PDA

Zobacz pełną wersję : Czy to musi być tak, ze mój Viessmann chodzi non-stop, czy coś jest nie tak?



sbtn
29-01-2019, 20:56
Czy to musi być tak, ze mój piec chodzi non-stop, czy coś jest nie tak?
Dlaczego nie może porządnie zagrzać wody w obiegu?

Moi Drodzy, zwracam się o pomoc w moim grzewczym problemie - a może wszystko jest ok i to tak "musi" być?

Zacznę od meritum - piec (palnik) w zasadzie chodzi non-stop, co oczywiście ma przełożenie na zużycie gazu ok 15-20m3 na dobę i wielkie rachunki
Instalacja jest ze sprzęgłem hydraulicznym, temperatura na piecu 75 stopni, a na sprzęgle (oznaczenie VTS) z trudem dobija 45. Zaczęło mnie zastanawiać czy przypadkiem nie jest tak, że piec jest za słaby albo jest jakiś inny błąd koncepcyjny w instalacji?
Moje grzejniki nigdy nie są gorące, zawsze są co najwyżej letnie - nawet przy pełnej długiej pracy pieca na pełną moc. Wygląda mi, że po prostu piec nie może zagrzać porządnie wody w całym obiegu z nieznanych mi przyczyn.
Zaznaczam ze woda do pieca do sprzęgła istotnie jest bardzo gorąca (dotykając rury ręką), ze sprzęgła juz wychodzi na obieg duzo zimniejsza (lekko ciepla) i na powrocie, lekko wyczuwalnie ciepła.

A teraz szczegóły:
Dom nie nowy, ok 30 lat, w którym właśnie nie dawno wykonałem duzy remont - wymieniłem okna na nowe szczelne, wentylacje mechaniczną, wymieniłem instalację C.O. na cienkie rury i grzejniki panelowe, nie zmieniałem jedyne pieca bo był "stosunkowo" tj w porównaniu z resztą nie dawno wymieniany - tzn 10 lat temu (jeszcze przy starej instalacji)
Jedyne co nie wykonałem jeszcze ocieplenia z zewnątrz, ale mam to w planie (obecnie ściana trójwarstwowa ze styropianem w środku 5 cm)

Kubatura to ok 700m3, przy powierzchni 250m2, natomiast aktywnie ogrzewam część tj ok. 550m3 (w pozostałych pomieszczeniach grzejniki zakręcone)
Mam 20 grzejników i 2 podłogówki w łazienkach.
Tak sobie sam policzyłem, że szacowana objętość wody w moim obiegu to 185 litrow w grzejnikach (z ich specyfikacji) plus rury bardzo zgrubnie szacowane na ok 170mb (ciepła i powrót) co szacuje na 55 litrow razem 240l
Wg specyfikacji teoretyczna moc grzewcza moich grzejników przy 55/45/20 to 20200W a przy 75/65/20 to 40000W

Piec jest opisany tak
Vitodens 200-W, WB2B, CE-0085 BR 0432
Pmin (80/60) 8kW, Pmax 31.7lW, Qmin 8kW
Pmin (50/30) 8,8kW, Pmax 50/30 35kW, Qmax 33kW

Pompa to LFP25POr60C 90W, jest załaczona non stop

Piec jest z pogodówka, brak czujnika wewnątrz. Krzywą grzewczą sobie też manipulowałem, ale to inny temat. Na razie głównie chodzi mi o to, że ciężko mu dobić do zadanej temperatury (a do krzywej grzewczej bierze jak rozumiem temperaturę sprzęgła VTS i dobrze)

CWU nie jest problemem, grzeje rzadko, cyrkulacja chodzi rzadko to nie to.

Jeszcze taka obserwacja - temperaturę w domu po długim nagrzaniu miałem średnia 20, ponieważ wyjeżdżałem zmieniłem temp na piecu o 2 stopnie mniej, dom po 4 dniach się wychłodził do 17.5 przy zewnętrznej ok minus 5 stopni. Następnie załączyłem grzanie no i właśnie 4 dni czekam aby temp się podniosła na 20 (jeszcze się nie podniosła), choć zewnętrzna teraz plus 2 średnio. Piec non stop n 74 stopnie, a temp na sprzęgle najpierw 42, na drugi dzień 43, potem 44 i dziś dobiła na 45.
Przy krótkotrwałym tescie zakrecenia większości grzejników, VTS potrafi podskoczyć do ok 52-55 stopni, ale raczej nie wiecej.

Jeszcze jedno zawory w większości grzejników mam na 50%, przykryzowałem sobie część grzejników, to nie jest problem, że jakieś bliskie są gorące a dalekie chłodne.

Mam nadzieję, że znalazł się ktoś, kogo nie zniechęciła ilość tekstu (ale chciałem podać dużo danych) i przedstawi swoją opinię. Głównie mi chodzi o to, czy piec musi chodzić non stop, czy nie jest za słaby i gdzie jest problem. Czy to po prostu jest wszystko dobrze i tak musi być...

Konsultant Viessmann
01-02-2019, 08:52
Bez wizyty na instalacji trudno jest zgadywać co jest przyczyną... W pierwszej kolejności bym sprawdził przepływy po stronie kotła, koucioł wylicza sobie jaką powinien utrzymywać temperaturę w sprzęgle (VTS), na początku zakłada że temperatura kotła (KTS) powinna być równa VTS. Oczywiście w sprzęgle najczęściej następuje podmieszanie wody z powrotu zatem przy założeniu KTS=VTS nizostaje osiągnięta temperatura w sprzęgle. Kocioł zaczyna więc systematycznie podnosić temperaturę na kotle tak by osiągnąć wymagana w sprzęgle. Skoro jednak tu mamy tenperaturę KTS ok 74C a w tym samym momencie VTS ok 44 to oznaczać może:
1. że po stronie obiegów mamy dużo większy przepływ ale wtedy było by ciepło w pomieszczeniach
2. jest problem z przekazywaniem ciepła z kotła do sprzęgła (i to bym obstawiał), należy sprawdzić czystość filtrów, skuteczność pracy pompy...

sbtn
11-02-2019, 13:12
Dziękuję
Z obserwacji dopowiem, że
- zmieniłem bieg pracy pompy zewnętrznej z 90W na 45 W i teraz vts uzyskiwane jest ok 55, ale nie wiecej (przy kotle 70-74)
- zmieniłem bieg pracy pompy wewnetrznej (kotla) z 75W na 90W i wydawało by mi się, że sprzęgło powinno być lepiej dogrzewane, ale wg wstepnych obserwacji nie ma dużej różnicy

Mam natomiast jeszcze jedno kluczowe pytanie czy przy instalacji z parametrami jak powyżej jest wogóle potrzeba/sens stosowania sprzęgła i pompy zewnętrznej? (sprzęgło jest pozostałością po starej instalacji)

Konsultant Viessmann
14-02-2019, 14:54
obecność sprzęgła hydraulicznego nie jest zależna od parametrów temperaturowych instalacji. W instalacji w której znajdują się 2 lub więcej pomp połączonych szeregowo należy je od siebie "odsprzęglić". Robi się to za pomocą sprzęgła, bufora, odpowiednich zaworów.

sbtn
15-02-2019, 10:55
Zmierzałem właśnie do pytania czy druga pompa (i sprzęgło) jest wogóle potrzebne. Czy taka instalacja by mogła być podpięta wprost do pieca i pompa pieca powinna sobie spokojnie z nią poradzić (Grundfos Viessmann Type VI RLE-70 75/90 W)

Konsultant Viessmann
19-02-2019, 10:08
na tak postawione pytanie może odpowiedzieć tylko projekt. Trzeba obliczyć opory hydrauliczne instalacji i sprawdzić czy przy wymaganym przez instalację wydatku pompa w kotle je pokona.

sbtn
26-02-2019, 22:35
Mam jeszcze jedno pytanie. Właśnie odnalazłem model mojego sprzęgła (z instrukcji montażowej pieca Viessmann), ale okazuje się, że jest założone pionowo (!) a nie poziomo jak na schemacie.

Czy ten fakt może powodować niewłaściwą pracę sprzęgła i fakt, że pompa na obieg zasysa bardziej powrót z obiegu niż zasilanie z pieca?

427453
427454

Konsultant Viessmann
05-03-2019, 13:32
sprzęgło powinno być zamontowane poziomo, pionowy montaż spowoduje, że sprzęgło będzie trudno odpowietrzyć. Zbierające się w górnej części powietrze może powodować błędny odczyt temperatury, stąd tak wysoka temperatura na kotle. Automatyka kotła próbuje osiągnąć wymagana temperaturę na sprzęgle i podnosi wymagana temperaturę w kotle.
co do zużycia gazu 15-20 m3/dobe oznacza że kocioł pracował ze średnią mocą 6-8kW co przy domu 250m2 i jednak nie najlepszym ociepleniu (piszesz że 5 cm styropianu) myślę że nie jest złym wynikiem. (pytanie czy to zużycie tylko na co czy może też i na cwu)

sbtn
08-03-2019, 14:54
Dziękuję, mam jeszcze jedno - mam nadzieję ostatnie pytanie, które nie daje mi spokoju:

Automatyka kotła obecnie pracuje tak, że piec grzeje na max tj np do 74 po czym sie wylacza, po ok 2 minutach temperatura VTS spadnie, piec się znów załączy, przez minutę będzię grzał do 74 i znów się wyłączy.
Jeżeli zmieniam ograniczenie maksymalnej temp kotła do np 60, jest podobnie tzn dogrzewa do max i się wyłącza.
Zrobiłem także test z odłączonym temp sprzęgła. Przy wymaganej 47, piec pracował powiedzmy do 55 i się wyłączał
Czy to jest normalne? Czy to nie powinno być tak, że piec nie dąży usilnie do osiągnięcia swojej max temp kotła (wtedy zabezpieczenie go wyłącza), tylko grzeje mniejszą temperaturą ale w sposób bardziej ciągły i jednostajny?

Konsultant Viessmann
12-03-2019, 08:26
to tylko kwestia zastosowanego regulatora, w przypadku regulatorów stałotemperaturowych automatyka ma za zadanie utrzymać cały czas wymaganą temperaturę i wtedy kocioł pracuje zgodnie z twoim opisem. Gdy jednak zastosujemy automatykę pogodową to ona tak będzie wyliczała temperaturę wychodzącą na instalacje by zachować najniższa możliwą gwarantującą wymagana temperaturę w pomieszczeniach.

dixel
16-03-2019, 01:36
Kolego masz zakamieniałą wężownice miałem ten sam problem wyczyść szybko póki się nie zapchała całkiem