PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie nadmuchowe + silka - ma to sens?



xul
29-01-2019, 20:06
Witam serdecznie

Aktualnie jestem na etapie obmyślania projektu i szukania rozwiązań technicznych. Planuję dom piętrowy na bazie prostokąta z garażami w bryle. Posadowiony na płycie fundamentowej (5-10cm XPS pod płytą, 10-15 EPS nad), ściany z silki (20cm ocieplenia), strop nad parterem - monolit, strop nad piętrem - płyty OSB + 30cm ocieplenia, poddasze nieużytkowe, dach dwuspadowy. Program do OZC wyliczył mi około 7kW zapotrzebowania na ciepło łącznie z wentylacja, bez C.W.U.
Jako ogrzewanie chciałbym zastosować pompę ciepła powietrze-powietrze z rekuperatorem, tak żeby w jednej instalacji mieć ogrzewanie, chłodzenie i wentylację (może jeszcze regulację wilgotności), a przy okazji wychodzi taniej niż robienie osobno ogrzewania i wentylacji.
Rozmawiałem z architektem i on mi powiedział, że ogrzewanie nadmuchowe nie bardzo pasuje do silki, bo traci się jej właściwości akumulacyjne i poleca do tego typu domu ogrzewanie podłogowe. Z tego co wyczytałem, to przy ogrzewaniu nadmuchowym bardzo długo nagrzewają się przedmioty (np.: ściany), ale czy ma to znaczenie, jeżeli będę przez cały rok utrzymywał temperaturę 23st.? Wydaje mi się, że temperatura przedmiotów powinna się ustabilizować.
Po wizycie jeszcze wpadłem na pomysł, żeby dodatkowo na podłogę dać przewody grzewcze, łącznie na parter i piętro 2-3kW (dodatkowo w łazienkach będą maty grzewcze w podłodze albo kaloryfer elektryczny) do ewentualnego dogrzewania i ocieplenia podłogi.

Ma ktoś jakieś doświadczenie z połączeniem ogrzewania nadmuchowa z ciężkim budynkiem? Trochę się na to nadmuchowe napaliłem, chłodek w lato mocno kusi, bo teraz miewam po prawie 30st, a podłogówka chyba nie da takiej efektywności chłodzenia.

Z góry dzięki za podpowiedzi.

michalck81
29-01-2019, 21:12
Jak dobrze zaprojektujesz np. okapy to zapomnij o gorącu w lecie w domu z silki. U mnie latem słońce wchodzi do wnętrza max 50cm od okna tarasowego, natomiast zimą do połowy domu czyli na ok 4m. Ogrzewam klimą split i nie odczuwam dyskomfortu od ścian ani podłogi i uważam, że jeśli w domu utrzymujemy stałą temp, a chyba każdy lub większość tak ma, to co za różnica czym grzejemy, wszystko nagrzewa się tak samo.

Marcin_Sk
24-03-2020, 05:36
Witajcie,

ja tak samo jestem przed budową domu, a za materiał chciałem obrać właśnie silkę, bo ma dobre właściwości akumulacyjności, które chciałem właśnie wykorzystać latem jako ochrona przed nagrzewaniem. Do ogrzewania - także nadmuchowe z pompą ciepła powietrze-powietrze, które to wydaje się najbardziej uniwersalne - grzanie, chłodzenie, wentylacja w jednym z małymi kratkami u sufitu lub w podłodze. Możliwość aranżacji praktycznie nieskończona. Czytam na tym forum wypowiedzi "samych fachowców" jak to ten typ ogrzewania nadaje się tylko do domów szkieletowych, a nie murowanych i to w dodatku wybudowanych z materiałoów bardzo akumulacyjnych, takich jak silka. Jakoś nie bardzo im wierzę... Silka ma jeszcze jedną dość istotną cechę, otóż ma chyba najlepszą izolacyjność akustyczną. Ja w tej chwili mieszkam w szeregowcach wybudowanych z porothermu i muszę Wam powiedzieć, że wszystko i wszędzie słychać - masakra.