PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł kondensacyjny - czy potrzebna jest wentylacja z zewnątrz budynku ?



PeterMac
29-01-2019, 16:34
Jak w temacie,.załatwiam wlasnie opinie kominiarską do insntalacji ogrzewania gazowego z piecem kondensacyjnym. Piec bedzie w piwnicy.
Kominiarz powiedział ze trzeba doprowadzić swieze powietrze do pieca z zewnątrz budynku. Tylko zastanwaim sie czy jest to koniecznie, komin jest dwu komorowy i do jednej komory bedzie wychodzic spalanie rura, a druga komora to kratka przy piecu. Czy taka kratka sama nie wystarcza przy piecu kondensacyjnym ?

Jak to jest w końcu, czytam forum i juz zupełnie nie wiem, kazdy inaczej pisze.

Greengaz
29-01-2019, 17:32
W pomieszczeniu w którym zainstalowany jest kocioł kondensacyjny wymagana jest wentylacja.
"Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych …”
Nie masz wentylacji mechanicznej to kratka pod sufitem jest wymagana.
Nie bardzo rozumiem

Kominiarz powiedział ze trzeba doprowadzić swieze powietrze do pieca z zewnątrz budynku.
Powietrze konieczne do spalania jest pobierana przez komin dwuścienny.

PeterMac
29-01-2019, 18:10
Dziekuje za odpowiedz, tak dokladnie powiedział, ze rura 8cm z pieca na zewnątrz budynku przez scianę w piwnicy i ze juz nie dają zadnych kratek w pomieszczeniu.
Powiedział ze musi być swieze powietrze do reakcji spalania.
Czyli takie powietrze nie moze być dopwoadzone przez komin ?

Powiedział ze komin jest 2 komorowy, to czy nie mozna by dać rury ze spalinami do jednej komory, a w drugiej zrobic kratkę czy tez doprowadzić tam swieze powietrze do spalania ?

Jeszcze takie pytanie, czy instalator wykonawca moze zrobic to na własny sposób oczywiście poprawnie i z normami bezpieczenstwa czy musi dostosować sie w pełni do opini komiarskiej jesli jest np. w niej jakas niescisłość bądz niedorzeczne rozwiązanie.

Greengaz
29-01-2019, 18:29
Zacytowałem dokładnie obowiązujący przepis.
Pomieszczenie ma być wentylowane, stad kratka. Ustawodawca nic nie mówi o rodzaju wentylacji.
Powietrze konieczne do spalania pobierane jest kominem dwuściennym /częścią zewnętrzną/, a spaliny wyrzucane na zewnątrz częścią wewnętrzną /po lewej/
Chyba, że z jakiegoś powodu musisz wybrać rozwiązanie po prawej.

http://bi.gazeta.pl/im/5f/f7/b7/z12056415V,Montaz-przewodow-powietrzno-spalinowych---polaczenie.jpg

PeterMac
29-01-2019, 18:57
Wielkie dzieki raz jeszcze, podeśle to zdjecie kominiarzom, bo wolałbym rozwiązanie ze swieze powietrze z komina a nie wiercic jeszcze dziure na 8cm w ścianie nośnej.
Komin dwuscienny to zapewne to samo co mi powiedzeli ze 2 komorowy.
No wlasnie nie ma zadnego powodu zebym nie mogl wybrac rozwiazania z lewej, komin nie jest zajęty przez nikogo, takze nie wiem dlaczego kominiarz tak powiedział.
Jutro bede rozmawial raz jeszcze z nimi, albo z całym szefem.

Nie orientujesz sie moze czy instalator wykonawca bedzie mogl zrobic w ten sposób pomimo ze na opini kominiarskiej byłoby o doprowadzeniu z zewnątrz budynku ?

Robinson74
29-01-2019, 19:12
A masz komin przystosowany do pobierania powietrza przez kocioł kondensacyjny?
Jeśli tak, to być może kominiarz miał jednak na myśli konieczność dopływu świeżego powietrza dla wentylacji?

PeterMac
29-01-2019, 19:23
No tego to ja niestety nie wiem :), ale powiedzli ze komin jest wolny i jest 2 komorowy. Jakie kryteria musi spełniać taki komin ? Budownictwo u mnie to stare przedwojenne domy jedno piętrowe z cegły.

Greengaz
29-01-2019, 20:15
Jeśli komin wentylacyjny nie był używany jako kanał dymowy to się nadaje. ewentualnie przeczyścić z pyłu i pajęczyn i w taki kanał wpuścić sam przewód spalinowy - tańsze rozwiązanie.
Jeśli bardzo brudny to wpuścić w niego przewód powietrzno-spalinowy fi 120/80 lub 100/60 w zależności co podaje producent kotła.

Bertha
30-01-2019, 00:28
Po pracach przygotowawczych (wykucie otworu w ścianie itp.) kominiarz z dachu opuszcza elementy komina dwuściennego, zamyka odpowiednim elementem zbędne prześwity na górnej płaszczyźnie komina (aby woda podczas ulewy nie lała się bokami) , górę wykańcza zgrabnym kominkiem z kwasiaka i finito na dachu. W wersji wypaśnej na komin wstępuje uniesiony pod niebiosa podnośnikiem koszowym, jak na niektórych obrazach. To szybciej, bezpieczniej i nawet z punktu widzenia inwestora uważam że warte jest tych paru złotych extra.
Kryterium komina jest proste: wkład kominowy musi się mieścić w komorze komina. W standardowym kominie 14 x 18 oba wyminione wkłady się zmieszczą.

PeterMac
30-01-2019, 03:32
Panowie bardzo dziekuje Wam za odpowiedzi, ale ja coś chyba nie ogarniam do końca :bash:

Piec taki czyli kondesacyjny ma wyjscie spalin na przewód spalinowy ktore wyprowadza sie przez komin rurą typu dwuścienną tak ?

Te rury dwuścienne sluzą do doprowadzenia swiezego powietrza i odprowadzenia spalin ?
Choc wszedzie w internecie przy tych rurach piszą o odprowadzeniu, no ale jaki byłby sens rura w rurze gdyby jedno i drugie sluzylo do jednego.
Czy dwuścienna a powietrzno-spalinowe to nie to samo ?

To jesli u mnie jest komin 2 komorowy, to dlaczego kominiarz mowil o rurze na zewnątrz do swiezego powietrza przez ścianę w piwnicy, a nie powiedział ze mozna dać jedno i drugie przez komin taką wlasnie rurą ?
Nawet do tego komina nie zaglądał od góry.
Jaki jest sens doprowadzania z zewnątrz przez ścianę ? jakie to ma zalety i czy w ogóle ma jakieś ?

Kominiarze byli młodzi i obawiam sie ze ich wiedza była bardzo ograniczona w kwesti rur odprowadzających itp.
Choć za opinię dałem 280zł, i byli ze znanej firmy kominiarksiej "K..........." z Wrocławia.

Najgorzej jak wyśle opinię kominiarską i instalator bedzie zmuszony zrobic przez sicane na zewnątrz jak w opini kominiarskiej bo tego tez nie wiem czy musi.

Greengaz
30-01-2019, 07:34
Może w opinii chodzi o doprowadzenie powietrza do piwnicy, aby wentylacja działała sprawnie?
Co wyrysował projektant instalacji gazowej jeśli chodzi o wentylację? Powinno być w projekcie.

Bertha
30-01-2019, 10:23
Panowie bardzo dziekuje Wam za odpowiedzi, ale ja coś chyba nie ogarniam do końca :bash:

Piec taki czyli kondesacyjny ma wyjscie spalin na przewód spalinowy ktore wyprowadza sie przez komin rurą typu dwuścienną tak ?

Te rury dwuścienne sluzą do doprowadzenia swiezego powietrza i odprowadzenia spalin ?
Choc wszedzie w internecie przy tych rurach piszą o odprowadzeniu, no ale jaki byłby sens rura w rurze gdyby jedno i drugie sluzylo do jednego.
Czy dwuścienna a powietrzno-spalinowe to nie to samo ?

To jesli u mnie jest komin 2 komorowy, to dlaczego kominiarz mowil o rurze na zewnątrz do swiezego powietrza przez ścianę w piwnicy, a nie powiedział ze mozna dać jedno i drugie przez komin taką wlasnie rurą ?
Nawet do tego komina nie zaglądał od góry.
Jaki jest sens doprowadzania z zewnątrz przez ścianę ? jakie to ma zalety i czy w ogóle ma jakieś ?

Kominiarze byli młodzi i obawiam sie ze ich wiedza była bardzo ograniczona w kwesti rur odprowadzających itp.
Choć za opinię dałem 280zł, i byli ze znanej firmy kominiarksiej "K..........." z Wrocławia.

Najgorzej jak wyśle opinię kominiarską i instalator bedzie zmuszony zrobic przez sicane na zewnątrz jak w opini kominiarskiej bo tego tez nie wiem czy musi.

Rura dwuścienna czyli rura w rurze. Mniejszą średnicą (np. fi 60) wyprowadza się spaliny, większą (fi 100) zaciąga swieże powietrze do komory spalania. Czyli rura jest zawsze chłodna.

Przepisy stanowią że pomieszczenie w którym stoi urządzenie gazowe musi byc wentylowane. Nawiew powietrza i odprowadzenie powietrza. Drugi komin (kanał, komora) wykorzystasz na wylot wentylacji, wlot co najmniej 200cm^2 trzeba zrobic.
Inaczej nie będzie pozytywnego protokołu odbioru kominiarskiego.
Takie sa przepisy, z koniem się nie kop.

brencik
30-01-2019, 11:08
Rura dwuścienna czyli rura w rurze. Mniejszą średnicą (np. fi 60) wyprowadza się spaliny, większą (fi 100) zaciąga swieże powietrze do komory spalania.

Wystarczy jedna rura, spalinowa fi 60. Zaciąg powietrza idzie na zewnątrz tej rury w kanale kominowym. Nie trzeba dawać drugiej rufy fi 100.

Greengaz
30-01-2019, 11:22
Przepisy stanowią że pomieszczenie w którym stoi urządzenie gazowe musi byc wentylowane. Nawiew powietrza i odprowadzenie powietrza. Drugi komin (kanał, komora) wykorzystasz na wylot wentylacji, wlot co najmniej 200cm^2 trzeba zrobic.
Inaczej nie będzie pozytywnego protokołu odbioru kominiarskiego.
Takie sa przepisy, z koniem się nie kop.
Pod warunkiem szczelnej piwnicy.
Kocioł w łazience - starczy podcięcie w drzwiach, co się dzieje poza drzwiami nikt nie pyta.
Kocioł w kuchni otwartej na salon - nikt nie kwestionuje takiego rozwiązania przy odprowadzeniu powietrza przez kratkę pod sufitem.
@PeterMac
Kominiarze badali przepływ powietrza w kratce wentylacyjnej, czy tylko popatrzyli na piwnicę i poszli?

Kondensat
30-01-2019, 11:40
Tu chodzi o dwie różne sprawy,stąd to całe zamieszanie w tym wątku
1)O odprowadzenie spalin i doprowadzenie powietrza do spalania dla kotła kondensacyjnego w tym przypadku.Można to realizować różnie.Np.bezpośrednio przez ścianę rurą tzw.turbo czyli "rura w rurze" dla budynków jednorodzinnych przy mocy kotła max.21kW. Inna opcja (jak kocioł o większej mocy lub użytkownikowi nie podoba się taka wystająca rura ze ściany) np.wykorzystać wolny kanał wentylacyjny i wstawić do niego rurę do odprowadzenia spalin czy to fi.60 czy fi85-tu średnica zależy zależy od wytycznych projektowych producenta kotła(ilość kolan,długość rur)jedynie daje się kolano+ewentualnie jak trzeba kawałek rury turbo na łączeniu kotła z kominem.Inną opcją jest komin systemowy ceramiczny przeznaczony dla kotła kondensacyjnego,którego budowa zapewnia odprowadzenie spalin i dostarczenie powietrza do spalania dla kotła (podobnie jak w opcji kanał wentylacyjny+włożona rura opisany wyżej-tylko komin systemowy to droższe rozwiązanie)
2)I druga odrębna sprawa to wentylacja kotłowni.Powinna być wentylacja bo co się stanie jak nie będzie szczelna instalacja doprowadzająca gaz do kotła?

Bertha
30-01-2019, 15:31
Wystarczy jedna rura, spalinowa fi 60. Zaciąg powietrza idzie na zewnątrz tej rury w kanale kominowym. Nie trzeba dawać drugiej rufy fi 100.

Porozmawiaj ze starymi serwisantami od pieców gazowych. Komin nie jest czysty, piec może ucierpieć. Więc nie kazda teoria sie opłaca.

PeterMac
30-01-2019, 16:38
@Greengaz - obecnie w piwnicy nie mam zadnej kratki, a kominiarze to spieszyli sie tylko aby skasować $ za wystawienie opini.

Dzisiaj jeszcze konsultowalem sie z nimi, i nie tylko ja, raz jeden odbiera potem inny, i kazdy co innego. Jednak z tym doprowadzeniem swiezego powietrza z zewnątrz to chyba temu jednemu coś sie mocno porąbało wczoraj.

Odpisali mi ze pomimo ze są 2 kanały w kominie, to oni ten jeden kanał chcą zostawic wolny na przyszłość pisząc cytuje "nie zajmujemy przewodów niepotrzebnie, jeden jest wystarczajacy, a poza tym koszt wykonania wkladu jest o wiele droższy"

Czyli chcą dać wszystko w jednym kanale, wraz z kratką, czyli rura zapewne dwuścienna od pieca, a kanał komina jako doprowadzenie powietrza do kratki.
Troche to dziwne bo jeden kanał bedzie wolny a byłoby pewnie lepiej w nim zrobić kratkę.
Cos tam jeszcze wspominali o np. adaptacji itp. tylko ze u mnie nigdy nikt nie wyrazi na to zgody z mieszkańców, do tego nikt w tym kominie nie bedzie robił zadnej dod. wentylacji.
Jeden komin jest mój, a drugi komin sąsiada, ktory mieszka nademną i nikt wiecej po mojej stronie nie mieszka ani nie bedzie mieszkać.
Takze oni mają dziwne te przepisy, ale pewnie jesli bedzie odpowiednio duzy przekrój komina to moze i wystarczy miejsca na kratkę w sensie zeby nie było za ciasno.
Tylko oni tego komina nawet nie mierzyli ani nie sprawdzili jakie ma wymiary, chyba ze wiedzą z góry jakie one mają szerkość.

Adam626
30-01-2019, 18:01
U mnie typ od odbioru kotla zazyczyl sobie aby wybic dziure do wentylacji mimo ze kociol podlaczony przez komin koncentryczny

Robinson74
30-01-2019, 21:16
PeterMac, czy masz okno w tej kotłowni w piwnicy?

PeterMac
31-01-2019, 06:30
Tak, są nawet 2 okienka po obu stronach budynku w mojej piwnicy, jedno od strony ulicy, drugie od podwórka. Piwnica duza

GraMar
31-01-2019, 06:44
U mnie w kotłowni kominiarz wchodził po drabince i telefonem wewnątrz kanału wentylacyjnego z okrągłych pustaczków robił fotki.
Powiedział, że tylko tak może sprawdzić, czy jest drożny. W razie awarii kotła i wypływu gazu taki kanał wentylacyjny powinien zabezpieczyć dom.

PeterMac
31-01-2019, 09:03
No wlasnie tak powinni to doklanie sprawdzać, u mnie nic konkretnie nie sprawdzali w ten sposób.

Pytanie jest czy oni mogą sobie twierdzić ze jesli są 2 wolne kanały w kominie to ten jeden w ktorym mozna byłoby zrobić wlasnie kratkę wentylacyjną to mówią ze nie zajmujemy 2 kanałów tylko kratkę chcą wcisnać tam gdzie bedzie rura spalinowa od pieca.

Gdzie są takie przepisy mowiące to co oni twierdzą, skoro są 2 wolne kanały uwazam to kratka powinna byc w osobnym kanale, a nie wszystko wcisniete na siłe w jeden kanał.

Tym bardziej ze nikt z tego komina juz nigdy nie skorzysta bo ten komin jest tylko dla mnie pozostawiony, a inny drugi komin jest sąsiada nademną.
O adaptacji nie ma tu nawet najmniejszej mowy.

Nawet nie wiadomo czy rura dwuscienna sie tam zmieści dajmy na to taka 100/60mm, to jeszze musi zostać miejsca na swobodny przeplyw dla kratki.

Czekam na ich odpowiedz, i ponowną weryfikację.

PeterMac
01-02-2019, 08:53
Sprawdzilem w miedzy czasie wymiary kanałów w kominie, mają wymiar 12cm × 22cm.

Teraz jesli pojdzie tam rura dwuscienna od pieca dajmy na to taka 100/60mm, to czy bedzie tam nadal wystarczajaco na danie jeszcze kratki wentylacyjnej ?
Czy kłocic sie z kominiarzami zeby dać ją w drugim wolnym kanale.

GraMar
01-02-2019, 09:01
Jaki masz gaz?

Najlepiej skontaktuj się z montażystą kotłów, on wie najlepiej jak to ma wyglądać, pozna projekt instalacji.
To on będzie wykuwał kanały tam, gdzie najlepiej umocować kocioł.

GraMar
01-02-2019, 09:06
Jaki masz gaz?

Najlepiej skontaktuj się z montażystą kotłów, on wie najlepiej jak to ma wyglądać, pozna projekt instalacji.
To on będzie wykuwał kanały tam, gdzie najlepiej umocować kocioł.

Czad jest bezwonny i to on zdecyduje, kto miał rację...

doktor kidler
01-02-2019, 11:50
Ja też chcę przejść na ogrzewanie gazowe i gdy rozmawiałem telefonicznie z kominiarzem to oprócz odprowadzenia spalin systemem koncentrycznym albo w szacht tj. rura wyprowadza spaliny a z powierzchni szachtu pobiera powietrze do spalania to musi być komin wentylacyjny o powierzchni 200cm2.

Robinson74
01-02-2019, 20:01
musi być komin wentylacyjny o powierzchni 200cm2.To jest jasne, że ma być jakiś wylot. Ale tu chodzi też o wlot. Skąd będzie czerpane powietrze wentylacyjne u autora tematu? U mnie np. będzie to nawiewnik w oknie piwnicy.

Elfir
01-02-2019, 20:28
Ja też chcę przejść na ogrzewanie gazowe i gdy rozmawiałem telefonicznie z kominiarzem to oprócz odprowadzenia spalin systemem koncentrycznym albo w szacht tj. rura wyprowadza spaliny a z powierzchni szachtu pobiera powietrze do spalania to musi być komin wentylacyjny o powierzchni 200cm2.

Kotłownia gazowa musi mieć wentylację, ale jak masz WM to przy rurze koncentrycznej powietrzno-spalinowej nie musisz mieć żadnych kominów wentylacji grawitacyjnej.

doktor kidler
02-02-2019, 09:38
Ja się opieram tylko na tym co powiedział mi kominiarz, nie wnikałem na razie w kwestie przepisów bo do inwestycji jeszcze mam trochę czasu. W kwestii nawiewu to w mieszkaniu także masz kratki i nie posiadasz zapewne specjalnego nawiewu a jedynie nieszczelności okien i drzwi ewentualnie nawiewniki w oknach.
A o co to WM. Jeżeli wentylacja mechaniczna to chyba nikt o takowej nie pisał.

SzymonKc
02-02-2019, 11:29
Ten dolot świeżego powietrza do kotłowni o powierzchni 200cm2 dotyczy kotłów pobierających powietrze do spalania z pomieszczenia, a nie kotłów "zamkniętych".
Przy kondensacyjnym dolot powietrza do kotła i odpływ spalin jest realizowany albo rurą dwuścienną, albo dwoma normalnymi rurami. A wentylacja w takim pomieszczeniu jakaś ma być, np. grawitacyjna kratka i nawiewnik okienny, albo mechaniczna, ale nie trzeba robić dolotu 200cm2.
Kominiarze często słabo znają przepisy, należy poszukać innego albo kogoś z uprawnieniami budowlanymi w zakresie instalacji, kto może robić odbiory w dużo większym zakresie niż kominiarz.

doktor kidler
02-02-2019, 14:33
Czytaj uważniej, to komin wentylacyjny ma być o powierzchni 200cm2 a nie dolot powietrza ;)