wykonać ją samodzielnie - popytaj co i jak i do dzieła. W cale nie musi być głęboka, jak masz chłonny grunt to chyba ze 3m wystarczy.
Ja kopałem ręcznie szambo na 3 kręgi na działce letniej, więc dokładasz ze 2 i podkopujesz :wink:

am76
15-01-2010, 21:10
Tak się zastanawiam - dlaczego jedna oczyszcalnia kosztuje 12tyś a inna 3 tyś. Zoaczcie np tutaj: http://www.solareko.com. Oczyszczlania z tunelem drenarskim 3800netto. Czy jej coś dolega że nie kosztuje 12 tyś?

aLien01
15-01-2010, 21:23
Tak się zastanawiam - dlaczego jedna oczyszcalnia kosztuje 12tyś a inna 3 tyś. Zoaczcie np tutaj: http://www.solareko.com. Oczyszczlania z tunelem drenarskim 3800netto. Czy jej coś dolega że nie kosztuje 12 tyś?

A wiesz jaka jest różnica między oczyszczalnią ekologiczną a biologiczną?
Jeśli tak to wiesz czemu jedna kosztuje 3800netto a inna 10000netto a jeśli nie to poczytaj trochę to zobaczysz.

aLien01
16-01-2010, 08:42
Ja chyba jednak zdecyduje się na oczyszczalnie bilogiczną BIO-EKO firmy EKO-POL szczególnie, że zrobili teraz promocję ważną do końca stycznia.
http://oczyszczalnia.net/view_document/Promocje_19
Ewentualnie czy możecie polecić (nie ukrywam, że patrzę też na cenę)

StolarzS
16-01-2010, 19:43
http://oczyszczalnia.net/view_document/Promocje_19


Zasada działania jak Aquamatic STM, a cana 50% niższa.
Dobre warunki dostawy i magazynowania.

fenix2
17-01-2010, 05:21
Ja chyba jednak zdecyduje się na oczyszczalnie bilogiczną BIO-EKO firmy EKO-POL szczególnie, że zrobili teraz promocję ważną do końca stycznia.
http://oczyszczalnia.net/view_document/Promocje_19
Ewentualnie czy możecie polecić (nie ukrywam, że patrzę też na cenę)

5500zł za oczyszczalnie do 5 osób. NIe jest źle.
http://img508.imageshack.us/img508/9388/cennikekobioduzy9849972.jpg

perm
17-01-2010, 09:28
http://oczyszczalnia.net/view_document/Promocje_19


Zasada działania jak Aquamatic STM, a cana 50% niższa.
Dobre warunki dostawy i magazynowania.
Aquamatic ma obracające się bębny ze złożem. Wg nich bardziej skuteczne. Parametry oczyszczonych ścieków bardzo podobne. Cena za Aquamatic prawie trzy razy wyższa. :o
Moim faworytem jest na razie: http://www.traidenis-pol.com/page.php?id=39&cat=ok.
Cena wyższa o jakieś 3 tyś. ale jeden nieduży zbiornik bez osadnika wstępnego (dla mnie ma znaczenie). Gwarancja 10 lat, zbiornik jak twierdzą bardzo wytrzymały.

StolarzS
17-01-2010, 11:15
Cena za Aquamatic prawie trzy razy wyższa. :o


E, no przesadzasz. Dostałem wycenę z Aquamatic na 11200 bruto.

perm
17-01-2010, 11:44
Cena za Aquamatic prawie trzy razy wyższa. :o


E, no przesadzasz. Dostałem wycenę z Aquamatic na 11200 bruto.
A ja w sierpniu na najmniejszą 16 tyś z montażem.

desmear
17-01-2010, 12:42
jak już przeglądacie oferty to zapytajcie także o to :

http://www.gmginstal.pl/index.php?dzial=oferta

parametry niezłe a w dodatku odchodzi problem pt. "co się stanie z plastykową beczką za 10 lat"

perm
17-01-2010, 12:54
jak już przeglądacie oferty to zapytajcie także o to :

http://www.gmginstal.pl/index.php?dzial=oferta

parametry niezłe a w dodatku odchodzi problem pt. "co się stanie z plastykową beczką za 10 lat"

Parametry oczyszczonych ścisków ma trochę gorsze niz traidenis czy aquamatic ale mieszczą się w normie. A tej nierdzewki to ścieki nie zjedzą? Znasz cenę?

aLien01
17-01-2010, 13:00
Dostałem taką ofertę:

1) Wycena 1 - oczyszczalnia EKO-BIO 4000 zmodyfikowana, zbiornik o pojemności 4000, przystosowany do pełnienia funkcji oczyszczalni dla 5 użytkowników z dodatkowo wydzieloną przepompownią ścieków oczyszczonych, nadbudowy włazów rewizyjnych 3szt. po 40cm każda - koszt całkowity (z pompą) -6.245,00zł netto

Powyższy wariant, jest do zastosowania, gdy nie da się przeprowadzić wody pościekowej od oczyszczalni do studni chłonnej grawitacyjnie, w przeciwnym wypadku proponuję:

2) Wycena 2 - oczyszczalnia EKO-BIO 2500, trzykomorowa z nadbudowami włazów rewizyjnych, bez przepompowni, dla gospodarstwa do 5 użytkowników, cena z kompletem nadbudów - 4.885,00zł netto.
To jest rozwiązanie, gdzie wszystko odbywa się grawitacyjnie.

Oferta jest dość ciekawa. Firmę polecił mi mój architekt, spotkałem się już z autoryzowanym monterem około 6 miesięcy temu. Firma dopuszcza montaż we własnym zakresie nie tracą gwarancji.

Czy można odpisać sobie różnice VAT w US?

compi
17-01-2010, 13:01
Cena Eko-Bio 2500 jest bardzo interesująca. Jeśli zaprojektujemy odpływ do rowu melioracyjnego to co się stanie podczas takiej pogody jak teraz? Pół metra śniegu, minus kilkanaście itd. Dobowo to chyba czasem i ponad 150 litrów?

fenix2
17-01-2010, 15:19
Cena Eko-Bio 2500 jest bardzo interesująca. Jeśli zaprojektujemy odpływ do rowu melioracyjnego to co się stanie podczas takiej pogody jak teraz? Pół metra śniegu, minus kilkanaście itd. Dobowo to chyba czasem i ponad 150 litrów?

Gorzej jak rzeczka zamarznie i pupka !

wiochman
17-01-2010, 20:28
Te oczyszczalnie ktore przedstawiliscie sa to oczyszczalnie na osad czynny. Bardzo dobre o ile nie zabraknie pradu,ani nie bedzie imprez w domu czyli okresowego zwiekszenia przepływu scieku.Bakterie plywaja swobodnie w napowietrzanym scieku, przy okresoewym zwiekszeniu przeplywu poprosu sa wyplukiwane poza zbiornik no i lipa. Pokażę Wam BIO DUO Sotralentza. Przede wszystkim jest to oczyszczalnia hybrydowa, czli łącząca 2 systemy oczyszczani: biologiczny i na osad czynny. To powoduje małą wrazliwosc na zmiany przeplywu czy przerwy w dostawie pradu. Poza tym polączenie to wplywa na jakosc oczyszczania. Zbiorniki sa wykonane w technologii rozdmuchu z jednego rekawa PE to gwarantuje bardzo wysoka wytrzymalosc zbiornikow w przeciwienstwie do tych laczonych z dwoch polowek
http://www.sotralentz.pl/images/stories/bio_duo/budowa_bio_duo.jpg
Osadnika gnilnego o pojemności 2500l (1) wyposażonego w 2 włazy rewizyjne o średnicy 700mm ze zintegrowanymi nadbudowami,
Dwóch koszy doczyszczających (po jednym na wypływie z każdego ze zbiorników) z filtrami szczelinowymi (2),
Zintegrowanej skrzynki sterującej zawierającej części elektryczne,
Bioreaktora o pojemności 2500l. z przegrodą (3) dzielącą zbiornik na dwie strefy: złoże biologiczne (4) i osad czynny (5), wyposażonego w dwa włazy rewizyjne o średnicy 700mm ze zintegrowanymi nadbudowami. Strefa złoża biologicznego wypełniona jest kształtkami PP, na których rozwijają się mikroorganizmy tlenowe,
Dwóch dyfuzorów membranowych, rurowy w pierwszej komorze (6) i dyskowy (7) w drugiej komorze.

perm
17-01-2010, 21:23
...

Wszystkie te oczyszczalnie mają takie czy inne złoże biologiczne, w żadnej bakterie nie pływają w ściekach jak napisałeś.

Oczyszczalnia typu NV pracuje w połączonej technologii zanurzonego złoża biologicznego i nisko obciążonego osadu czynnego co zwiększa efektywność oczyszczonego ścieku.
To z traidenisa

Każda z tych firm zapewnia że jej oczyszczalnie nie sa wrażliwe ani na nagłe zwiększenie ilości ścieków ani na dłuższy ich brak. W Bio-Duo Sotralenza sa kosze filtrujące na grubsze "kawałki", czyszczenie ich to musi być czysta przyjemność. Ciekawe że inne firmy tego nie stosują.

wiochman
17-01-2010, 22:52
Sorka
Jest to chyba dosc nowy produkt , nie spotkalem sie jeszcze z traidenis`em
zaraz sobie przegladne.

perm
18-01-2010, 06:40
Sorka
Jest to chyba dosc nowy produkt , nie spotkalem sie jeszcze z traidenis`em
zaraz sobie przegladne.
No to nie spotkałeś się również z bio-eko czy aquamaticem. Inne podobne również są w tym wątku wymienione. Parametry ścieków mają prawie takie same, zasadę działania również. Chyba przy wyborze cena będzie decydowała. No może jeszcze wytrzymałość zbiornika i gwarancja.

wiochman
18-01-2010, 07:44
No rzeczywiście widzę ze jestem do tyłu. Jakoś tak od paru lat związałem się z Sotralentz`em i to może mój błąd, że nie rozglądam się za bardzo po rynku. W rejonie w jakim działam nie spotkałem w/w oczyszczalni. Można spotkać Rotha, Haba i właściwie nie za wiele więcej. Robię Sotralentzem ponieważ jeszcze nie miałem z nimi kłopotu. Sotralentz w oczyszczalniach działa ponad 30 lat na zachodzie europy co myślę daje firmie duże doświadczenie w produkcji i niezawodności. Co do czyszczenia filtrów szczelinowych to pomijając to że serwisowanie jakiejkolwiek oczyszczalni nie należy do przyjemności, to czyszczenie tych filtrów jest bardzo proste i robi się to raz do roku. A filtr jako proste urządzenie zabezpiecza nam złoże biologiczne przed przedwczesnym zamuleniem. Wolę czyścić filtr, do którego dostęp jest bardzo prosty niż płukać złoże. Czyszczenie złoża jest oczywiście konieczne i tutaj ale prosty filtr wydłuża okres eksploatacji złoża. Przy np, BIO DUO zeby przedłużyć gwarancję musisz raz do roku zrobić przegląd serwisowy. Może to i dodatkowy koszt (ja biorę 100-200 zł) Ale klient nie musi się tym w ogóle zajmować (czyszczę filtry, reguluję przepływ powietrza w dyfuzorach sprawdzam poziom gęstego osadu ) Do każdej czynności serwisowej mam łatwy dostęp co też uważam za duży plus. Sieć autoryzowanych serwisantów jest praktycznie w całym kraju.
A mam pytanie. Jak działa to rozwiązanie w traidenisie gdzie gęsty ściek wali prosto na złoże biologiczne. Spotkałeś się z tym w praktyce? Jestem ciekaw czy to się sprawdza. Jak często trzeba tam nurkować, czy też czyścić to w inny sposób.

wiochman
18-01-2010, 08:18
O taki mały fragment z opisu traidenisa "Przyrost masy osadu czynnego i zawiesiny powoduje powstanie osadu nadmiernego, który gromadzony jest w komorze osadnika wtórnego i musi być w regularnych odstępach czasu wypompowywany (około 1-2 razy w roku)" Czyli jaka to regularność? Wypompowujemy raz , czy dwa razy do roku? Podejrzewam że co pół roku. Osobiście wolę rozwiązanie ze zbiornikiem gnilnym wtedy praktycznie wygląda to tak że opróżniamy zbiornik raz na 1,5- 3 lat.
Ciekawe też jak długo wytrzyma studnia chłonna, kiedy przy wzmożonym przepływie wydostają się z oczyszczalni większe drobiny zanieczyszczeń? Ona nie jest przed tym w żaden sposób zabezpieczona. A co się stanie gdy zapomnimy wybrać raz na te pół roku? Szlam zacznie zamulać nam studnie chłonną? Chyba tak.
Po co filtry w Sotralentzie? Po to żeby mieć spokój z czyszczeniem złoża czy wymianą żwiru w studni chłonnej. Naprawdę o wiele prościej jest czyścić raz na rok filtry szczelinowe. Oczywiście nic takiego się nie dzieje gdy wszystko chodzi zgodnie z normami ale wszyscy znamy jakie jest życie.
Ja mam dwójkę dzieci, bo się zabezpieczam
:)

wiochman
18-01-2010, 08:27
Dylas wrzucił jeszcze taką:
Oczyszczalnia TYP SNOC1-SA

"Przydomowa bezdrenażowa oczyszczalnia ścieków do10 osób o wydajności do 1,5 m3/dobę. Oczyszczalnia typu SNOC działa w oparciu o metodę oczyszczania biologicznego. Substancją aktywną w procesie jest osad czynny, który stanowi mieszaninę mikroorganizmów."

Warto dodać że organizmów pływających w napowietrzanym ścieku.
Przy przeciążeniach cały ten osad mamy w studni chłonnej albo w rowie
Jest to typowa POŚ na osad czynny czyli też dość wrażliwa na przeciążenia.
Nawet kilka godzin braku w dopływie prądu powoduje śmierć osadu.
Po to w dobrych oczyszczalniach łączy się osad czynny , który rzeczywiście świetnie oczyszcza ze złożem biologicznym gdzie bakterie oblepiają jakiś tam materiał np. kształtki PE i nie są wrażliwe na wypłukanie.
To oczyszczalnie tzw hybrydowe jak np BIO- EKO czy Sotralentz BIO-DUO

Ale ja jestem gorącym zwolennikiem filtrów :) One nie są po to żeby utrudnić nam życie.

rzufik1
18-01-2010, 11:54
a czy jest tu ktoś kto uzytkuje OP SBR5mini ? taką mi wyceniono?
Co o tej oczyszczalni mozna powiedziec?

radams
18-01-2010, 12:25
A ja mam ciekawą zagwozdkę:
Mam pozwolenie na budowę, w projekcie było szambo, w trakcie budowy zdecydowałem się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków no i zaczynają się schody. Wiem, że POŚ "robi się" na zgłoszenie, ale panie ze starostwa uważają, że skoro mam budowę rozpoczętą i budynek jeszcze nie oddany do użytkowania, to powinienem zrobić korektę projektu budowlanego, czyli projektant z uprawnieniami, projekty mapy itd. Jednym słowem, koszty i kłopoty. Nie wiem teraz co robić, czekać jak zakończę budowę i wtedy zgłosić czy walczyć? spotkał się ktoś z takim problemem?

compi
18-01-2010, 12:44
Mam podobną sytuację, ale nie rozpocząłem budowy. Gmina z urzędu nie pozwala na POŚ, wiadomo dla czego :/. Teraz pytanie: na etapie złożonego już projektu z szambem, jest sens walczyć w starostwie o POŚ?

traixxxis
18-01-2010, 13:03
Mam podobną sytuację, ale nie rozpocząłem budowy. Gmina z urzędu nie pozwala na POŚ, wiadomo dla czego :/. Teraz pytanie: na etapie złożonego już projektu z szambem, jest sens walczyć w starostwie o POŚ?

Witam,
może być ciężko bo jeśli z miejscowego planu zagospodarowania wynika że zabrania się używania POŚ to trzeba by zmieniać ten plan. W woli wyjaśnienia zgłoszenie składa się w starostwie w wydziale architektury. Można spróbować złożyć takie dokumenty i liczyć na opieszałość urzędników lub szczęście. Jeśli nie przyślą sprzeciwu w przeciągu 30 dni to nic ci nie zrobią. Miałem kiedyś taki przypadek w gminie Jabłonna koło Warszawy powiat Legionowski.

pozdrawiam

aLien01
18-01-2010, 18:57
Witam

Czy możecie napisać ile może kosztować przepompownia ścieków oczyszczonych czyli wody która wychodzi już z oczyszczalni, którą umieszcza się właśnie za oczyszczalnią ?

perm
18-01-2010, 21:07
Witam

Czy możecie napisać ile może kosztować przepompownia ścieków oczyszczonych czyli wody która wychodzi już z oczyszczalni, którą umieszcza się właśnie za oczyszczalnią ?
Zwykła pompa do brudnej wody nie wystarczy? http://aukcjewp.wp.pl/search.php?string=pompa+do+brudnej+wody Na Allegro tego pełno.

aLien01
18-01-2010, 21:46
Witam

Czy możecie napisać ile może kosztować przepompownia ścieków oczyszczonych czyli wody która wychodzi już z oczyszczalni, którą umieszcza się właśnie za oczyszczalnią ?
Zwykła pompa do brudnej wody nie wystarczy? http://aukcjewp.wp.pl/search.php?string=pompa+do+brudnej+wody Na Allegro tego pełno.

Pompa to wiem, że nie problem a zbiornik jakiś specjalny musi być?

wiochman
19-01-2010, 07:42
Witam

Czy możecie napisać ile może kosztować przepompownia ścieków oczyszczonych czyli wody która wychodzi już z oczyszczalni, którą umieszcza się właśnie za oczyszczalnią ?
Zwykła pompa do brudnej wody nie wystarczy? http://aukcjewp.wp.pl/search.php?string=pompa+do+brudnej+wody Na Allegro tego pełno.

Pompa to wiem, że nie problem a zbiornik jakiś specjalny musi być?

Jeśli chodzi o wersję najbardziej oszczędnościową to kup beczkę 200l w Castoramie za 196zł
lub inną ważne żeby miała średnice minimum 600 mm, żeby pływak pompy się nie zawieszał. Najtańsza i w miarę dobra studnia przepompowni jaką ja używam , kosztuje 720 zł netto. Ma wymiary 1500 x 600

wiochman
19-01-2010, 07:55
P.S. Beczkę dobrze jest obsypać suchą mieszanką cementowo - piaskową, oraz nadbudować do poziomu gruntu n.p kręgiem betonowym lub nadmurować. Beczki mają zaledwie coś koło metra wysokości i "właz" miałbyś poniżej poziomu gruntu. Ale to rozwiązanie bardzo dobrze się sprawdza.

krzyk123
19-01-2010, 10:08
Witam,

Poproszę o opinię na temat oczyszczalni biologicznej:
COMPACT FA:
http://www.halson.pl/?page=2.2

Szukam jakiejś bezdrenażowej i dostałem ofertę na ten model za 8500 PLN netto (z montażem).

Pzdr

wiochman
19-01-2010, 21:23
Witam,

Poproszę o opinię na temat oczyszczalni biologicznej:
COMPACT FA:
http://www.halson.pl/?page=2.2

Szukam jakiejś bezdrenażowej i dostałem ofertę na ten model za 8500 PLN netto (z montażem).

Pzdr
ile to kosztuje?

wiochman
19-01-2010, 21:25
Co do opinii to zajrzyj wyżej na temat oczyszczalni z osadem czynnym...

krzyk123
20-01-2010, 09:46
Witam,

Poproszę o opinię na temat oczyszczalni biologicznej:
COMPACT FA:
http://www.halson.pl/?page=2.2

Szukam jakiejś bezdrenażowej i dostałem ofertę na ten model za 8500 PLN netto (z montażem).

Pzdr
ile to kosztuje?

No przecież napisałem:

8500 PLN netto (z montażem)

krzyk123
20-01-2010, 09:48
Co do opinii to zajrzyj wyżej na temat oczyszczalni z osadem czynnym...

Opinie czytałem. Chodzi mi konkretnie o ten model. Odporność na przyjęcie dużej ilości ścieków, przerwy w dopływie oraz ogólna ocena na tle konkurencji.

Pzdr

wiochman
20-01-2010, 17:31
No nie znam konkretnie tego modelu ale to typowa oczyszczalnia na osad wiec nie jest zbyt odporna na przegięcia. I tak patrząc na nią to zbyt nie wygląda na jakiess profesjonalne urządzenie. Szukaj oczyszczalni hybrydowych czyli takich gdzie jest i osad i złoże biologiczne jak naprzykład Bio Eko czy BIO UNO Sotralentz`a . Może to i tanie ale wygląda na jakiś wynalazek

perm
20-01-2010, 20:43
No nie znam konkretnie tego modelu ale to typowa oczyszczalnia na osad wiec nie jest zbyt odporna na przegięcia. I tak patrząc na nią to zbyt nie wygląda na jakiess profesjonalne urządzenie. Szukaj oczyszczalni hybrydowych czyli takich gdzie jest i osad i złoże biologiczne jak naprzykład Bio Eko czy BIO UNO Sotralentz`a . Może to i tanie ale wygląda na jakiś wynalazek

Nie wiem czy to nie będzie zbyt uciążliwe ale gdybyś znalazł chwilę czasu i napisał parę słów o plusach i minusach tych oczyszczalni, tak na podstawie opisu oczywiście. Masz doświadczenie praktyczne, napisz z czym może być problem. Ciężko się na coś zdecydować. Cena to chyba nie wszystko.
http://www.aquamatic.com.pl/sklep/index.php?p1,oczyszczalnia-biologiczna-stm-5-2-5-osob
http://ecokube.pl/
http://www.schwander.pl/index.html?id=24349&location=f&msg=1&lang_id=PL
http://www.powode.pl/index2.htm
http://www.titan-eko.pl/category/33/product/323/
http://www.traidenis-pol.com/
http://www.euro-plast.biz.pl/index.php?oczyszczalnie=produkty&id=sbr
http://www.mall.com.pl/?pl/1/17
http://www.gmginstal.pl/index.php?dzial=oferta
http://www.halson.pl/?page=2.2
http://www.oltrans.com.pl/tresc.php?tresc=oczyszczalnie_bioeco
http://www.oczyszczalnia.net/view_document/Produkty_12?page=4

Oczywiście dużo tego. Jeżeli nie znajdziesz czasu to może chociaż ogólnie czego unikać co warto. Myślę że wielu osobom to pomogłoby podjąć decyzję.

mjakob
20-01-2010, 21:23
Dołączam się do prośby kolegi perm

jest jeszcze micro-step roth-a
http://www.roth-polska.com/32.htm

Dostałem ofertę na Rotha 10,5k brutto - same urządzenia (bez odprowadzenia ścieków, bez montażu), z kolei za Aquamatic STM winszują sobie prawie 12k same urządzenia.
Dobre to ceny?

wiochman
21-01-2010, 09:46
ok moze wieczorkiem siade do tego ale nie znam wszystkich

rzufik1
21-01-2010, 13:43
ok moze wieczorkiem siade do tego ale nie znam wszystkich

a powiesz coś o

OP mini SBR5
BIO EKO 2500
Bioekocent 3300 PRO
BIOCLAR B6

jestem na etapie wyboru.... i sam juz nie wiem co:(
wsumie najtaniej wychodzi BIO EKO 2500 ( w tej ich promocji do konca stycznia)

pozostałe sporo drożej ale nie mam miedzy nimi jakiś wielkich różnic no może BIOCLAR B6 jest z nich najdroższa..

Chce oczyszczalnie zakopać tak z 1m pod ziemie... teren musze nawieżć :(
dzieki

ps: a podeślij priva ile kosztuje twój faworyt duo?

aLien01
21-01-2010, 13:55
ok moze wieczorkiem siade do tego ale nie znam wszystkich

a powiesz coś o

OP mini SBR5
BIO EKO 2500
Bioekocent 3300 PRO
BIOCLAR B6

jestem na etapie wyboru.... i sam juz nie wiem co:(
wsumie najtaniej wychodzi BIO EKO 2500 ( w tej ich promocji do konca stycznia)

pozostałe sporo drożej ale nie mam miedzy nimi jakiś wielkich różnic no może BIOCLAR B6 jest z nich najdroższa..

Chce oczyszczalnie zakopać tak z 1m pod ziemie... teren musze nawieżć :(
dzieki

ps: a podeślij priva ile kosztuje twój faworyt duo?

Ja zdecyduje się na BIO EKO 2500 i powoli mam już dość rozmów z przedstawicielami, monterami każdy chwali swój produkt a wytyka wady innych producentów. Oczywiście najłatwiej jest wydać kupę kasy na POŚ i żyć w przekonaniu, że ma się najlepszy produkt.
Ja osobiście od roku śledzę temat POŚ i miałem na oku tylko dwie firmy EKO-POL i Sotralentz. Na sotralentza mnie nie stać a EKO-POL jest "teoretycznie" sprawdzoną firmą a przy jej promocji obecnej ich oferta mnie przekonuje.
Jak już zamontuje oczyszczalnie i będę ją użytkował napiszę parę słów (mam nadzieje, że pozytywnych :))

perm
21-01-2010, 18:29
Też uważam że przy tej cenie co obecna zdecydowanie wygrywa Bio-eko. Biologiczna z osadem czynnym więc system najbardziej efektywny, odporny na przelanie i niedobór ścieków no i cena. Chciałem Traidenisa ale coś mały ten zbiorniczek, jak spuszczę dwie wanny i pranie to się przeleje?